Obľúbený šport politikov vo svete: Aj ty si kopni do Ursuly!

Obľúbený šport politikov vo svete: Aj ty si kopni do Ursuly!

Brusel 24. apríla 2023 (HSP/Foto:screenshot youtube)

 

Začal to turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan pred dvoma rokmi, keď Ursulu von der Leyenovú, a tým aj celú EÚ nevídaným spôsobom urazil a potupil. Zdá sa, že tento jeho krok inšpiroval viacerých politikov vo svete. A asi na to majú dôvod

predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová
Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová

Stalo sa to 7. apríla 2021, keď predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel navštívili v Ankare tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana. Ten pri ich uvítaní nepodal Leyenovej ruku, to však bol len začiatok. V sále s vlajkovou výzdobou boli pred kamerami pripravené iba dve kreslá, do nich sa pohodlne usadili Erdoğan spolu s Michelom, zatiaľ čo pre Leyenovú miesto nebolo. Ostala trápne stáť, až ju napokon usadili na akýsi gauč naboku, zjavne vyhradený pre menej dôležité osoby.

Reklama

Bola to nevídaná urážka, zdupľovaná tým, ako sa zachoval aj samotný Michel, ktorý Erdoğanovu hru prijal a proti potupe svojej kolegyne nijako neprotestoval. Táto udalosť dostala meno „Sofagate“ a ak ste to virálne video náhodou ešte nevideli, môžete si ho pozrieť trebárs tu.

Západ to vtedy vykreslil ako záležitosť týkajúcu sa iba mužského šovinizmu, aby sa vyhol tomu podstatnému: že zo strany tureckého prezidenta išlo predovšetkým o zámernú urážku Európskej komisie, a celej EÚ, aby dal najavo, že Turecko nepovažuje Európsku komisiu ako orgán kryptokratickej moci Bruselu za skutočného partnera na dialóg.

Reklama

Podobná vec sa stala o necelý rok neskôr. Počas príchodu afrických lídrov do Bruselu na summit EÚ-Afrika 17. februára 2022 ugandský minister zahraničných vecí Jeje Odongo, keď vstúpil na pódium, „nevšimol“ si Leyenovú, prešiel popred ňu, ako keby bola vzduch, potriasol si rukou s Michelom a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a až na Macronovo upozornenie, že je tam aj Leyenová, pokynul hlavou jej smerom, bez podania ruky. Michel sa aj v tomto prípade tváril nezúčastnene a potvrdil tak, že na rečiach o jeho napätom vzťahu s Leyenovou môže niečo byť. Situáciu môžete vidieť napríklad tu.

Do tretice sa podobné poníženie zopakovalo presne dva roky po „Sofagate“. Leyenová spolu s Macronom pricestovala 6. apríla 2023 na dôležitú oficiálnu návštevu Číny. Mali neľahkú úlohu pokúsiť sa nejako primäť Čínu, aby sa prestala kamarátiť s Ruskom. Macrona hostitelia privítali s takmer kráľovskými poctami, osobne na neho čakal na letisku čínsky minister zahraničia, bol pre neho pripravený červený koberec aj čestná stráž, oslavovali ho na štátnom bankete a na Námestí nebeského pokoja ho čakala vojenská prehliadka a streľba z kanónov. Leyenovú, naopak ponížili už na letisku, keď musela ísť východom pre bežných cestujúcich.

A nielen to: čakal ju tam úplne nepodstatný minister životného prostredia, čo je v čínskej vláde asi taká dôležitá funkcia ako domovník. Všimnite si tú symboliku, ten výsmech: vrcholovú predstaviteľku Európskej únie, ktorá je symbolom bezbrehého zeleného šialenstva (viď odpájanie jadrových elektrární, zákaz áut so spaľovacím motorom, čoraz bláznivejšie environmentálne normy) vítal minister „ekológie“ krajiny, ktorá je symbolom neekologického importu do Európy.

Podobne pokračovala celá Leyenovej návšteva v Číne: na rozdiel od Macronovho programu, ten jej bol prázdny a nudný. Napríklad, kým sa Macron bavil na štátnom bankete s čínskym prezidentom, Ursula mala len nezáživnú tlačovku.

Samozrejme, je nechutné ponižovať a urážať ženu, my muži predsa musíme ostať džentlmenmi za každých okolností, akokoľvek by nám vtĺkali do hláv, že vlastne muži ani ženy neexistujú, ale namiesto toho že rozlišujeme nejakých 74 či koľko podivností, ktoré po novom chcú nazývať pohlaviami. Lenže v tomto špeciálnom prípade to je predsa len o niečom trochu inom. Tí ľudia dali spoločenskú facku ani nie tak žene, ako skôr symbolu toho najhoršieho, čo dnešná bruselská EÚ symbolizuje. Vyjadrili tak názor stámiliónov ľudí celého sveta a v neposlednom rade tým tiež pekne dokumentovali, akú vážnosť EÚ vo svete požíva.

Reklama

Ursula von der Leyenová si ich postoj plne zaslúži. Ako predsedníčka nikým nevolenej Európskej komisie je stelesneným symbolom EÚ ako nedemokratického neokoloniálneho nástroja na ovládanie a zotročenie európskych národov, živým symbolom toho najodpornejšieho pokrytectva, podvodu a arogantného vmiešavania sa do cudzích záležitostí.

A každodenne to potvrdzuje svojimi vyhláseniami. Napríklad vo svojom vystúpení spred pár dní v pléne Európskeho parlamentu na tému európsko-čínskych vzťahov uviedla: „Kroky Komunistickej strany Číny teraz naplnili jej deklarované ambície a pritvrdenie celkového strategického postoja Číny za posledné roky. Napríklad prejavy vojenskej sily v Juhočínskom mori, vo Východočínskom mori a na hraniciach s Indiou priamo ovplyvňujú našich partnerov a ich oprávnené záujmy. Alebo problém s Taiwanom: politika EÚ „jednej Číny“ je dlhodobá. Dôsledne sme vyzývali na mier a stabilitu v Taiwanskom prielive a dôrazne sme proti akejkoľvek jednostrannej zmene statusu quo, najmä použitím sily. Nikdy sa tiež nesmieme zdráhať hovoriť o hlboko znepokojujúcom a závažnom porušovaní ľudských práv v Sin-ťiangu.“

Čo myslela tými „oprávnenými záujmami“ partnerov? Kto rozhodol, že oprávnené sú záujmy „partnerov“ a nie záujmy Číny? Postoj Západu k Taiwanu je doslova výsmechom: formálne uznáva historické právo Číny na Taiwan (politika jednej Číny), ale zároveň „je dôrazne proti zmene statusu quo“, teda proti čínskej zvrchovanosti nad týmto ostrovom. Opäť ten neuveriteľný dvojitý meter: ako by asi pani Ursula a s ňou aj celé európske panstvo a zbor globálnych prestitútok kričali, keby Čínski predstavitelia povedali, že uznávajú ukrajinské právo na Krym, ale sú dôrazne proti zmene jeho statusu quo? Malou ukážkou je aj včerajší výrok čínskeho veľvyslanca, ktorý spochybnil právny status postsovietskych krajín – ozval sa taký strašný vreskot, akoby globalistickú mediálno-politickú kehilu na nože brali.

Ako by asi pani Ursula a s ňou aj celé európske panstvo a zbor globálnych prestitútok reagovali, keby predstavitelia Číny na každom kroku otvorene pomenúvali hriechy Západu, keby otvorene a provokatívne rečnili o nedemokratickej architektúre EÚ, o plazivej genocíde európskej populácie, ktorá je výsledkom migračnej politiky EÚ, o pretrvávajúcom neokolonializme európskych veľmocí, o účasti na amerických imperiálnych vojnách, atď.?

„Čína otvorene presadzuje politiku znižovania svojej závislosti od sveta – to je úplne v poriadku, je to ich právo – no zároveň zvyšuje závislosť sveta od svojich vlastných zdrojov.“ Čo presne tým chcela Leyenová povedať? Ak to nemalo byť len prázdne konštatovanie banálnej samozrejmosti, potom je len jedna možnosť: že tým naznačuje, že „svet“, myslí sa tým samozrejme Západ, má nejaký nárok na vzácne čínske zdroje kritických surovín. Je to podobný signál ako výrok inej, podobne obdarenej predstaviteľky Západu, ktorá sa kedysi vyjadrila, že Rusko má tých prírodných zdrojov akosi príliš veľa, a teda by bolo treba sa o ne „podeliť“.

Reklama

Kým sa spupný západ nespamätá, kým nepochopí, že časy neokolonializmu, zotročovania a vyvyšovania sa nad druhých sa musia skončiť, tak budú ľudia ako Ursula von der Leyenová dostávať morálne facky aj naďalej.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:04

Španielsko pre urážku odvolá svoju veľvyslankyňu v Argentíne. Dôvodom je vyhlásenie argentínskeho prezidenta Javiera Mileiho, ktorý v nedeľu počas návštevy Španielska v Madride označil manželku španielskeho premiéra Pedra Sáncheza za skorumpovanú.

19:31

Dvojica turistov v indickej provincii Kašmír utrpela v noci na nedeľu strelné zranenia po útoku militantov.

Dvojicu z indického mesta Džajpur previezli do nemocnice a ich stav je údajne stabilizovaný, uviedla polícia, ktorá miesto útoku zaistila.

19:20

Víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových voľbách by pravdepodobne ohrozilo plánované investície do nízkouhlíkovej energetiky vo výške jedného bilióna amerických dolárov (922,16 miliardy eur) a emisie oxidu uhličitého by do roku 2050 boli o jednu miliardu ton vyššie ako pri súčasnej politike. Informovala o tom agentúra Reuters.

18:57

Jaroslaw Kaczynski, líder poľskej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), v rámci kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP) predstavil hospodársky program, ktorý počíta s masívnymi verejnými investíciami vrátane výstavby jadrových elektrární.

18:35

Americký prezident Joe Biden vyzval v nedeľu na okamžité prímerie v Gaze a povedal, že pracuje na trvalom mieri, ktorý by zahŕňal vytvorenie palestínskeho štátu.

Prezident to povedal v prejave na promócii absolventov Morehouse College.

18:26

Kapitánom lode, ktorá bola účastníkom tragickej zrážky s motorovým člnom v noci zo soboty na nedeľu na Dunaji pri severomaďarskej obci Verőce, je podľa zistení servera telex.hu občanom Slovenska. Pri nehode zomreli dve osoby, jeden človek sa zranil a po piatich nezvestných stále intenzívne pátrajú, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

18:00

Španielska krajne pravicová strana Vox usporiadala v nedeľu v Madride zhromaždenie pravicových strán združených v skupine Európski konzervatívci a reformisti (ECR). V súčasnom Európskom parlamente združuje 62 poslancov, strana Vox má štyroch. Informovala agentúra Reuters.

17:11

Stovky ľudí demonštrovali v nedeľu v Tunise na podporu prezidenta Kaísa Saída uprostred rozsiahlej medzinárodnej kritiky na jeho adresu v dôsledku zatýkania novinárov, aktivistov a právnikov v krajine.

Demonštranti v centre hlavného mesta niesli Saídove fotografie a transparenty vyzývajúce Západ, aby sa nemiešal do záležitostí v ich krajine.

17:02

Vývoz benzínu z Číny v apríli klesol na najnižšiu úroveň od júla 2015. K vývoju prispela vyššia spotreba pohonných hmôt vďaka rastúcemu dopytu po domácom cestovaní.

16:34

Obyvatelia Slovenska považujú kybernetické hrozby za vážnejšie než hrozby fyzického typu. Ako najväčšiu hrozbu vidí 76 % podvody pri platení. Krádeže osobných vecí, ako napríklad odcudzenie mobilu, dokladov či platobnej karty, sa obáva 68 % opýtaných. Vyplýva to z prieskumu agentúry Perfect Crowd pre mBank.

16:25

Jeden z troch vrtuľníkov v konvoji, ktorý prevážal iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího v nedeľu na východe krajiny “tvrdo pristál”, ďalšie podrobnosti bezprostredne nie sú jasné, uviedli tamojšie médiá.

Na miesto smerujú záchranné zložky, ich presun však komplikujú zlé poveternostné podmienky, vyhlásil iránsky minister vnútra Ahmad Vahídí.

16:12

Voliči v Dominikánskej republike v nedeľu hlasujú v parlamentných voľbách a v prvom kole prezidentských volieb tiež rozhodnú, či súčasná hlava štátu Luis Abinader krajinu povedie aj v druhom funkčnom období. Pri nadpolovičnej podpore sa druhé kolo neuskutoční.

15:56

Kenská polícia sa v priebehu niekoľkých týždňov rozmiestni na Haiti, aby viedla mnohonárodnú misiu podporovanú OSN zameranú na boj proti násiliu gangov. V nedeľu to uviedol kenský minister zahraničných vecí.

15:39

Odchod amerických vojakov z Nigeru už začal a k ich úplnému stiahnutiu má dôjsť najneskôr do 15. septembra, krajiny o tom informovali v spoločnom vyhlásení v nedeľu.

Obe strany zároveň oznámili, že dosiahli dohodu o stiahnutí vojakov. Americké jednotky začali odchádzať z krajiny po vyhlásení Nigeru, že ich prítomnosť je nezákonná.

15:26

Jordánsky minister zahraničných vecí Ajman Safádí v nedeľu uviedol, že jeho krajina požiadala o medzinárodné vyšetrovanie “vojnových zločinov, ktorých sa Izrael dopustil počas svojho vojenského ťaženia v Gaze”. Informovala agentúra Reuters.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali