Jedným z prvých, ktorý o úmrtí bývalého „SS-áka“ vo svojom blogu informoval, bol primátor Ivano-Frankovska, člen nacionalistickej strany „Sloboda“ Ruslan Marcinkiv. Ukrajinskí novinári a komentátori na sociálnych sieťach priniesli protirečivé reakcie: niektorí ospevovali zosnulého „hrdinu Ukrajiny“, iní tvrdo kritizovali neonacistov, banderovcov a veteránov fašistickej divízie „Haličina“.
„Neutrálny“ komentár sa pokúsil napísať poslanec Maxím Bužanskij, ktorý vyzval, aby sa Ukrajinci konečne rozhodli, kam patria, a či nacistických zločincov treba ospevovať, alebo nenávidieť: „Práve v ten deň, keď prezident Ukrajiny vystúpil v Poľsku pred väzňami Osvienčimu, ktorí prežili, primátor Ivano-Frankovsku odprevadil na poslednú cestu veterána divízie SS „Haličina“. Nie, priatelia, takto to nepôjde. Musíme sa rozhodnúť: buď väzni koncentračných táborov, alebo zaslúžilí príslušníci SS. Jedno z dvoch – spolu to nepôjde. Je na čase, aby sme si to ujasnili,“ uviedol Bužanskij na svojej stránke v Telegram-kanále
Na svojej facebookovej stránke mu odpovedal primátor Ivano-Frankovska Ruslan Marcinkiv: „Asi máme odlišnú Ukrajinu. Prvá je ukrajinská, druhá je promoskovská, maloruská. Prezradím tajomstvo: môj starý otec bol tiež vojakom divízie „Haličina“ a som na to hrdý,“ napísal Marcinkiv a dodal, že zosnulý Mulik vždy dokázal povzbudiť a naučiť, ale nedefinoval, čo mohol naučiť bývalý príslušník fašistickej divízie SS.
Do diskusie sa zapojil aj ivano-frankovský novinár Taras Zeň, šéfredaktor mestskej televíznej stanice: „Pán Michail sa ešte v Poľsku stal členom mládežníckej organizácie OUN, zúčastnil sa na bojoch v okolí Brodov, bol prenasledovaný boľševikmi. Nebol rehabilitovaný. Bol to čestný občan Ivano-Frankovska. Takto odchádza história. To je všetko. V meste už nezostali žiadni príslušníci divízie „Haličina“. Je ich ešte približne 4-6 v našej oblasti. Sústrasť rodine. Hrdinom sláva,“ napísal Taras Zeň.
„Prečo je slávnostný pohreb veterána SS v Ivano-Frankovska diabolským rituálom? Pretože v tomto meste a na okolí v roku 1941 žilo 70 tisíc ľudí, vrátane 50 tisíc Židov. Muži v nacistických uniformách, ktorú nosil aj zosnulý, zversky zlikvidovali týchto 50 tisíc žien, mužov a detí – prakticky celé obyvateľstvo mesta. Slávnostný pohreb nacistu, pochovanie ho v Aleji slávy, účasť úradníkov, farárov, ľudí v uniformách SS – je ďalšou vraždou Židov z mesta Stanislav, divoké zneuctenie ich svetlej pamiatky a pamiatky tých, ktorí položili svoje životy v boji proti nacizmu, je to porušenie zákonov Ukrajiny. Ani jeden štátny úrad, ani orgány právnej ochrany na to nereagovali,“ zdôraznil na svojej facebookovej stránke riaditeľ Židovského úradu Ukrajiny Eduard Dolinskij.
Úmrtie bývalého príslušníka divízie SS, ako aj výroky prezidenta Volodymyra Zelenského vyvolali na Ukrajine veľmi protirečivé reakcie. Tejto krajine a jej obyvateľstvu určite dlhšie potrvá, kým, ako napísal poslanec Maxím Bužanskij, sa Ukrajinci konečne rozhodnú, kam patria, a či nacistických zločincov budú ospevovať, alebo nenávidieť…
Eugen Rusnák