Britské médiá uvádzajú ako príklad incident, ktorý sa udial koncom septembra na škole v mestskej časti Page Hall. Roztržka, pri ktorej študentka rómskeho pôvodu stiahla spolužiačke moslimskú šatku z hlavy, sa nezaobišiel bez veľkej pozornosti polície. Na miesto údajne prišlo 15 áut, helikoptéra i policajní psovodi.
Na napätie medzi komunitou Rómov a Pakistancov upozorňoval poslanec David Blunkett, ktorý hovoril najmä o agresivite slovenských Rómov, ktorí prišli do lokality Page Hall. „Musíme zmeniť správanie a kultúru prichádzajúcej komunity, rómskej komunity, inak to tam vybuchne. Všetci to vieme,“ vysvetlil.
The Guardian uvádza, že Rómovia v Británii sa správajú podobne ako na Slovensku. “Majú tendencie držať sa pokope. Bývajú v najlacnejších štvrtiach v nízkokvalitnom ubytovaní, často berú slabo platené miesta. Veľké rodiny sa tlačia v dvojizbových domoch,“ opisuje situáciu známy denník.
Problémom je, že v týchto lokalitách po desaťročia žili iné komunity, často rovnako prisťahovalcov, ktorí sa po príchode Rómov začali sťažovať na hluk a množstvo odpadu. Na stretnutí, ktoré sa konalo po školskom incidente, sa mnohí sťažovali na prístup Rómov. “Toto je skutočne časovaná bomba. Ak vybuchne, budete potrebovať armádu,“ rozčuľoval sa jeden z Pakistancov.
Samotní Rómovia sa ale sami cítia byť šikanovaní a tvrdia, že všetko zlé je hádzané na nich. Ako uviedol jeden zo školských inšpektorov, Richard Edwards, komunita sa podľa neho potrebuje naučiť spolupracovať. “Škola reflektuje komunitu, ktorej slúži a táto komunita má mnoho skrytého napätia. To, čo celá komunita potrebuje, je niečo, čo ju bude spájať a nie ešte viac rozdeľovať.“
Británia pocítila problém s Rómami po rozšírení Európskej únie v roku 2004 o postkomunistické krajiny vrátane Slovenska. Podľa odhadov ich v Británii žilo takmer 200-tisíc. Je však veľmi pravdepodobné, že toto číslo odvtedy narástlo.