Čo prezradil Sulík v priamom prenose v nedeľu na TA3?

Čo prezradil Sulík v priamom prenose v nedeľu na TA3?

Bratislava 10. júla 2023 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)

 

„Pomoc Ukrajine je čistý pud sebazáchovy. To robíme preto, lebo všetci dúfame, že Rusko nebude začínať v Užhorode. Lebo ani vy nechcete mať Rusko za priameho suseda,“ povedal Sulík v nedeľnej relácii. Pozrime sa na zúbky tomuto hoaxu

Voľby23: SaS povedie do volieb R. Sulík, strana chce vyhrať voľby
Na snímke predseda strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík

Predseda Sasky Richard Sulík v nedeľnej relácii V politike ďalej povedal: „Robíme všetko, čo je v našej moci, aby Rusko nebolo naším susedom. Nechceme ani my ani vy, mať Rusko za priameho suseda, lebo viete ako to dopadlo. Pozrite si ešte raz na to Bielorusko, Lukašenko tam skáče ako Putin píska.“

Reklama

Pozrime sa bližšie na túto argumentáciu a čo v nej Sulík vlastne priznal. A nie je to, samozrejme, len Sulík – tento postoj majú rovnaký, jednotný, všetci z euroatlantického tábora. Oni „robia všetko, čo je v ich moci, aby Rusko nebolo naším susedom“ ako to aj Sulík otvorene deklaruje. Hodnotia dianie u susedov zo svojho ideologického pohľadu, posielajú k susedom zbrane, peniaze, agentov.

Inými slovami, oni sa vôbec netaja svojou otvorenou snahou zasahovať susedom do ich vecí. Podľa takéhoto prístupu krajiny, resp. predstavitelia jednotlivých režimov v jednotlivých krajinách môžu „robiť všetko, čo je v ich moci“, aby ich susedmi boli krajiny, aké si oni želajú.

Reklama

Zasahovať zvonka ľuďom iných krajín do ich vecí je v princípe nedemokratické. Jasné, oni s pobúrením namietnu, že veď tu predsa ide o napadnutie nevinnej krajiny agresorom. Problém je však v tom, že Rusko má na celú vec iný, a aj právne zase inakšie podložený a vyargumentovaný názor. Teraz nechajme stranou spor, kto má v tomto spore pravdu a zdôraznime dôležitú vec: ak chceme ostať korektní a nezaujatí, musíme si uvedomiť, že na dianie v každej krajine, na každý spor vždy existuje viacero protichodných pohľadov. Dokonca aj na dianie na Ukrajine. My sa môžeme stotožniť s jedným alebo druhým názorom, na to máme právo. Ale kto sme my, aby sme na základe nášho názoru do sporu medzi tými krajinami zasahovali?

Toto však oni nerešpektujú. Z ich ideologického pohľadu je správny iba ten ich jeden, washingtonský výklad situácie, ktorý hovorí, že Rusko je zlé, nedemokratické a bez príčiny zaútočilo na dobrú demokratickú Ukrajinu. Úplne ignorujú podstatný a základný fakt, že tento problém má omnoho hlbšie korene, a že sa nezačal 24. februára 2022, ale treba ho vidieť v širšom kontexte. O to však teraz nejde: každý má právo si myslieť čo len chce. To však neplatí o činoch – ak na základe ideologických postojov zasahujeme do cudzích vecí, tak potom musíme rešpektovať, že to isté môže robiť aj niekto iný, avšak na základe iných ideologických predpokladov. Chápete aké je to nebezpečné?

A tu sa dostávame opäť k tomu povestnému meraniu jedným metrom. Ak môže pán Sulík a podobní „robiť všetko, čo je v ich moci“, aby Slovensko nesusedilo s Ruskom, tak rovnakým právom potom môžu aj iní robiť všetko, čo je v ich moci, aby Slovensko napríklad nesusedilo s Európskou úniou, Ukrajinou, krajinami NATO…

Chápu vôbec tí ľudia pojem „rovnaký meter“? Obávam sa, že na to ich mentálna výbava nestačí…

Aj preto zrejme im vôbec nedochádza, že rovnakým právom, ako oni „robia všetko, čo je v ich moci“, aby nesusedili s Ruskom, Rusko môže robiť všetko, čo je v jeho moci, aby nemalo za suseda fašistickú nepriateľskú Ukrajinu, bábkovú krajinu USA plnú rakiet namierených na Moskvu.

Reklama

Sulík a spol. púšťajú na ľudí hrôzu (šírenie poplašnej správy?), keď naznačujú, že Rusko ako sused by pravdepodobne uvažoval aj o zaútočení aj na Slovensko. Ale reálne, aká je pravdepodobnosť niečoho takého? Berme do úvahy fakty: Rusko po rozpade ZSSR nikdy nebolo vo vojenskom konflikte so štátom, ktorý by nebol predtým súčasťou Sovietskeho zväzu, a teda ktorý by nebol súčasťou mimoriadne bolestnej a komplikovanej histórie zradného rozbitia Sovietskeho zväzu a toho, čo nasledovalo, s miliónmi ľudí, ktorí sa odrazu ocitli v cudzej, nepriateľskej krajine. Porovnajme to s našimi najvernejšími transatlantickými spojencami z USA, ktorí nikdy nemali problém zaútočiť bez akéhokoľvek legálneho dôvodu na kohokoľvek kdekoľvek vo svete.

Čo i len spomenúť možnosť otvorenia takejto diskusie v oficiálnom diskurze sa dnes na Slovensku rovná škandálu a v horšom prípade i perzekúcii. Pritom je to elementárna súčasť demokracie.

A ešte je tu otázka, v koho mene Sulík a spol. hovoria. Čo ak si Slováci želajú mať za suseda práve Rusko? Alebo dokonca, hoci aj byť s ním v jednom nadnárodnom útvare, namiesto spolku s teroristami z USA a pokrytcami z EÚ? Na to pán Sulík nepomyslel? Kto sa kedy občanov pýtal, či si želajú, aby Slovensko oficiálne „robilo všetko, čo je v jeho moci“, aby nesusedilo s Ruskom?

Povinnosťou každej slovenskej vlády totiž je pracovať na tom, čo si želá väčšina občanov, nech by to bolo čokoľvek. A nech by to bolo akokoľvek v rozpore s tým, čo si želá Moskva, Washington, Brusel či ktokoľvek iný. Ak teda ešte stále chceme ostať pri tvrdení, že sme demokratická krajina. Alebo to už neplatí?

 

Reklama

Viac sa dočítate

Rafaj: Mimovládky by sa mali mať na pozore

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:56
Zakladateľ servera WikiLeaks Julian Assange sa môže odvolať proti vydaniu do Spojených štátov, rozhodol súd.
13:54

Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky v USA ukončil vyšetrovanie viac ako 100.000 vozidiel Tesla Model X po tom, ako automobilka oznámila zvolávaciu akciu na odstránenie porúch predných bezpečnostných pásov. 

13:50

Železničná spoločnosť Slovensko upozorňuje na obmedzenia predaja cestovných lístkov. Dôvodom je údržba predajných systémov. Počas odstávky nebude možné kúpiť cestovné lístky cez e-shop ani aplikáciu ZSSK.

13:48

Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu v Haagu Karim Khan oznámil, že sa usiluje o vydanie zatykača na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta. Požiadal tiež o vydanie zatykača na troch vrcholných predstaviteľov Hamasu. Informoval o tom portál BBC.

13:37

Vodný park v Bešeňovej bude od štvrtka 23. do soboty 25. mája dejiskom 7. ročníka Majstrovstiev Slovenska v saunových rituáloch. Svoje umenie s uterákom počas podujatia predstaví aj majster sveta Róbert Židek. TASR o tom informovala Katarína Šarafínová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov.

13:36

Odstavením posledného turbogenerátora sa začala prvá generálna odstávka tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Generálna odstávka najmladšieho prevádzkovaného jadrového bloku na Slovensku je treťou z piatich tohtoročných odstávok slovenských jadrových blokov. “Päť odstávok v jednom roku sme na Slovensku mali naposledy pred 16 rokmi,”

13:34

Slovensko si na trhoch požičalo ďalších 650 miliónov eur, keď predalo štátne dlhopisy s termínom splatnosti od roku 2026 až do 2036. Priemerný ročný výnos v akceptovaných ponukách sa pohyboval od 3,2473 % pri dlhopisoch s dvojročnou splatnosťou až po 3,7865 % pri dlhopisoch so splatnosťou v roku 2036.

13:33

Zmena vzorca na určovanie mesačnej minimálnej mzdy z 57 % na 60 % priemernej mesačnej mzdy bude mať vplyv na podnikateľské prostredie vo výške 110 miliónov eur. Vysoko prekročí štandardy krajín Európskej únie a opäť zníži už aj tak nízku konkurencieschopnosť Slovenska. Návrh zákona obsahuje aj časti, ktoré sú nad rámec smernice EÚ.

13:32

Čínske špionážne aktivity sú dôvodom na obavy, vyhlásil rakúsky Spolkový úrad pre ochranu ústavy a boj proti terorizmu (Bundesamt für Verfassungsschutz und Terrorismusbekämpfung, BVT). Zameriavajú sa najmä na hospodársku oblasť, dôvodom na znepokojenie je však aj prítomnosť čínskych študentov na rakúskych univerzitách.

13:28

Ukrajina stále ovláda asi 60 percent pohraničného mesta Vovčansk v Charkovskej oblasti na severovýchode krajiny, informoval v pondelok vo vysielaní ukrajinskej televízie námestník oblastného gubernátora Roman Semenucha.

13:15

Španielsko žiada verejné ospravedlnenie od argentínskeho prezidenta Javiera Mileia, ktorý v nedeľu počas svojej návštevy Madridu nazval manželku španielskeho premiéra Pedra Sáncheza “skorumpovanou”. Informovala agentúra AFP.

13:12

Ukrajina stále ovláda asi 60 percent pohraničného mesta Vovčansk v Charkovskej oblasti na severovýchode krajiny, informoval vo vysielaní ukrajinskej televízie námestník oblastného gubernátora Roman Semenucha.

13:06

Európska komisia (EK) v pondelok oznámila, že od 20. mája vstúpila do platnosti nová smernica EÚ o environmentálnej kriminalite.

Smernica poskytuje komplexný a aktualizovaný zoznam trestných činov proti životnému prostrediu, ktoré riešia najzávažnejšie porušenia povinností v oblasti životného prostredia.

12:52

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v pondelok vyzvala na zlepšenie ochrany rádioaktívneho materiálu počas jeho prepravy. MAAE argumentovala štatistikou z vlaňajška, keď 31 krajín nahlásilo celkovo 168 prípadov krádeže alebo straty rádioaktívnych materiálov.

12:42

Stovky demonštrantov sa v pondelok zhromaždili pred Vrchným súdom v Londýne, ktorý bude rozhodovať vo veci vydania zakladateľa servera WikiLeaks Juliana Assangea do Spojených štátov.

Súd už koncom marca rozhodol, že Assange nemôže byť do USA vydaný okamžite.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Dieťa skáče do odvodňovacej priekopy pozdĺž rieky Ozama v štvrti Gualey v Santo Domingu v Dominikánskej republike

Autor: AP/Matias Delacroix

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Pavel Jacz

Peter Haršáni

Marek Brna

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali