Päťčlenný senát Najvyššieho súdu opäť rozhodol, že inšpekcia ministerstva vnútra je nezákonná

Päťčlenný senát Najvyššieho súdu opäť rozhodol, že inšpekcia ministerstva vnútra je nezákonná

Bratislava 18. januára 2018 (HSP/Foto: TASR- Štefan Puškáš)

 

Senát v zložení Štefan Harabin, Viliam Dohňanský, Gabriela Šimonová a Pavol Farkaš, ktorému predsedala Jana Serbová, opäť označil  dôkazy vykonané sekciou kontroly a inšpekčnej služby ministerstva vnútra, ako aj inšpekciu samotnú, za nezákonné.

Ilustračné foto

Senát Najvyššieho súdu ešte pod vedením Štefana Harabina spolu so Šimonovou a Dohňanským spochybnil zákonnosť policajnej inšpekcie v máji 2015.

Reklama

Iný senát na Najvyššom súde pod vedením Juraja Klimenta mal však opačný názor a inšpekcia má podľa neho oporu v zákone.

V septembri 2015 bolo preto zvolané Trestnoprávne kolégium Najvyššieho súdu, ktoré väčšinovo podporilo právny názor sudcu Klimenta a prijalo zjednocujúce stanovisko. Vo svojom rozhodnutí tiež uviedlo, že postavením inšpekcie by bolo potrebné sa zaoberať.

Reklama

Zjednocujúce stanovisko Trestnoprávneho kolégia ale záväzné nie je. Sudcovia by ho mali akceptovať. Harabin sa po jeho prijatí vyjadril, že on sa bude riadiť vedomím, presvedčením, ústavou a medzinárodnými dohovormi, ktoré sú súčasťou nášho právneho poriadku.

Ústavný právnik Peter Kresák sa vyjadril, že  samotné rozhodnutie nepozná, očakával by však, že senáty budú rozhodovať so stanoviskom kolégia. Ak k tomu nedošlo, musia tam byť podľa neho veľmi vážne dôvody, ak sa od tohto právneho názoru odchýlili. Dodal tiež, že policajnú inšpekciu treba oddeliť od ministerstva vnútra a podriadiť ju nezávislému orgánu.

Podľa ústavného právnika Jána Drgonca bola česká inšpekcia ministerstva vnútra predtým organizovaná rovnako, ako to je dnes u nás. Európsky súd pre ľudské práva však rozhodol, že svojou štruktúrou porušuje európsky dohovor. „O Slovensku sa dosiať nerozhodovalo, ale pravidlá by mali platiť rovnaké, čo naznačuje možnosť, že ani slovenská inšpekcia nie je v súlade s týmto dohovorom,“ domnieva sa Drgonec. Myslí si, že nie je podstatné, ako sa rozhodla akákoľvek štruktúra Najvyššieho súdu, ale to, čo je pre nás medzinárodne záväzné.

Žitňanská ešte vlani v októbri spomenula, že ak sa táto vec neposunie a policajná inšpekcia sa nedostane z výlučnej podriadenosti ministra vnútra, Most-Híd je pripravený si zmenu vynútiť poslaneckým návrhom aj bez podpory koaličných partnerov.

K predmetnej veci sa vyjadril aj Štefan Harabin vo svojom videu, kde hovorí:

Reklama

“Pán Fico oprávnene kritizoval pána Kisku, že úmyselne nerešpektuje rozhodnutia ústavného súdu a tým pádom porušuje ústavu a rozkladá právny štát. To isté však platí aj naňho a na pána Kaliňáka. Už pred dvoma rokmi sme rozhodli kauzy, ktoré sú spojené s nezákonnou inšpekciou, ktorú si  minister vnútra vyňal z policajného zboru a nariadením si ju inštitucionalizoval na ministerstve vnútra v rozpore s trestným poriadkom, zákonom o policajnom zbore a kompetenčným zákonom ako orgán činný v trestnom konaní, čo je hrubá nezákonnosť a zneužívanie právomoci verejného činiteľa zo strany pána Kaliňáka.

Keď sme prvýkrát rozhodli, že inšpekcia je nezákonná, Kaliňák povedal, že som nečítal zákon a pán Fico nielen že ho neodvolal, ale tvrdil, že rozhodnutie Harabinovho senátu treba zvrátiť.

My sme už vtedy poukazovali na to, že táto nezákonnosť sa premietne do právnej nestability. Uplynulo dva a pol roka a politici už viackrát prejavili snahu zlikvidovať inšpekciu. Teraz sme opätovne rozhodli v päťčlennom senáte nezvratným, nezmeniteľným a právoplatným spôsobom, keď sme ukončili kauzu, kde dvaja policajti za stoeurové úplatky sú prezentovaní ako enormný boj proti korupcii. Toto však nebola podstata problému, podstatou bolo, že išlo o nezákonnú inšpekciu. Zrušili sme rozhodnutie prvo- a druhostupňového súdu v dovolacom konaní a obidvoch policajtov sme museli oslobodiť, pretože nezákonne sedeli vo výkone trestu už skoro štyri roky. Ja sa pýtam, kto to bude platiť? Či pán Fico, či pán Kaliňák, pretože títo policajti automaticky budú žiadať náhradu za výkon trestu, čo budú nemalé peniaze. Ďalej budú žiadať plat, ako keby vykonávali funkciu, pretože nezákonne boli z policajného zboru odvolaní a zároveň budú žiadať nemajetkovú ujmu. A keďže nemáme zákon o zodpovednosti za škodu spôsobenú štátnym funkcionárom, zase to zaplatia daňoví poplatníci.

To, že policajná inšpekcia je pod Kaliňákom, znamená aj to, že žiadne veľké kauzy sa nevyšetria, lebo minister vnútra cez policajnú inšpekciu riadi, čo sa bude vyšetrovať a čo nie.”

Harabin vo videu tiež spomenul, že miesto veľkej kriminality je základom činnosti policajného zboru pokutovanie a šikanovanie drobnej delikvencie účastníkov cestnej premávky, pričom najlepšie hodnotený je ten policajt, ktorý vyberie najviac pokút a tí ktorí to odmietajú, sú preraďovaní na nižšie pozície.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

18:44

Najvyšší súd USA pojednával o tom, či sa na bývalého prezidenta Donalda Trumpa vzťahuje imunita voči trestnému stíhaniu za činy z obdobia, keď pôsobil vo funkcii. Rozhodnutie súdu by mohlo mať ďalekosiahle dôsledky.

Najvyšší súd rozhoduje o imunite Trumpa voči trestnému stíhaniu
Na snímke bývalý americký prezident Donald Trump
18:41

Haitský premiér Ariel Henry odstúpil z funkcie, oznámila jeho kancelária. Otvoril tak cestu k sformovaniu novej vlády v karibskej krajine, ktorú sužuje násilie gangov.

Haitský premiér Henry rezignoval
Na snímke haitský premiér Ariel Henry
18:40

Audit na poľskom ministerstve obrany za predchádzajúcej vlády odhalil množstvo previnení, vrátane krádeže hodnotných predmetov, uviedol námestník ministra obrany Cezary Tomczyk.

18:35

Kozmická loď Šen-čou-18 (Božská loď) s trojčlennou posádkou odštartovala k vesmírnej stanici Tchien-kung (Nebeský palác), uviedli štátne médiá.

17:20

Štátna spoločnosť MH Invest v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR podpísala kúpnu zmluvu so spoločnosťou Winkelmann Building + Industry Slovakia. MH Invest predáva časť pozemku priemyselného parku v Rimavskej Sobote za 3.542.537 eur bez DPH, ktorú určil znalecký posudok a na ktorom Winkelmann Group postaví závod na výrobu zásobníkov teplej vody. Informovala o tom Mária Pavlusík, hovorkyňa MH SR. Spoločnosti MH Invest sa podľa nej podarilo odovzdať pozemky 28. marca.

17:19

Taliansko odsúdilo trest smrti pre iránskeho rappera za podporovanie celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou mladej Kurdky Mahsy Amíníovej.

16:57

Namiesto rozvoja a prosperity Slovensku pre rozvrat právneho štátu hrozí úplné zastavenie eurofondov. Opozičná poslankyňa parlamentu Veronika Remišová (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) tak reagovala na vyhlásenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra investícií Richarda Rašiho (Hlas-SD) po kontrolnom dni na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

16:56

Potraviny na Slovensku sú drahšie ako v Poľsku o takmer 40 %. S vysokými cenami energií a pohonných látok vládny kabinet nechce nič robiť napriek predvolebným sľubom. Uviedli to predstavitelia opozičného hnutia Slovensko pri hodnotení polročného pôsobenia vlády Roberta Fica (Smer-SD).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali