Európski lídri platia doma vysokú cenu za podporu Ukrajiny

Európski lídri platia doma vysokú cenu za podporu Ukrajiny

Bratislava 11. septembra 2023 (HSP/Braveneweurope/Foto:TASR/AP-Roman Chop)

 

Prehľad dôsledkov vojny na Ukrajine pre Európu prinášajú David H. Rundell a Michael Gfoeller. David H. Rundell je bývalým vedúcim misie na americkom veľvyslanectve v Saudskej Arábii a autorom knihy Vision or Mirage, Saudi Arabia at the Crossroads (Vízia alebo Mirage, Saudská Arábia na križovatke). Michael Gfoeller je bývalý politický poradca Ústredného velenia USA. Pätnásť rokov pôsobil vo východnej Európe a bývalom Sovietskom zväze

vojna ukrajina
Ilustračné foto

V roku 1919 bol John Maynard Keynes mladým ekonómom v britskej delegácii, ktorá rokovala o Versaillskej zmluve. Keynes ostro protestoval proti tvrdému hospodárskemu zaobchádzaniu s Nemeckom. Odstúpil a vrátil sa domov, aby napísal knihu “Hospodárske dôsledky mieru”. V nej presne predpovedal, ako zmluva zasiala semená budúcich konfliktov. Keby Keynes žil minulý rok, mohol napísať knihu “Hospodárske dôsledky vojny”, v ktorej by predpovedal, ako hospodárske sankcie uvalené na Rusko v skutočnosti rozvrátia politický poriadok v Európe.

Reklama

Len málo produktov prispieva k hospodárskej prosperite a politickej stabilite viac ako dostupné potraviny a energia. Zvýšené náklady na energiu brzdia všetky aspekty hospodárskeho rastu. Rastúce náklady na potraviny pôsobia podobne ako regresívne zvyšovanie daní. Uvalením hospodárskych sankcií na Rusko si Európa sama zničila prístup k lacným potravinám a energiám. John Maynard Keynes nemusel predpovedať, že v dôsledku sankcií sa ceny v Európe zvýšia a hospodársky rast sa zastaví. Na týchto stránkach sme to predpovedali už pred rokom.

Od februára do mája 2022 vzrástla cena ropy v koši OPEC zo 75 na 125 USD za barel. V tom istom období sa ceny pšenice v Nemecku zvýšili z 350 na 530 USD za tonu. Nemecko dovážalo polovicu zemného plynu z Ruska. Podľa Centra pre globálnu energetickú politiku sa minulý rok náklady na vykurovanie priemerného nemeckého rodinného domu zvýšili z 1 500 na 5 250 USD. V dôsledku toho nemecká vláda využila dočasný krízový rámec EÚ na poskytnutie balíka vo výške 200 miliárd dolárov. Ten v konečnom dôsledku stál nemeckých daňových poplatníkov viac ako všetka vojenská technika, ktorú Spojené štáty poslali Ukrajine.

Reklama

 

Nárast inflácie

Hoci sa ceny niektorých komodít odvtedy zmiernili, faktom zostáva, že celková úroveň zostáva podstatne vyššia ako pred vojnou.

V roku 2022 vzrástla ročná miera inflácie v eurozóne na viac ako 10 % a hoci sa tempo rastu cien v súčasnosti stabilizovalo na predvojnovej úrovni, celková cenová hladina v Európe zostáva oveľa vyššia ako pred dvoma rokmi. Priemerná miera inflácie v eurozóne navyše zakrýva skutočnosť, že v miestach, ako je Poľsko a Maďarsko, zostáva miera inflácie na úrovni 10, resp. 17 %.

Medzitým sa rast HDP eurozóny naďalej prepadá z 5,3 % v roku 2021 na 3,5 % v roku 2022 a na tento rok MMF predpovedá mieru rastu nižšiu ako 1,0 %. Tento celkový údaj opäť zakrýva skutočnosť, že niektoré krajiny, ako napríklad Nemecko, Poľsko a Maďarsko, v roku 2023 nezaznamenajú žiadny hospodársky rast. Miera nezamestnanosti v Európe zostáva takmer dvojnásobne vyššia ako v Spojených štátoch, zatiaľ čo európske mzdy, produktivita a počet odpracovaných hodín zostávajú na úrovni spred krízy alebo pod ňou.

Hospodárske ťažkosti Európy znásobila masívna vlna ukrajinských utečencov, ktorá zaťažila verejné služby a štátne rozpočty na celom kontinente. Podľa OSN z Ukrajiny utieklo viac ako 8 miliónov utečencov.

Reklama

Väčšina z nich odišla do Poľska, Ruska a Nemecka. Postihlo to však všetky krajiny EÚ, pretože Európska únia po prvýkrát zaviedla dočasnú ochrannú smernicu (TPD). Tá umožnila Ukrajincom vstup bez formálneho azylového konania, čo sa nikdy predtým nerobilo v prípade utečencov z Afriky a Blízkeho východu. TPD zaručovala ukrajinským utečencom pobyt, bývanie, vzdelávanie, zamestnanie, zdravotné a sociálne služby. Napätie vzrástlo, pretože školy a nemocnice boli preplnené a občania vnímali, že utečenci dostávajú prednostné zaobchádzanie.

Tieto ekonomické problémy mali veľmi podstatné politické dôsledky. Za posledných 18 mesiacov padla viac ako tretina vlád Európskej únie. Bolo by nepresné z týchto zmien obviňovať len vojnu na Ukrajine. V mnohých prípadoch zohrali významnú úlohu miestne problémy. Napriek tomu by bolo rovnako zavádzajúce ignorovať skutočnosť, že hospodárske ťažkosti vytvorili atmosféru hnevu a obáv, ktorá prispela k politickým zmenám.

Tu je výber niektorých z týchto zmien:

  • V Taliansku sa premiérkou stala konzervatívkyňa Giorgia Meloniová, ktorá otvorene kritizuje utečeneckú politiku EÚ.
  • Vo Švédsku vládnucu Socialistickú stranu porazila koalícia konzervatívnych strán.
  • Fínska premiérka Sanna Marinová bola zosadená po tom, ako jej sociálnodemokratická strana prehrala parlamentné voľby s dvoma konzervatívnymi stranami.
  • Holandský premiér Mark Rutte prišiel o moc, keď sa rozpadla jeho koaličná vláda.
  • Španielsky premiér Pedro Sánchez vyhlásil predčasné parlamentné voľby po tom, ako jeho Socialistická robotnícka strana dosiahla mimoriadne slabé výsledky v miestnych voľbách. Konzervatívna Ľudová strana získala v predčasných voľbách nadpolovičnú väčšinu, čím si zabezpečila 136 kresiel v 350-člennom španielskom parlamente, ale zatiaľ sa nikomu nepodarilo zostaviť novú vládu.
  • Moldavská vláda padla vo februári 2023.
  • Rumunský premiér Nicolae Ciucă odstúpil v júni 2023 spolu s celým svojím kabinetom.
  • Bulharsko sa počas rokov 2022 a 2023 nachádzalo v stave chronickej politickej nestability a v apríli minulého roka usporiadalo piate predčasné parlamentné voľby za posledné dva roky.

 

Neistá budúcnosť najsilnejších ekonomík

Ešte hrozivejšie je, že vlády troch najväčších európskych ekonomík vyzerajú čoraz neistejšie. Vo Francúzsku sa hospodársky rast znížil zo 7 % v roku 2021 na 2,5 % v minulom roku a na rok 2023 sa predpokladá len 0,8 %. Hospodárska frustrácia rastie a nedávne prieskumy verejnej mienky naznačujú, že líderka francúzskej krajne pravicovej opozičnej strany Marine Le Penová by porazila súčasného prezidenta Emmanuela Macrona, ak by sa prezidentské voľby konali dnes. Veľká Británia mala od začiatku vojny na Ukrajine troch premiérov a len málokto očakáva, že jej nekompromisne provojnová vláda zostane pri moci aj po ďalších parlamentných voľbách.

Reklama

V Nemecku je kedysi marginálna pravicová opozičná strana “Alternatíva pre Nemecko” v súčasnosti druhou najväčšou stranou v krajine a v prieskumoch verejnej mienky predstihuje Sociálnodemokratickú stranu kancelára Olafa Scholza. Vnímajúc tieto meniace sa vetry sa zdá, že nemecká vláda pravdepodobne nezvýši výdavky na obranu na úroveň 2 % HDP, ktorú si stanovilo NATO v roku 2024.

Tieto rozdielne výsledky spája len jeden problém – všetky tieto krajiny majú hospodárske problémy v dôsledku sankcií uvalených na Rusko. Tieto sankcie boli nápadne neúčinné. V súčasnosti sa zdá byť veľmi otázne, či Ukrajina porazí Rusko alebo či sa podarí obnoviť mier bez výrazných ukrajinských ústupkov. Keď európski voliči zistia, že ich hospodárske obete boli márne, očakávame, že padnú ďalšie vlády. V konečnom dôsledku môže byť najtrvalejším dôsledkom vojny NATO s Ruskom vzostup konzervatívnych, nacionalisticko-populistických vlád vo veľkej časti Európy.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:04

Španielsko pre urážku odvolá svoju veľvyslankyňu v Argentíne. Dôvodom je vyhlásenie argentínskeho prezidenta Javiera Mileiho, ktorý v nedeľu počas návštevy Španielska v Madride označil manželku španielskeho premiéra Pedra Sáncheza za skorumpovanú.

19:31

Dvojica turistov v indickej provincii Kašmír utrpela v noci na nedeľu strelné zranenia po útoku militantov.

Dvojicu z indického mesta Džajpur previezli do nemocnice a ich stav je údajne stabilizovaný, uviedla polícia, ktorá miesto útoku zaistila.

19:20

Víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových voľbách by pravdepodobne ohrozilo plánované investície do nízkouhlíkovej energetiky vo výške jedného bilióna amerických dolárov (922,16 miliardy eur) a emisie oxidu uhličitého by do roku 2050 boli o jednu miliardu ton vyššie ako pri súčasnej politike. Informovala o tom agentúra Reuters.

18:57

Jaroslaw Kaczynski, líder poľskej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), v rámci kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP) predstavil hospodársky program, ktorý počíta s masívnymi verejnými investíciami vrátane výstavby jadrových elektrární.

18:35

Americký prezident Joe Biden vyzval v nedeľu na okamžité prímerie v Gaze a povedal, že pracuje na trvalom mieri, ktorý by zahŕňal vytvorenie palestínskeho štátu.

Prezident to povedal v prejave na promócii absolventov Morehouse College.

18:26

Kapitánom lode, ktorá bola účastníkom tragickej zrážky s motorovým člnom v noci zo soboty na nedeľu na Dunaji pri severomaďarskej obci Verőce, je podľa zistení servera telex.hu občanom Slovenska. Pri nehode zomreli dve osoby, jeden človek sa zranil a po piatich nezvestných stále intenzívne pátrajú, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

18:00

Španielska krajne pravicová strana Vox usporiadala v nedeľu v Madride zhromaždenie pravicových strán združených v skupine Európski konzervatívci a reformisti (ECR). V súčasnom Európskom parlamente združuje 62 poslancov, strana Vox má štyroch. Informovala agentúra Reuters.

17:11

Stovky ľudí demonštrovali v nedeľu v Tunise na podporu prezidenta Kaísa Saída uprostred rozsiahlej medzinárodnej kritiky na jeho adresu v dôsledku zatýkania novinárov, aktivistov a právnikov v krajine.

Demonštranti v centre hlavného mesta niesli Saídove fotografie a transparenty vyzývajúce Západ, aby sa nemiešal do záležitostí v ich krajine.

17:02

Vývoz benzínu z Číny v apríli klesol na najnižšiu úroveň od júla 2015. K vývoju prispela vyššia spotreba pohonných hmôt vďaka rastúcemu dopytu po domácom cestovaní.

16:34

Obyvatelia Slovenska považujú kybernetické hrozby za vážnejšie než hrozby fyzického typu. Ako najväčšiu hrozbu vidí 76 % podvody pri platení. Krádeže osobných vecí, ako napríklad odcudzenie mobilu, dokladov či platobnej karty, sa obáva 68 % opýtaných. Vyplýva to z prieskumu agentúry Perfect Crowd pre mBank.

16:25

Jeden z troch vrtuľníkov v konvoji, ktorý prevážal iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího v nedeľu na východe krajiny “tvrdo pristál”, ďalšie podrobnosti bezprostredne nie sú jasné, uviedli tamojšie médiá.

Na miesto smerujú záchranné zložky, ich presun však komplikujú zlé poveternostné podmienky, vyhlásil iránsky minister vnútra Ahmad Vahídí.

16:12

Voliči v Dominikánskej republike v nedeľu hlasujú v parlamentných voľbách a v prvom kole prezidentských volieb tiež rozhodnú, či súčasná hlava štátu Luis Abinader krajinu povedie aj v druhom funkčnom období. Pri nadpolovičnej podpore sa druhé kolo neuskutoční.

15:56

Kenská polícia sa v priebehu niekoľkých týždňov rozmiestni na Haiti, aby viedla mnohonárodnú misiu podporovanú OSN zameranú na boj proti násiliu gangov. V nedeľu to uviedol kenský minister zahraničných vecí.

15:39

Odchod amerických vojakov z Nigeru už začal a k ich úplnému stiahnutiu má dôjsť najneskôr do 15. septembra, krajiny o tom informovali v spoločnom vyhlásení v nedeľu.

Obe strany zároveň oznámili, že dosiahli dohodu o stiahnutí vojakov. Americké jednotky začali odchádzať z krajiny po vyhlásení Nigeru, že ich prítomnosť je nezákonná.

15:26

Jordánsky minister zahraničných vecí Ajman Safádí v nedeľu uviedol, že jeho krajina požiadala o medzinárodné vyšetrovanie “vojnových zločinov, ktorých sa Izrael dopustil počas svojho vojenského ťaženia v Gaze”. Informovala agentúra Reuters.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali