Na Slovensku sa takto putuje od roku 2010. Tohto roku prešli účastníci zo 7 krajín na Slovensku trasu Kojšovská hoľa – Perlová doline – Thurzov – Plejsy – Spišské Podhradie – Spišský hrad, ktorou putovala skupina mladých ľudí v roku 2010, keď sa vrátili počas jubilejného roka z putovania do Compostely z baziliky sv. Jakuba.
Po návrate sa angažovala v jej značení na Slovensku v spolupráci s Federáciou Fórum Jakubskej cesty, Svätojakubskou cestou SK, Camino Europe a ďalšími organizáciami a mestami v strednej Európe. Prepojenie Európskej pútnickej jakubskej cesty z Poľska – Slovenska – Rakúska prebehlo na jar v roku 2015 v Bratislave, Viedni, Eliášovke a v Litmanovej.
Zakončením putovania bolo odhalenia najväčšej sochy pútnika Jakuba na Slovensku v Oáze Jakubskej cesty na Thurzove pod Plejsami, ktorý bude chrániť pútnikov putujúcich počas 4 ročných období. Svedectvá pútnikov, ktorý hovorili o prvom putovaní do Compostely po Jakubskej ceste po páde železnej opony pred 30 rokmi bol aj mladým pútnikom inšpiráciou v stredourópskom a európskom kontexte.
Video a foto prezentácia i príbehy o pútnikovi Jakubovi Jacobeo boli mozaikov z novodobého pútnictva, ktoré ročne oslovuje viac ako 350 000 pútnikov zo všetkých kútov sveta. Ako nám potvrdil Matúš Trojan z organizačného teamu: “Počet pútnikov z roka na rok rastie a to nielen medzi seniormi a mladý ľuďmi ale aj rodinami, ktoré si postupne prechádzajú celú Jakubsku cestu na Slovensku od východu na západ, od severu na juh. Pri putovaní vytvárajú osobné priateľstvá a spoznávajú krásy prírody i architektúru a históriu miest a regiónov. Krásna vyrezávaná socha sv. Jakuba patróna pútnikov bude odteraz chrániť pútnikov z celého Slovenska aj zahraničia putujúcich po Jakubskej ceste.”
Relax v krásnej prírode je pre mnohých zmenou životného štýlu a znovunájdenie životnej rovnováhy a harmónie. Pozdravom Buen Camino sa rozlúčili aj pútnici, ktorí vyrazili tento týždeň na 3000 km dlhú trasu do Compostely zo Slovenska. Do Compostely putujú niektorí z nich už po 30 krát. Ich prvotné nadšenie sa rokmi prehlbuje a svojím príkladom inšpirovali aj mladú generáciu.
Jakubskou cestou je možné dnes putovať kratšie aj dlhšie trasy aj z Prešova, Košíc, Spišského hradu, Kežmarku, Sabinova, Levoče, Žiliny, Zvolena, Svätého Jura, Kojšovskej hole, Thurzova, Podolínca, Kysuckého nového mesta, Trnavy, Bratislavy a Nitry.
Historické záznamy o Svätojakubskom putovaní z územia Slovenska ku hrobu sv. Jakuba v Compostele sa uvádzajú v kronikách od v roku 1307.
Redakciu informovala Mária Gajdošová.