Zdechovský týmto spôsobom reagoval na posledné správy o útokoch na kresťanov v západoafrickej krajine Burkina Faso, kde islamskí radikáli na Štedrý deň povraždili 35 ľudí, z toho 31 žien.
Problematiky prenasledovania kresťanov sa vo svojom stredajšom posolstve Urbi et orbi dotkol aj pápež František I. Okrem konfliktov na Blízkom východe a v Severnej Afrike, na Ukrajine alebo krízy vo Venezuele, ktoré sú už dlhodobo v hľadáčiku svetových médií, spomenul aj subsaharskú Afriku.
“Nech je Boh oporou tým, ktorí sú prenasledovaní kvôli svojej náboženskej viere, najmä uneseným misionárom a veriacim laikom, a tým, ktorí sa stávajú obeťami útokov zo strany extrémistov, najmä v Burkine Faso, Mali, Nigeri a Nigérii,” vravel pápež František.
Podľa Zdechovského sa ale násilie, ktoré je páchané na kresťanoch, vo väčšine médií ignoruje. Ako príčinu, okrem iného, vidí aj úlohu komunistickej ideológie za minulého režimu.
“Prenasledovanie a masakrovanie kresťanov dosiahlo v niektorých oblastiach sveta takú intenzitu, že sa blíži genocíde. Lenže väčšina českých médií o tom mlčí. Naratív vytváraný dlhé roky komunistami o zlej Cirkvi je u nás hlboko zakorenený,” napísal na svoj Twitter.
Pronásledování a masakrování křesťanů dosáhlo v některých oblastech světa takové intenzity, že se blíží genocidě. Jenže většina českých médií o tom mlčí. Narativ vytvářený dlouhá léta komunisty o zlé @CirkevCz je u nás hluboce zakořeněn.@KrestanDnesCZ https://t.co/hbWLwkjFHb
— Tomáš Zdechovský ???? (@TomZdechovsky) 27. decembra 2019
.
Genocída kresťanov
Podľa tohtoročnej správy Open Doors Watch, ktorá dlhodobo monitoruje porušovanie práv kresťanov po celom svete, bolo v roku 2018 pre svoju vieru zabitých 4 136 kresťanov a viac ako 245 miliónov čelilo perzekúcii.
Nadácia tiež zaznamenala 1 266 útokov proti kostolom. Podľa niektorých pozorovateľov sa rozsah týchto útokov blíži genocíde. “Čísla ukazujú nielen geografické šírenie kresťanského prenasledovania, ale aj jeho rastúcu intenzitu. V niektorých oblastiach sa úroveň a povaha prenasledovania blíži medzinárodnej definícii genocídy OSN,” tvrdí v sprievodnom texte správy biskup Truro.
Tú OSN definuje ako činy, ktorých úmyslom je “úplne alebo čiastočne zničiť niektorú národnú, etnickú, rasovú alebo náboženskú skupinu ako takú“.
Na Blízkom východe, ktorý je kolískou kresťanskej civilizácie, dochádza k dramatickému poklesu kresťanského obyvateľstva. Napríklad kresťanská komunita v Iraku poklesla z 1,5 milióna pred rokom 2003 na menej ako 120-tisíc. V Sýrii pred ôsmimi rokmi, kedy v krajine vypukla občianska vojna, žilo 1,2 milióna kresťanov, zatiaľ čo dnes ich tam zostalo necelých 450-tisíc. Na západnom brehu Jordánu, kde leží Betlehem, klesol podiel kresťanov pod 1,5%.
Islamistické teroristické skupiny usilujú o celkové vyhladenie kresťanstva a chcú zničiť aj pamiatky na jeho existenciu.
“Cieľ vymazať všetky dôkazy kresťanskej prítomnosti v týchto krajinách dokladajú činy, akými sú likvidácia krížov a cirkevných stavieb aj iných kresťanských symbolov. Časté vraždy alebo únosy duchovných sú útokom na štruktúru a vedenie cirkvi,” uvádza správa Open Doors Watch.
Napriek tomu sa najtvrdšie prenasledovanie kresťanov odohráva v Severnej Kórei, kde miestny režim razí ideológiu Čučche, v rámci ktorej sa dôraz kladie na až takmer náboženské uctievanie miestnych vodcov.