Erdogan mieri na oficiálnu návštevu Grécka. Po 65 rokoch tak svitá na lepšie časy vo vzájomných vzťahoch

Erdogan mieri na oficiálnu návštevu Grécka. Po 65 rokoch tak svitá na lepšie časy vo vzájomných vzťahoch

Atény 7. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Lefteris Pitarakis)

 

Turecký prezident Erdogan sa po dlhých 65 rokoch rozhodol prelomiť ľady a navštívi Grécko, s ktorým mali Turci v minulosti viacero sporov vrátane rozdelenia Cypru. Okrem starých treníc sa Turkom nepáčilo, že Helénska republika nedávno poskytla azyl viacerým členom opozície, ktorých Erdogan prenasledoval po minuloročnom puči.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Ddvojdňová cesta, ktorá začína práve dnes je prvou návštevu tureckého prezidenta na Peloponéze od roku 1952. Médiá ju preto označujú ako revolučnú a prelomovú, píšu Lidovky.cz.

Reklama

Po minuloročnom zmarenom puči mieri Erdogan do Grécka okrem iného urgovať za vydanie tureckých vojakov a údajných stúpencov hnutia Fethullaha Gülena, ktorého Ankara viní zo zosnovania prevratu. Figuruje medzi nimi aj osemčlenná skupina, ktorá utiekla z Turecka vo vrtuľníku a v Grécku požiadala o azyl. Turecké úrady žiadali o vydanie mužov, grécka justícia to ale odmietla a tento rok v januári dostali azyl. Ankara v reakcii na to hrozila protiopatreniami, a dokonca vypovedaním bilaterálnej migračnej dohody s EÚ.

V tieni rokovania o energetike a rozsiahlych infraštruktúrnych projektoch, ktoré Erdogana čakajú, to ale nie je jediná citlivá téma programu. Ako aj pri svojich iných cestách sa teraz chystá turecký prezident navštíviť a podporiť miestnu moslimskou menšinu. Do asi 50-tisícovej Komotiní na severovýchode krajiny, ležiacej vzdušnou čiarou asi sto kilometrov od hraníc európskej časti Turecka, zavíta Erdogan zajtra v závere svojej návštevy. Má sa za to, že v celom Grécku sa k islamu hlási asi pol milióna ľudí. Dlhodobo táto menšina naráža na ostrý odpor krajne pravicového Zlatého úsvitu a ďalších podobne ladených hnutí. S utečeneckú vlnou, ktorá sa cez Grécko prevalila v lete 2015, sa okrem moslimov, ktorí sú pozostatkom viac než 500-ročnej nadvlády Osmanskej ríše nad Balkánom, terčom hnevu národne orientovaných síl stali tiež migranti z Blízkeho východu.

Reklama

Erdogan už síce Grécko dvakrát navštívil v rokoch 2004 a 2010 ako premiér, v prezidentskom úrade sa tam ale nevydal žiadny z jeho predchodcov za posledných 65 rokov. Napätie vo vzťahoch oboch krajín dlhodobo spôsobujú tiež rozpory o námorné a vzdušné hranice. V roku 1996 sa kvôli sporu o neobývané ostrovy v Egejskom mori dokonca Grécko s Tureckom, obe spojenecké krajiny NATO, ocitli na pokraji konfliktu – často dochádzalo k narušeniu vzdušných priestorov a námorných hraníc. Aktivity tureckej strany dosiahli vrchol, podľa gréckeho ministerstva zahraničia, tento rok v máji. Vtedy, podľa Grékov, Turecko narušilo vzdušný priestor svojho suseda za jediný deň 141-krát.

 

Otázka Cypru

Do Grécka prichádza turecký prezident po tom, čo v júli skrachovali rozhovory o zjednotení etnicky rozdeleného Cypru. Rozdelený ostrov, ktorý bol dejiskom krvavých stretov medzi gréckou a tureckou komunitou od získania nezávislosti od Veľkej Británie v roku 1960, tak zostáva rozdelený hranicou monitorovanou OSN aj za účasti slovenských vojakov.

O ďalšom vývoji okolo Cypru už pred Erdoganovým príchodom telefonicky hovoril grécky prezident Prokopis Pavlopulos s cyperským náprotivkom Nikosom Anastasiadisom a očakáva sa, že témou rokovaní bude aj dnes a zajtra. S tureckým prezidentom bude hovoriť aj o trojici infraštruktúrnych projektov. Vysokorýchlostná železnice má do budúcnosti spojiť Istanbul a Solún. S tureckým Izmirom ho má potom prepojiť nová lodná trasa. A medzi gréckym mestom Kípoi a tureckým Ipsala má vyrásť nový most.

Reklama

 

Údajne chystali atentát na Erdogana

Historickú návštevu tureckého prezidenta v Grécku sprevádzajú mimoriadne opatrenia. Minulý týždeň zatkla polícia v Aténach deväť ľudí podozrivých z napojenia na tureckú Revolučnú ľudovú oslobodzovaciu stranu, u ktorých našla aj materiál na prípravu bômb. Táto krajne ľavicová, militantná skupina mala v minulosti na svedomí početné útoky, najmä na predstaviteľov tureckého štátu, pri ktorých zahynuli desiatky ľudí. Za teroristickú organizáciu ju považuje Ankara aj Európska únia a USA. V utorok grécka polícia zatkla pred tureckou ambasádou v Aténach 56 cyperských Grékov, ktorí sa tam dostali do potýčok pri proteste proti chystanej návšteve.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali