Ozdravenie verejných financií v pokrízovom období sa nezaobíde bez výdavkových stropov. Vyhlásil to na štvrtkovej tlačovej besede podpredseda vlády a minister financií Eduard Heger.
„Dnes predstavujeme konkrétny návrh fungovania viacročných výdavkových stropov z dielne Inštitútu finančnej politiky. Následne dokončíme technické práce spojené s ich legislatívnym ukotvením. Očakávame, že výdavkové stropy by sme mohli zaviesť v prvej polovici roka 2021. Prvýkrát by tak mohli platiť už na rok 2022,“ uviedol E. Heger.
Zavedenie výdavkových stropov podľa ministra Hegera významne zmodernizuje riadenie slovenského rozpočtu. Pripojíme sa tak k vyspelým krajinám, ktoré s nimi majú dlhodobo dobré skúsenosti. „Napríklad Švédsku pomohlo zavedenie výdavkových stropov skrotiť verejný dlh z vyše 70 % HDP až približne na polovicu,“ uviedol Eduard Heger.
Akú zmenu nám výdavkové stropy prinesú?
o V prvom rade, viacročné limity výdavkov prinesú väčší dôraz na šetrenie v dobrých časoch.
? To znamená, že ak dosiahneme neočakávané nadpríjmy, tie sa automaticky usporia.
? A naopak, ponecháme možnosť podporiť ekonomiku v čase jej prepadu.
o Významným spôsobom sa posilnia aj mantinely nad plánovaním a riadením výdavkov štátu.
? Jasne definovaný strop v jednotkách eur zvýši zúčtovateľnosť vlády a jednotlivých ministrov za rozpočtové výsledky pod ich priamou kontrolou.
? V ústavnom zákone zároveň zavedieme povinnosť rešpektovať výdavkový strop pri prijímaní nových zákonov.
? Ak predsa len nastanú negatívne odchýlky od plánovaného hospodárenia, aj na tie bude limit výdavkov musieť reagovať v ďalších rokoch.
? A v opačnej logike – potvrdený vyšší výber daní zo štrukturálnych reforiem sa prenesie do navýšenia limitu (napríklad pri úspešnom boji proti daňovým únikom).
o Výdavkové stropy pomôžu aj vyššej kvalite vynakladania verejných prostriedkov, ukotvením princípov Hodnoty za peniaze.
? Pevný výdavkový limit do rozpočtových rokovaní posilní motivácie hľadať najefektívnejšie výdavky v rámci obmedzených zdrojov.
? Výdavkové limity tak budú jasnou referenciou pre revízie výdavkov, voči ktorým sa stanoví cieľ usporiť alebo poskytnúť vyššiu kvalitu s dostupnými zdrojmi.