Niet „absolútne nijakého morálneho oprávnenia“ pre ich existenciu a riziko ich použitia pre prípadnú chybu, alebo pre nezodpovedného politika je „veľmi reálne““, ako napomína generálny sekretár rady, pastor Olav Fykse Tveit, vo vyhlásení z pondelka. „Je na čase, aby sme spoločne označili za chybu, že atómové zbrane sú kľúčovým faktorom globálneho bezpečnostného režimu.“ Atómové zbrane sa budujú na zničenie celých miest, ich obyvateľov a každej živej bytosti v nich a na zamorenie celého životného prostredia „smrteľným rádioaktívnym dedičstvom na tisícročia“, ako povedal Tveit. Nukleárne zbrane ničia však aj všetko, čo politika, hospodárstvo a občianska spoločnosť vybudovali. Dohoda o zákaze atómových zbraní dáva štátom „zdravú a dávno naliehavo potrebnú možnosť vytvoriť si nový normatívny, etický a morálny štandard“ proti atómovým zbraniam.
Nemecký jezuita Jörg Alt žiadal globálnu politickú reformu pre blaho globálneho spoločenstva namiesto záujmov niekoľkých ľudí.
„Musíme kapitál znovu urobiť služobníkom ľudí,“ vyhlásil v pondelok v Norimbergu. „Treba tiež napomáhať hospodársku produkciu podľa sociálnych a ekologických kritérií. Kde to nepomôže, treba nazbierať daňami za životné prostredie a od bohatých kapitál, aby sa investoval do verejného blaha. Verejnosť nemá dojem, že v Davose zhromaždená politická elita sa k týmto problémom primeranie stavia. Skôr sú to pokusy „reformičkami a flikovaním zmierniť to najhoršie bez toho, aby si to príliš rozhádzali so ziskuchtivými mocnými svetového poriadku,“ povedal jezuita.
Poukázal aj na štúdiu „Oxfam“, podľa ktorej 42 najbohatších ľudí sveta vlastní toľko ako chudobnejšia polovica svetovej populácie dokopy – 3,7 miliardy ľudí. Táto štúdia nám každoročne pripomína, že globálny svetový hospodársky poriadok sa vymkol k rúk.