Vatikán umožnil požehnávanie párov rovnakého pohlavia, časť biskupov hovorí nie

Vatikán umožnil požehnávanie párov rovnakého pohlavia, časť biskupov hovorí nie

Bratislava 26. decembra 2023 (HSP/The Associated Press/ Foto: Pixabay)

 

The Associated Press informuje, že niektorí katolícki biskupi v Afrike, Poľsku a ďalších krajinách v rámci mimoriadneho odporu voči pápežovi Františkovi vyhlásili, že nebudú uplatňovať novú politiku Vatikánu, ktorá umožňuje udeľovanie požehnania párom rovnakého pohlavia

Ilustračné foto

Iní biskupi zase bagatelizujú politiku, ktorú tento týždeň schválil František, ako len potvrdenie dlhodobého učenia Vatikánu o tom, že manželstvo je len zväzok medzi mužom a ženou.

Reklama

Tieto reakcie ukazujú, aká polarizujúca zostáva táto otázka a ako Františkova desaťročná snaha urobiť cirkev ústretovejším miestom pre LGBTQ+ komunitu naďalej vyvoláva odpor medzi tradicionalistickými a konzervatívnymi katolíckymi lídrami.

Niektoré z najsilnejších reakcií prišli od biskupov v Afrike, kde žije 265 miliónov katolíkov, čo je takmer štvrtina z 1,3 miliardy katolíkov na svete. Mnohí z týchto katolíkov žijú a pôsobia v spoločnostiach, kde je homosexualita odsudzovaná a zakázaná.

Reklama

Podľa organizácie Human Dignity Trust, ktorá obhajuje práva LGBTQ+, má 31 z 54 krajín tohto kontinentu zákony, ktoré kriminalizujú homosexualitu, čo je viac ako na ktoromkoľvek inom kontinente.

Zambijskí biskupi uviedli, že by sa malo ešte “ďalej uvažovať” o požehnaní a ako dôvod svojho rozhodnutia uviedli zákony krajiny proti homosexualite a jej “kultúrne dedičstvo”, ktoré odmieta vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia.

Konferencia biskupov Malawi uviedla: „Požehnanie akéhokoľvek druhu pre zväzky osôb rovnakého pohlavia nebude prípustné.“V Malawi zákony stanovujú za homosexuálny sex až 14 rokov väzenia s možnosťou telesného trestu pre odsúdených.

„Malo by sa ďalej uvažovať o požehnaní,“ uviedli zambijskí biskupi a ako dôvod svojho rozhodnutia uviedli zákony krajiny proti homosexualite a jej “kultúrne dedičstvo”, ktoré odmieta vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia.

Poľská biskupská konferencia, ktorá patrí medzi najkonzervatívnejšie v Európe a vzhľadom na svoje väzby na svätého Jána Pavla II. je referenčným bodom aj mimo kontinentu, uviedla, že neplánuje udeľovať požehnanie párom rovnakého pohlavia.

Reklama

„Manželstvo zostáva len zväzkom medzi mužom a ženou a sexuálne akty mimo neho sú “vždy urážkou Božej vôle”,“ uvádza sa vo vyhlásení hovorcu Poľskej biskupskej konferencie pátra Leszka Gęsiaka.

Je nezvyčajné, aby celá národná biskupská konferencia verejne vyjadrila nesúhlas s vatikánskou politikou, hoci vyhlásenie Vatikánskeho doktrinálneho úradu (DDF) neukladalo biskupom, aby umožnili požehnanie párov rovnakého pohlavia, ale len poskytlo návod, ako by sa mohlo uskutočniť, ak oň ľudia požiadajú.

V dokumente nazvanom “Fiducia Supplicans” sa uvádza, že: „Požehnanie možno udeliť ľuďom vo vzťahoch osôb rovnakého pohlavia, ak sa nezamieňa s rituálom manželstva, a potvrdzuje sa, že manželstvo je celoživotným zväzkom len medzi mužom a ženou.“

Vatikánsky úrad v pondelok oznámením zmenil svoje vyhlásenie z roku 2021, ktoré vylučovalo požehnanie párov rovnakého pohlavia, pretože Boh “nemôže požehnať hriech”.

Konferencia biskupov USA v snahe bagatelizovať akýkoľvek posun zdôraznila, že učenie Cirkvi o manželstve sa nezmenilo. „Vyhlásenie vyjadruje rozdiel medzi liturgickým (sviatostným) požehnaním a pastoračným požehnaním, ktoré môže byť udelené osobám, ktoré túžia po Božej milosti lásky v ich živote,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Reklama

Niektoré pikantnejšie námietky prišli od Františkových obvyklých kritikov.

Nemecký kardinál Gerhard Müller, ktorý predtým viedol Vatikánsky doktrinálny úrad, povedal, že : „Vyhlásenie je protirečivé keďže stále hovorí, že vzťahy osôb rovnakého pohlavia sú v rozpore s Božím zákonom, a zároveň umožňuje párom rovnakého pohlavia prijímať požehnanie.“

„Cirkev nemôže oslavovať jednu vec a učiť druhú,“ napísal kardinál Müller v eseji uverejnenej v náboženských médiách.

Kazašský biskup Athanasius Schneider, ktorý sa dlhodobo stavia proti Františkovmu progresívnemu príklonu, označil novú politiku za “veľký podvod”. „Kňazi by si mali byť vedomí “zla”, ktoré spočíva v samotnom povolení požehnávať páry v neregulárnych situáciách a páry rovnakého pohlavia,“ povedal.

Spolu s kazašským arcibiskupom Tomášom Petom vo vyhlásení na webovej stránke časopisu Catholic Herald uviedli, že zakázali kňazom vo svojej arcidiecéze vykonávať “akúkoľvek formu požehnania” párom rovnakého pohlavia.

Verejné vyhlásenia vydali aj biskupské konferencie a cirkevní predstavitelia z Nigérie, Ghany, Kene, Madagaskaru a Juhoafrickej republiky, pričom väčšina z nich sa snažila objasniť to, čo podľa nich spôsobilo zmätok medzi ich veriacimi v otázke, či nová politika znamená oficiálne uznanie a akceptovanie vzťahov osôb rovnakého pohlavia.

Medzi mnohými prevládali obavy, že tento krok je krokom k tomu, aby katolícka cirkev akceptovala homosexualitu.

Nigérijskí biskupi tvrdia, že v Nigérii, najľudnatejšom africkom štáte, kde žije 20 – 30 miliónov katolíkov, sa vyskytli rôzne interpretácie tejto politiky a oni potrebovali objasniť, že vatikánsky dokument neumožňuje požehnanie a oficiálne prijatie vzťahov osôb rovnakého pohlavia.

„Konferencia katolíckych biskupov Nigérie ubezpečuje celý Boží ľud, že učenie Katolíckej cirkvi o manželstve zostáva nezmenené. V Cirkvi preto neexistuje možnosť požehnania zväzkov a aktivít osôb rovnakého pohlavia.“

Abbé Jean-Marie Djibo, kňaz v arcidiecéze Bamako v západoafrickom štáte Mali, kde je moslimská väčšina, povedal: „Katolícka cirkev v Mali sa nebude riadiť žiadnou novou politikou a Vatikán by mal vysvetlil svoje rozhodnutie.“

Reklama

„Cirkev v Mali nesúhlasí s rozhodnutím Vatikánu týkajúcim sa homosexuálnych párov a tunajší biskupi a kňazi vyzývajú veriacich, aby ich uistili, že toto rozhodnutie sa nebude uplatňovať. Toto rozhodnutie sa týka len Vatikánu, nie nás,“ povedal Djibo.

„Pápež vo svojom posolstve použil zašifrované slová, ktoré boli rôzne interpretované, preto chceme, aby nám tento postoj objasnil,“ dodal Djibo.

V Spojenom kráľovstve organizácia zastupujúca približne 500 katolíckych kňazov v Británii zverejnila podpísaný list, v ktorom po “rozšírených nejasnostiach” opätovne potvrdila učenie Cirkvi o manželstve a zväzkoch osôb rovnakého pohlavia.

Juhoafrická katolícka biskupská konferencia so sídlom v Juhoafrickej republike, kde liberálna ústava povoľuje manželstvá osôb rovnakého pohlavia, zrejme privítala vyhliadku na požehnanie homosexuálnych párov ako potvrdenie toho, že “nikto nie je mimo Božej milosti”. Podľa jej výkladu je toto vyhlásenie “požehnaním s nádejou na obrátenie”.

V Zimbabwe, kde tiež platia zákony namierené proti homosexuálom, aktivista za práva LGBTQ+ Chesterfield Samba povedal, že si nemyslí, že vyhlásenie niečo zmení pre zimbabwianske páry rovnakého pohlavia, ktorým sa cirkev vyhýba. „Očakávam odpor zo strany niektorých cirkevných odborov,“ povedal.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:17

Delegácia palestínskeho militantného hnutia Hamas odišla z rokovaní o dočasnom prímerí v Pásme Gazy, ktorá sa koná v egyptskom hlavnom meste Káhira, ale vráti sa na ďalšie rozhovory v utorok.

19:13

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua počas telefonického hovoru, aby dosiahol dohodu o prímerí v Pásme Gazy s palestínskym militantným hnutím Hamas. To medzičasom oznámilo, že jeho delegácia odchádza z rokovaní o prímerí, ktoré sa konali v Káhire.

17:44

Európska centrálna banka zrejme začne uvoľňovať menovú politiku skôr ako americká centrálna banka. To by podľa niektorých ekonómov mohlo mať “negatívny vplyv” na eurozónu.

17:24

Si Ťin-pching pricestoval na štátnu návštevu Francúzska, informovala čínska televízia.

Podľa európskych masmédií Macron očakáva, že počas rozhovorov bude s čínskym lídrom diskutovať o ukrajinskom konflikte.

Si Ťin-pching uviedol, že počas svojej návštevy Francúzska bude s Macronom diskutovať o vzťahoch medzi oboma krajinami, ako aj o dôležitých regionálnych a medzinárodných otázkach.

Čínsky prezident vo Francúzsku
Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching a jeho manželka Pcheng Li-jüan mávajú na schodoch lietadla po pristátí na parížskom letisku Orly
17:20

 Tisíce ľudí prišli v Budapešti na Pochod života (Élet menete), ktorým si Maďari pripomínajú obete holokaustu. Podľa servera ma.hu v poradí už 20. pochod sa začal odhalením pamätnej tabule pri príležitosti 80. výročia holokaustu umiestnenej pred synagógou na ulici Dohány, ktorá je najväčšou synagógou v Európe.

Protivládna demonštrácia v Debrecíne
Na snímke ľudia mávajú maďarskými vlajkami na protivládnej demonštrácii, ktorú zorganizoval Orbánov kritik Péter Magyar vo východomaďarskom Debrecíne
16:56

Európska centrálna banka má obmedzené možnosti, čo sa týka podpory pri transformácii na zelené energie. Povedal to v týchto dňoch guvernér francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau.

16:51

Viac ako milión ľudí sa zišlo na brazílskej pláži Copacabana v Riu de Janeiro, kde sa konal bezplatný koncert americkej popovej speváčky Madonny. Išlo o poslednú zastávku jej svetového turné “The Celebration Tour”.

Koncert Madonny na pláži Copacabana
Na snímke americká speváčka Madonna (uprostred) vystupuje počas bezplatného koncertu na pláži Copacabana v brazílskom Riu de Janeiro
16:45

Vo veku 59 rokov zomrela uznávaná česká herečka Simona Postlerová. Podľa denníka Blesk ju našli v bezvedomí v jej pražskom byte. Diváci si herečku pamätajú z filmov Tancuj, Matyldo, Probudím se včera, Jedna kočka za druhou alebo zo seriálov Docent, Krejzovi či Vyprávěj a poznajú ju aj vďaka dabingu.

česká herecká hviezda Simona Postlerová
Na snímke česká herecká hviezda Simona Postlerová
16:19

Oceliarne U. S. Steel Košice s dcérskymi spoločnosťami za 1. štvrťrok tohto roku zaznamenali zisk pred úrokmi a zdanením vo výške 16 miliónov dolárov (14,89 milióna eur). Pre porovnanie, za 1. kvartál minulého roku vykázali stratu 34 miliónov USD. O bilancii informovala americká korporácia U. S. Steel, na svojom webe ju zverejnila košická hutnícka spoločnosť.

16:17

Nedávne ruské rozsiahle raketové a dronové útoky na energetické systémy na Ukrajine spôsobili škody v hodnote vyše jednej miliardy dolárov. Oznámil to ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko.

16:16

Britský odevný reťazec Next oznámil za 1. štvrťrok rast tržieb nad očakávania a v ich prípade, ako aj v prípade zisku pred zdanením potvrdil výhľad na celý rok.

15:08

Česko odvoláva ku koncu mája svojho veľvyslanca v Moskve a nevyšle nijakého svojho zástupcu na inauguráciu ruského prezidenta Vladimira Putina. Oznámil to český minister zahraničných vecí Jan Lipavský.

15:06

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmietol požiadavku palestínskeho militantného hnutia Hamas na ukončenie vojny v Pásme Gazy výmenou za prepustenie rukojemníkov. Znamenalo by to totiž podľa neho, že Hamas zostane pri moci a bude ďalej ohrozovať Izrael. Politický vodca Hamasu Ismáíl Haníja pritom Netanjahua obvinil zo sabotovanie snáh o sprostredkovanie dohody o prímerí.

Izraelská vláda oznámila opatrenia na odobratie práv rodín teroristov
Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke súťažiaci počas podujatia Kľačianska Podkova v obci Turčianske Kľačany v okrese Martin

Autor: FOTO TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Juraj Tušš

Andrej Sablič

Erik Majercak

Marek Brna

Matúš Pestrý

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali