Predpokladá sa, že sa telo Samesa ochladí na mínus 196 stupňov. Akonáhle dôjde k odumretiu mozgu, ako je to stanovené zákonom, aby sa mohol považovať za mŕtveho, jeho telo umiestnenia do schránky s kúskami ľadu a pripravia ho na prepravu do Spojených štátov. Potom profesora dopravia do Clinton Township (Michigan), kde je sídlo ústavu Cryonic. Tam mu odčerpajú zo žíl krv, a nahradia ju špeciálnym fyziologickým roztokom, ktorý stvrdne pri zmrazení kvapalným dusíkom v špeciálnom kontajneri.
“Nie som blázon,” povedal vedec na svoju obhajobu. On sám takmer celý život študoval gerontológiu čo je veda o starnutí, a od roku 1995 sa venuje Cryonicsu. To je dôvod, prečo sa domnieva, že zmrazenie živých organizmov má vyhliadky do budúcnosti. “V súčasnej dobe je technológia kryokonzervácie nevratná, ale po 150 rokoch, predpokladám, sa ľudstvo pravdepodobne naučí oživiť zmrazené bunky”.
Klaus Sames už zaplatil 21 tisíc dolárov Cryonic inštitútu. Okrem toho, si profesor musí vopred vyriešiť prepravu svojho tela z Nemecka do Spojených štátov a to bude vedca stáť ďalších 14 tisíc dolárov.
Otázky a vyhliadky Cryonicsu
Za zakladateľa Cryonicsu je považovaný americký vedec Robert Ettinger. V roku 1962 sa preslávil zverejnením práce s názvom “Perspektívy nesmrteľnosti.” Táto kniha mala zjavne vplyv na vedecký svet, a začali sa zakladať prvé hnutia a spolky na podporu jeho myšlienok.
Teraz existujú iba tri Cryonics firmy s vlastnými skladmi ktoré ponúkajú širokú škálu služieb v tejto oblasti. Dve z nich sú umiestnené v Spojených štátoch, a ďalšia v Rusku. Od roku 2013, sa dalo zamraziť a uskladniť asi 250 ľudí.
V súčasnej dobe je väčšina vedcov skeptická k pokusom o zmrazenie osôb alebo jednotlivých orgánov. Najmä odporcovia Cryonicsu naznačujú, že v momente smrti sa väzby mozgových neurónov začínajú rozpadať a do niekoľkých minút je po nich, pričom je veľmi obtiažne zmraziť súčasne všetky bunky v tele. Celý tento proces si vyžaduje veľké investície bez akejkoľvek záruky. Vedci tiež konštatujú, že táto hypotéza o možnosti spätného získania informácií obsiahnutých v mozgu je v podstate neobhájiteľná.
jf