Hlavné správy: Aká je podľa vás šanca, že bude zákon o zastropovaní veku odchodu do dôchodku prijatý?
Machyna: „Uvidíme ako sa to vyvinie. Myslím si, že ak mali chýbať nejaké hlasy, potom bolo lepšie hlasovanie radšej posunúť na novembrovú schôdzu, diskutovať ešte s ľuďmi a presvedčiť niektorých poslancov, ktorí by možno boli ochotní na základe argumentov dať hlasy pod tento zákon. Aby si ľudia naozaj mohli starobný dôchodok užiť ešte v zdraví a vedeli presne, kedy doň pôjdu. A ženy, ktoré sa starajú o deti, aby mohli ísť skôr – aj preto, aby mohli pomôcť svojim rodinám, napríklad s vnúčatami. Aj to môže prispieť k tomu, aby sme nemuseli mať toľko sociálnych ústavov a ľudí odkázaných na pomoc štátu, ktorých počet narastá.“
Myslíte si, že by to nakoniec mohlo v parlamente prejsť?
Machyna: „Neviem na to odpovedať. Bol by som veľmi rád, keby to prešlo. Ale opakujem, než riskovať, že to neprejde, tak som radšej, keď sa hlasovanie o mesiac odložilo. Nie je dobré sa ponáhľať, bola by škoda, keby mal jeden hlas chýbať. Za ten čas by sme možno aj my mali osloviť niektorých poslancov, ktorí váhajú a sú nerozhodní, aby zvážili, či tento zákon podporia alebo nepodporia.“
Váš odborový zväz zbiera podpisy za vyhlásenie referenda o zastropovaní veku odchodu do dôchodku. Koľko ich už máte?
Machyna: „Zatiaľ máme vyše 180 tisíc podpisov, potrebných je 350 tisíc. Budeme ďalej pokračovať, aby sme to nazbierali. Je to ťažká úloha, nazbierať takýto počet hlasov, v poslednom čase sa to málokomu podarilo. Verím však, že ak zapnú všetci ľudia v odboroch, ktorí zbierajú podpisy, tak je predpoklad, že by sme do konca roka mohli mať kvórum splnené a požiadať pána prezidenta o vyhlásenie referenda. Ale dúfam, že skôr to prejde parlamentom, a že nebude treba zbytočne míňať peniaze na referendum – tie nech radšej dajú dôchodcom, ktorí si to zaslúžia, možno na vianočných príplatkoch alebo na niečom inom.“
Podobný názor má aj poslanec Erik Tomáš (Smer-SD), ktorý už pred rokovaním parlamentu o tomto bode programu informoval novinárov, že hlasovanie bude posunuté až na novembrovú schôdzu Národnej rady: „Je to veľmi tesné a ak by takáto dôležitá novela Ústavy SR nemala prejsť, pretože získa o jeden alebo dva hlasy menej, tak radšej chceme vytvoriť priestor na ďalšie rokovania. Preto si myslím, že je rozumné ešte stráviť nejaký čas rokovaním s opozičnými stranami.“ Novembrová schôdza parlamentu teda bude zaujímavá, bude sa hlasovať o viacerých kontroverzných témach: napríklad o návrhu zaviesť špeciálny odvod pre obchodné reťazce, o uzákonení definície antisemitizmu a možno sa bude opäť hovoriť aj o zmene voľby ústavných sudcov, ktorá v októbrovej schôdzi spôsobila toľko emócií.
Ivan Lehotský