Marine Le Penová

NAŽIVO

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva uviedol, že v Severnom Darfúre zahynulo iba za posledné tri týždne najmenej 542 civilistov.

15:15

Z prieskumu organizácie YouGov vyplýva, že väčšina nemeckých občanov má 80 rokov po páde nacistického režimu obavy o budúcnosť demokracie v krajine a z vypuknutia tretej svetovej vojny.

14:36

Trumpova administratíva upovedomila Kongres o svojom zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA v hodnote najmenej 50 miliónov dolárov. Uvádza sa to v oficiálnom obežníku, na ktorý sa odvolala stanica Sky News.

14:13

Cena ropnej zmesi Brent s dodávkou v júni dosiahla do 12.47 h SELČ 59,37 USD za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 1,69 USD. Cena americkej ropy WTI, rovnako s júnovým kontraktom, dosiahla 56,44 USD/barel, čo znamenalo pokles o 1,77 USD (3,04 %).

13:54

Viac ako 100 skupín izraelských hasičov s pomocou niekoľkých zahraničných tímov pokračuje v boji proti požiarom, ktoré od stredy sužujú okolie Jeruzalema. Situácia sa však oproti predošlému dňu na niektorých miestach zlepšila.

13:45

Za dôležitý míľnik v strategickom partnerstve medzi Ukrajinou a USA označil ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha podpísanú dohodu o nerastných surovinách medzi krajinami. Na sieti X napísal, že telefonoval so šéfkou diplomacie EÚ Kajou Kallasovou, ktorú informoval o podpise americko-ukrajinskej dohody vo Washingtone. 

12:56

Ruskom dosadený gubernátor okupovanej a ilegálne anektovanej ukrajinskej Chersonskej oblasti Vladimir Saldo na sociálnej sieti Telegram napísal, že pri ukrajinskom dronovom útoku na trhovisko v okupovanom meste Olešky zomreli siedmi ľudia.

12:35

Americký prezident Donald Trump očakáva, že dohoda o nerastných surovinách s Ukrajinou môže Spojeným štátom priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov (307,75 miliardy eur). 

12:28

Americký softvérový gigant Microsoft dosiahol v uplynulom štvrťroku čistý zisk vo výške 25,8 miliardy dolárov (22,69 miliardy eur). V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to znamená nárast o 18 %, oznámila spoločnosť.

12:28

Americký prezident Donald Trump povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť. Musk, ktorého Trump poveril riadením Úradu pre efektivitu štátnej správy, pred časom avizoval, že značne obmedzí čas venovaný Trumpovej vláde a bude sa viac venovať vedeniu svojich spoločností. 

12:27

V okolí sýrskej metropoly Damask pokračovali ozbrojené strety medzi militantmi z náboženskej minority drúzov a ozbrojencami podporujúcimi novú vládu. Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva tvrdí, že pri bojoch zahynulo 15 drúzskych bojovníkov.

12:25

Za prvý štvrťrok 2025 pribudlo na slovenských cestách 2000 nových elektromobilov. Z toho 830 vozidiel tvorili nové predaje cez oficiálnych predajcov, zvyšok boli individuálne dovozy. Do konca marca tohto roka počet batériových elektrických vozidiel v kategóriách osobné vozidlá a ľahké úžitkové vozidlá do 3,5 tony stúpol na 17.430.

11:40
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Kauza Marine Le Pen: Lawfare vo Francúzsku?

Jedným z najzávažnejším problémov súčasnej Európy je narastajúci trend využívania práva – a zvlášť trestného práva – na vylučovanie nepohodlných politikov z volebnej súťaže. Podobné praktiky, nazývané tiež lawfare, sú známe z Latinskej Ameriky, kde sa viacerých favoritov tamojších volieb podarilo takýmto spôsobom zlikvidovať (pozri napr. TU a TU)

Marine Le Penová
Na snímke uprostred Marine Le Penová / Foto: SITA/AP-Thomas Padilla
❚❚
.

Nedávno sa však stalo čosi podobné aj v Rumunsku a teraz uvedený problém zasiahol Francúzsko, kde súdna moc znemožnila v nasledujúcich prezidentských voľbách účasť hlavnej favoritke Marine Le Pen. V tomto článku sa nebudem zaoberať jej politickými postojmi a názormi, často kontroverznými, ale budem sa venovať otázke rizík jej trestu, najmä straty pasívneho volebného práva. Text som rozčlenil na tieto časti:

Rozhodnutie súdu a jeho účinky

Škoda a poškodení?

Rovnosť pred zákonom alebo politická justícia?

Budúcnosť demokracie?

.

 

Rozhodnutie súdu a jeho účinky

Dňa 31. marca 2025 padlo rozhodnutie Trestného súdu v Paríži voči známej političke Marine Le Pen a ďalším 23 osobám, vrátane ôsmich poslancov Európskeho parlamentu (EP). Marine Le Pen bola uznaná vinnou zo sprenevery verejných prostriedkov spáchaných za viac ako šesť rokov a zahŕňajúcich 8 zmlúv v sume približne 474 000 eur. Taktiež bola uznaná spoluvinnou z podnecovania k sprenevere verejných prostriedkov v sume približne 1,8 milióna eur, čoho sa mala dopustiť ako predsedníčka strany Front National (FN) – od roku 2018 zvanej Rassemblement National (RN). Asistenti poslancov FN boli platení za prácu v EP, v skutočnosti však trávili svoj pracovný čas konaním pre FN priamo vo Francúzsku. Súd argumentoval systémovou povahou tejto sprenevery a organizovanou štruktúrou na čele s Marine Le Pen. Obhajoba sa, naopak, pokúšala argumentovať, že nie všetci asistenti poslancov musia nutne pôsobiť priamo v Bruseli a Štrasburgu a ich práca sa dá vykonávať aj v Paríži. Tento argument ale trojčlenný senát neuznal a sudkyňa Bénédicte de Perthuis oznámila, že prišlo k spáchaniu trestného činu. Preto bola Marine Le Pen odsúdená na trest štyroch rokov odňatia slobody, z toho dva roky podmienečne a na pokutu 100-tisíc eur. Okrem toho bola pozbavená pasívneho volebného práva na päť rokov, a to s neodkladným účinkom, v súlade s čl. 432-17 Trestného zákonníku. Spolu s političkou bolo na nižšie tresty odsúdených ďalších 23 ľudí, ako aj strana FN (RN), ktorá dostala pokutu dva milióny eur. Marine Le Pen a ďalší následne podali odvolanie, o ktorom bude Odvolací súd v Paríži rozhodovať pravdepodobne v roku 2026.

V súvislosti s celou kauzou sa veľmi často spomína zákon „SAPIN II“ č. 2016-1691 z decembra 2016, ktorý zúžil možnosť úvahy pre sudcov pri udeľovaní trestov a stanovil obligatórnu stratu pasívneho volebného práva v prípade porušenia daného zákona. Keďže však všetky trestné činy Marine Le Pen nastali ešte pred účinnosťou daného zákona, závisela strata pasívneho volebného práva od voľnej úvahy sudcov. Oveľa vážnejšia však bola aplikácia neodkladných účinkov rozhodnutia, čo viedlo k tomu, že strata pasívneho volebného práva pre Marine Le Pen sa stala účinnou bez ohľadu na využitie opravných prostriedkov voči rozhodnutiu. Tu sa súd rozhodol použiť daný inštitút kvôli „ohrozeniu demokratického verejného poriadku“ a tiež kvôli riziku opakovaného protiprávneho konania. Otázkou je, prečo súd aplikoval neodkladné účinky straty volebného práva práve voči Marine Le Pen, ktorá už od roku 2017 nie je poslankyňou EP a od 2022 ani predsedníčkou strany RN, čiže možnosť recidívy je veľmi otázna. Rovnako problematický je aj pojem „demokratický verejný poriadok“, čo sudcovia spájali s tým, že konanie političky môže ohroziť dôveru verejnosti v demokratické procesy. To celé umocňuje podozrenie, že cieľom rozhodnutia bolo vylúčiť Marine Le Pen z volebnej súťaže. Je však otázne, ako rýchlo dospeje k rozhodnutiu druhostupňový Odvolací súd v Paríži a či zruší jej stratu pasívneho volebného práva. Inak bude kvôli neodkladným účinkom prvostupňového rozhodnutia z prezidentských volieb v roku 2027 vylúčená.

 

Škoda a poškodení?

S uvedeným trestným konaním sa veľmi úzko spája otázka, či a komu v danej súvislosti vznikla škoda a kto bol vlastne poškodený. Formálne mala škoda vzniknúť pre EP, pretože ten uzavieral zmluvu s asistentami europoslancov, ktorí podľa názoru súdu neposkytli plnenia podľa zmluvy. Samotní europoslanci, ktorým mali asistenti pomáhať, sa pritom nedomnievali, že by pôsobením asistentov v Paríži vznikla nejaká škoda im samotným. Teoreticky by asistenti mohli chodiť po inštitúciách EÚ či sedieť v parlamentnej knižnici, kde by ich poslanci aktuálne nepotrebovali a EP by ich aj tak platil bez ohľadu na vykonanú prácu. V takomto prípade by teda škoda formálne nevznikla. Pri odvedení reálnej práce pre FN v Paríži, ktorá europoslancom pomohla napr. k znovuzvoleniu, však škoda vzniknúť mala. Dôležité tiež je, že na rozdiel od iných inštitúcií EÚ nie je EP reálnym centrom moci. Poslanci dokonca nemajú ani len možnosť legislatívnej iniciatívy, teda nemôžu navrhovať právne akty. Tým pádom ani asistenti europoslancov nemôžu vykonávať najtradičnejšiu parlamentnú prácu, ktorá spočíva v príprave nových právnych predpisov. Faktom tiež je, že strana FN bola v rokoch údajnej sprenevery ostatnými politickými stranami vylúčená z mnohých rozhodovacích procesov a zapojenie jej poslaneckých asistentov do prípravy rôznych nezáväzných rezolúcií či do iných parlamentných činností tak nebolo vždy zmysluplné.

.

V kauze Marine Le Pen a FN ide aj o otázku, nakoľko môžu asistenti europoslancov, platení z prostriedkov EP, vykonávať inú prácu než je zmluvne stanovená práca pre europoslancov. Podľa niektorých prieskumov sa podobného konania dopúšťa asi pätina poslancov a ich asistentov v EP. Nie je pritom vôbec jednoduché oddeliť prácu asistenta poslanca v Bruseli či Štrasburgu a v domovskej krajine, pretože práve v domovskej krajine sa uskutočňuje kontakt europoslanca s jeho voličmi a rozhoduje sa o jeho politickej budúcnosti. Mimoriadne zaujímavé závery by sme dosiahli, keby sme štandardy, použité voči FN, aplikovali na slovenské pomery. Aj niektorí asistenti našich europoslancov pracujú skôr pre vlastné politické strany, a čosi podobné platí aj pre asistentov poslancov NR SR. V ich zmluvách sa hovorí o „výkone odborných a administratívnych služieb pre poslanca“, avšak mnohí z nich vykonávajú prácu pre politickú stranu mimo parlamentu, napr. v orgánoch samosprávy – i keď ich za to fakticky platí NR SR. Medzi asistentmi poslancov NR SR sa tiež ocitajú ľudia s viacerými funkciami, pri ktorých je otázne, či by mohli reálne stíhať prácu pre poslancov, hoci ich význam pre materskú stranu je očividný. Ako teda posudzovať právnu zodpovednosť v takýchto prípadoch? A dopúšťajú sa protiprávneho konania aj predsedovia slovenských politických strán, ktorí podobné praktiky akceptujú?

 

Rovnosť pred zákonom alebo politická justícia?

V prípade odsúdenia Marine Le Pen sa často uvádza, že vo Francúzsku boli v minulosti odsúdení aj ďalší významní politici. Faktom je, že odsúdení boli dokonca i bývalí prezidenti Jacques Chirac (1995 – 2007) a Nicolas Sarkozy(2007 – 2012). V ich prípade však k odsúdeniu prišlo až niekoľko rokov po ich odchode z funkcie a nemalo vplyv na volebné procesy. Často spomínaným príkladom bol aj Francois Fillon, premiér z rokov 2007 – 2012, ktorý však po neúspechu v prezidentských voľbách v roku 2017 odišiel pracovať pre finančnú skupinu Tikehau Capital. Pre neho ako politika na dôchodku však strata pasívneho volebného práva pri odsúdení z roku 2022 za fiktívne pracovné pomery tiež neznamenala reálny problém. Samozrejme, k odsúdeniam prišlo aj v prípade aktívnych politikov. Jedným z nich bol Allain Juppé, premiér z rokov 1995 – 1997, ktorý bol v roku 2004 odsúdený o. i. na 10 rokov straty pasívneho volebného práva, ale bez bezodkladného účinku. Druhostupňový súd mu však znížil túto sadzbu na 1 rok, a tak už v roku 2006 opäť kandidoval za poslanca. Za veľmi podobné trestné činy ako Marine Le Pen bol stíhaný aj súčasný francúzsky premiér François Bayrou, nakoniec však nebol odsúdený. Naopak, jedným z odsúdených politikov bol Jerome Cahuzac, ktorý pôsobil niekoľko mesiacov ako minister pre rozpočet, ale v roku 2016 dostal za daňové trestné činy na prvom stupni trest odňatia slobody na tri roky a stratu pasívneho volebného práva na päť rokov (po odvolaní znížené). Daný politik však už bol v čase svojho trestného procesu zdiskreditovaný a prakticky nevoliteľný.

Trochu inak to bolo v prípade Christine Lagarde, ktorá vo Francúzsku viedla rôzne ministerstvá a v roku 2015 sa stala generálnou riaditeľkou Medzinárodného menového fondu (MMF). Jej kauza súvisela s arbitrážou, ktorú voči Francúzsku viedol známy oligarcha Bernard Tapie. Tá v roku 2008 rozhodla o priznaní 405 miliónov eur pre oligarchu. Mnohé arbitráže o ochrane investícií sú však veľmi problematické a práve táto bola na prvý pohľad pochybná. Vtedajšia ministerka financií Christine Lagarde však nezohľadnila právny názor zamestnancov ministerstva, nevyužila proti arbitráži právne prostriedky, a tým pripravila Francúzsko o 405 miliónov eur. V roku 2016 francúzsky súd vyhlásil neplatnosť arbitráže a nariadil vrátenie celej sumy i s úrokmi. Voči Christine Lagarde sa začalo trestné konanie ešte v roku 2011 a v decembri 2016 bola odsúdená: súd ju uznal vinnou z nedbanlivosti pri správe cudzieho majetku, ale nebol jej udelený trest. Naopak, pokračovala vo funkcii generálnej riaditeľky MMF, a to napriek súdnemu rozhodnutiu.

Treba sa oprávnene pýtať, či odsúdenie Marine Le Pen je dôkazom rovnosti pred zákonom alebo príkladom politickej justície. Rovnosť pred zákonom je nepochybne dôležitá, v prípade známej političky však existujú niektoré podstatné odlišnosti. Predovšetkým, vyššie spomínané odsúdenia nezmenili pomer politických síl vo volebnej súťaži, pretože odsúdení boli buď politici na dôchodku alebo bez reálnej šance na víťazstvo vo voľbách. Naopak, Marine Le Pen je favoritkou prezidentských volieb v roku 2027 a reprezentantkou antisystému, ktorý sa vládnuce elity pokúšajú zastaviť. V minulosti sa napr. veľké francúzske banky tajne dohodli, že strane FN (RN) neposkytnú pôžičku pre voľby do EP v roku 2014. Podobný postup bánk bol v zjavnom rozpore s ochranou spotrebiteľa, ale ani tým sa nepodarilo Marine Le Pen eliminovať. Politička sa totiž obrátila na banku FCRB s ruským kapitálom, ktorá jej úver legálne poskytla. Hoci sa vďaka tomu stala pre médiá „ruskou agentkou“. Na druhej strane ale platí, že aj v prípade, ak by politička nekandidovala za prezidentku, môže strana RN postaviť iného uchádzača. Často sa spomína najmä súčasný predseda strany Jordan Bardella – ten má však podstatne menej skúsenosti a je všeobecne menej známy, čo môže zohrať určitú úlohu vo voľbách. Potenciálnym riešením pre spoločenský zmier by mohla byť i prezidentská amnestia pre Marine Le Pen, aspoň pri treste straty pasívneho volebného práva – to sa však v súčasnej rozdelenej spoločnosti očakávať nedá.

.

 

Budúcnosť demokracie?

Na záver možno konštatovať, že rozhodnutie proti Marine Le Pen opäť oživilo diskusiu o reálnosti demokratických procesov v súčasnej Európe. Vo Francúzsku sa tieto otázky objavili už po parlamentných voľbách v roku 2024. Víťazom sa stala ľavicová koalícia, ktorú vedie protisystémový politik Jean-Luc Mélenchon. V Národnom zhromaždení s 577 členmi získala 182 mandátov, zatiaľ čo RN vedená Marine Le Pen 143. Naopak, systémové sily reprezentuje centristická koalícia okolo Emanuela Macrona, ktorá získala 168 mandátov. Voliči teda v daných voľbách vyjadrili silnú túžbu po zmene, tá však nenastala a vo Francúzsku už skoro rok vládne menšinová vláda – v rozpore so želaním väčšiny občanov. Dôvodom takého stavu sú hlboké rozpory medzi troma veľkými politickými silami v parlamente, ktoré efektívne využíva centristický prezident. Ak by však zvíťazil protisystémový kandidát aj v prezidentských voľbách 2027, súčasný status quo by bol reálne ohrozený. Hlavnými vyzývateľmi centristického kandidáta v roku 2027 by pritom mali byť nesystémoví politici Marine Le Pen a Jean-Luc Mélenchon, podobne ako pri voľbách v roku 2022. Obaja sa uchádzajú o protestné hlasy, ktorých je vo Francúzsku stále viac. Vyradenie Marine Le Pen by na prvý pohľad mohlo byť dobrou správou pre Jean-Luca Mélenchona a systémová ľavica od neho očakávala podporu pre odsúdenie. Jeho postoj voči rozhodnutiu súdu však bol skôr skeptický a hoci Marine Le Pen skritizoval, uviedol: „Nepoddajné Francúzsko by nikdy nepoužilo súd ako prostriedok, aby sa zbavilo RN.“ Treba tiež dodať, že aj samotný Jean-Luc Mélenchon už bol vyšetrovaný pre podobné podozrenia.

Zasahovanie súdnej moci do volebných procesov však zďaleka nie je iba francúzsky problém. Mnohí Európania si uvedomujú, že EÚ a jej členské štáty nejdú správnym smerom a súčasný politický a ekonomický systém neprispieva k blahobytu a rozvoju ich krajín. Preto volia tie politické subjekty, ktoré sľubujú zmenu. Na druhej strane ale cítiť, že vládnuca oligarchia sa pokúša udržať existujúci status quo v meniacom sa svete a zabrániť systémovým zmenám. Jednou z jej možností je využívanie núdzového stavu alebo atmosféry ohrozenia v čase vojny. V hlboko rozdelenej spoločnosti, ovládanej strachom, je potom eliminácia politického protivníka – absolútneho zla – dôležitejšia než dodržiavanie demokratických pravidiel. Ďalšou z možností pre vládnucu oligarchiu je modifikácia volebných procesov prostredníctvom súdnej moci. Súdna moc má výhodu, že jej reprezentanti sa nemusia legitimizovať prostredníctvom opakujúcich sa volieb, hoci ich možno tiež ovplyvniť, napr. cez výberové konanie alebo tlak mimovládneho sektora (pozri TU). Takisto je možné vytvárať nové súdne orgány, napr. na boj proti korupcii, kde sa skoncentrujú sudcovia so „správnym názorom“, ktorí budú ochotnejší konať v súlade so záujmami vládnucej oligarchie. Tá sa pritom i pri pochybných rozhodnutiach sudcov môže odvolať na ich formálne garantovanú „nezávislosť“. Zdá sa, že vysporiadanie sa s rizikom súdnych zásahov do volieb bude kľúčovou výzvou pre európsku demokraciu v nasledujúcich rokoch.

Doc. JUDr. Branislav Fábry, PhD, Právnická fakulta UK

 

Tento príspevok bol pôvodne publikovaný na www.noveslovo.eu

 

Článok pôvodne vyšiel na portáli pravnelisty.sk

 

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Milan Šupa

.
.
.

Smer: Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je návrat k princípom suverénnej spolupráce

Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je podľa Smeru-SD návrat k princípom suverénnej spolupráce členských štátov. Smer-SD pri príležitosti 21. výročia vstupu…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 15 min. čítania | 0 komentárov

.

Migaľ sa stretol s predstaviteľmi mimovládnych organizácií. Takéto sú jeho plány

Minister investícií Samuel Migaľ je pripravený podporiť mimovládky pri novele zákona o neziskových organizáciách. Informovalo o tom ministerstvo investícií. Migaľ…

01. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kellogg: Ukrajina je ochotná vzdať sa území obsadených Ruskom de facto ale nie de iure

Ukrajina je podľa osobitného vyslanca amerického prezidenta pre Ukrajinu a Rusko ochotná vzdať sa území obsadených Ruskom „de facto“, ale…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Aj Hlas sa čiastočne spamätal. Chce rokovať o úprave transakčnej dane pre živnostníkov

Strana Hlas-SD chce na koaličnej rade hovoriť o tom, aby transakčná daň nemusela platiť pre drobných živnostníkov. „Pretože, to sú…

01. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trump prezradil, o čom hovoril so Zelenským v Ríme

„Povedal som mu, že by bolo veľmi dobré, keby sme sa s Ruskom dohodli. Pretože Rusko je oveľa väčšia a…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Washington a Kyjev podpísali dohodu o ukrajinských nerastných surovinách

Washington a Kyjev podpísali dohodu o ukrajinských nerastných surovinách, uviedlo Ministerstvo financií USA

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prečo Rusko oficiálne uznalo vojenskú pomoc Severnej Kórey?

Vladimír Putin sa poďakoval jednotkám armády KĽDR, ktoré sa podieľali na porážke OSU v Kurskej oblasti. „Kórejskí priatelia konali z…

01. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

Čína o Spojených štátoch. Je to loďka, ktorá uviazla na plytčine

Bývalý minister Juraj Draxler poukazuje na to, že Čína rozvinula diplomatickú iniciatívu a kampaň na sociálnych sieťach, a využila na…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

„Dvojitý úder“ Karoline Leavittová bola Trumpovou tajnou zbraňou pri víťazstve nad Amazonom

Telefonát amerického prezidenta Donalda Trumpa Jeffovi Bezosovi prišiel hneď po verejnom bičovaní Karoline Leavittovou (tlačová tajomníčka Bieleho domu) uvádza The…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Dráma na záver, ale mladí Slováci si opäť zahrajú o medaily na MS do 18 rokov

Slovenskí hokejisti do 18 rokov sa prebojovali do semifinále majstrovstiev sveta. V americkom Allene si poradili s Nemcami 3:2 a…

01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Blair tvrdí, že súčasná politika nulovej spotreby je „odsúdená na neúspech“

Tony Blair vyzval na zásadné prehodnotenie politiky nulovej spotreby (týka sa opatrení a stratégií, ktoré majú za cieľ dosiahnuť vyrovnanie…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Kanaďanom sa míňajú peniaze určené na odškodnenie po očkovaní proti Covid-19

Kanadský program odškodnenia pre osoby, u ktorých sa po podaní vakcíny proti Covid-19 prejavili nežiaduce účinky, pravdepodobne prekročí svoj rozpočet. Upozornilo…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Nová vláda v Sýrii musí čeliť ďalšiemu povstaniu

V Sýrii sa začali zrážky medzi silami novej vlády a drúzskymi milíciami, ktoré sú spriatelené s Izraelom

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

LeBron James nemá jasno o svojej budúcnosti. Bude sa radiť aj s manželkou

Americká basketbalová ikona LeBron James ešte má platnú zmluvu s tímom Los Angeles Lakers , ale nie je si istý…

01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

USA sú pripravené pristúpiť na územné požiadavky Ruska v rámci urovnania vojny na Ukrajine

USA sú pripravené čiastočne pristúpiť na územné požiadavky Ruska v rámci urovnania vojny na Ukrajine, uviedol Trumpov osobitný vyslanec Keith…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Slovensko si dnes pripomína 21. výročie vstupu do Európskej únie

Slovensko si dnes pripomína 21. výročie vstupu do Európskej únie . Súčasťou Európskej únie sme sa stali v roku 2004…

01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Roman Michelko: Matovič mandát nedokončil, za Fica predčasné voľby neboli nikdy

Na rozdiel od Igora Matoviča , ktorý nedokázal predísť predčasným voľbám, hoci mal na začiatku vládnutia ústavnú väčšinu viac ako…

01. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

EÚ pripravuje „plán B“ na zachovanie hospodárskych sankcií voči Rusku

EÚ pripravuje „plán B“ na zachovanie hospodárskych sankcií voči Rusku, ak administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa odmietne mierové rokovania a…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Osýpky sú závažnejšie ako ovčie kiahne, vzhľad vyrážok je pri oboch iný

Osýpky aj ovčie kiahne sú závažnými vírusovými ochoreniami u detí. Spôsobuje ich odlišný vírus, pričom sa líšia aj klinickým priebehom…

01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tucker Carlson povedal, že do pokusu o atentát na budúceho prezidenta boli zapojené ukrajinské orgány

„Pokúsil sa zabiť niekoľko ľudí“. Tucker Carlson, televízny moderátor blízky Trumpovi, povedal, že do pokusu o atentát na budúceho prezidenta…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Dnes je Sviatok práce

Prvý máj je medzinárodným sviatkom pracujúcich. Uznesenie o oslavách prijal ustanovujúci kongres II. internacionály roku 1889 v Paríži na pamäť…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Počas mája sa konajú zápisy do materských škôl

Od 1. do 31. mája sa konajú zápisy do materských škôl . Riaditeľ škôlky po dohode so zriaďovateľom určuje konkrétne…

01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj vo Vatikáne vraj Trumpovi povedal, že Krym za ruský neuzná

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas súkromného rozhovoru s americkým lídrom Donaldom Trumpom vo Vatikáne, kde sa stretli na pohrebe pápeža…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Za mrežami by mal byť Matovič s arogantným Naďom, nie Danny Kollár

Milan Uhrík vo videu na sociálnej sieti upozorňuje na to, že za mreže ide Danny Kollár, po 1,5 roku novej…

30. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Rada Fondu na podporu umenia odvolala riaditeľa Špotáka

Rada Fondu na podporu umenia odvolala z funkcie riaditeľa Róberta Špotáka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry (MK)…

30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Opozičnej strane Demokrati sa vyhráža neznámy páchateľ

Opozičnej strane Demokrati sa vyhráža neznámy páchateľ. Strana na sociálnej sieti zverejnila email, podľa ktorého dotyčný plánuje „vypáliť zásobník AK47…

30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Sociálne neziskovky“ Hlasu: Starostlivosť o seniorov alebo kšeft za milióny?

Hlas-SD robil veľké problémy pri schvaľovaní zákona na reguláciu mimovládnych organizácií. Mohlo by to byť aj preto, že našiel spôsob,…

01. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Nadchádzajúce dni budú pre mier na Ukrajine rozhodujúce

Nadchádzajúce dni budú pre mier na Ukrajine rozhodujúce. Podľa hovorkyne ministerstva zahraničných vecí Tammy Bruceovej budú nadchádzajúce dni rozhodujúce pre…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva uviedol, že v Severnom Darfúre zahynulo iba za posledné tri týždne najmenej 542 civilistov.

15:15

Z prieskumu organizácie YouGov vyplýva, že väčšina nemeckých občanov má 80 rokov po páde nacistického režimu obavy o budúcnosť demokracie v krajine a z vypuknutia tretej svetovej vojny.

14:36

.

Posun alebo krok späť v prípade preverovania vakcín proti COVID-19?

Minister zdravotníctva Kamil Šaško požiadal v utorok (29. 4.) Slovenskú akadémiu vied (SAV) o otestovanie vzoriek mRNA vakcín proti COVID-19.…

30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Tréning šedých buniek. Vyskúšajte, či túto úlohu zvládnete

01.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Matematické hádanky sú skvelým spôsobom nielen na upevnenie vedomostí. Týmto spôsobom si precvičíte myseľ…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ruská armáda výrazne zvýšila intenzitu vojenských operácií na fronte

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Letiská budúcnosti: Pas a letenka už len v mobile?

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Predstavte si, že na letisku už nebudete potrebovať papierovú letenku ani pas. Stačí vám…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Ukrajina je pripravená podpísať dohodu o nerastných surovinách s USA

Ukrajina je pripravená podpísať dohodu o nerastných surovinách s USA, môže sa tak stať už dnes, citovala agentúra Bloomberg svoj…

30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Môžete si kúpiť stavebnicu, z ktorej si vytvoríte vlastnú mačku

Každý, kto má mačku, vie, že jedna nikdy nestačí. Preto je možnosť kúpiť si stavebnicu. Ľudia sa chcú so všetkými…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Priama linka: Zalužného slová mnohých šokovali. Generál vysvetľuje, čo sa deje

Bývalý veliteľ ukrajinskej armády Zalužnyj asi vie, o čom hovorí keď tvrdí, že spôsob vedenia bojových operácií sa zmenil o…

30. 04. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Milan Šupa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov