Lipšic znovu neudržal nervy na uzde. Anka Žitná reaguje

Lipšic znovu neudržal nervy na uzde. Anka Žitná reaguje

Bratislava 12. marca 2024 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Je v súčasnosti ešte stále šéf Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Daniel Lipšic prokurátorom alebo skôr politikom? Na túto otázku pozná odpoveď snáď každý a jasne na ňu svojimi činmi a slovami odpovedá aj samotný Lipšic

Daniel Lipšic
Na snímke špeciálny prokurátor SR Daniel Lipšic

Špeciálny prokurátor Lipšic sa tento týždeň rozhodol statusom na Facebooku reagovať na video rozhovor moderátorky Anky Žitnej s bývalým obhajcom obžalovaného Petra Ježovicu, ktorý pred pár rokmi po obnovení jeho súdneho procesu spáchal samovraždu.

Reklama

Relácia mala názov “Čurilla, Lipšic a Kliment figurujú v príbehu, na konci ktorého je ďalší mŕtvy“. Podľa názoru Daniela Lipšica ide o “prerazenie ďalšieho dna”. “Uvedený “príbeh“ sa týka znásilnenia a brutálnej vraždy mladej 24-ročnej ženy, ktorá bola v druhom trimestri gravidity a pár týždňov pred svadbou. V roku 1999 bola cestou na bicykli do práce (na hrádzi rieky Váh) zatiahnutá do kukuričného porastu, fyzicky napadnutá, zbitá, znásilnená a následne uškrtená oceľovým drôtom, ktorý bol zatiahnutý na obvod 24 cm (pri obvode krku poškodenej 33 cm). Vo svojej praxi som sa stretol s mnohými brutálnymi činmi, ale na fotodokumentáciu z miesta tohto činu do smrti nezabudnem,” uviedol Lipšic.

Dodal, že obžalovaný Peter Ježovica bol v pôvodnom konaní na tretíkrát právoplatne oslobodený Krajským súdom v Trenčíne, a to napriek tomu, že na šatách poškodenej bola nájdená zmiešaná biologická stopa – DNA ženského pôvodu a spermatická stopa, z ktorej bola izolovaná DNA obžalovaného. “Znalci pritom prišli k jednoznačnému záveru, že táto zmiešaná biologická stopa musela vzniknúť za života obidvoch osôb. Dôkazná situácia proti obžalovanému bola teda nepriestrelná. Proti absurdnému oslobodzujúcemu rozsudku podal dovolanie vtedajší minister spravodlivosti Gábor Gál na podnet vtedajšieho námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. Dozor vykonával a obžalobu na súde zastupoval súčasný krajský prokurátor v Bratislave Rastislav Remeta,” pripomína súčasný šéf ÚŠP.

Reklama

“Potom ako senát Najvyššieho súdu v zložení Juraj Kliment, Peter Hatala a Peter Szabo v roku 2019 vyhovel dovolaniu ministra spravodlivosti ma oslovili pozostalí po poškodenej (mama a brat) so žiadosťou, aby som prevzal ich právne zastupovanie, keďže pôvodná obhajoba na súde v Trenčíne bola vedená mimoriadne agresívnym spôsobom. Ich právne zastupovanie som prevzal bez nároku na odmenu (pro bono). Po mojom zvolení za špeciálneho prokurátora vo februári 2021 prevzal právne zastupovanie môj bývalý kolega, a o niekoľko mesiacov neskôr (v máji 2021) spáchal obžalovaný Peter Ježovica samovraždu tak, že sa zastrelil jatočnou pištoľou.”

Lipšic v príspevku na Facebooku tvrdí, že redaktorka Anna Žitná do “obhajoby brutálneho vraha” zahrnula aj sudkyňu Ruženu Sabovú (ktorá podľa Žitnej rozhodovala na Okresnom súde Bratislava II v novom procese), o ktorej uviedla, že “ona viac menej bola v tých posledných rokoch súčasťou týchto spomínaných troch, teda Lipšica, Klimenta a Čurillovcov… To boli tie kauzy na ktorých aj ona pracovala“.”

Podľa Lipšica nemá zmysel komentovať toto zmätočné a konšpiračné vyjadrenie, kľúčové totiž podľa neho je, že sudkyňa Ružena Sabová s danou kauzou nemá nič spoločné a nikdy v nej nerozhodovala. “Na Okresnom súde Bratislava II predsedala senátu v novom konaní sudkyňa Mária Szabóová. Každý, kto sa len trochu orientuje v justičnom prostredí vie, že sudkyňa Ružena Sabová pôsobí už takmer 20 rokov na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS). V roku 2019 jej do senátu ŠTS napadla aj kauza úkladnej vraždy Jána Kuciaka. Preto asi ťažko mohla pojednávať v roku 2020 vec obžalovaného Petra Ježovicu na Okresnom súde Bratislava II.”

“Očakával by som, že dezinformačné médiá (vrátane médií vlastnených oligarchami) budú svoje manipulácie robiť aspoň trochu uveriteľným spôsobom. Je smutné, že tieto médiá sa boja do svojich relácii pozvať aj predstaviteľov iných názorov. Napríklad v oblasti justície chodia do normálnych médií (Markíza, Joj, Aktuality, Expres, SME, Denník N) zástupcovia rôznych názorov (napr. Peter Šamko, Marcela Kosová, David Lindtner, Marek Para). Inými slovami, tieto médiá sú pluralitné. Média oligarchov však majú celkom iné poslanie ako verejnú službu – slúžiť ako “atómový kufrík“ pre svojich vlastníkov. Preto sú do nich pozývaní obvinení, obžalovaní, aj právoplatne odsúdení páchatelia, ako aj ich advokáti, ale druhej strane priestor nikdy nevytvoria. Boja sa totiž toho, že by argumentačne úplne pohoreli,” píše ďalej Daniel Lipšic.

Dodal, že redaktorka Žitná bola pritom už v minulosti podozrivá z účasti na korupčnej schéme v prospech inej finančnej skupiny (prikladám informácie z článkov v denníku SME z roku 2012). “Takže vo svojom nastavení len plynulo pokračuje ďalej. Tentokrát aj obhajobou brutálneho vraha, ktorého konaním bol zmarený život mladej ženy a spôsobené nepredstaviteľné trápenie celej jej rodine,” zopakoval Lipšic.

Reklama

 

Žitná reaguje

Redaktorka Anka Žitná sa rozhodla na ostré slová Lipšica zareagovať v komentári na sociálnej sieti. Uviedla, že Lipšic znovu “neudržal nervy na uzde a útočí ako politik”.

“Verejná obhajoba brutálneho vraha”. Týmto výrokom reagoval na môj rozhovor s advokátom Jánom Kanabom v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou ešte stále šéf Úradu špeciálnej prokuratúry Daniel Lipšic. Príbeh o trojici vyššie spomínaných mužov a obžalovanom Petrovi Ježovicovi, ktorý spáchal samovraždu, je natoľko silný, že ľudsky by sa aj dalo pochopiť, že Daniel Lipšic neudržal dekórum a z pozície ešte stále prokurátora a šéfa ÚŠP opäť skĺzol do úlohy politika.”

Profesne sa to však podľa Žitnej pochopiť nedá. “Pretože ako nezaujatý prokurátor by Lipšic nikdy nemohol o človeku, o ktorom súdy v kauze vraždy Evy Mikušaťovej trikrát a právoplatne vyriekli verdikt “nevinný” povedať, že je to brutálny vrah. Na takýto výrok prokurátora Lipšica neoprávňuje ani fakt, že sudca Kliment rozhodol dovolaní, ktoré smerovalo k obnove konania. Pretože obnova konania neznamená automaticky odsudzujúci rozsudok. Čo prokurátor Lipšic vyriecť nesmie, to politik Lipšic povedať môže. Ale potom nemá na prokuratúre čo hľadať.”

Žitná v príspevku vysvetľuje celý priebeh predmetnej kauzy: “Zhrňme si to. Evu Mikušaťovú zavraždili v júli 1999. Po jedenástich rokoch prípad, ktorý sa nepodarilo objasniť, začal vyšetrovať vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite z Bratislavy, neskorší vyšetrovateľ NAKA Ján Čurilla. V auguste 2010 zadržali Petra Ježovicu, ktorého z vraždy obvinili a obžalovali. Po siedmich rokoch okresný aj krajský súd v Trenčíne vyniesli trikrát verdikt o nevine. Jediným dôkazom proti Ježovicovi mala byť jedna spermia nájdená po jedenástich rokoch od vraždy na šatách zavraždenej Evy, ktoré sa pôvodne na mieste činu ani nenachádzali.”

Reklama

“Senát krajského súdu konštatoval, že ak by vo vzťahu k obžalovanému dospel k inému záveru ako okresný súd, bolo by to porušením zásady in dubio pro reo, ktorá stanovuje, že súd je povinný rozhodnúť v prospech obvineného, pokiaľ o jeho vine existujú pochybnosti, ktoré nie je možné odstrániť,“ cituje Žitná vtedajšieho hovorca trenčianskych súdov Romana Tarabusa.

Potvrdila, že exminister Gábor Gál podal dovolanie a o veci rozhodoval Najvyšší súd. “Predseda senátu, sudca Juraj Kliment všetky vynesené rozsudky zrušil a prikázal rozhodnúť o veci Okresnému súdu Bratislava II. Rodinu poškodených v tom čase zastupoval advokát Daniel Lipšic. Na Okresnom súde Bratislava II o veci konala sudkyňa Mária Szabóová Šimková. V rozhovore sme nesprávne uviedli meno sudkyne ŠTS Ruženy Sabovej (po zistení, že je to omyl, som hneď uviedla opravu, uviedla správne meno sudkyne a ospravedlnila sa pani Ružene Sabovej).”

“Zhodou okolností, sudkyňa Mária Šimková neskôr ako sudkyňa Krajského súdu v Bratislave bola súčasťou trojčlenného senátu, ktorý v roku 2021 prepustil z väzby vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry Jána Čurillu, Pavla Ďurku, Štefana Mašína a Milana Sabotu aj dočasného šéfa policajnej inšpekcie Petra Scholza. Aj s výrokom, že trestné stíhanie čurillovcov je neopodstatnené. Čo jej, mimochodom, neprislúchalo.”

Žitná dodáva, že advokát Ján Kanaba v jej rozhovore upozornil na viacero momentov, v ktorých dochádzalo k manipulácii s dôkazmi aj nejasností v posudkoch, ktoré viedli neskôr k trom oslobodzujúcim verdiktom. “Upozornil aj na to, že v prípade, ktorý jedenásť rokov nedokázali vyšetriť sa postupne objavil triumvirát vyšetrovateľ Čurilla, advokát poškodených Lipšic a sudca Kliment, ktorý rozhodol o obnovení súdneho procesu. Mimochodom, sudca Kliment dostal v roku 2012 na vybavenie aj sťažnosť rodiny zavraždenej, ktorá namietala zaujatosť súdov v Trenčíne. A rozhodol, že súdy v Trenčíne nie sú zaujaté.”

“Téma sama o sebe bola mimoriadne ťažká na spracovanie. Verdikt o vine v prípade zavraždenej Evy Mikušaťovej súdy nikdy nevyniesli. Nebolo ani ambíciou nájsť v relácii odpoveď na to, kto mladú ženu zavraždil. To mi ani neprináleží. Našou prácou je hovoriť o systéme, jeho funkčnosti aj o jeho zlyhaniach. O ľuďoch, ktorí sú súčasťou systému a tvoria to, čo označujeme výrazom “právny štát”. Ak existuje čo i len najmenšia pochybosť o ich konaní, je treba o tom hovoriť,” vysvetľuje zámer svojho rozhovoru, voči ktorému ostro vystúpil Lipšic, novinárka Anka Žitná.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:20

Na vojenskom letisku v Kuchyni pri Malackách pristáli v pondelok večer prvé dve slovenské stíhačky F-16.

stíhačky F-16
Na snímke jedna z dvoch slovenských stíhačok F-16 americkej výroby, ktoré prileteli na Slovensko, pristáva počas slávnostného ceremoniálu v priestoroch Leteckej základne Malacky-Kuchyňa v pondelok 22. júla 2024
Včera 20:16

Nová správa programu OSN o HIV/AIDS (UNAIDS) upozorňuje na nedostatočný boj proti tejto chorobe. Ambiciózny cieľ odstrániť AIDS ako hrozbu pre verejné zdravie do roku 2030 je podľa UNAIDS vážne ohrozený.

Včera 19:55

Trinásť ľudí obvinili v pondelok nemecké úrady z podnecovania k nenávisti a poškodzovania majetku v súvislosti s dúhovým pochodom na podporu menšiny LGBTQI, ktorý sa v nedeľu konal v Kolíne nad Rýnom.

Včera 19:55

Dvadsaťšesť ľudí zabili v nedeľu ozbrojenci pri útoku na dedinu v povstalcami zasiahnutom regióne Mopti v západoafrickom Mali, uviedol v pondelok miestny predstaviteľ.

Včera 19:54

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v pondelok rozhodol, že augustové neformálne stretnutie na úrovni ministrov zahraničných vecí a obrany v rámci Rady EÚ sa bude konať v Bruseli, a nie v Budapešti. Odôvodnil to postojom Maďarska k vojne na Ukrajine.

Včera 19:53

Nemecký výrobca luxusných automobilov Porsche očakáva, že prechod na elektromobily mu bude trvať dlhšie, než si pôvodne naplánoval.

Včera 19:12

Biden a jeho poradcovia pochybujú, že viceprezidentka Kamala Harrisová je schopná vyzvať Trumpa vo voľbách, uvádza Axios. Podľa troch Bidenových asistentov oboznámených s nedávnymi rozhovormi o jeho plánoch prezident Biden váhal s ukončením svojej predvolebnej kampane sčasti preto, lebo on a jeho vysokopostavení poradcovia sa obávali, že viceprezidentka Kamala Harrisová nie je v pozícii, aby mohla vyzvať Donalda Trumpa.

Vzťahy medzi úradom viceprezidenta a Západným krídlom (sídlom prezidenta v Bielom dome) boli údajne často napäté. Prezidentovi asistenti tvrdili, že Harrisová nebola dobrá v tímovej práci a vyhýbala sa akýmkoľvek riskantným úlohám.

Včera 19:07

Dosiahnuté výsledky amerického prezidenta Joea Bidena nemajú v modernej histórii Spojených štátov obdobu. V pondelok to vyhlásila viceprezidentka USA Kamala Harrisová, ktorú Biden podporil ako nominantku Demokratickej strany do tohtoročných prezidentských volieb.

Kamala Harrisová
Na snímke americká viceprezidentka Kamala Harrisová
Včera 19:07

Nemecký súd v pondelok poslal za mreže na viac než päť rokov 56-ročného Rusa za to, že sa predvlani pokúsil podpáliť priestory, kde sa nachádzali novinári ruskej štátnej tlačovej agentúry RIA Novosti.

RIA Novosti
Na archívnej snímke z 25. augusta 2023 muž ruskej národnosti, ktorý sa pokúsil podpáliť priestory, kde sa nachádzali novinári ruskej štátnej tlačovej agentúry RIA Novosti, sedí v súdnej sieni v Berlíne
Včera 18:58

Objem ropy prepravenej cez Ukrajinu bol v júli takmer rovnaký ako v predchádzajúcich obdobiach napriek tomu, že tranzit ropy od sankcionovanej ruskej spoločnosti Lukoil sa zastavil, oznámil v pondelok generálny riaditeľ ukrajinskej spoločnosti Naftogaz Oleksij Černyšov.

Včera 18:47

Osobitný spravodajca OSN pre stav ľudských práv v Iráne Javaid Rehman v pondelok vyzval na medzinárodné vyšetrovanie zločinov vrátane genocídy, ktoré boli v Iráne spáchané na náboženských menšinách a počas čistiek proti disidentom v 80. rokoch 20. storočia.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Eva Szalayová (vľavo) a Keith Lowe triedia čerstvo nazbieranú kukuricu na Szalay\'s Farm & Market v Peninsule v štáte Ohio

Autor: TASR/AP-Sue Ogrocki

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

René Pavlík

Marián Tkáč

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali