Do ktorej z troch kategórií patrí váš obľúbený politik? Prezrádza to o vás viac než si myslíte

Do ktorej z troch kategórií patrí váš obľúbený politik? Prezrádza to o vás viac než si myslíte

Bratislava 1. mája 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)

 

Politici sú rôzni, aj politiky sú rôzne. Politici malej krajiny však v konečnom dôsledku, či pred sto rokmi alebo dnes, musia čeliť obdobným výzvam. A ich voliči takisto – pochopiť podstatu hry je stále rovnako náročná intelektuálna úloha

poslanci
Ilustračné foto

Každá malá krajina je vždy vo sfére vplyvu veľmocí. V škole sa to deti neučia, učitelia im namiesto toho hovoria, že my dnes máme demokraciu a zvrchovanosť, teda že si národ zvolí politikov a tí potom v jeho mene vládnu suverénne a neobmedzene. Blbosť.

Reklama

Teda ono to nie je úplná blbosť, do určitej miery platí, že koho si zvolíme, ten vládne. Mechanizmus demokratického vládnutia síce kazia rôzne mafie, korupcia, oligarchovia, ale viac-menej to funguje… až po určitú hranicu. Suverenita malého štátu sa zaručene končí v momente, keď začne krížiť plány veľmoci, do sféry vplyvu ktorej patrí.

Veľmoc vo väčšej či menšej miere ovláda politickú, finančnú, ekonomickú, mediálnu sféru malého štátu a v praxi to znamená, že táto spoločenská nadstavba pracuje v jej prospech. Akonáhle by politici v našej malej krajine chceli prijať nejaké rozhodnutie, ktoré by nejakým spôsobom narúšalo záujmy a zámery prevládajúcej veľmoci, tak by sa začali diať veci.

Reklama

Samozrejme, reakcia veľmoci môže byť rôzne intenzívna, od jemného diplomatického naznačenia nespokojnosti až po štátny prevrat či vojenskú intervenciu – závisí od miery a závažnosti narušenia jej zámerov.

A preto to majú politici malej krajiny objektívne ťažké. Sú vždy medzi dvoma mlynskými kameňmi, vždy sa musia snažiť sedieť na dvoch stoličkách: musia uspokojiť potreby národa a súčasne aj požiadavky veľmoci, čo zvyčajne býva v priamom protiklade.

Psychológovia hovoria, že živé bytosti majú tri základné spôsoby reakcie na stresové či problémové situácie: môžu utiecť, vydržať alebo zaútočiť. A tu sa dá vidieť určitá analógia s tým, ako politici zvyknú naložiť s uvedenou dilemou – či dnes alebo v minulosti. Jedni sa chcú vyhnúť hrozbe nepríjemností od veľmoci a stanú sa jej lokajmi. Druhí sa snažia údery z oboch strán ustáť a robiť kompromisy. A tretí sa pustia do otvoreného boja.

Takže s prižmúrením oka môžeme politikov, politické strany a politické štýly rozdeliť na tri základné skupiny. Prosím, je to iba aproximácia a nič netreba absolutizovať.

1. Kvislingovia. Alebo aj zapredanci. Títo politici vedia, že košeľa je bližšia ako kabát, a že zaliečanie sa veľmoci pôsobí blahodarne na pleť, peňaženku aj kariéru. Dokážu sami seba presvedčiť, že fanaticky milovať pána a robiť mu dobermana aj na úkor svojich rodných je tou správnou cestou. Sú šťastní, keď veľmoc vie ich oddanosť patrične oceniť a ona to štedro robí, lebo vie, že zato dostane priam psovskú oddanosť. Typickí predstavitelia: Zuzana Čaputová, Vasil Biľak, Jaroslav Naď, Michal Šimečka, Vojtech Tuka…

Reklama

2. Štátnici. Alebo aj realisti. Títo politici sa snažia robiť všetko preto, aby našli riešenie, ktoré by aj uspokojilo veľmoc, aj pomohlo národu. Lavírujú, robia kompromisy a nezriedka ich tie dva mlynské kamene zomelú, často nezaslúžene. Typickí predstavitelia: Gustáv Husák, Vladimír Mečiar, Jozef Tiso, Milan Rastislav Štefánik, Alexander Dubček, Robert Fico…

3. Rebeli. Alebo aj idealisti. Títo ľudia sa rozhodli pre boj proti vyššej moci. Či je ten boj zmysluplný, či sú myšlienky, za ktoré dotyční bojujú správne, či výsledok boja nie je nakoniec horší ako pôvodný stav, to závisí od konkrétneho prípadu, ale samotný ich principiálny postoj býva väčšinou obdivuhodný. Veľmoc ich nakoniec zväčša zlikviduje alebo aspoň pošpiní. Typickí predstavitelia: Jozef Miloslav Hurban, Ján Slota, Ján Nálepka, Andrej Hlinka, Ľuboš Blaha, Juraj Jánošík…

Samozrejme, teraz do mňa hodíte kameň, ako môžem dávať do jednej škatule toho s tým a tamtoho s tamtým. Viem, že tu načrtnutý uhol pohľadu asi nie každý dokáže prijať, moja skromná obrana môže spočívať iba v námietke, že som nehodnotil charakter, intelekt ani politické názory danej osoby, ani úroveň demokracie veľmoci, s ktorou mal do činenia, ale iba prevládajúci, kľúčový princíp jeho postoja. Samozrejme, že neexistuje „čistý typ“ politika, ktorý reaguje iba jedným spôsobom. A napokon priznávam aj to, že ľudia počas života svoj postoj môžu zmeniť.

Akých politikov si zvolíte vo voľbách vy? Tá podstatná voľba je vlastne vždy rovnaká, či to bolo pred sto rokmi, alebo dnes. Vyberiete si radšej nadvládu veľmoci, ktorá vám sľúbi, že vás nebude veľmi biť, a že vám dopraje malý kúsok odlesku jej slávy? Alebo dáte prednosť realistom, ktorí sa snažia uhrať to na nejakú lichotivú remízu? Alebo sú vám najbližší tí, ktorí si roztrhnú košeľu, vytiahnu šable a vrhnú sa do toho hlava-nehlava?

Každá zo stratégií má svoje výhody aj nevýhody. Ide o to, čomu dávame prednosť: pohodliu? Prežitiu? Charakteru? Toto si musí každý vyriešiť v sebe sám. Bolo to tak vždy a inak to nebude ani v budúcnosti.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:50

Európsky parlament (EP) v stredu (24. 4.) večer schválil balík zákonov, ktoré posilňujú súbor nástrojov EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

10:32

Pochodujúci dav v americkom Los Angeles si v stredu pripomenul genocídu Arménov medzi rokmi 1915 a 1918, pri ktorej zomrelo 1,5 milióna ľudí.

Dav sa zhromaždil v dištrikte Little Armenia (Malé Arménsko), odkiaľ pochodoval smerom k ulici Hollywood Boulevard. Druhý pochod vyvrcholil protestom pred tureckým konzulátom.

10:20

Popredného vietnamského magnáta v oblasti nealkoholických nápojov Trana Quiho Thanha vo štvrtok odsúdili na osem rokov väzenia v prípade podvodu vo výške 40 miliónov dolárov (37,4 milióna eur). Ide o ďalšieho podnikateľa odsúdeného v rámci rozsiahleho boja proti korupcii v krajine.

09:48

So sporením na vysokú školu treba začať najideálnejšie už pri narodení dieťaťa, inak sa možnosti zužujú. Lepšou alternatívou oproti sporeniu na bežnom účte, ktorý je často mesačne spoplatnený, sú ETF podielové fondy. Informovala o tom spoločnosť Universal maklérsky dom.

09:10

Vrtuľa červeného veterného mlyna na streche rovnomenného kabaretu Moulin Rouge, ktorý je jednou z najznámejších parížskych atrakcii, sa v noci na štvrtok zrútila, nespôsobila však nijaké zranenia. Oznámili to ráno miestni hasiči.

08:51

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno mierne posilnili. Trh reagoval najmä na údaje o klesajúcom dopyte po pohonných látkach v USA, ktoré sú najväčším svetovým spotrebiteľom ropy.

08:41

Právnici zosnulého ruského opozičného politika Alexeja Navaľného zostanú vo vyšetrovacej väzbe ďalšie dva mesiace. V stredu o tom rozhodol mestský súd v Moskve.

08:32

Rusko v stredu vetovalo návrh rezolúcie OSN predloženej Spojenými štátmi a Japonskom, ktorá vyzýva všetky štáty sveta, aby zabránili pretekom v jadrovom zbrojení vo vesmíre.

V 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN návrh podporilo jej 13 členov. Rusko rezolúciu vetovalo a Čína sa hlasovania zdržala.

08:26

Veľká porota v americkom štáte Arizona v stredu obvinila 18 osôb podozrivých z pokusu o falšovanie výsledku prezidentských volieb z roku 2020 v tomto štáte americkej Únie.

Medzi obvinenými zo sprisahania, podvodu a falšovania sú siedmi právnici a spolupracovníci volebného štábu Donalda Trumpa, ako aj 11 republikánskych voliteľov. Všetkým sa im pripisuje snaha spochybniť víťazstvo demokrata Joea Bidena v prezidentských voľbách v roku 2020 v tomto štáte.

08:14

Orgány činné v trestnom konaní v Austrálii vo štvrtok vzniesli obvinenia voči piatich tínedžerom, ktorí boli zadržaní počas policajného záťahu proti sieti predstavujúcej pre verejnosť “neprijateľné riziko”.

08:04

Organizácia Spojených národov v stredu oznámila, že spúšťa nový fond, ktorého cieľom je posilniť ochranu utečencov a vysídlených komunít ohrozených zmenou klímy.

07:57

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok vyzval, aby Spojené štáty a Čína riešili svoje nezhody zodpovedným spôsobom.

Blinken to vyhlásil v Šanghaji deň pred tým, ako sa v piatok v Pekingu stretne s poprednými predstaviteľmi Číny, s ktorými chce rokovať o chúlostivých záležitostiach vrátane Ruska, Taiwanu a obchodnej výmeny.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali