Jaroslav Husár: Viera v Ekonómiu je stále nevesta a ešte stále sa nevydala

Bratislava 20. augusta 2019 (HSP/Klub národohospodárov Slovenska/Foto:Pixabay)

 

K tomuto nadpisu ma podnietil T. Hradecký, ktorý vo svojom diele uvádza duchaplnosť, že „viera v Krista je stále nevesta a stále nevydatá“, ktorej autorom má byť Ambroš. Pre dnešné ekonomické a politické elity je ekonómia stále nevesta a stále nevydatá a vôbec si neuvedomujú, že ekonómia patrí medzi nie mladé vedy

Ilustračné foto

Luca Paciolli, františkán a matematik už v roku 1476 odvodil princípy podvojného účtovníctva, ba vlastne on je autor prvého sústavného výkladu podvojného účtovníctva. Zaoberá sa ním jeho dielo Summa de arithmetica, geometria, proportioni et proportionalità, špeciálne časť Tractatus XI. Particularis de computis et scripturis. Horšie, že ani viac ako 500 rokoch sa nám práve podvojné účtovníctvo nedarí v našej praxi aplikovať, dodržať. Nemôžem nespomenúť aj ďalšieho velikána M. Koperníka. Počas svojho pobytu v Olštýne začal Koperník písať ekonomické dielo, ktoré bolo v roku 1528 (renesancia) uverejnené pod názvom De monete cudende ratio, čiže Rozprava o razení mince, ktorá popisovala jeho hypotézy o unifikácii poľských a pruských mincí. Problematika mincí bola v tej dobe zložitá, pretože v obehu bolo viacero druhov – mince poľské, pruské, litovské, uhorské, české,… . Mali rôznu hodnotu a v praxi bolo zložité stanoviť, v akom pomere sa majú zamieňať. Za najkvalitnejšiu mincu bol považovaný červený uhorský dukát razený zo zlata v Banskej Štiavnici. Naopak, najhoršie mince púšťali do obehu Prusi; tie neobsahovali takmer žiadne striebro. Podľa Koperníka mala byť hodnota mince určená podľa v nej obsiahnutého drahého kovu. Žiaľ, na to sa zabudlo aj u nás, keď sme prechádzali na euro. Ktosi určil pomer 1 euro a 30,1260 Sk. Nádejní mladí ekonómovia, moji doktorandi, robili veľké prepočty a to porovnávaním predaného exportu SR do rôznych krajín a prišli k záveru, že pomer mal byť 1 Eur : 19,18 SK. A tak: Ekonómia v EÚ nenašla ženícha a tak sa nevydala.

Priam s hrdosťou treba pripomenúť aj dielo polyglota A. F. Kollára O pôvode a nepretržitom používaní zákonodarnej moci uhorských kráľov v cirkevných záležitostiach, v ktorom Kollár ostro napadol nezdaniteľnosť cirkevných majetkov a šľachty. Snem sformuloval 61 výhrad, cirkev dala spis na index a mestský kat ho musel verejne roztrhať a spáliť. Cisárovnú Máriu Teréziu to tak rozhnevalo, že zasadnutie snemu už viac nezvolala.

Žiaľ, už dnes, a to iba po 50. rokoch, sa zabudlo na veľké diela slovenských ekonómov  v rokoch 1960-70. Predovšetkým spomeniem viac ako 400 stranové dielo prof. V. Pavlendu Ekonomické základy socialistického riešenie národnostnej otázky v ČSSR z roku 1968. Uvediem z nej túto veľkú myšlienku: „Vedec predsa nemôže byť ľahostajný k osudu výsledkov svojej dlhoročnej, často  celoživotnej práce“. (Malo by to platiť aj dnes.) Dôkladne v ňom analyzoval problém doplácania na Slovensko a aj zaostávania Slovenska. Pavlenda, Kočtúch, Sojka a iní starostlivo a hlboko načreli do problému, či „teórie“ o doplácaní jednej, či nedostatočnom rozvíjaní druhej národnopolitickej oblasti v ČSSR. Vyriešili problém merania ekonomickej výkonnosti ekonomiky, ktoré neopreli o HDP, ale definovali mieru známu ako stupeň ekonomického rozvoja, ktorý vychádzal z náročného matematického algoritmu. Vymedzili ho nielen teoreticky, ale reálne zrealizovali výpočty pre všetky okresy Slovenska. Ba to vyústilo do celkom nového postavenia Slovenska v ČSSR. Totiž od 1. januára 1969 sme mali predsedu vlády SR a nie iba predsedu Zboru povereníkov. Na to sa úplne zabudlo! Otvorili sa nové podmienky pre rozhodovanie o rozvoji ekonomiky Slovenska. Podopriem to vyriešením vážneho ekonomickým problému, a to vyčíslovaním exportu a importu za ČSSR. Povedzme, že export – import za ČSSR bol 500 – 400, teda mali sme pozitívne saldo zahraničného obchodu. Pri jeho rozdelení na podiel  ČR a podiel SR, štatistika zahraničného obchodu vykázala takéto hodnoty: ČR 350 – 200 a SR 150 – 200. ČR mala pozitívne saldo a SR mala negatívne. Avšak ZSMK Tlmače, kde som pracoval, vyrábali kotle, ktoré sa exportovali. Pred rokom 1969 sa započítavali do českého exportu, lebo ZSMK Tlmače parili pod První brnenskou. Slovenskí ekonómovia vytvorili aj teóriu medzioblastného ekonomického vyrovnávania. Stanovili podstatný, základný, charakteristický znak(y) vyrovnávania. Preskúmali základné jeho vlastnosti a tým významne prispeli do pokladnice svetových ekonomických vedomostí; získali medzinárodný ohlas.

V úvode som sa vrátil hlboko do histórie. Pozrime si aj fakty ako to bolo u nás. Už v roku 1937 prof. K. Engliš vydal 990 stranové dielo Soustava národního hospodářství s podnadpisom vĕda o pořádku, v kterém jednotlivci a národové pečují o udržení a zlepšení života. A v nej napísal – hospodárskym ideálom je uspokojovanie ľudských potrieb. Peňažnému kapitálu venuje 74 strán. Bol aj guvernérom národnej banky a dvakrát bol aj ministrom financií. Slovenský ekonóm R. Briška vo svojom viac ako 1100 stranovom  diele Národné hospodárstvo píše: “Baťove zásady sú prispôsobené európskym pomerom a sú zlepšené tým, že majú bližší osobný pomer k svojim zamestnancomA preto sa aj presadzovala politika samofinancovania podnikov, lebo zamestnancom sa majú poskytovať vysoké mzdy, aby mohli sporiť. Tí potom nielen pracujú pokojnejšie, ale ich môžu poskytnúť na rozvoj podniku“. Takéto zásady sa dostávali do povedomia nim vychovávaných ekonómov na Slovensku. Prof. Karvaš už v roku 1930 založil ekonomický časopis Politika a vydal dielo Základy hospodárskej vedy, ktoré malo 880 strán a hlavnému problému ekonomiky, problému peňazí venuje viac ako 70 strán. Bol prvým guvernérom Slovenskej národnej banky a významne pomohol SNP. Nemali by sme požadovať aj dnes, aby ministri financií SR a aj guvernéri NB SR mali za sebou takéto vedecké diela? Možno by si mohli vziať vzor z našej histórie aj v EÚ v Bruseli. KDH prehlásilo M. Dzurindu za najlepšieho makroekonóma. Mikloš a Sulík zaviedli pojem rovná daň – ekonomický nezmysel! Ako mohli smerovať a rozhodovať o ekonomike?

Rád by som spomenul ešte jeden problém. Dnešné ekonomické teórie sa utiekajú k pojmu share economy, účastinná ekonómia, či zdielaná ekonomika Čo to je? Návrh Weitzmanovho riešenia spočíva v tom, že chce zvýšiť zainteresovanosť ľudí cez ich mzdy tak, že určitá časť mzdy by mala byť viazaná priamo na zisk podniku; teda časť kompenzácie pracovníkovi by mala mať podobu účasti na zisku. Navrhuje to ak,, že ak má robotník 10 USD na hodinu navrhuje, aby robotník mal garantovaných 5 USD/h (bázická mzda) a ďalšia časť jeho mzdy by bola určená, viazaná určitým percentom na zisk, čo nazýva tzv. podielovou mzdou. Súčet bázickej mzdy a podielovej mzdy by mal byť väčší ako 10 USD/h. Nerieši podstatu, problém vlastníctva.

Práve v tejto spojitosti musím spomenúť iné riešenie, originálne riešenie navrhované slovenskými ekonómami. Dielo Ing. Petra Zajaca – Vanku, ktorý v knihe Ekonomika po kapitalizme (2017) – s podtitulom Hospodársky a sociálny model post kapitalistickej spoločnosti, definuje a analyzuje čo je demokratický podnik, občiansky podnik, spoločnosť organizácií, píše ako je potrebné redefinovať ekonomické zdroje, definuje nové makroekonomické kritériá, zvažuje uprednostniť orientáciu na národohospodársky rozvoj danej krajiny pred liberálnym úsilím len o zisk z globálneho ekonomického rastu. Venuje sa rozvoju národohospodárskeho systému národného štátu v podmienkach 21.storočia, zvažuje potrebu národného podniku po novom a uvádza víziu kontroly a zvrchovanosti nad národnou ekonomikou Slovenska v najbližších  rokoch. Zaslúži si pozornosť dnešnej ekonomickej elity.

Ako som uviedol, máme poznatky, a vieme ako a kde, na Slovensku stále platí stará pravda – politika je panské huncútstvo a tá nepotrebuje ekonómiu, vedeckú teóriu; jej aplikáciu v konkrétnych historických podmienkach. Neceníme si vedecké bohatstvo našich ekonómov. Spoločnosť dnes nedokáže  zosúladiť vedeckú teóriu a konkrétne podmienky hospodárstva, ekonomiky a utvoriť tak priestor pre to, čo bežne nazývame tvorivosťou prístupu a postupu. Tragédiou je, že nové strany a ich lídri nepotrebujú víziu, program, ani členov a štruktúry. Potrebujú len peniaze. Tak sa stáva, že do politiky idú spravidla len bohatí ľudia, ako Kiska, Truban, Beblavý, Štefunko, Kolár či Matovič. Sú to ľudia bez škrupúľ ba, ako sa hovorí, hádam aj bez chrbtovej kosti. Preto aj tak vyzerá naša ekonomická a politická scéna. Nevieme kde a ako. Poľnohospodárstvo je na kolenách a automobilovému priemyslu nebudú kvitnúť kvety. Viera v Ekonómiu je stále nevesta a stále sa nevydala.

Prof. Jaroslav Husár

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Richard Sulík: Je možné dospieť k tomu, aby sme našli spoločného kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry. Podľa Krajniaka by sa dnes mali stretnúť a dohodnúť

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR–Dano Veselský, Pavol Zachar)   Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) si myslí, že "spojený poslanecký klub celej koalície" dospeje k tomu, aby našli spoločného kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR. Uviedol to v utorok počas rokovania ústredného krízového štábu. Ako dodal, rokovanie k tejto téme…

Ozbrojenci v Brazílii vnikli do trezoru, ľudia zbierali peniaze na uliciach

0 icon

Sao Paulo 1. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Skupina ozbrojencov v noci na utorok vnikla do trezoru banky v brazílskom meste Criciúma a odniesla si bližšie nešpecifikovanú sumu peňazí. Videozáznamy zverejnené na sociálnych sieťach zachytávali ľudí, ako zbierajú bankovky rozsypané po ulici. Informovala o tom na svojej webovej stránke stanica BBC…

Fox News: Trump povedal svojim poradcom, že v roku 2024 chce opäť kandidovať

0 icon

Washington 1. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)   Dosluhujúci americký prezident Donald Trump za zatvorenými dverami povedal svojim poradcom, že chce znovu kandidovať v ďalších prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia v roku 2024. Informovala o tom v utorok americká televízia Fox News, podľa ktorej by svoju opätovnú kandidatúru mohol oficiálne oznámiť…

Do chodcov v nemeckom meste Trier vrazilo auto, hlásia dvoch mŕtvych

0 icon

Trier 1. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Friso Gentsch)   Dvaja ľudia zomreli a najmenej desať utrpelo zranenia v nemeckom meste Trier, kde do chodcov na pešej zóne v utorok popoludní vrazilo auto. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na tamojšiu políciu s tým, že vodič terénneho automobilu bol zadržaný O…

Ľubomír Petrák (Smer-SD): Nový generálny prokurátor bude politickým kandidátom vládnej koalície a bude asi robiť politické procesy

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Poslanec Ľubomír Petrák hovorí, že ak by voľba nového generálneho prokurátora mala byť v záujme celého Slovenska, tak mala byť snaha o rokovania a hľadanie spoločného, ako-tak apolitického kandidáta naprieč politickým spektrom. A hovorí, že Smer-SD nemá dôvod sa pod takúto politickú voľbu…

Azerbajdžan prebral kontrolu nad oblasťami postúpenými Arménskom

0 icon

Baku 1. decembra (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Azerbaijani Presidential Press Office)   Azerbajdžan v utorok dokončil preberanie území postúpených Arménskom v zmysle prímeria dohodnutého Ruskom, ktoré ukončilo nedávne boje trvajúce šesť týždňov Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev označil obnovenie kontroly nad týmito oblasťami ako historický úspech. "Všetci sme žili s jedným snom a teraz sme…

„My ho nenakladáme, my ho zhromažďujeme.“ S bioodpadom z plošného testovania zaobchádza rezort obrany podľa Naďa zodpovedne

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel )   Ministerstvo obrany SR (MO SR) postupuje pri skladovaní biologického odpadu, ktorý vznikol pri testovaní obyvateľov v rámci operácie Spoločná zodpovednosť, zodpovedne, bezpečne a plne v súlade s požiadavkami tak, ako ich definuje vyhláška Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR). Ozbrojené sily SR…

Očkovanie môže výrazným spôsobom zmeniť priebeh celej pandémie, uviedol hlavný hygienik. „Pri každom lieku existuje možnosť nežiaducich účinkov,“ upokojuje

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Očkovanie môže výrazným spôsobom zmeniť priebeh celej pandémie spôsobenej novým koronavírusom. Pred rokovaním Ústredného krízového štábu to uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. V prípade, že bude dostupná bezpečná a účinná očkovacia látka, Mikas odporúča, aby sa dali zaočkovať najmä ľudia…

Branislav Gröhling: Zlom v mojej trpezlivosti je na konci. Krajčí a Mikas sa po otvorení škôl obávajú zhoršenia epidemiologickej situácie

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Zlom v trpezlivosti ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS) je na konci, uviedol to pred utorkovým rokovaním ústredného krízového štábu (ÚKŠ), ktorý sa má zaoberať aj návratom žiakov do škôl. Rezort školstva predložil na zasadnutie štábu plán návratu žiakov do…

Rekreačné poukazy sa aj naďalej nebudú zdaňovať

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Rekreačné poukazy budú aj naďalej oslobodené od daní a odvodov. V parlamentnej rozprave to pri podávaní rozsiahleho pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o dani z príjmov uviedol predseda výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS). "Dáva zmysel zachovať rekreačné poukazy," povedal Hnutie…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Roman Bača

Očakávanie Mesiáša.

0icon

Očakávanie Mesiáša. Vstupom do prvého advetného týždňa Vianoc je možno dobré si pripomenúť v čom spočíva oslava Vianoc a čo má, akú udalosť z minulosti pripomínať a sprítomňovať. Boh Izraelitom uz mnoho rokov cez svojich božích prorokov prisľuboval záchranu a záchrancu v osobe kráľa ktory bude kraľovať židovskému národu skrze…

Pavel Jacz

Škoda, že Kollár podpísal iba jeden reverz. Na ďalší v parlamente stále čakáme.

0icon

To, čo vyvádza aj náš druhý najvyšší ústavný činiteľ robí hanbu Slovenskej republike. Keďže všetci veľvyslanci pôsobiaci na Slovensku musia podávať správy domov z krajiny, v ktorej pôsobia, tak informácie o slovenských politikoch určite nie sú bez hanby Slovenska. Veľmi by som sa čudoval, ak by Kollára prijal nejaký jeho…

Robo Bačinský

Domovníkova óda na Matoviča.

0icon

  Stručne : podporujem neprávom atakovanú rodinu Igora Matoviča. Pavlínka, Rebeka, Klárka ...Igor, sme na vašej strane a je nás oveľa viac, než tých , čo vás prišli v predvečer prvej adventnej nedele zatrašovať pred váš dom. Igor Matovič je v zahraničí príkladom víťaza volieb, ktorému sa podaril výsledok (cez…

Štefan Harabin

Moja úcta patrí i nitrianskym policajtom, lebo poznajú platný právny stav. Pokutu neuložili nikomu, ani mne.

0icon

Slovensko, Vlasť Moja, občianska iniciatíva, včera v Nitre zorganizovala verejný protest občanov proti Covid diktatúre Matoviča a spol. V prejave som poučil detailne prítomných ako sa majú správať a aj právne brániť pri celoplošnej nezákonnosti, resp. neústavnosti Covid opatrení Mikasa a Matovi

Boris Mesár

Biskupi-sekretári Byzantského katolíckeho patriarchátu poslali - Otvorený list českým biskupom ohľadom pripravovaného testovania

0icon

Autor :pravdivosť tohto listu zatiaľ neviem overiť ,dostal som ho do pošty . Vážení českí biskupi, obraciame

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Smrť princeznej Diany: Zabila Dianu MI6? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku, kde sa bližšie pozeráme na udalosť spred viac ako 20 rokov, ktorá stále oplýva tajomstvami a nezrovnalosťami. Zabila Dianu MI6? Zo začiatku sa v tlači písalo, že celá táto tragická udalosť bola len obyčajná autonehoda spôsobená chybou vodiča Henriho Paula. Neskôr sa však začalo vynárať, že Paul, ktorý…

Tieto fotografie ti prinesú nevídané uspokojenie

0 icon

Ak máš rád dokonalosť a si tak trocha perfekcionista, tak ti s radosťou oznamujeme, že ti tieto fotografie prinesú nevídané uspokojenie. Pre niekoho je dostatočné uspokojenie, ak sa môže počas jesene prejsť po listí. Nájdu sa však aj náročnejší ľudia, ktorí sú dostatočne uspokojení až po odlepení ochrannej fólie z novej…

Čo by sme videli, keby sme mohli cestovať rýchlosťou svetla?

0 icon

Einsteinova teória relativity sa zrodila práve z tejto otázky. Oplatilo by sa vôbec cestovať rýchlosťou svetla kvôli okolitým obrazom? Einstein sa túto otázku pýtal ešte ako školák a to ho priviedlo k jeho slávnej teórii relativity. Jeho rovnice ukazujú, že objekty pri stúpajúcej rýchlosti vyzerajú čoraz skreslenejšie a pohľad dopredu je čoraz jasnejší. Keby…

Upíri a vampirizmus: Hrôza a fascinácia

0 icon

Vampirizmus sa rozmohol v 18. storočí v balkánskom vnútrozemí. S kresťanskou doktrínou má spoločné rysy, pokiaľ ide o vlastníctvo duší a posmrtný život. Hrôza a fascinácia, ktoré od svojho vzniku upíri vzbudzujú, nestrácajú na sile a stali sa východiskom pre množstvom umeleckých diel, či základom filmov. Pozrime sa spoločne na upírov a vampirizmus trochu bližšie. Upír je podľa…

Smrť Johna Lennona a konšpirácie: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o megahviezde, ktorá chystala comeback s novým albumom po piatich rokoch. Návratu sa však nedožila. Konal vrah sám, alebo dostal príkazy z vyšších miest? Výsledkom nevraživosti medzi Hooverom a Lennonom, respektíve medzi rockovou hviezdou a vládnymi úradmi USA, bolo to, že Lennonovi bola zamietnutá žiadosť o trvalý pobyt. Úrady sa potom pokúšali…

Vo svete IT

Môžu webové stránky vidieť vašu reálnu polohu?

0 icon

Môže webové stránky pristupovať k vašej reálnej polohe? Ide o otázku, ktorá bezpochyby zaujíma mnohých z nás. Poďme si ju preto zodpovedať. Téme sa venoval portál howtogeek.com. Čo hovorí vaša IP adresa webstránke? IP adresou označujeme sled čísiel, ktoré sú prideľované zariadeniam, ktoré sa pripájajú k internetu prostredníctvom protokolu IP.…

Pozrite sa, ako môžete na Android smartfóne vytvoriť Wi-Fi Hotspot sieť a zdieľať internet

0 icon

Nefunkčné internetové pripojenie môže v mnohých prípadoch spraviť vcelku veľké problémy obzvlášť keď ho potrebujete za účelom práce. Ako je možné však vyriešiť tento problém, ak vám nefunguje pevný internet? Alternatívnym riešením je využitie mobilného internetu a funkcie Hotspot, ktorá umožňuje zdieľanie internetu zo smartfónu do ďalších zariadení. Čo je to Wi-Fi…

Pozrite sa, čo by ste mali vedieť o projekte „Latte“, ktorý má priniesť Android aplikácie na Windows 10

0 icon

Nová iniciatíva spoločnosti Microsoft s kódovým označením Project Latte by mala zabezpečiť prísun nových aplikácií do obchodu Windows Store. Malo by konkrétne ísť o Android aplikácie, ktoré bude možné pomocou špeciálneho nástroja na prepis inštalačných .APK balíkov prepísať do podoby vhodnej pre Windows 10 zariadenia. Do tohto projektu aktuálne nie…

Posledná akcia Donalda Trumpa? Spoločnosť SMIC by mohla byť zaradená na sankčný zoznam

0 icon

Vyzerá to tak, že odchádzajúci prezident USA, Donald Trump, posledné dni svojho administrovania využije na to, aby ešte zabojoval proti Číne. Na sankčnom zozname má pribudnúť niekoľko ďalších spoločností Publikované správy portálom Reuters.com hovoria, že Ministerstvo obrany Spojených štátov amerických má pridať na čiernu listinu ďalšie čínske spoločnosti, ktoré sú…

Čo presne sú čierne diery a ako vznikajú?

0 icon

Čierne diery sú astronomické objekty, z ktorých vďaka ich gravitačnej sile nedokáže uniknúť nič. „Povrch“ čiernej diery je tvorený horizontom udalostí. Je to hranica, za ktorou rýchlosť, ktorú potrebujete na únik, prevyšuje rýchlosť svetla, píše portál americkej NASA. Rýchlosť svetla je kozmickým limitom a nič nedokáže cestovať rýchlejšie. Vedci doposiaľ…

Armádny Magazín

Usvedčené zločiny austrálskych špeciálnych jednotiek v Afghanistane - budú aj odsúdení za vraždenie civilistov?

0 icon

Austrália, 1.December 2020 (AM) - Odhalenie vojnových zločinov v Afganistane: 13 vojakov vylúčených z austrálskej armády.   Šéf austrálskej armády oznámil prepustenie svojich 13. mužov po zverejnení správy, ktorá dospela k záveru, že špeciálne jednotky dokázateľne „nelegálne zabili“ najmenej 39 Afgancov. Austrálska armáda 27. novembra

Front, ktorý nepochodoval na Prehliadke víťazstva

0 icon

Rusko, 1.December 2020 (AM) - Táto správa bude veľmi zaujímavá aj pre slovenského čitateľa. V podstate sme ju mali pred očami stále, no, ruku na srdce, kto si to vôbec uvedomil? Prehliadka Víťazstva na Červenom námestí sa konala 24. júna 1945. Slávnostným pochodom sa po

Iránske bojové námorníctvo spúšťa na vodu budúcu plávajúcu základňu - tanker prerobený na vrtuľníkovú loď

0 icon

Irán, 1.December 2020 (AM) - Najnovšie satelitné snímky ukazujú zaplavený suchý dok, čo je znak bezprostredného spustenia najnovšej a možno najmenej známej lode iránskeho námorníctva. Nové plavidlo sa považuje za vysunutú základňu - koncepčne podobnú expedičnej mobilnej základni (EMB).   [caption id="attachment_28669" align="a

„Teoretický blaf“: expert zhodnotil model ukrajinského tanku, ktorý bol predstavený ako „vrah Armaty“

0 icon

Ukrajina, 1.december 2020 (AM) - Vojenský expert a publicista Komsomolskaja pravda Viktor Baranec uviedol, že informácie o tom, že nový ukrajinský tank Nota sa stane „zabijakom“ ruskej Armaty, sú „teoretickým blafom“. "Na Ukrajine bola táto veľká výroba tanku takmer úplne zničená." Škola je zavretá, ná

Video z Čečenska: Zadržaní boli dvaja bývalí členovia Basajevovho a Chattabovho gangu

0 icon

Čečensko, 1.December 2020 (AM) - V Čečensku boli zadržaní dvaja bývalí členovia gangu Šamila Basajeva a Chattába, ktorí sa podieľali na vražde 15 ruských vojakov v roku 1999. Informuje o tom FSB Ruska.  

Svetlo sveta

Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

0 icon

Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali