Šefčovič v debate prezidentských kandidátov: “Som za tvrdé jadro”. Podľa Mistríka o zahraničnej politike SR rozhoduje Fico, Blaha a Danko. Harabin: V tejto diskusii som jeden proti štyrom

Bratislava 8. februára 2019 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Screenshot Facebook)

 

Denník N vo štvrtok večer zorganizoval diskusiu trojice podľa doterajších prieskumov najsilnejších kandidátov na prezidenta SR (Maroš Šefčovič, Robert Mistrík a Štefan Harabin), pričom hlavnou témou bola európska integrácia. Aktéri hovorili aj o Venezuele, Rusku či vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Snímka z diskusie prezidentských kandidátov Denníka N

 

Diskusiu viedla dvojica Zuzana Gabrižová z portálu Euractiov a Martin Šimečka z Denníka N. Diskutéri sa venovali hlavne téme Európskej únie a zahraničnej politiky Slovenska

 

 

Summity EÚ

Redaktorka Euractivu na úvod položila otázku, či by sa kandidáti zúčastňovali na európskych summitoch, keďže táto otázka nie je upravená Ústavou SR. Všetci traja sa zhodli, že ako prezidenti by summity podporili svojou účasťou. Sudca Štefan Harabin povedal, že aj pôvodne sa prezident zúčastňoval týchto rokovaní, len “z pragmatických a politických dôvodov to bolo prenesené do kompetencie premiéra.”

Uviedol, že pri prvej príležitosti by otvoril niekoľko otázok súvisiacich so suverenitou a záujmami Slovenska. Spomenul napríklad zrušenie protiruských sankcií poškodzujúcich ekonomiku a záujmy Slovenska.

“Bohatnú na nás napríklad Američania alebo Nemci,” poznamenal. Sankcie sú podľa Harabina v rozpore s medzinárodným právom, “pretože na každú ekonomickú alebo vojenskú sankciu je potrebný súhlas Bezpečnostnej rady OSN.”

Eurokomisár Maroš Šefčovič kandidujúci s podporou Smeru-SD k téme povedal, že je zavedená “dobrá dohoda” medzi prezidentom a premiérom, že prezident ako vrchný predstaviteľ ozbrojených síl sa zúčastňuje summitov NATO a predseda vlády reprezentuje v EÚ.

Prezident by mal podľa Šefčoviča budovať “veľmi silné osobné väzby” s poprednými predstaviteľmi únie. Má mať aj silné väzby s ruskými a americkými predstaviteľmi, ale aj s Čínou a inými štátmi, aby budoval dobré vzťahy.

Vedec Robert Mistrík súhlasil so Šefčovičom a povedal, že popísaný model by nemenil. Povedal, že ako prezident SR by vystúpil pred Európskym parlamentom (EP), podobne ako Andrej Kiska. “Bol by som aktívny hráč v európskej politike,” vyhlásil kandidát s podporou strán SaS a Spolu.

Redaktora Šimečku prekvapilo, že Harabin by nemal problém s vetovaním sankcií voči Ruskej federácii. “Naozaj by ste ich aj po štyroch rokoch po anexii Krymu chceli zrušiť? Je to pravda?” Zaznela otázka.

Kandidát Harabin reagoval: “Samozrejme, hneď pri prvej príležitosti by som ich vetoval, a neviem odkiaľ beriete tú odvahu hovoriť, že Krym bol anektovaný. Ste sudca medzinárodného súdu v Haagu?” Šimečka povedal, že “to je názor EÚ, ktorej sme členom…”. Ale Európska únie to je súd?” Pýta sa Harabin. “O tom či bol Krym anektovaný môže povedať len súd a nie stanovisko niektorých možno aj skorumpovaných politikov v EÚ.”

“Na základe čoho pán minister Lajčák tvrdí, že Krym bol anektovaný? Nech ukáže rozhodnutie súdu. Pokiaľ má platiť právny štát aj v EÚ, musí to byť konštatované cez rozhodnutie súdu,” dovysvetlil Štefan Harabin.

Do diskusie sa opäť zapojil Sěfčovič, ktorý tvrdí, že o anexii Krymu nie je pochýb a je to jednoznačne fakt. “Nie je sa tu o čom sporiť a myslím si, že krajina ako Slovensko musí absolútne dbať na to, aby sa dodržiavalo medzinárodné právo, aby sme rešpektovali multilaterálne fóra, kde sa o tom rokuje, a aby sme podporovali riešenie dialógom. Tak, ako to robím ja, keď rokujem s Ukrajincami a Rusmi.”

Mistrík: “Samozrejme, že došlo k anexii Krymu, o tom nemusíme diskutovať.” Dodal, že ako malá krajina nemáme silnú armádu a môžeme sa spoliehať, len na dodržiavanie medzinárodných pravidiel. “Protiruské sankcie musia trvať dovtedy, pokiaľ sa nevyrieši anexia Krymu.”

Harabin: “Chcel by som reagovať a spýtať sa pánov Šefčoviča a Mistríka, či poznajú rozhodnutie medzinárodného súdu v Haagu, že odtrhnutie Kosova od Srbska bez referenda bolo v súlade s medzinárodným právom… No a aj odpojenie Krymu v súlade s referendom na osobité požiadanie pripojenia k Rusku je v súlade s medzinárodným právom.”

Odborník redaktor Šimečka dodáva: “Na to nemusí byť človek medzinárodný právnik, aby vedel, že Kosov, ktoré sa oddelilo od Srbska, tak vtedy vznikli dva nové štáty, niečo ako Československo – bez referenda, ale tu bolo zabraté územie cudzieho štátu. Ak tomuto nerozumiete, neviem o čom sa bavíme…” Harabin reagoval, že reedaktor nemá podsúvať hodnotiace stanoviská a prirovnanie k Českolovensku odmietol s tým, že v prípade Kosove nešlo o dvojštátie.

Na snímke Robert Mistrík

 

Postavenie v EÚ a suverenita Slovenska

Robert Mistrík k téme povedal, že “je úžasné, že Slovensko sa stalo súčasťou veľmoci.” Podľa neho neexistuje alternatívia k EÚ. “Taká malá krajina má úžasnú príležitosť rozhodovať o veľmi dôležitých otázkach. Na to máme byť hrdí. Sen sa stal realitov.” Dodal: “EÚ by sme mali chrániť, rozvíjať a nemali by sme ju rozbíjať.” Slováci podľa neho určite v Európe nie sú občanmi druhej kategórie.

Štefan Harabin uviedol, že je jednoznačne za zachovanie členstva v Európskej únii. “Ale za zachovanie rovnoprávneho členstva. EÚ je projekt, ktorý má slúžiť členským štátom. Postupne sa ale mení na diktatúru dovoleného názoru z Bruselu a na diktatúru príkazov a zákazov, na diktatúru nariaďovania prijímania migrantov a iné otázky, napríklad prijatie novely o zbraniach a strelive, ktoré sú výhradne v kompetencií členských krajín ako otázka vnútornej bezpečnosti. Toto EÚ robiť nemôže!” Harabin tvrdí, že EÚ by sa mala vrátiť k pôvodným cieľom ako hospodárska spolupráca a ochrana hraníc. “Ak má mať EÚ rešpekt a dôveru aj u občanov členských krajín, nie je možné, aby verejnosť pozerala na to, ako predsedu EK Junkcera štyri dni vláčia opitého a potom povedia, že má ischias. “My sme na EÚ preniesli časť suverenity a my tú suverenitu môžeme zobrať späť. V žiadnom prípade nesúhlasím s tzv. tvrdým jadrom, lebo práve to znamená zánik Európskej únie.”

Podľa moderátora Šimečku aj dvoch prítomných prezidentských kandidátov je Slovensko v súčasnosti v najlepšom postavení v Európe v celej histórii. Harabin to ale vidí inak. “Toto postavenie je hanebné! Naši štatutári prijali diktatúru príkazov.

Maroš Šefčovič povedal, že Slováci sa nikdy nemali lepšie a nikdy nemali v Európe silnejší hlas. Slovensko je vraj vnímané ako jedna úspešná krajina, ktorá sedí pri tom najdôležitejšom stole – v eurźóne. Podčiarkol, že “Európska únie, veď to sme predsa my. Bez súhlasu Slovenska sa nerozhodne nič. Pán Harabin stále spomína zákon o strelive. Ja by som sa chcel spýtať, kde bol, keď boli útoky v Bruseli, keď bolo zastrelených 130 ľudí v Paríži? Ja som bol v tuneli zablokovaný, lebo bol výbuch na stanici a letisku v Bruseli, kde som mal aj kolegyne a môj syn tam bol pól hodinu pred tým. Spomínam to, lebo tí teroristi mali v rukách zbrane poskladané zo znefunkčnených zbraní, ktoré sa pašovali a volne predávali cez internet. Vystrieľali 130 ľudí v Paríži, toto predsa musíme regulovať! Chceme tu mať USA, že nejaké frustrované dieťa vystrieľa školu? Tak nezavádzajme ľudí, že tu sa urobila niečo zlé. Tu ide o bezpečnosť. Buďme zodpovední.”

Harabin zareagoval, že v tom čase bol v talári sudcu Najvyššieho súdu a Šefčovič bol v Bruseli, pretože je to jeho práca, za ktorú dostáva cez 30-tisíc eur. “Je logické, že ako sudca nemôžem byť pri teroristickom útoku,” eurokomisárovi odkázal: “Pokiaľ ide o váš postup, načo ste do Európy púšťali migrantov, ktorí páchajú teroristické útoky? Politika celej EÚ je tá, že Európa je zaplavená migrantmi a z nich sú teroristi. Veď to je vaše dielo.”

Mistrík následne uviedol že je “pro-európskym človekom”. aj keď údajne “konšpiračné weby” ho označujú za eurooptimistu. “A ja sa k tomu rád hlásim”… “Európa prešla hospodárskou a migračnou krízou, vývoj nebol jednoduchý, je tu potreba reforiem, ale nemôžeme s vaničkou vylievať všetko čo tam je.”

Na snímke Štefan Harabin

 

Harabin zopakoval, že je za zachovanie EÚ. Čelní predstavitelia EÚ si podľa sudcu atrahovali také právomoci, s ktorými nemôžu súhlasiť členské krajiny. Moderátorka reagovala, že ako člen vlády Harabin podporil Lisabonskú zmluvu. Ten vyhlásil, že by zmluvu podpísal opäť, keďže ako taká nenarúša suverenitu krajiny. “Aj pri nových informáciach a zneužívaní moc štatutármi EÚ by som zahlasoval za Lisabonskú zmluvu znovu. Neznižuje suverenitu Slovenskej republiky, len poukazujem, že je nedôstojné, keď naši reprezentanti vrátane podpredsedu EK zahlasujú za normy, ktoré patria len do kompetencie členských štátov ako smernica o zbraniach, ktorú odsúhlasili naši lokaji v rozpore s našou ústavou a právom EÚ a tí likvidujú EÚ!” Harabin ešte zareagoval: “Ja nie som proti únii, ja neviem aké konšpirácie tu pán Mistrík posúva. On hovorí niečo a nevie čo vlastne rozpráva.”

Maroš Šefčovič dodal, že je potrebné zapracovať na lepšej informovanosti o činnostiach EÚ. V zahraničí nás vraj vnímajú veľmi pozitívne, čoho dôkazom má byť aj štvrtkový summit V4 za účasti nemeckej kancelárky. “Angela Merkelová by azda nešla do krajiny spájanej s nejakými problémami. Je to ocenenie, že hráme naozaj dôležitú úlohu.” Vyzval médiá, aby pomohli vytvárať lepší obraz o EÚ, lebo často je vraj ťažké dostať na verejnosť pozitívne príbehy.

 

Jadro EÚ

Podpredseda EK Šefčovič začal, že jadro, alebo tzv. užšia spolupráca sa bude prejednávať po voľbách do EP, pričom spomína menovú úniu a spoločnú armádu EÚ. “Jednoznačne som za to, že Slovensko má patriť k najvyspelejším krajinám v Európe,” vyjadril svoj postoj.

“Ja si myslím, že jadro je len Ficová póza, celá Európa má byť jadrom. Nemáme tu vytvárať ostrovčeky, ale každá krajina má spolupracovať. Hovorme o skutočných dokumentoch EÚ, nie o nejakých chymérach jadra. Ja sa čudujem, že to tu pán Šefčovič rozvíja, pretože to nie je na stole EÚ. Bude summit v Rumunsku, kde sa má rozhodovať o piatich možných scenárov pána Junckera a u nás sa nevedie debata, ku ktorému scenáru sa chceme pripojiť, lebo to je vážna téma o ďalšom smerovaní únie,” reagoval na Šefčoviča Robert Mistrík, ktorý dodal, že nie je za prenášanie ďalších kompetencií na EÚ.

Harabin je “zásadne proti” vstupu Slovenska do tvrdého jadra, keďže tento proces podľa neho v konečnom dôsledku znamená zánik Slovenskej republiky a prenesenie kompetencií na “superštát”. Následne smeroval otázku na podpredsedu EK, aby vysvetlil, kde sa dá dostať ku záverečnému účtu auditorov od roku 2014, kde by mal byť zhrnutý celý rozpočet únie. Podľa Harabina sa takto vytvára možnosť na využívanie čiernych peňazí na podporu migrácie, “majdoanov” a podobne.

Podľa Maroša Šefčoviča takýto záverečný účet existuje, avšak financovanie EÚ sa zakladá na eurofondoch, ktoré sú komplikované. “Financie v EÚ sú pod takou kontrolou, akú si ani nevieme predstaviť. Každé euro musí byť skontrolované auditormi, rozpočtovým výborom a rozpory pri vyhodnocovaní sú spôsobené pretože ide o tzv. zdieľané financovanie a nie vždy autori súhlasia s vyúčtovaním. Ale pri sporných prípadoch sa zastavuje čerpanie a peniaze sa vracajú späť do rozpočtu.

Všetci traja kandidáti sa zhodli, že posilnenie európskej pohraničnej agentúry Frontex je pozitívny krok na zvýšenie bezpečnosti v EÚ.

 

Venezuela

Slovensko sa podľa novinárky Gabrižovej nepridalo k skupine európskych krajín, ktoré podporujú demokratickú opozíciu vo Venezuele. Ako prvý dostal slovo Štefan Harabin: “Slovensko je samostatný štát aj v otázke zahraničnej politiky. Nie je dobré, keď sa tu akceptuje agresívna zahraničná politika zo strany Európskej únie. Myslím si, že by sme mali zaujať jednoznačný postoj. Je to vnútorná záležitosť Venezuely a nech si to venezuelský ľud vyrieši v súlade s právnym poriadkom. Nechcem sa vyjadrovať k tomu, že Maduro vyhral voľby, že nemohol zložiť sľub parlamentu s opozičnými silami, no podľa tam platnej ústavy zložil sľub do rúk predsedu ústavného súdu, čo je platné. Takže aj preto si myslím, že Slovensko by sa nemalo miešať do týchto vnútorných záležitostí.” Dodal, že ide o hru veľmocí s USA, časťou EÚ na jednej strane, Číny, Ruska Iránu, Turecka a ďalších krajín.

Šefčovič vyhlásil, že ide o moment, kde sa očakáva, že prezident aktívne vstúpi do rokovania s relevantnými politickými silami. “Ja som si prečítal stanoviská a chcem povedať, že vo Venezuele je neuveriteľne dramatická situácia, chudoba, migrácia. V krajine nie sú lieky, potraviny a hrozí humanitárna kríza. V EÚ sme sa nedávno zhodli, že voľby Madura neboli slobodné. Teraz je najdôležitejšie hľadať riešenie, aby sa zapájali aj susedné krajiny, ktoré nesú ťarchu migrácie. Myslím si, že jediným riešením budú slobodné voľby pod dozorom medzinárodných pozorovateľov,” skonštatoval kandidát Smeru-SD.

Mistrík pre zmenu tvrdí, že ide o typický príklad, keď sa Slovensko síce tlačí do jadra, no zahraničnopoliticky je nečitateľné. “My vlastne nevieme, kto u nás tvorí zahraničnú politiku. Ministerstvo zahraničných vecí si vážim pre jeho postoj, pretože zdieľa názor medzinárodného spoločenstva. Treba jasne odsúdiť, že Madurov režim je autokratický režim. Pán Šefčovič vymenoval dôsledky, ale treba pomenovať príčiny, že tam vládne jeden diktátor a ten štát sa rozpadá,” povedal v diskusii vedec Mistrík a dodal: “To nie je prvýkrát. Videli sme to pri protiruských sankciách, pri migračnom pakte… Ministerstvo zahraničia niečo navrhne, potom príde pán poslanec Fico, pán Blaha, pán predseda Národnej rady Danko a zrazu je všetko inak, takto sa nespráva krajina, ktorá chce ísť do jadra.”

 

Zahraničná politika a Rusko

Šimečka k predošlej téme zdôraznil, že Slovensko ostalo vo vyhláseniach osamotene aj v rámci V4. Podotkol, že toto zoskupenie má odlišný postoj aj ku Ruskej federácii, pričom Poliaci ju odmietajú, Maďari sú proruskí, Slováci sú vraj pól na pól “a keby bol pán Harabin prezident, tak je jasne proruské.” Český prezident je proruský, no MZV nie.

Kandidát Šefčovič povedal, že V4 zabezpečuje, aby bolo počuť hlas tohto regiónu. Podobne vraj fungujú nordické krajiny, pobaltské krajiny a Belenlux. Je prirodzené, že susedia chcú koordinovať postoje. “Nemyslím, si, že V4 je tu na to, aby sme mali rovnaký názor. Je to zoskupenie, kde hovoríme otvorene, dôverne a keď si nemôže pomôcť tak si určite nebudeme škodiť.” V ukrajinskej kríze je podľa neho Slovensko dôležitým hráčom, aj tým, že sprístupnilo cestu Ukrajine ku plynu.

Na snímke Maroš Šefčovič

Následne sa ku slovu dostal Štefan Harabin, ktorý odpovedal na útok Šimečku: “Pán redaktor, vy ste tu zase prijali záver, že Harabin je proruský. Vyprosím si, aby ste robili hodnotiace závery. Ak poviem, že som za zrušenie sankcií, to neznamená, že som proruský. Ja som za zachovanie dobrých slovensko-ruských vzťahov, ktoré ale nesmú zaťažovať dobré slovensko-americké vzťahy, dobré slovensko-nemecké vzťahy…” Podotkol, že si predstavuje zahraničnú politiku orientovanú na všetky svetové strany. “Neviem na základe čoho všetci hovoríte, že Rusko je hrozba… Som proti tomu, aby bola Stredná Európa vystrčeným cieľom pre Rusko. Keby Rusko bol agresor, tak by tu dávno po rôznych provokáciách vojna.”

Šimečka povedal, že nerozumie, že keď rakety mieria na naše územie, tak Rusko nie je hrozba.. Harabin vysvetlil, že to je jedno, či ide o Rusko či USA, lebo ide o bezpečnostnú situáciu veľmoci. “Keby sa NATO nepribližovalo hraniciam Ruska, Rusko na to nemusí reagovať,” dodáva Harabin.

Mistrík povedal, že prezident musí hľadať riešenia, aby sa nepodkopávala EÚ a aby sa zachovali spojenectvá vo V4.

 

Vražda Jána Kuciaka a protesty

Na otázku o protestoch Za slušné Slovensko a Georgovi Sorosovi Robert Mistrík uviedol, že išlo o “hanbu”, keď expremiér Robert Fico na tlačovej konferencii manévroval miliónom eur. “Sú to absolútne hlúposti, nešlo o sprisahanie. Došlo k rekonštrukcii vlády a Fico už nie je premiérom.” Problémy podľa Mistríka dlho eskalovali a “strhol sa paravan moci”. “Ukázalo sa, v akom stave sa nachádza spoločnosť. Pevne verím, že budú dôsledne vyšetrené všetky podvody a vraždy,” vyhlási.

Maroš Šefčovič hovorí, že dvojnásobná vražda s ním hlboko otriasla, keďže má dcéry v podobnom veku. “Vražda novinára je absolútne neospravdlniteľná. Hneď som požiadal kolegov, aby sme do vyšetrovania zapojili Europol a Eurojust. Vysvetľoval som, že vražda je také niečo, že sa nečudujem, že máme v uliciach desaťtisíce ľudí. A som hrdý na to ako to prebehlo kultivovane. Duch z roku 1989 sa preniesol do protestov, v súvislosti s tým, keď sa teraz pozriem na protesty napríklad v Paríži…”

Harabin doplnil, že mal na stole spis v procese rozhodovania o väzbe obvinených. Vyzdvihol kvalitnú prácu polície, no pýtal sa, prečo aj v ostatných vraždách nie je takéto špičkové zadokumnentovanie dôkazov a výpovedí. Ku vyhláseniam Fica o sprisahaní podčiarkol: “Fico postupoval v rozpore s právnym poriadkom a núkal tomu a tomu. Ja sa k pánovi Ficovi nebudem vyjadrovať. Keď ľudia boli rozhorčení z toho, že došlo k vražde a protestovali, veď sme v demokratickej krajine, prečo by sme tomu mali brániť.”

 

Fašizmus v Európe

Divák sa opýtal, ako kandidáti vnímajú fašizmus, keďže dnes hocikto hocikoho označuje za extrémistu či fašistu. Mistrík nevedel ponúknuť definíciu, no povedal, že ide o potláčanie práv a slobôd menšín, ktoré sa začalo od druhej svetovej vojny. “Znamená to vraždenie, vyhladzovanie národov, brutálna diktatúra a každý kto obhajuje tieto režimy je fašista. Pán Harabin tu dnes označil prvky EÚ za fašistické, to je absolútny nezmysel, čiže treba dobre rozlišovať.”

Harabin tvrdí, že keď EÚ prijíma smernice na obmedzovanie slobody slova a zriaďuje špeciálne súdy, tak ide o rodiace sa prvky fašizmu. “Prejavov fašizmu je dnes veľmi veľa. Jeden politický oponent takto označuje druhého, vždy je potrebné vidieť konkrétne skutky a prejavy. Ja som to povedal na adresu prezidenta Kisku, keď nadradil ekonomické záujmy nad ľudské práva, ako to niekdy vyhlasoval Hitler. A keď sa bozká s Porošenkom, ktorý ma vo vláde fašistu a zákonom rehabilituje fašistu, tak to sú prvky fašizmu a toto EÚ toleruje.”

Bývalý popredný redaktor SME Šimečka už takéto vyhlásenia Harabina nedokázal zniesť – ako pravý liberál nepríjemné a opačné názory neakceptoval a vyhlásil: “Vôbec vám nerozumiem, čo ste hovorili a nechcem už ani počuť odpovede, Pretože podľa mňa ste v tejto chvíli prekročili všetky normy aj slušného správania, navyše týmto spôsobom hovoríte o prezidentovi ako o fašistovi, tak už v tejto krajine neexistuje norma, podľa ktorej môžeme hovoriť slušným jazykom o ľuďoch, ktorí patria do demokratického tábora. Ja som z toho v úplnom šoku.”

Šefčovič si myslí, že dôležité je, aká je atmosféra v spoločnosti. “Ja som niekdy skutočne prekvapený, akú máme historickú pamäť, že v meste kde sa oslavuje SNP, boli pred pár rokmi také výsledky volieb. Myslím si, že to, čo sa dialo na Slovensku počas druhej svetovej vojny bolo tragédia našich dejín a toto musíme mladým ľudom vysvetľovať, aby sme zabránili nebezpečným ideológiám.”

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Pred sídlom OSN v New Yorku sa pohyboval podozrivý muž, budovu museli uzavrieť

0 icon

New York 2. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-John Minchillo)   Sídlo Organizácie Spojených národov (OSN) v New Yorku museli vo štvrtok na niekoľko hodín uzavrieť po tom, ako pred jedným z hlavných vstupov zbadali muža, ako sa prechádza s niečím, čo podľa polície vyzeralo ako brokovnica Ako uviedla newyorská polícia, jej vyjednávači…

Poľský parlament zamietol návrh na úplný zákaz interrupcií

0 icon

Varšava 2. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Poslanci dolnej komory poľského parlamentu (Sejm) zamietli vo štvrtok veľkou väčšinou hlasov návrh zákona, ktorý by v krajine úplne zakázal možnosť podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva. V prípade prijatia normy navrhnutej občianskou iniciatívou by za interrupciu hrozil rovnaký trest ako za vraždu. Informovala o…

Bratislavský primátor s kolegami z V4 diskutovali s americkými kongresmanmi

0 icon

Bratislava/Washington 2. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Primátor Bratislavy Matúš Vallo spoločne s primátormi ďalších hlavných miest V4 (Praha, Budapešť, Varšava), združenými v Pakte slobodných miest diskutovali online s americkými kongresmanmi Počas híringu pred členmi Podvýboru pre Európu, energetiku, životné prostredie a kybernetiku poskytli prehľad toho, akú prácu vykonávajú na…

Najdrahším mestom pre život je izraelský Tel Aviv, prekonal Paríž i Singapur

0 icon

Tel Aviv 2. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Izraelská metropola Tel Aviv je najdrahším mestom pre život na svete. Vyplýva to z najnovšej správy Economist Intelligence Unit, výskumnej a analytickej divízie mediálnej spoločnosti Economist Group Uvedené izraelské finančné a kultúrne centrum na brehu Stredozemného mora sa predtým v rebríčku nachádzalo na…

Minister práce odovzdal za rezort krabičky plné lásky

0 icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:MPSVR SR)   Do tohtoročného 4. ročníka celoslovenskej akcie „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“ sa zapojili aj zamestnanci Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Počas štyroch dní pripravili s láskou 76 krabičiek, ktoré dnes minister práce Milan Krajniak odovzdal zakladateľkám projektu Kozmetika,…

EÚ, USA, Kanada aj Británia oznámili nové sankcie proti Lukašenkovmu režimu

0 icon

Washington 2. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrei Stasevich/Pool Photo via AP)   Spojené štáty, Kanada, Británia aj EÚ oznámili vo štvrtok uvalenie nových sankcií proti režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka v súvislosti s migračnou krízou na hraniciach Bieloruska s členskými krajinami EÚ. Informovala o tom agentúra AFP USA a ich spojenci obviňujú…

Rakúsky kancelár Schallenberg odstupuje

0 icon

Viedeň 2. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo, Pool)   Rakúsky spolkový kancelár Alexander Schallenberg vo štvrtok oznámil, že odstupuje z funkcie. Informoval o tom portál heute.at Schallenberg tak reagoval na predchádzajúce oznámenie jeho predchodcu vo funkcii a šéfa ľudovcov Sebastiana Kurza o odchode z politiky, údajne pre narodenie potomka. "Nemám…

OSN: Potreba humanitárnej pomoci vo svete budúci rok stúpne

0 icon

Ženeva 2. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-/Pavel Golovkin)   V roku 2022 bude v krajinách ako Afganistan, Etiópia, Mjanmarsko, Sýria či Jemen potrebovať núdzovú humanitárnu pomoc rekordných 274 miliónov ľudí Vo svojom ročnom prehľade budúcich potrieb to odhaduje Úrad Organizácie Spojených národov pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA), podľa ktorého projekcií počet ľudí…

Podľa šéfa írskej diplomacie do konca roka nenastane dohoda o severoírskom protokole

0 icon

Londýn 2. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Virginia Mayo)   Predstavitelia írskej a britskej vlády vo štvrtok vyjadrili optimizmus, že spor medzi Európskou úniou a Veľkou Britániou o obchod cez seveveroírske hranice dokážu vyriešiť Minister zahraničných vecí Írska Simon Coveney však naznačil, že rokovania pravdepodobne budú trvať aj počas časti budúceho roka. Minister…

Prečo súčasná vláda zavádza praktiky, ktoré v budúcnosti dobehnú ju samu?

0 icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Vláda Igora Matoviča resp. Eduarda Hegera prišla a stále prichádza s prvkami, ktoré v slovenskej politike a verejnom živote nemajú obdobu a ktoré momentálne vníma ako výhodu pri potieraní pre ňu nepohodlných názorov a politikov, ale ktoré môžu byť neskôr použité v politickom…

NAJNOVŠIE

BLOG

René Pavlík

Hoax

0icon

Hoax Hoax

Marek Brna

Súčasnosť je ako zlý sen

0icon

Je to však neúprosná realita. Žneme plody našej sejby. Takí sme boli a preto k nám prichádzajú dnešné okolnosti. Rozhliadnime sa okolo seba a priznajme, či naozaj si dnešné ľudstvo zaslúži dajakú slnečnú realitu, život v zdraví a radosti, spokojnosti. Usiluje sa v dnešnej dobe vôbec niekto o naozaj cnostný,…

Jozef Kuzma

Úctivá žiadosť arcibiskupom a biskupom

0icon

Drahé Eminencie a Exelencie, Otcovia arcibiskupi a biskupi, chcel by som vás úcti

Marek Danko

Sú Slováci prívrženci nacizmu?

0icon

Migračná kríza, ktorá sa už niekoľko mesiacov odohráva na hraniciach Európskej únie a Bieloruska, a napätie medzi Ruskom a Ukrajinou naďalej prispievajú k eskalácii konfliktu v regióne. Po vykonaní auditu rozmiestnenia svojich ozbrojených s&

Jozef Slávik

Moje názory na stav v zdravotníctve a ako sa ho mohlo zmeniť k lepšiemu ...

0icon

Úvod. Nie je podstatné aký je môj názor na revitalizáciu nášho zdravotníctva a či je dobrý alebo zlý, najpodstatnejšie je iba to, či moje názory niekoho z kompetentných alebo zodpovedných priaznivo oslovia. Na predošlú aj túto vládu som podal niekoľko projektov, ktoré by mohli posunúť našu krajinu trochu dopredu, doteraz…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Zamestnanci inštalujú model prehistorického žraloka veľkozubého (Megalodon) v Americkom prírodovednom múzeu v New Yorku

Autor: TASR/AP-Richard Drew

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Pred sídlom OSN v New Yorku sa pohyboval podozrivý muž, budovu museli uzavrieť

0 icon

New York 2. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-John Minchillo)   Sídlo Organizácie Spojených národov (OSN) v New Yorku museli vo štvrtok na niekoľko hodín uzavrieť po tom, ako pred jedným z hlavných vstupov zbadali muža, ako sa prechádza s niečím, čo podľa polície vyzeralo ako brokovnica Ako uviedla newyorská polícia, jej vyjednávači…

Poľský parlament zamietol návrh na úplný zákaz interrupcií

0 icon

Varšava 2. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Poslanci dolnej komory poľského parlamentu (Sejm) zamietli vo štvrtok veľkou väčšinou hlasov návrh zákona, ktorý by v krajine úplne zakázal možnosť podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva. V prípade prijatia normy navrhnutej občianskou iniciatívou by za interrupciu hrozil rovnaký trest ako za vraždu. Informovala o…

Bratislavský primátor s kolegami z V4 diskutovali s americkými kongresmanmi

0 icon

Bratislava/Washington 2. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Primátor Bratislavy Matúš Vallo spoločne s primátormi ďalších hlavných miest V4 (Praha, Budapešť, Varšava), združenými v Pakte slobodných miest diskutovali online s americkými kongresmanmi Počas híringu pred členmi Podvýboru pre Európu, energetiku, životné prostredie a kybernetiku poskytli prehľad toho, akú prácu vykonávajú na…

Najdrahším mestom pre život je izraelský Tel Aviv, prekonal Paríž i Singapur

0 icon

Tel Aviv 2. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Izraelská metropola Tel Aviv je najdrahším mestom pre život na svete. Vyplýva to z najnovšej správy Economist Intelligence Unit, výskumnej a analytickej divízie mediálnej spoločnosti Economist Group Uvedené izraelské finančné a kultúrne centrum na brehu Stredozemného mora sa predtým v rebríčku nachádzalo na…

Minister práce odovzdal za rezort krabičky plné lásky

0 icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:MPSVR SR)   Do tohtoročného 4. ročníka celoslovenskej akcie „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“ sa zapojili aj zamestnanci Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Počas štyroch dní pripravili s láskou 76 krabičiek, ktoré dnes minister práce Milan Krajniak odovzdal zakladateľkám projektu Kozmetika,…

EÚ, USA, Kanada aj Británia oznámili nové sankcie proti Lukašenkovmu režimu

0 icon

Washington 2. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrei Stasevich/Pool Photo via AP)   Spojené štáty, Kanada, Británia aj EÚ oznámili vo štvrtok uvalenie nových sankcií proti režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka v súvislosti s migračnou krízou na hraniciach Bieloruska s členskými krajinami EÚ. Informovala o tom agentúra AFP USA a ich spojenci obviňujú…

Rakúsky kancelár Schallenberg odstupuje

0 icon

Viedeň 2. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo, Pool)   Rakúsky spolkový kancelár Alexander Schallenberg vo štvrtok oznámil, že odstupuje z funkcie. Informoval o tom portál heute.at Schallenberg tak reagoval na predchádzajúce oznámenie jeho predchodcu vo funkcii a šéfa ľudovcov Sebastiana Kurza o odchode z politiky, údajne pre narodenie potomka. "Nemám…

OSN: Potreba humanitárnej pomoci vo svete budúci rok stúpne

0 icon

Ženeva 2. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-/Pavel Golovkin)   V roku 2022 bude v krajinách ako Afganistan, Etiópia, Mjanmarsko, Sýria či Jemen potrebovať núdzovú humanitárnu pomoc rekordných 274 miliónov ľudí Vo svojom ročnom prehľade budúcich potrieb to odhaduje Úrad Organizácie Spojených národov pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA), podľa ktorého projekcií počet ľudí…

Podľa šéfa írskej diplomacie do konca roka nenastane dohoda o severoírskom protokole

0 icon

Londýn 2. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Virginia Mayo)   Predstavitelia írskej a britskej vlády vo štvrtok vyjadrili optimizmus, že spor medzi Európskou úniou a Veľkou Britániou o obchod cez seveveroírske hranice dokážu vyriešiť Minister zahraničných vecí Írska Simon Coveney však naznačil, že rokovania pravdepodobne budú trvať aj počas časti budúceho roka. Minister…

Prečo súčasná vláda zavádza praktiky, ktoré v budúcnosti dobehnú ju samu?

0 icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Vláda Igora Matoviča resp. Eduarda Hegera prišla a stále prichádza s prvkami, ktoré v slovenskej politike a verejnom živote nemajú obdobu a ktoré momentálne vníma ako výhodu pri potieraní pre ňu nepohodlných názorov a politikov, ale ktoré môžu byť neskôr použité v politickom…

Podkasty

Zákon o smrti slobody a demokracie najviac ublíži alternatívnym médiám

icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Pred niekoľkými dňami, 27. novembra, sme povedali, že ministerky Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá. Odozva bola veľmi veľká. Vybrali sme aspoň jeden z názorov „podčiarnikov“: „Sloboda, demokracia, ľudské práva, ľudská dôstojnosť a bezpečnosť vraj nemôžu byť rukojemníkmi nadnárodných korporácií. Asi v tom kláštore (poznámka: myslí sa na ubytovanie...

Výzva na generálny štrajk apeluje na všetkýh Rakúšanov, Nemcov, Čechov aj Slovákov

icon

Bratislava 1. decembra (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Už od leta sa najmä na sociálnych sieťach objavujú výzvy na generálny štrajk. A tak si povedzme, čo to ten generálny štrajk vlastne je. Je to štrajk zasahujúci všetky odvetvia alebo ich rozhodujúcu väčšinu. Jeho motívy sú politické, úsilie o odstúpenie vlády alebo o stiahnutie návrhu zákona, o ktorom sa...

Vydieranie v priamom prenose: veľká skúška charakteru našich seniorov

icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Ľudovít Vaniher) Keď Remišová povedala, že očkovanie za každú cenu treba stimulovať, nečakali sme, že jej minister financií Igor Matovič vyhovie takmer v priamom prenose. Napriek vetu kolegov zo SaS-ky štát ústami Matoviča chce poskytnúť 500 miliónov eur prevádzkam, ktoré utrpeli škody počas pandémie, ale nie priamo. Peniaze sa k nim majú...

Výzva ministerstvu zdravotníctva: Vydajte pokyn na liečbu covidu ambulantnými lekármi

icon

Bratislava 29. novembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay) Na Slovensku počas tretej vlny Covidu 19 denne pribúdajú stovky nových infikovaných, nemocnice sú plné, zvyšok lekárov, ktorý ešte nezutekal do zahraničia, vyčerpaný a zúfalý. Pritom aj na Slovensku existujú ambulantní lekári, ktorí sa stále držia Hippokratovej prísahy a napriek všetkým prekážkam sa pacientom s Covidom 19 osobne venujú. Je ich však...

V zahraničí sú športoviská plné divákov. Prečo u nás nie?

icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto: Potom, čo lockdown a núdzový stav likviduje reštaurácie a služby, ide zlikvidovať aj cirkev, ktorú však ani brány pekelné nepremôžu. Kto však pomôže nášmu športu?To tí tam hore sa už úplne zbláznili?V zahraničí, na futbale v Glasgowe, v New Yorku aj inde plné hľadiská ľudí bez náhubkov. Koľkože to ľudí pustili na Slovan s PAOK Solún? Dvesto? Neuveriteľné....

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Hoax

0icon

Hoax Hoax

Marek Brna

Súčasnosť je ako zlý sen

0icon

Je to však neúprosná realita. Žneme plody našej sejby. Takí sme boli a preto k nám prichádzajú dnešné okolnosti. Rozhliadnime sa okolo seba a priznajme, či naozaj si dnešné ľudstvo zaslúži dajakú slnečnú realitu, život v zdraví a radosti, spokojnosti. Usiluje sa v dnešnej dobe vôbec niekto o naozaj cnostný,…

Jozef Kuzma

Úctivá žiadosť arcibiskupom a biskupom

0icon

Drahé Eminencie a Exelencie, Otcovia arcibiskupi a biskupi, chcel by som vás úcti

Marek Danko

Sú Slováci prívrženci nacizmu?

0icon

Migračná kríza, ktorá sa už niekoľko mesiacov odohráva na hraniciach Európskej únie a Bieloruska, a napätie medzi Ruskom a Ukrajinou naďalej prispievajú k eskalácii konfliktu v regióne. Po vykonaní auditu rozmiestnenia svojich ozbrojených s&

Jozef Slávik

Moje názory na stav v zdravotníctve a ako sa ho mohlo zmeniť k lepšiemu ...

0icon

Úvod. Nie je podstatné aký je môj názor na revitalizáciu nášho zdravotníctva a či je dobrý alebo zlý, najpodstatnejšie je iba to, či moje názory niekoho z kompetentných alebo zodpovedných priaznivo oslovia. Na predošlú aj túto vládu som podal niekoľko projektov, ktoré by mohli posunúť našu krajinu trochu dopredu, doteraz…

TopDesať

Čo sa stane s tvojím telom, ak vyhodíš vankúš?

0 icon

Prvý vankúš, ktorý poznáme, pochádza zo starovekej Mezopotámie. Bol vyrobený z kameňa a mohli si ho dovoliť iba bohatí ľudia. Na rozdiel od starodávnych kamenných vankúšov sú dnes tie, ktoré používame, mäkké a nadýchané a veľa ľudí nemôže spať bez objatia veľkého útulného vankúša. Ale v skutočnosti nemusí byť spánok s vankúšom najlepším spôsobom odpočinku,…

Zábavné fotografie ti dokážu, že rodičia to majú občas ťažké

0 icon

Rodičia to majú občas poriadne ťažké. Tieto zábavné fotografie ti dokážu, že byť rodičom je naozaj veľká zodpovednosť. A prečo je to tak? Pretože rodičom si nonstop - 24 hodín, 7 dní v týždni. Nedá sa to zastaviť ani ukončiť. Keď sa raz rozhodneš pre dieťa, musíš počítač so všetkým,…

TOP10: Toto sú tie najhoršie bolesti, aké môžeš zažiť

0 icon

Aká je podľa teba najhoršia bolesť, akú môže človek zažiť? Existujú rôzne stupne bolesti a dokonca je bolesť aj merateľná. Máme lekársku tabuľku bolesti, ktorá nám pomôže zostaviť tento rebríček. Samozrejme, je potrebné brať do úvahy, že tolerancia bolesti nie je u každého rovnaká.  10. Trieska

Vzbura anjelov: Svet sa menil, ale nie k lepšiemu. 4. časť

0 icon

Pokračujeme štvrtou časťou článku s názvom Vzbura anjelov. Ako poznamenal Enoch „Svet sa menil,“. Ako však uvidíme ďalej, nebolo to k lepšiemu. Vychutnajte si poslednú časť našej série. „Michael, Gabriel, Suriel a Uriel sa pozreli dolu z nebies a uvideli tú záplavu krvi...“ Takže v tomto momente už poznáme aj…

Dych berúci Grand Canyon: 3. časť

0 icon

Prinášame pokračovanie tretej časti článku s názvom Dych berúci Grand Canyon. Pozrite sa s nami do tohto impozantného kútu sveta kaňonu, ktorý pôsobí na neškolené oko zdanlivo mŕtvym dojmom, ale poskytuje domov množstvu rastlín aj živočíchom. Veríme, že vám tretia a zároveň záverečná časť článku prinesie opäť nové informácie. Suchý…

Armádny Magazín

Lukašenko oznámil spoločné rusko-bieloruské vojenské cvičenie

0 icon

Bielorusko, 2.december 2021 (AM, Sputnik) –Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vyhlásil v rozhovore pre RIA Novosti, že nie je vylúčené zvýšenie početného stavu bieloruske

Jedinečný pohľad: Na video bolo natočené testovanie lietajúceho granátometu

0 icon

Nórsko, 2.december 2021 (AM, Sputnik) – Nórska spoločnosť Nammo aktuálne testuje dron s nainštalovaným protitankovým granátometom M72. Výrobca uvádza, že tieto nové zbrane môžu pôsobiť v húfo

Abcházski vojnoví veteráni odmietajú integráciu s Ruskou federáciou

0 icon

Abcházsko, 2. december 2021 (AM) – Zjednotená rada abcházskych veteránov kritizovala prezidenta samozvanej Abcházskej republiky Aslana Bžaniu. Veteráni tvrdia, že sú proti integrácii s Ruskou federáciou.   „Občania Abcházska! Prezident našej krajiny Aslan Bžania na stretnutí s vedeckou a tvorivou inteligenciou 22. nove

Elon Musk varoval pred hrozbou bankrotu SpaceX

0 icon

USA, 2. december 2021 (AM) – Súkromná vesmírna spoločnosť SpaceX čelí reálnemu riziku bankrotu v dôsledku výrobnej krízy s novou raketou Starship. Jej zakladateľ a generálny riaditeľ Elon Musk o tom napísal v liste zamestnancom víkend po Dni vďakyvzdania (26. novembra)

Posledný žijúci český pilot RAF - generál Emil Boček ocenil morálne autority Česka aj Slovenska

0 icon

Česko, 2. december 2021 (AM, MOČR) – Posledný žijúci český stíhací pilot RAF, armádny generál Emil Boček, dnes ôsmim osobnostiam a dvom inštitúciám odovzdal v Arcibiskupskom paláci cenu „Morálna autorita“. Udeľuje ju od roku 2019. Počas slávnostného večera vyznamenal dve osobnosti aj minister obrany Lubomír Metnar

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Zamestnanci inštalujú model prehistorického žraloka veľkozubého (Megalodon) v Americkom prírodovednom múzeu v New Yorku

Autor: TASR/AP-Richard Drew

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali