Marine Le Penová

NAŽIVO

Polícia odvolala pátranie po 30-ročnom Ronaldovi Cibulovi z Prievidze. Nezvestného muža našli, je v poriadku. Muž bol nezvestný od konca marca.

19:48

Muža, ktorý na festivale vo Vancouveri autom vrazil do skupiny ľudí, obvinili z viacnásobnej vraždy. O život prišlo 11 ľudí vo veku od päť do 65 rokov a desiatky ďalších utrpeli zranenia.

19:36

Úrad civilnej obrany oznámil, že pri izraelských útokoch v Pásme Gazy zahynulo v pondelok najmenej 40 ľudí.

19:05

Sergej Lavrov vyhlásil, že zoskupenie krajín BRICS môže obnoviť diskusie o vytvorení jednotnej meny, keď na to budú vytvorené vhodné podmienky.

19:04

Taliansky právnik Giovanni Salvietti pre agentúru AFP uviedol, že muž podozrivý z útoku nožom na moslima v mešite na juhu Francúzska popiera, že by motívom jeho konania bola nenávisť voči islamu.

18:53

Člen Rady guvernérov ECB Olli Rehn povedal, že Európska centrálna banka môže znížiť úrokové sadzby pod neutrálnu úroveň, ktorá nestimuluje ani nebrzdí hospodársky rast.

18:40

Študenti zo Srbska, ktorí bežia etapový „maratón“ do Bruselu, dorazili do Mariboru, odkiaľ sa vydali do Grazu. Pondelková etapa sa začala v meste Varaždín.

17:59

Viktor Orbán na sociálnej sieti uviedol, že spolupráca Maďarska so Slovenskou republikou bola pozdvihnutá do nových výšok.

17:47

Americký minister financií Scott Bessent sa neobáva, že obchody v USA by mohli pocítiť nedostatok tovaru v dôsledku Trumpovej colnej politiky.

17:21

Andrij Sybiha oznámil, že Ukrajina je pripravená podporiť návrh na „dlhodobé, trvalé a úplné prímerie“ na obdobie najmenej 30 dní.

17:03
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Kauza Marine Le Pen: Lawfare vo Francúzsku?

Jedným z najzávažnejším problémov súčasnej Európy je narastajúci trend využívania práva – a zvlášť trestného práva – na vylučovanie nepohodlných politikov z volebnej súťaže. Podobné praktiky, nazývané tiež lawfare, sú známe z Latinskej Ameriky, kde sa viacerých favoritov tamojších volieb podarilo takýmto spôsobom zlikvidovať (pozri napr. TU a TU)

Marine Le Penová
Na snímke uprostred Marine Le Penová / Foto: SITA/AP-Thomas Padilla
❚❚
.

Nedávno sa však stalo čosi podobné aj v Rumunsku a teraz uvedený problém zasiahol Francúzsko, kde súdna moc znemožnila v nasledujúcich prezidentských voľbách účasť hlavnej favoritke Marine Le Pen. V tomto článku sa nebudem zaoberať jej politickými postojmi a názormi, často kontroverznými, ale budem sa venovať otázke rizík jej trestu, najmä straty pasívneho volebného práva. Text som rozčlenil na tieto časti:

Rozhodnutie súdu a jeho účinky

Škoda a poškodení?

Rovnosť pred zákonom alebo politická justícia?

Budúcnosť demokracie?

.

 

Rozhodnutie súdu a jeho účinky

Dňa 31. marca 2025 padlo rozhodnutie Trestného súdu v Paríži voči známej političke Marine Le Pen a ďalším 23 osobám, vrátane ôsmich poslancov Európskeho parlamentu (EP). Marine Le Pen bola uznaná vinnou zo sprenevery verejných prostriedkov spáchaných za viac ako šesť rokov a zahŕňajúcich 8 zmlúv v sume približne 474 000 eur. Taktiež bola uznaná spoluvinnou z podnecovania k sprenevere verejných prostriedkov v sume približne 1,8 milióna eur, čoho sa mala dopustiť ako predsedníčka strany Front National (FN) – od roku 2018 zvanej Rassemblement National (RN). Asistenti poslancov FN boli platení za prácu v EP, v skutočnosti však trávili svoj pracovný čas konaním pre FN priamo vo Francúzsku. Súd argumentoval systémovou povahou tejto sprenevery a organizovanou štruktúrou na čele s Marine Le Pen. Obhajoba sa, naopak, pokúšala argumentovať, že nie všetci asistenti poslancov musia nutne pôsobiť priamo v Bruseli a Štrasburgu a ich práca sa dá vykonávať aj v Paríži. Tento argument ale trojčlenný senát neuznal a sudkyňa Bénédicte de Perthuis oznámila, že prišlo k spáchaniu trestného činu. Preto bola Marine Le Pen odsúdená na trest štyroch rokov odňatia slobody, z toho dva roky podmienečne a na pokutu 100-tisíc eur. Okrem toho bola pozbavená pasívneho volebného práva na päť rokov, a to s neodkladným účinkom, v súlade s čl. 432-17 Trestného zákonníku. Spolu s političkou bolo na nižšie tresty odsúdených ďalších 23 ľudí, ako aj strana FN (RN), ktorá dostala pokutu dva milióny eur. Marine Le Pen a ďalší následne podali odvolanie, o ktorom bude Odvolací súd v Paríži rozhodovať pravdepodobne v roku 2026.

V súvislosti s celou kauzou sa veľmi často spomína zákon „SAPIN II“ č. 2016-1691 z decembra 2016, ktorý zúžil možnosť úvahy pre sudcov pri udeľovaní trestov a stanovil obligatórnu stratu pasívneho volebného práva v prípade porušenia daného zákona. Keďže však všetky trestné činy Marine Le Pen nastali ešte pred účinnosťou daného zákona, závisela strata pasívneho volebného práva od voľnej úvahy sudcov. Oveľa vážnejšia však bola aplikácia neodkladných účinkov rozhodnutia, čo viedlo k tomu, že strata pasívneho volebného práva pre Marine Le Pen sa stala účinnou bez ohľadu na využitie opravných prostriedkov voči rozhodnutiu. Tu sa súd rozhodol použiť daný inštitút kvôli „ohrozeniu demokratického verejného poriadku“ a tiež kvôli riziku opakovaného protiprávneho konania. Otázkou je, prečo súd aplikoval neodkladné účinky straty volebného práva práve voči Marine Le Pen, ktorá už od roku 2017 nie je poslankyňou EP a od 2022 ani predsedníčkou strany RN, čiže možnosť recidívy je veľmi otázna. Rovnako problematický je aj pojem „demokratický verejný poriadok“, čo sudcovia spájali s tým, že konanie političky môže ohroziť dôveru verejnosti v demokratické procesy. To celé umocňuje podozrenie, že cieľom rozhodnutia bolo vylúčiť Marine Le Pen z volebnej súťaže. Je však otázne, ako rýchlo dospeje k rozhodnutiu druhostupňový Odvolací súd v Paríži a či zruší jej stratu pasívneho volebného práva. Inak bude kvôli neodkladným účinkom prvostupňového rozhodnutia z prezidentských volieb v roku 2027 vylúčená.

 

Škoda a poškodení?

S uvedeným trestným konaním sa veľmi úzko spája otázka, či a komu v danej súvislosti vznikla škoda a kto bol vlastne poškodený. Formálne mala škoda vzniknúť pre EP, pretože ten uzavieral zmluvu s asistentami europoslancov, ktorí podľa názoru súdu neposkytli plnenia podľa zmluvy. Samotní europoslanci, ktorým mali asistenti pomáhať, sa pritom nedomnievali, že by pôsobením asistentov v Paríži vznikla nejaká škoda im samotným. Teoreticky by asistenti mohli chodiť po inštitúciách EÚ či sedieť v parlamentnej knižnici, kde by ich poslanci aktuálne nepotrebovali a EP by ich aj tak platil bez ohľadu na vykonanú prácu. V takomto prípade by teda škoda formálne nevznikla. Pri odvedení reálnej práce pre FN v Paríži, ktorá europoslancom pomohla napr. k znovuzvoleniu, však škoda vzniknúť mala. Dôležité tiež je, že na rozdiel od iných inštitúcií EÚ nie je EP reálnym centrom moci. Poslanci dokonca nemajú ani len možnosť legislatívnej iniciatívy, teda nemôžu navrhovať právne akty. Tým pádom ani asistenti europoslancov nemôžu vykonávať najtradičnejšiu parlamentnú prácu, ktorá spočíva v príprave nových právnych predpisov. Faktom tiež je, že strana FN bola v rokoch údajnej sprenevery ostatnými politickými stranami vylúčená z mnohých rozhodovacích procesov a zapojenie jej poslaneckých asistentov do prípravy rôznych nezáväzných rezolúcií či do iných parlamentných činností tak nebolo vždy zmysluplné.

.

V kauze Marine Le Pen a FN ide aj o otázku, nakoľko môžu asistenti europoslancov, platení z prostriedkov EP, vykonávať inú prácu než je zmluvne stanovená práca pre europoslancov. Podľa niektorých prieskumov sa podobného konania dopúšťa asi pätina poslancov a ich asistentov v EP. Nie je pritom vôbec jednoduché oddeliť prácu asistenta poslanca v Bruseli či Štrasburgu a v domovskej krajine, pretože práve v domovskej krajine sa uskutočňuje kontakt europoslanca s jeho voličmi a rozhoduje sa o jeho politickej budúcnosti. Mimoriadne zaujímavé závery by sme dosiahli, keby sme štandardy, použité voči FN, aplikovali na slovenské pomery. Aj niektorí asistenti našich europoslancov pracujú skôr pre vlastné politické strany, a čosi podobné platí aj pre asistentov poslancov NR SR. V ich zmluvách sa hovorí o „výkone odborných a administratívnych služieb pre poslanca“, avšak mnohí z nich vykonávajú prácu pre politickú stranu mimo parlamentu, napr. v orgánoch samosprávy – i keď ich za to fakticky platí NR SR. Medzi asistentmi poslancov NR SR sa tiež ocitajú ľudia s viacerými funkciami, pri ktorých je otázne, či by mohli reálne stíhať prácu pre poslancov, hoci ich význam pre materskú stranu je očividný. Ako teda posudzovať právnu zodpovednosť v takýchto prípadoch? A dopúšťajú sa protiprávneho konania aj predsedovia slovenských politických strán, ktorí podobné praktiky akceptujú?

 

Rovnosť pred zákonom alebo politická justícia?

V prípade odsúdenia Marine Le Pen sa často uvádza, že vo Francúzsku boli v minulosti odsúdení aj ďalší významní politici. Faktom je, že odsúdení boli dokonca i bývalí prezidenti Jacques Chirac (1995 – 2007) a Nicolas Sarkozy(2007 – 2012). V ich prípade však k odsúdeniu prišlo až niekoľko rokov po ich odchode z funkcie a nemalo vplyv na volebné procesy. Často spomínaným príkladom bol aj Francois Fillon, premiér z rokov 2007 – 2012, ktorý však po neúspechu v prezidentských voľbách v roku 2017 odišiel pracovať pre finančnú skupinu Tikehau Capital. Pre neho ako politika na dôchodku však strata pasívneho volebného práva pri odsúdení z roku 2022 za fiktívne pracovné pomery tiež neznamenala reálny problém. Samozrejme, k odsúdeniam prišlo aj v prípade aktívnych politikov. Jedným z nich bol Allain Juppé, premiér z rokov 1995 – 1997, ktorý bol v roku 2004 odsúdený o. i. na 10 rokov straty pasívneho volebného práva, ale bez bezodkladného účinku. Druhostupňový súd mu však znížil túto sadzbu na 1 rok, a tak už v roku 2006 opäť kandidoval za poslanca. Za veľmi podobné trestné činy ako Marine Le Pen bol stíhaný aj súčasný francúzsky premiér François Bayrou, nakoniec však nebol odsúdený. Naopak, jedným z odsúdených politikov bol Jerome Cahuzac, ktorý pôsobil niekoľko mesiacov ako minister pre rozpočet, ale v roku 2016 dostal za daňové trestné činy na prvom stupni trest odňatia slobody na tri roky a stratu pasívneho volebného práva na päť rokov (po odvolaní znížené). Daný politik však už bol v čase svojho trestného procesu zdiskreditovaný a prakticky nevoliteľný.

Trochu inak to bolo v prípade Christine Lagarde, ktorá vo Francúzsku viedla rôzne ministerstvá a v roku 2015 sa stala generálnou riaditeľkou Medzinárodného menového fondu (MMF). Jej kauza súvisela s arbitrážou, ktorú voči Francúzsku viedol známy oligarcha Bernard Tapie. Tá v roku 2008 rozhodla o priznaní 405 miliónov eur pre oligarchu. Mnohé arbitráže o ochrane investícií sú však veľmi problematické a práve táto bola na prvý pohľad pochybná. Vtedajšia ministerka financií Christine Lagarde však nezohľadnila právny názor zamestnancov ministerstva, nevyužila proti arbitráži právne prostriedky, a tým pripravila Francúzsko o 405 miliónov eur. V roku 2016 francúzsky súd vyhlásil neplatnosť arbitráže a nariadil vrátenie celej sumy i s úrokmi. Voči Christine Lagarde sa začalo trestné konanie ešte v roku 2011 a v decembri 2016 bola odsúdená: súd ju uznal vinnou z nedbanlivosti pri správe cudzieho majetku, ale nebol jej udelený trest. Naopak, pokračovala vo funkcii generálnej riaditeľky MMF, a to napriek súdnemu rozhodnutiu.

Treba sa oprávnene pýtať, či odsúdenie Marine Le Pen je dôkazom rovnosti pred zákonom alebo príkladom politickej justície. Rovnosť pred zákonom je nepochybne dôležitá, v prípade známej političky však existujú niektoré podstatné odlišnosti. Predovšetkým, vyššie spomínané odsúdenia nezmenili pomer politických síl vo volebnej súťaži, pretože odsúdení boli buď politici na dôchodku alebo bez reálnej šance na víťazstvo vo voľbách. Naopak, Marine Le Pen je favoritkou prezidentských volieb v roku 2027 a reprezentantkou antisystému, ktorý sa vládnuce elity pokúšajú zastaviť. V minulosti sa napr. veľké francúzske banky tajne dohodli, že strane FN (RN) neposkytnú pôžičku pre voľby do EP v roku 2014. Podobný postup bánk bol v zjavnom rozpore s ochranou spotrebiteľa, ale ani tým sa nepodarilo Marine Le Pen eliminovať. Politička sa totiž obrátila na banku FCRB s ruským kapitálom, ktorá jej úver legálne poskytla. Hoci sa vďaka tomu stala pre médiá „ruskou agentkou“. Na druhej strane ale platí, že aj v prípade, ak by politička nekandidovala za prezidentku, môže strana RN postaviť iného uchádzača. Často sa spomína najmä súčasný predseda strany Jordan Bardella – ten má však podstatne menej skúsenosti a je všeobecne menej známy, čo môže zohrať určitú úlohu vo voľbách. Potenciálnym riešením pre spoločenský zmier by mohla byť i prezidentská amnestia pre Marine Le Pen, aspoň pri treste straty pasívneho volebného práva – to sa však v súčasnej rozdelenej spoločnosti očakávať nedá.

.

 

Budúcnosť demokracie?

Na záver možno konštatovať, že rozhodnutie proti Marine Le Pen opäť oživilo diskusiu o reálnosti demokratických procesov v súčasnej Európe. Vo Francúzsku sa tieto otázky objavili už po parlamentných voľbách v roku 2024. Víťazom sa stala ľavicová koalícia, ktorú vedie protisystémový politik Jean-Luc Mélenchon. V Národnom zhromaždení s 577 členmi získala 182 mandátov, zatiaľ čo RN vedená Marine Le Pen 143. Naopak, systémové sily reprezentuje centristická koalícia okolo Emanuela Macrona, ktorá získala 168 mandátov. Voliči teda v daných voľbách vyjadrili silnú túžbu po zmene, tá však nenastala a vo Francúzsku už skoro rok vládne menšinová vláda – v rozpore so želaním väčšiny občanov. Dôvodom takého stavu sú hlboké rozpory medzi troma veľkými politickými silami v parlamente, ktoré efektívne využíva centristický prezident. Ak by však zvíťazil protisystémový kandidát aj v prezidentských voľbách 2027, súčasný status quo by bol reálne ohrozený. Hlavnými vyzývateľmi centristického kandidáta v roku 2027 by pritom mali byť nesystémoví politici Marine Le Pen a Jean-Luc Mélenchon, podobne ako pri voľbách v roku 2022. Obaja sa uchádzajú o protestné hlasy, ktorých je vo Francúzsku stále viac. Vyradenie Marine Le Pen by na prvý pohľad mohlo byť dobrou správou pre Jean-Luca Mélenchona a systémová ľavica od neho očakávala podporu pre odsúdenie. Jeho postoj voči rozhodnutiu súdu však bol skôr skeptický a hoci Marine Le Pen skritizoval, uviedol: „Nepoddajné Francúzsko by nikdy nepoužilo súd ako prostriedok, aby sa zbavilo RN.“ Treba tiež dodať, že aj samotný Jean-Luc Mélenchon už bol vyšetrovaný pre podobné podozrenia.

Zasahovanie súdnej moci do volebných procesov však zďaleka nie je iba francúzsky problém. Mnohí Európania si uvedomujú, že EÚ a jej členské štáty nejdú správnym smerom a súčasný politický a ekonomický systém neprispieva k blahobytu a rozvoju ich krajín. Preto volia tie politické subjekty, ktoré sľubujú zmenu. Na druhej strane ale cítiť, že vládnuca oligarchia sa pokúša udržať existujúci status quo v meniacom sa svete a zabrániť systémovým zmenám. Jednou z jej možností je využívanie núdzového stavu alebo atmosféry ohrozenia v čase vojny. V hlboko rozdelenej spoločnosti, ovládanej strachom, je potom eliminácia politického protivníka – absolútneho zla – dôležitejšia než dodržiavanie demokratických pravidiel. Ďalšou z možností pre vládnucu oligarchiu je modifikácia volebných procesov prostredníctvom súdnej moci. Súdna moc má výhodu, že jej reprezentanti sa nemusia legitimizovať prostredníctvom opakujúcich sa volieb, hoci ich možno tiež ovplyvniť, napr. cez výberové konanie alebo tlak mimovládneho sektora (pozri TU). Takisto je možné vytvárať nové súdne orgány, napr. na boj proti korupcii, kde sa skoncentrujú sudcovia so „správnym názorom“, ktorí budú ochotnejší konať v súlade so záujmami vládnucej oligarchie. Tá sa pritom i pri pochybných rozhodnutiach sudcov môže odvolať na ich formálne garantovanú „nezávislosť“. Zdá sa, že vysporiadanie sa s rizikom súdnych zásahov do volieb bude kľúčovou výzvou pre európsku demokraciu v nasledujúcich rokoch.

Doc. JUDr. Branislav Fábry, PhD, Právnická fakulta UK

 

Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na www.noveslovo.eu

 

Článok pôvodne vyšiel na portáli pravnelisty.sk

 

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Zdeno Drdol

Milan Šupa

Miroslav Iliaš

Miroslav Urban

Marek Brna

Andrej Sablič

.
.
.

Prieskum: Kto by v apríli ostal pred bránami NR SR?

Voľby do Národnej rady SR by v apríli vyhralo hnutie Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 22,5 percenta hlasov, za ním…

28. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Podpredsedu Demokratov Juraja Šeligu polícia údajne obvinila z podnecovania

Podpredseda mimoparlamentných Demokratov Juraj Šeliga nemá doručené žiadne obvinenie, ani nebol požiadaný o súčinnosť zo strany polície alebo prokuratúry. Nie…

28. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Premiér: Nikdy nebudeme súhlasiť so zmenami,ktoré by viedli k zrušeniu veta v EÚ

Slovenská republika nebude nikdy súhlasiť so žiadnymi zmenami zásadných zmlúv, ktoré by viedli k zrušeniu veta členských štátov EÚ. Premiér…

28. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kanaďania by sa mali pripojiť k Spojeným štátom a stať sa 51. štátom

Kanaďania by sa mali pripojiť k Spojeným štátom a stať sa 51. štátom, povedal Trump v deň parlamentných volieb v…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Premiér s Orbánom podpísali memorandum o cezhraničnom rozvoji

Slovenský premiér Robert Fico a predseda vlády Maďarska Viktor Orbán podpísali v pondelok memorandum o cezhraničnom rozvoji medzi Slovenskom a…

28. 04. 2025 | Aktualizované 28. 04. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Aktualizované 28. 04. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Putin nariadil na začiatok mája trojdňové prímerie

Ruský prezident Vladimir Putin nariadil prekvapivé trojdňové prímerie na Ukrajine od 8. do 10. mája, ktoré sa časovo zhoduje s…

28. 04. 2025 | Aktualizované 28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Aktualizované 28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čo nové u Donalda Trumpa? Bývalý minister reaguje na jeho vyhlásenia

Americký prezident Donald Trump opäť vyvolal veľkú pozornosť svojimi vyhláseniami týkajúcimi sa Panamského aj Suezského prieplavu, informuje na svojom facebookom…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Situácia v Pokrovskom úseku sa zhoršuje a intenzita ruských útokov sa zvyšuje

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

28. 04. 2025 | Aktualizované 28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Aktualizované 28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

SIPRI: Svetové vojenské výdavky dosiahli historický rekord

Svetové vojenské výdavky dosiahli v roku 2024 rekordnú výšku a zároveň najstrmší medziročný nárast minimálne od konca Studenej vojny, uvádza…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Lavrov vyjadril požiadavky Ruska na ukončenie vojny

Lavrov pricestoval do Brazílie na samit BRICS a v rozhovore pre noviny O Globo vyjadril požiadavky Ruska na ukončenie vojny…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Konečné výsledky pitvy Genea Hackmana a jeho manželky Betsy Arakawy odhalili zložité zdravotné problémy

Správa potvrdzuje, že Betsy Arakawa zomrela na hantavírus a herec, ktorý mal problémy so srdcom a Alzheimerovu chorobu, si možno…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Čo bude prioritným problémom pre nového pápeža?

Jednou z kľúčových výziev, ktorým bude čeliť nástupca pápeža Františka, bude problém sexuálneho zneužívania zo strany duchovných. Zhodli sa na…

28. 04. 2025 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov

Jakubec, Janků či Flašíková. O post Generálneho riaditeľa STVR sa uchádza päť kandidátov

Na pozíciu generálneho riaditeľa STVR kandiduje pätica uchádzačov – Martina Flašíková, Martin Jakubec, Peter Janků, Norbert Majer a Igor Slanina.…

28. 04. 2025 | Aktualizované 28. 04. 2025 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Aktualizované 28. 04. 2025 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Priama linka: Z Ruska prišlo ďalšie varovanie. Ako to čítať a čo sa deje?

Britský premiér Starmer tvrdí, že Koalíciu ochotných, teda štátov, ktoré chcú vyslať na Ukrajinu svoje vojenské jednotky v rámci mierových…

28. 04. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zoológ Vidlička pre HS: Invázne druhy. Sťahujú sa do obydlí, sú jedovaté či nebezpečné? Čo všetko o nich treba vedieť

Z médií sa už roky pravidelne dozvedáme, že máme za sebou ďalší teplotne rekordný mesiac, rok, dekádu… Priemerná ročná teplota…

28. 04. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov

Taraba: Spolu s ozbrojenými silami začíname monitoring medveďov vo Vysokých a Nízkych Tatier

Ministerstvo životného prostredia SR od pondelka začína spolu s Ozbrojenými silami (OS) SR monitoring výskytu medveďov vo Vysokých a Nízkych…

28. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Odčítanie z pier. Čo sa deje s mierovými rokovaniami na Ukrajine po stretnutí Zelenského s Trumpom?

Po krátkom, ale už známom stretnutí Zelenského s Trumpom pred pápežovým pohrebom sa už objavili vyhlásenia všetkých účastníkov vyjednávacieho procesu,…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Mladý Soroš to tentokrát prehnal. Hanbia sa aj jeho vlastní ľudia

Syn najslávnejšieho „filantropa” západného sveta Alexander Soroš zažíva krušné chvíle. Jeho fotografie v online priestore totiž spôsobili americkým demokratom viac…

28. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Šutaj Eštok: Počas náborovej kampane sa do polície prihlásilo už vyše 2500 ľudí

Počas aktuálnej náborovej kampane sa do polície prihlásilo už viac ako 2500 záujemcov. Na pondelkovej tlačovej konferencii v Trnave o…

28. 04. 2025 | Aktualizované 28. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Aktualizované 28. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Generál rozobral Lajčákove posledné vyjadrenia: Slovensko sa musí mať na pozore

Rozhovor nového resp. staronového poradcu bývalého ministra zahraničných vecí Lajčáka pre jeden nemenovaný portál bol prekvapením a to určite nielen…

28. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Naď opätovne upozornil nato, že ako minister porušoval zákon

Ako sme všetci mohli vidieť a počuť, bývalý minister obrany Jaroslav Naď, na besede v Trenčíne, ktorá sa konala tento mesiac…

28. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Najlepší záhradníci vysádzajú cukety len v tomto termíne. Nikto nemá takú úrodu

28.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Chcete si užiť úspešnú úrodu cukiet v sezóne? Ak ste na túto otázku odpovedali…

28. 04. 2025 | 0 komentárov

STK každý rok? Čoskoro sa to možno stane realitou. Dotkne sa to majiteľov týchto áut

Európska komisia pripravuje komplexné prepracovanie pravidiel Európskej únie v oblasti bezpečnosti cestnej premávky a registrácie vozidiel. Ako uviedla na svojom…

28. 04. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nissan ukázal, aký svet potrebujeme: N7 a Frontier PHEV

28.4.2025 Redakcia Auto trendy . Na autosalóne v Šanghaji, ktorý je jedným z najväčších a najprestížnejších automobilových podujatí na svete,…

28. 04. 2025 | 0 komentárov

Poľský prezident v záujme mierovej dohody vyzýva Ukrajinu na „kompromis“

Poľský prezident Andrzej Duda v rozhovore pre Euronews vyhlásil, že Ukrajina bude musieť „urobiť kompromisy“, aby dosiahla trvalú mierovú dohodu s…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Ruské rakety zničili ukrajinskú skupinu pripravenú na prielom v Sumskej oblasti

Ukrajina, 28. apríla 2025 - Ruské kamikadze drony vykonali sériu útokov na ciele v Čerkasoch. Zo zeme je hlásené, že bolo počuť…

28. 04. 2025 | 0 komentárov

Doba sa zmenila. Mnohých zarazilo, čo Zuckerberg priznal počas viac ako desiatich hodín výpovede

Sociálne médiá sa stali menej sociálnymi. Počas aprílovej výpovede v antimonopolnom procese proti spoločnosti Meta zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg v…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

To priťahuje sršne ako magnet. Mnohí z nás zastavia svoj dom alebo záhradu

28.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Keď sa na terase alebo v kuchyni objaví sršeň, všetko sa okamžite znervózni. A…

28. 04. 2025 | 0 komentárov

Zomrela kľúčová svedkyňa v kauzách Epsteina a princa Andrewa

Matka troch detí nedávno povedala, že jej po autonehode ostávajú „dni života.“ Virginia Giuffreová, najznámejšia obeť sexuálneho zneužívania Jeffreyho Epsteina,…

28. 04. 2025 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Polícia odvolala pátranie po 30-ročnom Ronaldovi Cibulovi z Prievidze. Nezvestného muža našli, je v poriadku. Muž bol nezvestný od konca marca.

19:48

Muža, ktorý na festivale vo Vancouveri autom vrazil do skupiny ľudí, obvinili z viacnásobnej vraždy. O život prišlo 11 ľudí vo veku od päť do 65 rokov a desiatky ďalších utrpeli zranenia.

19:36

.

Celebrity a ich nepodarené portréty, ktoré vás rozosmejú

Dobré umenie je také, ktoré hovorí samé za seba a nie je treba ho vysvetľovať. To isté by malo platiť…

28. 04. 2025 | 0 komentárov

Vojna sa “otočila o 180 stupňov”

Vojna sa „otočila o 180 stupňov“, povedal bývalý náčelník generálneho štábu Valerij Zalužnyj na ukrajinsko-britskom fóre o obranných technológiách, ktoré…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

TOP10: Masáž - ktorá je pre teba najvhodnejšia?

Prvá masáž, ktorá sa kedy uskutočnil, bola v Číne pred viac ako 4 000 rokmi . Odvtedy bolo vytvorených veľa druhov masáží a…

28. 04. 2025 | 0 komentárov

Prasknuté okno na aute: Koľko vás bude stáť oprava a ako ušetriť stovky eur?

28.4.2025 Redakcia Auto trendy . Stojíte pri svojom aute a neveríte vlastným očiam - na čelnom skle sa tiahne prasklina…

28. 04. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Základný prehľad o budúcom konkláve, ktoré zvolí nástupcu pápeža Františka

Prinášame prvé sériu informácii o budúcom konkláve, ktoré zvolí nástupcu pápeža Františka. Termín zatiaľ nebol stanovený

28. 04. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prečo musí Čína a Rusko vyhrať? Čínska odpoveď Trumpovi: Prečítajte si Maa!

Spojené kráľovstvo, 28.apríla 2025 - Trump núti Číňanov čoraz častejšie si pripomínať Mao Ce-tunga, a to z rôznych dôvodov. Je…

28. 04. 2025 | 0 komentárov

Anglosaské elity rušia experiment so zmenou pohlavia? Zásadný rozsudok je šokujúci

Vláda Spojeného kráľovstva po rozhodnutí Najvyššieho súdu zmenila svoje stanovisko k tomu, kto sa považuje za ženu. Tento návrat k…

28. 04. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Zdeno Drdol

Milan Šupa

Miroslav Iliaš

Miroslav Urban

Marek Brna

Andrej Sablič

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov