Čarnogurský vystríha slovenské elity pred pripravovaným zatiahnutím do vojnových manévrov proti územiu Ruskej federácie

Čarnogurský vystríha slovenské elity pred pripravovaným zatiahnutím do vojnových manévrov proti územiu Ruskej federácie

Bratislava 12. augusta 2021 (HSP/Foto:Sputnik-Alexey Malgavko)

 

Bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský st. vo svojom článku na portáli Slovensko-ruskej spoločnosti upozorňuje na možný nový konflikt v súvislosti so situáciou na Ukrajine

Krym
Krym

“Začiatok dobre poznáme. Na Ukrajine vládol prezident Viktor Janukovič. Ukrajina rokovala s Európskou úniou o určitom type ekonomického pridruženia. Poradcovia prezidenta Janukoviča upozornili na ekonomické riziká z navrhovaného pridruženia a prezident odmietol podpísať dohodu do odstránenia rizík. V Kyjeve vypukol Majdan. Zákonná vláda padla vo februári 2014 za asistencie západných vlád. Na Ukrajine sa strieľalo kde-kade. V Kyjeve neznámi strelci (dnes vystupujú v televízii) zastrelili stovku ľudí, v Odesse rôznym spôsobom zabili päťdesiatku ľudí. Páchateľov ani len nestíhali. Jedného majdanistu museli zastreliť vlastní lebo sa nevedel zmestiť do kože. Prezidentom sa stal čokoládový oligarcha, ktorý sľúbil, že svoje podniky rozpredá. Nerozpredal ich dodnes,” pripomína na úvod Ján Čarnogurský st.

Reklama

Prezidenta Porošenka následne vo funkcii nasledoval úspešný komik Zelenský. “Asi tretina Ukrajincov používa v domácnosti ruštinu, ale po-majdanovský parlament medzi prvými zákonmi prijal zákon o výraznom obmedzení ruštiny. Nato krymský autonómny parlament vyhlásil rozhodnutie o usporiadaní referenda o odtrhnutí Krymu od Ukrajiny a vstupe do Ruskej federácie ako federálna republika. Taký je stav doteraz. Ukrajina sa zaradila medzi najchudobnejšie krajiny sveta. Prekonáva aj niektoré africké štáty.”

Čarnogurský dodáva, že prvý nemecký kancelár Otto von Bismarck vyhlásil ešte koncom 19. storočia, že Rusko možno poraziť, keď proti nemu začne bojovať Ukrajina. Kolektívny Západ, ku ktorému teraz patrí aj Slovensko, sa k Bismarckovým slovám vrátil. “Po slovenských železniciach už najmenej dva roky premávajú vlaky s ťažkými zbraňami smerom na východ. Po nastúpení do úradu nového amerického prezidenta rinčanie zbraňami okolo ruských hraníc ešte zosilnelo.”

Reklama

“Nedávno museli ruské lietadlá pustiť bomby okolo anglickej vojenskej lode v Čiernom mori, keď si to zamierila do ruských teritoriálnych vôd v blízkosti Krymu. Zatiaľ okolo lode. Najmä anglosaské vojnové lode sa motajú okolo Krymu stále. Nuž, v minulom storočí nad britskou ríšou nezapadalo slnko. Dnes sa Londýn stále viac blíži k stavu, keď nebude hlavným mestom Veľkej Británie, ale Malého Anglicka. Viní z toho Rusko. Krym by Západ chcel použiť ako páku obratu.”

Ján Čarnogurský st. uviedol, že za vlády Michaila Gorbačova bol náčelníkom Generálneho štábu Sovietskej armády maršal Sergej Achromejev. Dal vypracovať štúdiu, aké by boli výsledky jadrovej vojny. “Odpoveď bola, že by viedli k zániku bielej civilizácie. Odvtedy sa ničivá sila zbraní a rýchlosť ich nosičov znásobila. Kto sa pohráva s možnosťou jadrovej vojny, prekonáva nacistov.”

“Prečo to píšem. Ukrajinská vláda chce vyjsť s iniciatívou nazvanou Krymská platforma. Má to byť dlhodobá iniciatíva s konečným cieľom návratu Krymu do Ukrajiny. Ukrajina pozve všetky štáty, ktoré budú ochotné sa zúčastniť. Platforma bude zahrnovať nevinné aktivity, napríklad kultúrne až po diplomatické a vojenské. Kto vstúpi do platformy, nech sa nevyhovára, že išlo o nevinné združenie, ktoré nikoho neohrozuje. Ani sa nenazdá a bude zatiahnutý do vojnových manévrov proti územiu Ruskej federácie, Krymu. Medzinárodné postavenie Krymu sa zvykne porovnávať s postavením Kosova. Slovensko sa bráni, že neuznalo začlenenie Krymu do Ruskej federácie lebo neuznalo ani odtrhnutie Kosova od Srbska. Keby Srbsko vyšlo s Kosovskou platformou, smelo by sa Slovensko na nej zúčastniť?”

Podľa Jána Čarnogurského st. krymský problém má svoje korene v nezákonnosti Majdanu. “Krym je základňou ruskej námornej flotily. Nie jeden americký generál sa vyjadril, že základňu na Kryme by mali mať Američania, nie Rusi. Slovensko sa nesmie nechať vtlačiť do tohto výbušného problému. Slovensko nesmie vstúpiť do Krymskej platformy.”

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:36

Opakované vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o možnom využití úspor z druhého dôchodkového piliera na investície do infraštruktúry na Slovensku sú prípravou na ich znárodnenie. Sú o tom presvedčené viaceré opozičné strany, ktoré aj v piatok pokračovali v kritike tohto nápadu.

15:32

Viacero lekárov z Ľvovskej oblasti na západe Ukrajiny vyšetrujú pre podozrenie z prijímania úplatkov. Mužom, ktorí sa chceli vyhnúť vojenskej službe, za peniaze vydávali falošné lekárske potvrdenia. Oznámil to v piatok ukrajinský Štátny úradu pre vyšetrovanie (SBI).

15:26

Španielska polícia zaistila 25 ton hašišu v hodnote 50 miliónov eur v prístave Algeciras na juhu krajiny. Drogy boli ukryté v drevených debnách v nákladnom aute z Maroka, ktoré smerovalo do juhofrancúzskeho mesta Perpignan, informovali v piatok španielske úrady.

15:21

Poľnohospodári sú v posledných rokoch svedkami úbytku poľnohospodárskej pôdy, predovšetkým trvalých trávnych porastov. Poľnohospodári sú teda za zachovanie aspoň súčasnej výmery poľnohospodárskej pôdy. Jednoduchšie odstraňovanie nežiaducej vegetácie, ktoré navrhuje novela zákona o ochrane prírody a krajiny, im v tom môže pomôcť. Uviedla to Jana Holéciová,

15:12

Štáty Vyšehradskej štvorky (V4) sa v Európskej únii v minulosti správali nedospelo, zmeny v pripravovaných zákonoch si niekedy chceli “vytrucovať”. Česko sa v tom zmenilo, stáva sa sebavedomým členom EÚ. Spravodajkyni TASR to povedal predseda českého Senátu Miloš Vystrčil, podľa ktorého je pre ČR prínos zo vstupu do Únie nepomerne väčší ako to, čo sa Čechom možno nepáči.

15:11

Ruské sily zasiahli pri štvrtkovom útoku západné zbrane a vojenské vybavenie prepravované po železnici v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Oznámilo to v piatok ruské ministerstvo obrany s tým, že jeho sily sa zamerali aj na železničné objekty v Charkovskej oblasti.

14:57

Predseda vietnamského parlamentu Vuong Dinh Hue odstúpil z funkcie.

14:56

Opoziční poslanci Veronika Remišová a Michal Šipoš vyzývajú prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby nepodpísala tento týždeň v parlamente schválený zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a obrátila sa na Ústavný súd SR. Zákon podľa nich hrubým spôsobom porušuje práva občanov.

14:56

Ukrajinského ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského prepustili v piatok na kauciu z väzby, v ktorej sa ocitol pre podozrenia z účasti v korupčnom škandále. Oznámil to jeho rezort.

14:55

Nemecká centrálna banka (Bundesbank) by mala viac zdôrazňovať výhody digitálneho eura pre spotrebiteľov. Vyhlásil to v piatok spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier. Do popredia by sa mala dostať “pridaná hodnota súkromia” v porovnaní s inými digitálnymi platobnými systémami, povedal v rámci návštevy Bundesbanky.

14:54

Ruská centrálna banka ponechala v piatok kľúčovú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni, už tretíkrát v rade, zhoršila však inflačné vyhliadky na tento rok. Nové údaje tak vzďaľujú infláciu v Rusku od inflačného cieľa centrálnej banky. Na druhej strane, výrazne zlepšila odhad vývoja ekonomiky, ktorá by tento rok mohla vzrásť až o 3,5 %.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali