KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

Jaroslav Husár: Viera v Ekonómiu je stále nevesta a ešte stále sa nevydala

Bratislava 20. augusta 2019 (HSP/Klub národohospodárov Slovenska/Foto:Pixabay)

 

K tomuto nadpisu ma podnietil T. Hradecký, ktorý vo svojom diele uvádza duchaplnosť, že „viera v Krista je stále nevesta a stále nevydatá“, ktorej autorom má byť Ambroš. Pre dnešné ekonomické a politické elity je ekonómia stále nevesta a stále nevydatá a vôbec si neuvedomujú, že ekonómia patrí medzi nie mladé vedy

Ilustračné foto

Luca Paciolli, františkán a matematik už v roku 1476 odvodil princípy podvojného účtovníctva, ba vlastne on je autor prvého sústavného výkladu podvojného účtovníctva. Zaoberá sa ním jeho dielo Summa de arithmetica, geometria, proportioni et proportionalità, špeciálne časť Tractatus XI. Particularis de computis et scripturis. Horšie, že ani viac ako 500 rokoch sa nám práve podvojné účtovníctvo nedarí v našej praxi aplikovať, dodržať. Nemôžem nespomenúť aj ďalšieho velikána M. Koperníka. Počas svojho pobytu v Olštýne začal Koperník písať ekonomické dielo, ktoré bolo v roku 1528 (renesancia) uverejnené pod názvom De monete cudende ratio, čiže Rozprava o razení mince, ktorá popisovala jeho hypotézy o unifikácii poľských a pruských mincí. Problematika mincí bola v tej dobe zložitá, pretože v obehu bolo viacero druhov – mince poľské, pruské, litovské, uhorské, české,… . Mali rôznu hodnotu a v praxi bolo zložité stanoviť, v akom pomere sa majú zamieňať. Za najkvalitnejšiu mincu bol považovaný červený uhorský dukát razený zo zlata v Banskej Štiavnici. Naopak, najhoršie mince púšťali do obehu Prusi; tie neobsahovali takmer žiadne striebro. Podľa Koperníka mala byť hodnota mince určená podľa v nej obsiahnutého drahého kovu. Žiaľ, na to sa zabudlo aj u nás, keď sme prechádzali na euro. Ktosi určil pomer 1 euro a 30,1260 Sk. Nádejní mladí ekonómovia, moji doktorandi, robili veľké prepočty a to porovnávaním predaného exportu SR do rôznych krajín a prišli k záveru, že pomer mal byť 1 Eur : 19,18 SK. A tak: Ekonómia v EÚ nenašla ženícha a tak sa nevydala.

Priam s hrdosťou treba pripomenúť aj dielo polyglota A. F. Kollára O pôvode a nepretržitom používaní zákonodarnej moci uhorských kráľov v cirkevných záležitostiach, v ktorom Kollár ostro napadol nezdaniteľnosť cirkevných majetkov a šľachty. Snem sformuloval 61 výhrad, cirkev dala spis na index a mestský kat ho musel verejne roztrhať a spáliť. Cisárovnú Máriu Teréziu to tak rozhnevalo, že zasadnutie snemu už viac nezvolala.

Žiaľ, už dnes, a to iba po 50. rokoch, sa zabudlo na veľké diela slovenských ekonómov  v rokoch 1960-70. Predovšetkým spomeniem viac ako 400 stranové dielo prof. V. Pavlendu Ekonomické základy socialistického riešenie národnostnej otázky v ČSSR z roku 1968. Uvediem z nej túto veľkú myšlienku: „Vedec predsa nemôže byť ľahostajný k osudu výsledkov svojej dlhoročnej, často  celoživotnej práce“. (Malo by to platiť aj dnes.) Dôkladne v ňom analyzoval problém doplácania na Slovensko a aj zaostávania Slovenska. Pavlenda, Kočtúch, Sojka a iní starostlivo a hlboko načreli do problému, či „teórie“ o doplácaní jednej, či nedostatočnom rozvíjaní druhej národnopolitickej oblasti v ČSSR. Vyriešili problém merania ekonomickej výkonnosti ekonomiky, ktoré neopreli o HDP, ale definovali mieru známu ako stupeň ekonomického rozvoja, ktorý vychádzal z náročného matematického algoritmu. Vymedzili ho nielen teoreticky, ale reálne zrealizovali výpočty pre všetky okresy Slovenska. Ba to vyústilo do celkom nového postavenia Slovenska v ČSSR. Totiž od 1. januára 1969 sme mali predsedu vlády SR a nie iba predsedu Zboru povereníkov. Na to sa úplne zabudlo! Otvorili sa nové podmienky pre rozhodovanie o rozvoji ekonomiky Slovenska. Podopriem to vyriešením vážneho ekonomickým problému, a to vyčíslovaním exportu a importu za ČSSR. Povedzme, že export – import za ČSSR bol 500 – 400, teda mali sme pozitívne saldo zahraničného obchodu. Pri jeho rozdelení na podiel  ČR a podiel SR, štatistika zahraničného obchodu vykázala takéto hodnoty: ČR 350 – 200 a SR 150 – 200. ČR mala pozitívne saldo a SR mala negatívne. Avšak ZSMK Tlmače, kde som pracoval, vyrábali kotle, ktoré sa exportovali. Pred rokom 1969 sa započítavali do českého exportu, lebo ZSMK Tlmače parili pod První brnenskou. Slovenskí ekonómovia vytvorili aj teóriu medzioblastného ekonomického vyrovnávania. Stanovili podstatný, základný, charakteristický znak(y) vyrovnávania. Preskúmali základné jeho vlastnosti a tým významne prispeli do pokladnice svetových ekonomických vedomostí; získali medzinárodný ohlas.

V úvode som sa vrátil hlboko do histórie. Pozrime si aj fakty ako to bolo u nás. Už v roku 1937 prof. K. Engliš vydal 990 stranové dielo Soustava národního hospodářství s podnadpisom vĕda o pořádku, v kterém jednotlivci a národové pečují o udržení a zlepšení života. A v nej napísal – hospodárskym ideálom je uspokojovanie ľudských potrieb. Peňažnému kapitálu venuje 74 strán. Bol aj guvernérom národnej banky a dvakrát bol aj ministrom financií. Slovenský ekonóm R. Briška vo svojom viac ako 1100 stranovom  diele Národné hospodárstvo píše: “Baťove zásady sú prispôsobené európskym pomerom a sú zlepšené tým, že majú bližší osobný pomer k svojim zamestnancomA preto sa aj presadzovala politika samofinancovania podnikov, lebo zamestnancom sa majú poskytovať vysoké mzdy, aby mohli sporiť. Tí potom nielen pracujú pokojnejšie, ale ich môžu poskytnúť na rozvoj podniku“. Takéto zásady sa dostávali do povedomia nim vychovávaných ekonómov na Slovensku. Prof. Karvaš už v roku 1930 založil ekonomický časopis Politika a vydal dielo Základy hospodárskej vedy, ktoré malo 880 strán a hlavnému problému ekonomiky, problému peňazí venuje viac ako 70 strán. Bol prvým guvernérom Slovenskej národnej banky a významne pomohol SNP. Nemali by sme požadovať aj dnes, aby ministri financií SR a aj guvernéri NB SR mali za sebou takéto vedecké diela? Možno by si mohli vziať vzor z našej histórie aj v EÚ v Bruseli. KDH prehlásilo M. Dzurindu za najlepšieho makroekonóma. Mikloš a Sulík zaviedli pojem rovná daň – ekonomický nezmysel! Ako mohli smerovať a rozhodovať o ekonomike?

Rád by som spomenul ešte jeden problém. Dnešné ekonomické teórie sa utiekajú k pojmu share economy, účastinná ekonómia, či zdielaná ekonomika Čo to je? Návrh Weitzmanovho riešenia spočíva v tom, že chce zvýšiť zainteresovanosť ľudí cez ich mzdy tak, že určitá časť mzdy by mala byť viazaná priamo na zisk podniku; teda časť kompenzácie pracovníkovi by mala mať podobu účasti na zisku. Navrhuje to ak,, že ak má robotník 10 USD na hodinu navrhuje, aby robotník mal garantovaných 5 USD/h (bázická mzda) a ďalšia časť jeho mzdy by bola určená, viazaná určitým percentom na zisk, čo nazýva tzv. podielovou mzdou. Súčet bázickej mzdy a podielovej mzdy by mal byť väčší ako 10 USD/h. Nerieši podstatu, problém vlastníctva.

Práve v tejto spojitosti musím spomenúť iné riešenie, originálne riešenie navrhované slovenskými ekonómami. Dielo Ing. Petra Zajaca – Vanku, ktorý v knihe Ekonomika po kapitalizme (2017) – s podtitulom Hospodársky a sociálny model post kapitalistickej spoločnosti, definuje a analyzuje čo je demokratický podnik, občiansky podnik, spoločnosť organizácií, píše ako je potrebné redefinovať ekonomické zdroje, definuje nové makroekonomické kritériá, zvažuje uprednostniť orientáciu na národohospodársky rozvoj danej krajiny pred liberálnym úsilím len o zisk z globálneho ekonomického rastu. Venuje sa rozvoju národohospodárskeho systému národného štátu v podmienkach 21.storočia, zvažuje potrebu národného podniku po novom a uvádza víziu kontroly a zvrchovanosti nad národnou ekonomikou Slovenska v najbližších  rokoch. Zaslúži si pozornosť dnešnej ekonomickej elity.

Ako som uviedol, máme poznatky, a vieme ako a kde, na Slovensku stále platí stará pravda – politika je panské huncútstvo a tá nepotrebuje ekonómiu, vedeckú teóriu; jej aplikáciu v konkrétnych historických podmienkach. Neceníme si vedecké bohatstvo našich ekonómov. Spoločnosť dnes nedokáže  zosúladiť vedeckú teóriu a konkrétne podmienky hospodárstva, ekonomiky a utvoriť tak priestor pre to, čo bežne nazývame tvorivosťou prístupu a postupu. Tragédiou je, že nové strany a ich lídri nepotrebujú víziu, program, ani členov a štruktúry. Potrebujú len peniaze. Tak sa stáva, že do politiky idú spravidla len bohatí ľudia, ako Kiska, Truban, Beblavý, Štefunko, Kolár či Matovič. Sú to ľudia bez škrupúľ ba, ako sa hovorí, hádam aj bez chrbtovej kosti. Preto aj tak vyzerá naša ekonomická a politická scéna. Nevieme kde a ako. Poľnohospodárstvo je na kolenách a automobilovému priemyslu nebudú kvitnúť kvety. Viera v Ekonómiu je stále nevesta a stále sa nevydala.

Prof. Jaroslav Husár

 

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Testovanie na koronavírus v zariadeniach sociálnych služieb v Žilinskom samosprávnom kraji vrcholí, ani jeden test nebol pozitívny

Žilina 29. mája 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Pri hromadnom testovaní v zariadeniach sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) sa doteraz ani v jednom prípade nepotvrdila nákaza koronavírusom. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ŽSK Martina Remencová, testovaniu sa doteraz podrobilo 2 082 zamestnancov a 2 804 klientov v…

Gröhling apeluje na rodičov a žiakov, aby sa rozhodli, na ktorú SŠ nastúpia

Bratislava/Prešov 29. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) apeluje na rodičov a žiakov, aby sa v prípade, že ich prijali na viacej stredných škôl (SŠ) rozhodli, na ktorú v novom školskom roku 2020/2021 nastúpia Vďaka tomu sa uvoľnia miesta i pre tých…

VideoDo prestrelky neďaleko Kyjeva sa zapojilo takmer 100 ľudí

Kyjev 29. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:KyivPost Twitter)   Prestrelka v ukrajinskom meste Brovary neďaleko Kyjeva si vyžiadala troch zranených. Išlo o vyrovnávanie si účtov medzi gangmi spojenými s dvoma konkurenčnými autobusovými spoločnosťami. Oznámili to v piatok miestne úrady, informovala agentúra AFP Polícia v súvislosti s prestrelkou zadržala 16 ľudí. Podľa hovorcu…

Zväz obchodu: Obchodom treba zrušiť čas pre seniorov a hygienickú plochu na zákazníka

Bratislava 29. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   V obchodoch by bolo už treba zrušiť čas vyčlenený pre seniorov, ako aj hygienickú plochu predajne 15 štvorcových metrov (m2) požadovanú na jedného zákazníka. Uviedol to pre TASR prezident Zväzu obchodu (ZO) SR Martin Katriak "Pokiaľ ide o činnosť obchodu v tomto období,…

Aplikáciu na využitie tzv. smart karantény už schválila aj spoločnosť Apple

Bratislava 29. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Aplikáciu potrebnú na využitie smart karantény schválila už aj spoločnosť Apple. Vyplýva to z vyjadrenia, ktoré TASR poskytol tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra "Aplikácia je schválená, občania teda už môžu eKaranténu využívať na smartfónoch s Androidom aj na iPhonoch," napísali z rezortu vnútra.…

Zákon rozlišuje núdzový a výnimočný stav,na Slovensku pre COVID-19 platí núdzový

Bratislava 29. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Podmienky vyhlásenia núdzového, výnimočného či vojnového stavu upravuje ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu Pri všetkých stavoch platia rôzne podmienky na ich vyhlásenie aj rôzne možnosti obmedzenia základných práv a slobôd. Líšia sa napríklad…

Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu a Ministerstvo dopravy a výstavby by chceli mať do konca roka pokryté jedno veľké mesto sieťou 5G

Bratislava 29. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) a Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR by chceli podporiť cieľ mať do konca roka 2020 pokryté jedno veľké mesto sieťou 5G. Deklarujú to v informatívnom materiáli Podpora rozvoja sietí 5G na Slovensku na roky…

Louvre, Eiffelovka aj Versailles ostávajú pre turistov zatvorené

Le Pecq 29. mája 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Francois Mori)   Najnavštevovanejšie pamiatky Francúzska, medzi nimi Louvre, Eiffelova veža i Versailles, ostanú aj v najbližšej budúcnosti zatvorené. Hoci na budúci týždeň v krajine skončí väčšina z pretrvávajúcich obmedzení súvisiacich s pandémiou koronavírusu, ani jedna z troch ikonických turistických atrakcií svoje brány turistom neotvorí…

Géci z Priamej Demokracie: Vládny návrh, ktorý má zmeniť voľbu generálneho prokurátora, nemá nič s odpolitizovaním

Bratislava 29. mája 2020 (HSP/Foto:Kombosnímka PD)   Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Juraja Šeligu, Alojza Baránika, Ondreja Dostála, Petry Hajšelovej a Milana Vetráka na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o prokuratúre mal priniesť zásadnú zmenu a odpolitizovanie. Ide však iba o kozmetické úpravy a nič zásadné…

Irán bude pokračovať vo vývoji jadrového programu aj napriek americkým sankciám

Teherán 29. mája 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Ronald Zak)   Iránski experti budú pokračovať vo vývoji jadrových aktivít, aj napriek sankciám uvaleným na vedcov Spojenými štátmi. Uvádza sa to vo vyhlásení iránskeho úradu pre jadrovú energiu, ktoré v piatok citovala štátna televízia Podľa neho americké rozhodnutie uvaliť sankcie na dvoch iránskych jadrových vedcov…

V Česku dostal bezdomovec 26 mesiacov väzenia za krádeže počas núdzového stavu

Plzeň 29. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Súd v Plzni poslal na 26 mesiacov za mreže bezdomovca, ktorý sa počas núdzového stavu, vyhláseného v súvislosti s pandémiou koronavírusu, dopustil krádeží sladkostí v miestnych obchodoch. Informoval o tom v piatok portál iDNES.cz Václava Šupku (32) z mesta Ústí nad Labem na severozápade…

VideoPolícia v Minneapolise zadržala štáb CNN počas živého vysielania

Washington 29. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Novinára americkej spravodajskej spoločnosti CNN Omara Jimeneza zadržala polícia počas priameho vstupu z dejiska protestov proti násilnej smrti Afroameričana Georgea Floyda v meste Minneapolis v štáte Minnesota Jimenez bol podľa CNN zadržaný v piatok ráno (miestneho času), a to aj napriek tomu, že…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

E-protest: inteligentný protest proti neinteligentnej štátnej karanténe -aktualizácia.

Jedno ráno som sa ešte vo vynútenom exile v Anglicku prebudil a hovorím si: idem si zabrechať spoza plota. Ani by človek neveril, aká je z toho radosť. Aspoň podľa videnia takých zadubených narcistických a sadistických „géniov“, akými sú nulovým rizikom posadnutý Mikas s jeho hovorcom Matovičom. Oni prišli s riešením hodným IQ môjho obľúbeného zvieratka,…

Ako ďalej ? ...

Dozrel čas na rozhýbanie ekonomiky. Tak ako ďalej ?! Včera túto tému rozhýbala tlačovka Pellegriniho, ktorý vcelku oprávnene kritizoval súčasnú vládu za jej nečinnosť / či skôr neschopnosť / rýchlejšie reagovať na zmenu medicínskej krízy koronavírusu na krízu ekonomickú. A mal pravdu. Ak pomaly končia obmedzujúce opatrenia a vcelku rýchlo…

Dnešný protest proti Matovičovi v B. Bystrici

Ako jeden z tých, čo sa už nemôžu pozerať na nezmyselné rozhodnutia, primitívne pubertálne facebookové statusy a urážky občanov zo strany nášho (aj sa mi to zle píše) premiéra, som sa dnes rozhodol prísť na protestné zhromaždenie, ktoré sa konalo o 17:00 na námestí SNP v Banskej Bystrici. Nasleduje moje…

Otvorený e-mail pre pánov poslancov Tarabu, Kuffu st. a Kuffu ml.

Vážení čitatelia. Na stole mi pristál e-mail od konzervatívneho voliča(ov), ktorý si vám dovoľujem predstaviť. Text je tu, neopravený, v stave v akom mi prišiel. Oplatí sa ho prečítať. "Vážený pán Taraba, Kuffa st. a Kuffa ml., som konzervatívny volič. Som veľmi sklamaný, ba čo viac veľmi ale veľmi smutný, z vášho pre mňa…

Koronavírus! Je skutočne začiatkom konca?

Ja osobne sa nezaoberám numerológiou, ale zhruba viem, o čo v nej ide. Prečo o tom hovorím? Pretože nedávno som mal rozhovor s jednou známou, ktorá sa venuje numerológii. Hovorili sme o rôznych veciach, a keď prišla reč na koronavírusovú krízu povedala mi, že Covid-19, presnejšie povedané číslo 19 s…

Mrhanie štátnych finančných prostriedkov je prirodzenou agendou ministerstva obrany

V článku Pravdy minister obrany pod názvom „Naď chce naplniť záväzok 2 % z HDP pre NATO, vojakom na platy nesiahne“ ničím neprekvapil. Potvrdil to, čo už dávno vieme, že v prvom rade háji v kresle ministra obrany americké záujmy. Nejako mu ušlo, že americká dominancia vo svete končí a svet si uvedomuje, že…

TopDesat

Svet chutí: Počuli ste už o chuti umami?

0

Pokrmy jeme nielen z dôvodu, že to je potrebné, ale aj preto, lebo si ich vychutnávame. Sčasti to je možné vysvetliť ich chuťou. V praxi sa uplatňuje kombinácia chute a arómy jedál, ku ktorým sa pridávajú signály z ďalších zmyslov. Vzniká tak príjemný zážitok z konzumácie pokrmov. Prinášame vám trochu oddychového čítania o strave. Čo dodáva…

Vyvinula sa brada mužom, aby absorbovala nárazy do čeľuste?

0

Hustá a luxusná brada je pre muža korunou krásy podobne, ako pre ženu zdravé a dlhé vlasy. Je síce pekná na pohľad, ale môže mať tiež praktickejší účel. Počas celej histórie oslavujú niektoré kultúry dlhú bradu ako symbol spoločenskej dominancie a mužnosti podobne, ako to má lev so svojou obrovskou…

Lívia na bojisku Canavan: Čo so sebou prináša táto choroba?

0

Lívia je krásne usmievavé dievčatko, ktoré sa teší zo života. Narodila sa 13.3 2019 ako zdravé dieťa. No po pár mesiacoch si jej mamka všimla, že nie je ako iné deti. Nezdvíhala hlavičku, nezaujímali ju hračky. Lívia sa preto ocitla v rukách odborníkov. Až jedného dňa prišla diagnóza - Canavan…

TOP10: Podivné zákony v krajinách z celého sveta - 1. časť

0

Každá krajina je iná a takisto sa v rôznych častiach sveta odlišujú aj zákony. Tieto zákony niekedy hraničia so skutočne smiešnymi vecami a inokedy poukazujú na dôležité kultúrne hodnoty. Pri čítaní znenia sa aj úradníci musia chytať za hlavu, pretože niektoré zákony sú naozaj smiešne. Pri množstve zákonov, ktoré má…

Ako prichádzajú hurikány k svojim menám a opakujú sa?

0

Hurikány sa vyskytujú každý rok a niekedy môžu byť aktívne 2 alebo 3 súčasne. Používanie mien týchto búrok značne uľahčuje všetkým ľuďom komunikovať o konkrétnych hurikánoch. Meteorológovia, výskumní pracovníci, núdzový štáb, kapitáni lodí aj občania musia jasne vedieť, čo sa k nim blíži. Z tohto dôvodu Svetová meteorologická organizácia vypracúva…

TOP10+: Otec prekresľuje maľby svojho syna do reálnych stvorení

0

Deti majú rôzne oblasti záujmu. Niektoré rady spievajú a iné zasa tvoria maľby a umelecké diela. Každá činnosť detí rozvíja ich motoriku. Jemnú motoriku si deti môžu rozvíjať pri varení a pečení, napríklad vaľkaním a miesením cesta, vykrajovaním koláčikov, osievaním múky, prisypávaním surovín, šúpaním vajíčka či krájaním banánu. Deti tiež môžu osoliť polievku štipkou soli a naberať jedlo pomocou lyžice alebo naberačky.…

Vo svete IT

Xiaomi chce byť lídrom vo vývoji 6G technológie. Začína s prvými prácami

0

Xiaomi len pár dní dozadu predstavilo jeden z najdostupnejších 5G smartfónov, konkrétne model Redmi 10X, ktorého cena sa pohybuje okolo približne od 210€ a vyššie. Ide o smartfón, ktorý na svoju cenovú kategóriu ponúka vcelku zaujímavé špecifikácie, od širokej konektivity až po AMOLED displej, ktorý sa v tejto cenovke veľmi…

Z Google Play aktuálne stiahnete takmer 50 platených aplikácií a hier zadarmo. Nájdete si tam dačo aj Vy?

0

Pracovný týždeň sa pomaly preklápa do režimu, kedy si väčšina z nás môže odfúknuť od práce. Spolu s príchodom víkendu Vám prinášame jednu z väčších nádielok platených Android aplikácií a hier, ktoré po obmedzený čas stiahnete zadarmo prostredníctvom obchodu Google Play. Pozrite si prehľad platených Android aplikácií a hier, ktoré…

Nový slovenský virtuálny operátor Unimobile predvádza funkčnosť svojej siete. Zatiaľ však len 2G a 3G

0

Ešte začiatkom mája sme Vás informovali o tom, že na slovenský trh vstupuje nový samostatný virtuálny operátor Unimobile. Vo svojej podstate má fungovať na tom princípe, že prostredníctvom svojej technológie bude poskytovať telekomunikačné služby lokálnym prevádzkovateľom. Následne lokálny prevádzkovatelia budú ponúkať tieto služby pod svojou značkou. Nepôjde však o operátorov…

4:2 pre Huawei. DXOMARK hovorí, že Samsung dominuje v 2 kategóriách, Huawei v 4

0

Nie je žiadnym tajomstvom, že rebríčku DXOMARK, ktorý sleduje kvalitu fotoaparátov, dominuje Huawei P40 Pro. Najnovšie autori tohto rebríčku poukazujú na čiastkové výsledky naprieč niekoľkými kategóriami testovania. Najlepší fotomobil: Huawei P40 Pro Tak ako sme v úvode povedali, tak najlepším testovaným fotomobilom je Huawei P40 Pro, ktorý získal v celkovom…

Najväčší hit a hoax internetu dnešných dní – „anti 5G USB kľúč“ za 375 eur

0

Čo by to bolo za dobu, keby sa na internete každý deň neobjavovali nové hoaxy a nezmyselné produkty, ktorých jediným cieľom je z nie tak zbehlých ľudí dostať čo najväčší obnos peňazí? Najnovším hitom internetu, respektíve zatiaľ hitom internetu iba v Spojenom kráľovstve (dúfajme) je „špeciálne“ zariadenie, ktoré má majiteľov…

Nad Tureckom bola pozorovaná ohnivá guľa. Pravdepodobne išlo o pád meteoritu. Pozrite si video!

0

27. mája večer mohli obyvatelia severného Turecka vidieť pozoruhodnú svetelnú šou. Videá na sociálnych médiách ukazujú pravdepodobne meteorit, ktorý sa prehnal oblohou predtým, než vo vzduchu explodoval. Turecký webový portál Daily Sabah uvádza, že „svetelná guľa“ bola pozorovaná v niekoľkých provinciách, okolo 20:30 miestneho času. Videá, ktoré boli uverejnené na…

KAMzaKRÁSOU

RECEPT: Brownies s extra dávkou čokolády

3

Držíte diétu, ale nedokážete odolať všetkým tým lahodným zákuskom? Brownies s extra dávkou čokolády uspokojí vaše chúťky a navyše je zdravší!

Ako si vybrať vaňu do domácnosti? Čo je lacné a naopak, čo je kvalitné?

2

Pri zariaďovaní domácnosti je najťažšie vybrať si kvalitný nábytok i praktické veci, akou je vaňa. Ako si vybrať vaňu, ktorá by bola kvalitná a lacná zároveň?

Skvelá bylinka na hemoroidy i kožné problémy: Ktorá to je?

2

Ak preferujete ľudové liečiteľstvo, tak by ste mali poznať účinky jednej tradičnej bylinky. Je to skvelá bylinka na hemoroidy, kožné problémy a ďalšie neduhy.

TEST: Toaletná voda Halloween I´m Unique – to pravé letné osvieženie!

4

Krásnych vôní nikdy nie je dosť. Veď predsa rôzne toaletné či parfumované vody hýria najrozličnejšími ovocnými, kvetinovými, korenistými a mnohými inými tónmi a každá predstavuje akýsi unikát. Muži i ženy preferujú iné typy vôní a rovnako platí, že konkrétne vône sú vhodnejšie vždy na nejakú inú udalosť. Jemné vône oceníme…

Nedostatočný príjem kalórií: Takto vám dá telo najavo, že málo jete!

2

Nedostatočný príjem kalórií môže byť pre ľudský organizmus nebezpečný a spôsobiť rôzne ťažkosti, niekedy i zdravotné. Na ktoré signály si teda dávať pozor?

Súťaž o SOS papieriky proti lesku na pleti - PÂTE GRISE PAPIERS MATIFIANTS

1

Kožný maz zabezpečuje hydratáciu pleti, no zároveň prispieva k jej masteniu a lesku. SOS papieriky proti lesku na pleti sú však vašou záchranou. Vyhrajte ich!

Svetlo sveta

Dekan Bohosloveckej fakulty Thurzo: Voľná nedeľa je v záujme človeka

0

Od marca sú v nedele v súvislosti so šírením koronavírusu zatvorené obchody a nákupné centrá. V spoločnosti silnie hlas, aby to tak zostalo aj po skončení pandémie. Tlačovej kancelárii Konferencie biskupov Slovenska rozhovor o voľnej nedeli poskytol dekan Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského Vladimír Thurzo.  – Aktuálna situácia koronakrízy nás…

Posolstvo Svätého Otca na Deň médií: „Aby si rozprával svojim deťom a vnukom“

0

V 7. veľkonočnú nedeľu 24. mája bude Cirkev sláviť 54. svetový deň spoločenských komunikačných prostriedkov. Pri tejto príležitosti vydal Svätý Otec František posolstvo, ktorého mottom je citát z knihy Exodus: „Aby si rozprával svojim deťom a vnukom“ (Ex 10,2). Témou pápežského posolstva na tohtoročnú Nedeľu médií je komunikácia ako rozprávanie…

Štyridsať dní po Veľkej noci slávime Slávnosť Nanebovstúpenia Pána

0

Vo štvrtok 21. mája slávi celý kresťanský svet Slávnosť Nanebovstúpenia Pána. Tento prikázaný sviatok slávime 40 dní po Veľkej noci a desať dní pred Turícami – Zoslaním Ducha Svätého. Pán Ježiš sa na štyridsiaty deň po svojom vzkriesení posledný raz stretol so svojimi učeníkmi a pred ich očami vystúpil do…

Na Mariánskej hore v Levoči tento rok tradičná mariánska púť nebude

0

Tradičná púť, ktorá sa koná pravidelne pri príležitosti sviatku Navštívenia Panny Márie v Bazilike Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči, nebude. Rozhodol o tom spišský biskup Mons. Štefan Sečka. “Každoročne počas prvého júlového týždňa prichádza na Mariánsku horu veľmi veľké množstvo pútnikov. Vzhľadom na problematickú situáciu spojenú s…

Pápež František bude 18. mája sláviť omšu nad hrobom sv. Jána Pavla II.

0

Pri stom výročí narodenia svätého pápeža Jána Pavla II. v pondelok 18. mája bude Svätý Otec František o 7. hodine ráno celebrovať svätú omšu nad hrobom svätca v bočnej kaplnke Vatikánskej baziliky. Týmto priamym prenosom sa zároveň uzavrie vyše dvojmesačné obdobie živých strímingových prenosov ranných omší pápeža Františka. Od 18.…

Svet sa modlí za koniec pandémie – 14. máj je deň pôstu a dobročinnosti

0

Vo štvrtok 14. mája sa príslušníci rozličných náboženstiev, každý svojou formou, zameriavajú na vyprosovanie konca pandémie. Výzvu zjednotiť sa s týmto úmyslom iniciatívy vyhlásenej medzináboženským Výborom pre ľudské bratstvo podporil aj pápež František. Svätý Otec František pri generálnej audiencii v stredu 13. mája povzbudil k zapojeniu sa do tohto dňa modlitby,…

Armádny Magazín

Slovenskí vojaci plnia úlohy v mierových silách OSN vo svete už 27 rokov

0

Slovensko, 29.máj 2020 ( AM, MO SR ) - Príslušníci Ozbrojených síl SR sa od vzniku samostatnej Slovenskej republiky podieľajú na spoločných úlohách a cieľoch v prospech mieru a bezpečnosti vo svete v rámci mierových síl OSN. V súčasnosti pôsobí pod hlavičkou OSN v mierových misiách celkovo 243 slovenských vojakov a vojačiek.   „Dnes si

Najväčšie elektrické lietadlo na svete uskutočňuje svoj prvý let. Video

0

USA, 29.máj 2020 ( AM ) - Vo štvrtok vo Washingtone DC vzlietlo najväčšie úplne elektrické lietadlo na svete. Lietadlo vytvorené z modelu Cessna Grand Caravan je dielom spoločností MagniX a AeroTEC. Skúšobný let trval tridsať minút.  

Irán bude ešte viac štípať v Hormuzskom prielive - námorníctvo dostalo 112 raketových člnov. Video

0

Irán, 29.máj 2020 ( AM ) - Námorné sily iránskeho gardového zboru dostali vo štvrtok 112 kusov raketových člnov na posilnenie útočnej sily v južných teritoriálnych vodách krajiny. Počas slávnosti, na ktorej sa zúčastnili vyšší iránski vojenskí predstavitelia, boli námorným silám odovzdané nové generácie motorových člnov domácej pro

"Hrozba pre lietadlové lode USA." NI zhodnotil skúšky ruského nadzvukového bombardéra

0

USA, 29.máj 2020 ( AM, Sputnik ) - Americký magazín The National Interest okomentoval skúšky ruského nadzvukového modernizovaného bombardéra Tu-22M3M. Časopis uviedol, že toto lietadlo dokáže čeliť útočným skupinám lietadlových lodí amerického vojenského námorníctva.  

Čínske obojživelné záchranné lietadlá AG600 - Kunlong budú uvedené do prevádzky v tomto roku

0

  Čína, 28.máj 2020 ( AM ) - Čínske obojživelné lietadlo AG600, ktoré je najväčším svojho druhu na svete, sa v druhej polovici roka vydá n

Čína má problém s dôkladnou ochranou ruských leteckých motorov pred kopírovaním

0

Čína, 26.máj 2020 ( AM, Inforuss ) Rusko prišlo s mimoriadne účinným systémom ochrany svojich leteckých motorov pred kopírovaním  zo zahraničia. Nie je žiadnym tajomstvom, že letecké motory sú slabou stránkou Číny. Krajina

Tvoja Svadba

Ako zariadiť svadbu v zahraničí? Čo všetko je potrebné vybaviť?

0

Ďalšia dôležitá vec, ktorú si musíte premyslieť je, či v zahraničí plánujete mať civilný alebo cirkevný sobáš, skutočný sobáš alebo len symbolické požehnanie manželstva.  Pri cirkevnom sobáši si treba vyberať krajiny s vierovyznaním, ktoré je rovnaké ako vaše. My kresťania predsa nebudeme žiadať o sobáš v moslimskom Turecku alebo Egypte. Ak jeden…

Ako schudnúť do svadobných šiat v priebehu niekoľkých týždňov?

0

Blíži sa deň D, no vy máte hlavy v smútku, pretože vaša postava nespĺňa vaše ideály. Zmeňte to! Ako schudnúť do svadobných šiat a byť tou najkrajšou nevestou?

Civilný sobáš bez svadobnej hostiny: Aké svadobné šaty zvoliť?

0

Civilný sobáš bez svadobnej hostiny je jednou z možností, ako si povedať svoje áno s nižším rozpočtom. Aké svadobné šaty zvoliť na takúto svadbu?

DIY čísla na svadobné stoly: Inšpiruj sa skvelými nápadmi

0

Aj taká banálna vec, akou sú čísla na svadobné stoly sú nesmierne dôležité. Potrebné sú najmä pre svadobných hostí, tak ako si ich vytvoriť?

Kde a ako predať svadobné šaty? Máme tipy, ako na to!

1

Buďte trpezlivé. Nečakajte veľmi, že sa vaše svadobné šaty predajú do týždňa. Možno áno, a to v prípade, ak sú vaše šaty od Versaceho a vy ich predávate za úplne smiešnu sumu. Predaj použitých svadobných šiat môže trvať od niekoľkých týždňov do jedného roka. Ak ste už mesiac alebo dva nedostali žiadnu reakciu,…

Súťaž o dekoratívnu kozmetiku Dermacol v hodnote 84 €

0

Budúce nevesty musia myslieť na všetko aj na líčenie, ktoré podčiarkne ich krásu. Súťaž o dekoratívnu kozmetiku Dermacol je tu pre všetky nevesty!

Tvoje Zdravie

Živé sny počas pandémie: Prečo ich máme a čo znamenajú?

0

Pre nový koronavírus sa v našich životoch zmenilo mnohé a výnimkou nie je ani nástup zvláštnych snov. Čo znamenajú živé sny počas pandémie?

Ako pripraviť vajcia čo najzdravšie? Takto budú pre nás prospešné!

0

Ako pripraviť vajcia čo najzdravšie? Je vhodné ich len variť, alebo je v poriadku, ak si na raňajky pripravíme praženicu? A čo surové vajcia? Zistite viac!

Poznáte éterický olej pačuli? Takto pôsobí na kožu či nervový systém!

0

Dnes sa pozrieme na to, aké účinky má éterický olej pačuli a ako ho využiť pre zdravie aj krásu. Ako pomôže vašej pokožke a ako vplýva na nervový systém?

Prečo jesť grapefruity? Pre toto sa oplatí obľúbiť si ich horkú chuť!

0

Prečo jesť grapefruity? Prečo by sa pravidelne mali objavovať v našom jedálničku a aké živiny a vitamíny ukrývajú? Všetko dôležité sa dozviete v článku!

Ktoré jedlá znova neohrievať? Týmto opätovné prihrievanie neprospeje!

0

V dôsledku opätovného zohrievania sa v prípade niektorých pokrmov len mení chuť, iným sa však i znižuje celková kvalita, v horšom prípade sa môžu stať zdraviu škodlivými. Opätovne zohrievať sa napríklad neodporúča jedlá s obsahom zeleniny, ktorá má vysoký podiel dusičnanov. Varením sa ich objem v zelenine zmenšuje, no pri…

Najlepšie bylinky na zvýšenie libida: Ktoré pomôžu ženám i mužom?

0

Ženy a rovnako i mužov môže trápiť zníženie libida či jeho úplná, a teda strata sexuálnej túžby. Ako to napraviť? Skúste overené bylinky na zvýšenie libida!