NS SR tak potvrdil rozhodnutie Krajského súdu v Banskej Bystrici, ktorý z dôvodu nezákonnosti zrušil územné rozhodnutie stavebného úradu Žiar nad Hronom o povolení umiestnenia malej vodnej elektrárne v Žiari nad Hronom.
Spor o elektráreň bol ďalším zo série právnych sporov ohľadom kontroverznej výstavby malých vodných elektrární na rieke Hron. Ochranárske organizácie Združenie Slatinka, Rieka – združenie na ochranu vodných tokov, miestne združenie Hereditas HH z Hliníka nad Hronom a Slovenský rybársky zväz napadli v roku 2018 na Krajskom súde v Banskej Bystrici územné rozhodnutie na umiestnenie malej vodnej elektrárne, ktoré vydalo mesto Žiar nad Hronom. Krajský súd vo veci rozhodol na jeseň v roku 2018.
„Malá vodné elektráreň v Žiari nad Hronom by bola ďalšou prekážkou na rieke Hron. Na 25 kilometrovom úseku Hrona už pritom existujú dve nepriechodné vodné elektrárne Hronská Dúbrava a Zvolen. Po tomto rozhodnutí apelujeme na kompetentné orgány, aby začali uvažovať aj o odstraňovaní existujúcich malých vodných elektrární, najmä ak ide o také, ktorých negatívne vplyvy výrazne prevyšujú tie pozitívne,“ povedala Martina Paulíková zo Združenia Slatinka.
Odporcovia výstavby malej vodnej elektrárne v Žiari nad Hronom podali žalobu v spolupráci so združením Via Iuris. Okrem iného namietali najmä nedostatočne zhodnotený vplyv na životné prostredie, pretože prehradením rieky by došlo k významnej zmene jeho prírodného charakteru s dôsledkom zamedzenia migrácie vodných živočíchov, či zničeniu neresiska chránených druhov rýb. V žalobe bol tiež namietaný rozpor s územným plánom VÚC Banskobystrického kraja, ktorý rieku Hron chráni v celom regióne z pohľadu jej významu z hľadiska vodnej turistiky.
„Rozhodnutie NS SR je o to významnejšie, že má mimoriadnu kvalitu vo svojej precíznosti, rozsiahlosti a jednoznačnosti. Predstavuje tak jednoznačnú inštrukciu nielen pre správne orgány konajúce v tejto veci, ale aj pre iné, svojou povahou obdobné kauzy. Zarezonovalo najmä vyjadrenie NS SR, v ktorom uviedol, že v tomto konkrétnom prípade má záujem na ochrane a zachovaní zdravého životného prostredia jednoznačnú prednosť pred výrobou elektriny,“ dodal Imrich Vozár, právnik združenia Via Iuris.
Via Iuris je občianske združenie založené v roku 1993. Jeho cieľom je pomoc ľuďom pri obhajovaní svojich práv a účasť na rozhodovaní o veciach verejných, ochrana ľudských práv, rozvoj demokracie, právneho štátu a občianskej spoločnosti, zvyšovanie kvality života občanov, ochrana prírody a životného prostredia.