Mestá Prešov a Veľký Šariš vytvorili združenie Lapanč v roku 2004. Krajské mesto v ňom má väčšinový 65-percentný podiel, susedný Veľký Šariš vlastní zvyšných 35 percent. Združenie plánovalo výstavbu recyklačného dvora s kompostárňou a separačnou linkou na takmer štvorhektárom pozemku na území Veľkého Šariša v rovnomennej lokalite nazvanej Lapanč. V roku 2007 predložilo aj zámer pre posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), k reálnym výsledkom to ale neviedlo. Problémom bola najmä chýbajúce napojenie prístupovou komunikáciou. Obyvatelia Veľkého Šariša podali ešte v roku 2008 v rámci procesu EIA hromadnú pripomienku, keď sa obávali nadmerného zaťaženia nákladnou dopravou. Združeniu sa nepodarilo vybudovať ani potrebnú dvojkilometrovú komunikáciu. Aktuálna výstavba severného obchvatu Prešova R4 ale otvorila nové možnosti dopravného napojenia a následného využitia lokality. Na nedávnom zasadnutí mestského zastupiteľstva v Prešove sa témou zaoberali aj prešovskí poslanci, ktorí menili predstaviteľov štatutárnych orgánov spoločnosti. „Doteraz nebol prístup k pozemkom, no teraz je situácia iná a je to taký pokus o reštart celej spoločnosti. Takže uvidíme, či sa nám to podarí, alebo možno o rok zhodnotíme, že sme sa neposunuli nikam,“ uviedla pri tejto príležitosti pred poslancami primátorka Prešova Andrea Turčanová.
Proti snahe obnoviť myšlienku na vybudovanie kompostárne na pôvodne zamýšľanom území však už vystúpila štvorica z jedenástich poslancov mestského zastupiteľstva vo Veľkom Šariši. Peter Novotný, Štefan Krochmaľ, Marcel Kurty a Miroslav Skalka vo svojom spoločnom stanovisku, ktoré poslali agentúre SITA, uviedli, že nevidia dôvod, aby sa táto aktivita riešila v katastri Veľkého Šariša, keď kapacity na uskladnenie biologického odpadu chýbajú mestu Prešov. Naopak, vo Veľkom Šariši podľa nich podobný problém nemajú, keďže každá domácnosť dostala od mesta kompostér. Veľký Šariš sa podľa nich od roku 2015 k tomuto združeniu staval pasívne hlavne pre názor občanov, ktorí tu podľa nich kompostáreň nechcú. „Hneď za diaľnicou smerom k Prešovu vyrastá obytná zóna s niekoľko sto domami. A na veľkošarišskej strane katastra má vyrásť dočasná skládka odpadu a kompostovisko. Nie je to pre nás prijateľné, aby sa takto zaobchádzalo s naším územím. Výstavbou diaľnice sme prišli o dosť územia z nášho katastra. Takmer celý severný obchvat vedie katastrom Veľkého Šariša. Konečne sme sa zbavili čistiarne, ktorá zamorovala Veľký Šariš zápachom, a tá čistiareň je oproti plánovanému kompostovisku iba malým pieskoviskom. Nechceme to zažiť opäť, nechceme tu smrad. Zbavili sme sa smetiska pod hradom, povedali sme nie spaľovni nebezpečného odpadu,“ argumentujú poslanci.
Ako v reakcii uviedol primátor mesta Veľký Šariš Viliam Kall, územný plán aj plán hospodárskeho rozvoja mesta s výstavbou stále počíta. „Treba zdôrazniť, že v žiadnom prípade nejde o skládku odpadov alebo spaľovňu ale o kompostáreň, kde by mali končiť biologicky rozložiteľné komunálne odpady, kuchynské odpady a súčasťou má byť aj separačná linka,“ uviedol pre agentúru SITA Kall. Aj podľa neho aktuálne nemá Veľký Šariš s kompostovaním problémy a v tomto smere ide o problém mesta Prešov. „Ale nemáme vyriešený zber kuchynského odpadu, čo nás čaká ako povinnosť do budúceho roka a separovaný zber závisí najmä od práce s ľuďmi a neustálemu prízvukovaniu, že separovanie je dôležité a môže nám priniesť nielen krajšie životné prostredie, ale aj znížiť náklady na odpad,“ skonštatoval primátor.
Poslanci chcú zvolať k tejto téme mimoriadne mestské zastupiteľstvo a takúto žiadosť zaslali primátorovi. Ten chce, aby sa poslanci ešte pred rozhodovaním s problematikou detailne oboznámili. “Je to citlivá téma a môže byť bez správneho vysvetlenia vnímaná negatívne. Mnohí naši poslanci nemusia mať relevantné podklady, môže to byť pre mnohých nová téma, preto je dôležité, aby sa oboznámili so spracovanými projektmi. Pokiaľ neuvidia výhody, zvolia opačný prístup k tejto aktivite. Ale to je úloha zástupcov združenia Lapanč, ako aj mesta Prešov, aby nám predložili reálne výhody, ktoré z toho môžu plynúť a ktoré poslanci podporia,“ uviedol primátor Veľkého Šariša.
Zároveň dodal, že aj jeho postoj závisí od výhod, ktoré združenie pre mesto môže priniesť. „Poviem otvorene, že momentálny pomer je pre Veľký Šariš nie tak výhodný, keďže gro problému sa rieši pre mesto Prešov, nie pre nás. Ak nenájdeme spoločnú reč a východisko, ktoré by znamenalo, že nám to vyrieši problém, s ktorým by sme si neporadili, tak by sme do toho nešli,“ dodal Kall. Podotkol ale, že si treba uvedomiť aj to, že zamietnutie snahy bude znamenať zmarenie investícií, ktoré už mesto do združenia vložilo.
Zasadnutiu zastupiteľstva bude napokon predchádzať spoločné stretnutie zástupcov združenia a oboch miest. Hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek agentúru SITA informoval, že zainteresované strany sa priamo v dotknutej lokalite stretnú vo štvrtok 16. júla. “Hovoriť sa bude o možnostiach využitia tohto územia aj o budúcnosti celého združenia. Konečné riešenie využitia tohto územia však bude závisieť od rozhodnutí mestských zastupiteľstiev Prešova a Veľkého Šariša a štatutárov oboch miest,” uviedol Tomek.
Prakticky hneď po spoločnom stretnutí majú o osude združenia rozhodnúť poslanci z Veľkého Šariša. Primátor Kall naplánoval zasadnutie mestského zastupiteľstva na štvrtok 16. júla o 15:00. Na rokovaní poslanci prerokujú Zámer na vysporiadanie sa a ukončenie činnosti v združení Lapanč. „Chceme, aby sa táto téma prerokovala, aby sa mesto zaviazalo tým, že svoju činnosť v združení Lapanč ukončí, respektíve sa vysporiada tak, aby toto plánované kompostovisko, táto prekládka, skládka odpadu, nevznikla. Ak to bude potrebné, určite vypíšeme miestne referendum o tejto otázke, aby sa všetci občania vyjadrili k plusom a mínusom tohto riešenia,“ zdôraznila vo svojom stanovisku štvorica nespokojných poslancov. Materiál k uvedenému bodu zatiaľ zverejnený nebol.