Prijímateľom projektu Systematická podpora v boji proti prejavom extrémizmu a šírenia propagandy v SR je Akadémia Policajného zboru v Bratislave, ktorá okrem iného má pripravovať vysokoškolsky kvalifikovaných a profesionálne zdatných odborníkov pre útvary Policajného zboru, odborné pracoviská Ministerstva vnútra Slovenskej republiky a ďalších štátnych a neštátnych bezpečnostných služieb.
Partnerom menovaného projektu sú Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky a Policajný zbor v rámci štruktúry ministerstva, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu a na základe verejnej výzvy bola za partnera projektu vybraná Katolícka Univerzita v Ružomberku.
Ako dôvod vzniku národného projektu kompetentní uvádzajú „nárast prejavov extrémizmu odmietajúceho základy demokratického právneho štátu.“ To podľa nich predstavuje jedno z najvážnejších rizík pre vnútornú bezpečnosť štátu.
Súčasťou projektu je aj vznik koordinačného centra. Jeho úlohou by mala byť systematická podpora pre školy a školské zariadenia v boji proti prejavom extrémizmu a šíreniu propagandy v rezorte školstva, riešenie ochrany, podpory.
Ďalším cieľom by mala byť najmä prevencia sociálno-patologických javov, ako sú: kriminalita, extrémizmus, náboženský extrémizmus, radikalizmus, terorizmus, xenofóbia, antisemitizmus, diskriminácia, intolerancia, kybernetická bezpečnosť v oblasti extrémizmu a propagandy, šikanovanie a kyberšikanovanie na základe rasového motívu, vzdelávanie národnostných menšín, multikultúrna výchova, migrácia, utečenci a pod.
Uvedené ciele projektu však opäť akosi pozabúdajú na podporu vlastenectva a hrdosti na vlastnú krajinu, jej kultúru, zvyky a tradície. Kompetentní by si mali uvedomiť vzhľadom na pribúdajúcu mediálnu kritiku a slovné útoky, či vyhrážky na sociálnych sieťach, že je potrebné do cieľov zakomponovať aj terminológiu týkajúcu sa vlastenectva.
Pri riešení problematiky multikultúrnej výchovy sa začínajú prehliadať pribúdajúce problémy šírenia nenávisti voči národne cítiacim obyvateľom Slovenskej republiky.
Opätovne sa rieši problematika utečencov a migrácie, hoci Slovenská republika nemá vyriešené problémy v rómskej otázke.
Dvojitý meter vidia ľudia v každodennom živote. Aktuálne je príkladom uctenie si Filipínca, ktorý zomrel v dôsledku bitky Slováka. Ide o ohavný čin, ktorý je potrebné odsúdiť. To aj politici urobili. Avšak k ďalšiemu ohavnému činu došlo v Dobšinej, kde Róm na smrť dobil Slováka. Tu už politici mlčia. Vlastného občana si ctia menej ako občana cudzej krajiny?
Na naše otázky, ako konkrétne bude centrum podporovať školy v propagovaní a šírení národného cítenia a kto bude v centre určovať, ktoré prejavy sú vyjadrením postoja väčšiny a ktoré sú už extrémistické, ministerstvo školstva konkrétne neodpovedalo.
Je preto otázne, či postoj koordinačného centra pri riešení útokov na národne cítiacich Slovákov nevyvolá ďalšie nepokoje, keďže už v zárodku vzniku centra chýba základná terminológia, ktorá by zabezpečovala ochranu práve týmto obyvateľom Slovenskej republiky.
V štádiu v akom sa tento projekt momentálne nachádza sa zdá, že pôjde iba o ďalší nástroj na potláčanie slobody slova, potláčanie národného zmýšľania a prezentovania národných myšlienok a jednostranné určovanie a deformovanie pravdy. Je zaujímavé, že na takéto cenzorstvo sa prepožičala Katolícka univerzita v Ružomberku.