NAŽIVO

Polícia začala trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia v súvislosti s tragickou dopravnou nehodou, ku ktorej došlo v sobotu popoludní v Spišských Vlachoch. Zrážka osobného auta s dvoma chodcami si vyžiadala životy 24-ročnej ženy a jej štvorročnej dcéry. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová.

Včera 18:41

Viac než 28.000 hektárov porastov už zdevastoval lesný požiar, ktorý od stredy vyčíňa v americkom štáte Kalifornia, pričom pod kontrolu sa ho snažia dostať stovky hasičov, informuje správa agentúry AFP.

Požiar nazývaný Madre Fire vypukol v stredu v prevažne vidieckom okrese San Luis Obispo v strednej časti Kalifornie.

Včera 17:31

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) vyslovuje úprimnú sústrasť celej rodine a blízkym zosnulého predsedu Rady Slovenskej televízie a rozhlasu (STVR) Jozefa Krošláka. Označila ho za spolupracovníka a kamaráta. Na sociálnej sieti ministerka uviedla, že sa snaží správu o jeho úmrtí spracovať. Preto sa nezúčastní na cyrilo-metodských oslavách na hrade Devín. Informovala o tom aj na svojej stránke na sociálnej sieti.

Včera 15:36

Vyše 160 gréckych hasičov, vrátane 46 hasiacich áut a piatich lietadiel bojuje s lesným požiarom, ktorý v piatok neskoro večer vypukol na juhu ostrova Eubója a vynútil si už evakuáciu najmenej dvoch dedín, informuje agentúra Reuters.

Včera 14:50

Pápež Lev XIV. v sobotu vymenoval arcibiskupa Thibaulta Vernyho do vedenia Pápežskej komisie pre ochranu maloletých. Potvrdil tým záväzok svojho predchodcu Františka pokračovať v boji proti sexuálnemu zneužívaniu duchovnými, informovala agentúra AP.

Včera 14:47

Pri falošnom požiarnom poplachu v lietadle spoločnosti Ryanair krátko po polnoci na letisku Son Sant Joan v Palme de Mallorca sa pri evakuácii pasažierov zranilo 18 ľudí, šesť previezli do nemocnice. Informovala o tom správa agentúry DPA a Euronews.

„Tento let z Palmy do Manchestru prerušil vzlet z dôvodu falošnej signalizácie požiarneho výstražného svetla,“ uviedol hovorca spoločnosti Ryanair.

Včera 13:06

Ukrajina uviedla, že v sobotu zaútočila na leteckú základňu Borisoglebsk v ruskej Voronežskej oblasti a označila ju za „domovskú základňu“ stíhačiek Su-34, Su-35S a Su-30SM. Informovala o tom agentúra AP. Ruskí predstavitelia sa k útoku bezprostredne nevyjadrili.

Včera 13:04

Tri desaťročia po genocíde v Srebrenici príbuzní stále hľadajú a pochovávajú pozostatky viac ako 8000 moslimských mužov a chlapcov zabitých bosniansko-srbskými silami. Informuje o tom agentúra AFP.

„Tento rok pochovávam svojho otca. Ale iba jednu kosť, jeho dolnú čeľusť,“ povedala päťdesiatnička Mirzeta Karičová. Jej matka je veľmi chorá a tak sa rozhodli pochovať ho bez čakania na nájdenie ďalších pozostatkov.

Včera 12:37

Výzvy na bojkot amerických výrobkov zatiaľ nemali žiadny viditeľný vplyv na správanie nemeckých spotrebiteľov. Informuje o tom správa agentúry DPA, ktorá sa v piatok (4. 7.) odvolala na údaje agentúry pre prieskum trhu NIQ.

Včera 12:16

Misia svätých Cyrila a Metoda na územie dnešného Slovenska a Česka nemala iba náboženský, ale aj politický význam. Uviedol to Dominik kardinál Duka, emeritný pražský arcibiskup a primas český, ktorý v sobotu v Nitre celebroval slávnostnú svätú omšu na národnej Cyrilo-metodskej púti.

Dominik Duka kardinál
Na snímke Dominik kardinál Duka (uprostred), emeritný pražský arcibiskup a primas český, celebruje slávnostnú pontifikálnu svätú omšu na národnej Cyrilo-metodskej púti v Nitre v sobotu 5. júla 2025 / Foto: TASR-Henrich Mišovič
Čítať viac | Včera 12:12

Z pôvodne štyroch brazílskych tímov v osemfinále majstrovstiev sveta klubov vo futbale zostal už len jeden v boji o celkový triumf – Fluminense. V úvodnom štvrťfinálovom zápase Fluminense zdolalo saudsko-arabský Al-Hilal 2:1.

Fluminense
Na snímke Joaquin Lavega (19) z Fluminense oslavuje so svojím tímom po štvrťfinálovom zápase majstrovstiev sveta klubov vo futbale medzi Fluminense a Al Hilal v Orlande na Floride / Foto: SITA/AP-John Raoux
Čítať viac | Včera 11:39

Pri požiari lietadla spoločnosti Ryanair krátko po polnoci sa zranilo šesť pasažierov na letisku Son Sant Joan v Palma de Mallorca. Previezli ich do nemocnice, informuje o tom správa agentúry DPA a Euronews.

Včera 11:35

Turecké úrady v sobotu ráno zadržali ďalších troch opozičných starostov v rámci vyšetrovania údajného úplatkárstva. Uviedli to predstavitelia hlavnej opozičnej strany. Informuje o tom správa agentúry AFP.

„Náš starosta Adany Zeydan Karalar, starosta Antalye Muhittin Bocek a starosta Adiyaman Abdurrahman Tutdere boli zadržaní,“ napísal na sieti X Mansur Yavas, starosta hlavného mesta Turecka Ankary.

Včera 11:25

Čoraz viac domácností a podnikov v Nemecku využíva na výrobu elektriny solárnu energiu. Fotovoltické systémy v minulom roku dodali do siete 59,5 milióna megawatthodín (MWh) elektrickej energie, oznámil v piatok (4. 7.) nemecký štatistický úrad (Destatis). Informuje o tom správa agentúry DPA.

Včera 10:42

Najvyššie platové očakávania majú po skončení vysokej školy absolventi informatiky. Priemerný ponúkaný plat v inzerátoch, na ktoré reagovali, bol na úrovni 1581 eur, takmer rovnako sú na tom aj absolventi strojárstva. V priemere o 20 eur menej očakávajú tí, ktorí vyštudovali technické zameranie. Vyplýva to z analýzy pracovného portálu Profesia.sk, ktorý prevádzkuje spoločnosť Alma Career.

Včera 09:44
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Branislav Fábry: Brániaca sa demokracia a rozpustenie ĽS NS

 

❚❚
.

Odmietam najmä neúctivý postoj tejto strany k SNP a celkovo ich postoje k otázkam Druhej svetovej vojny. Odmietam aj mnohé ďalšie postoje ĽSNS, lenže otázka rozpustenia ĽSNS nie je zďaleka o tom, či niekto s danou stranou sympatizuje alebo nie.

Za veľmi nebezpečné považujem hlavne tendenciu zdôvodňovať rozpustenie ĽSNS cez ideológiu tzv. brániacej sa demokracie. Teoreticky si viem predstaviť legitímne dôvody na rozpustenie strany, najmä akty násilia, prípadné rozpustenie ĽSNS kvôli „obrane demokracie“ pred extrémizmom by som však vnímal ako kontraproduktívne. Keďže som nevidel spis, týkajúci sa ĽSNS, nechcem robiť žiadne závery, chcem však upozorniť, že tzv. brániaca sa demokracia sa svojimi krokmi môže veľmi ľahko zmeniť na presný opak toho, čo oficiálne chráni a preto treba byť pri jej presadzovaní opatrný.

Pojem „brániaca sa demokracia“ pre účel tohto článku nebudem odlišovať od rôznych príbuzných pojmov typu „militantná demokracia“, „substantívna demokracia“, atď., i keď si uvedomujem nejednotnosť ich používania. V nasledujúcom texte sa budem venovať týmto témam:

.

 

Argumentácia Hitlerom

Veľmi často sa argumentuje, že idea „brániacej sa demokracie“ vznikla ako reakcia na historickú skúsenosť s nacistickým Nemeckom. Zástancovia tejto idey tvrdia, že Weimarská republika zlyhala preto, lebo nepoznala inštrumenty „brániacej sa demokracie“. Lenže dané tvrdenie vôbec neplatí, naopak, Weimarská republika mala pomerne silnú právnu úpravu v oblasti ochrany svojich ústavných princípov. Paradoxne, presne to využil aj A. Hitler, keď vyhlásil, že zákazmi politických strán bráni Nemecko a jeho ústavu pred ohrozením zo strany „židoboľševikov“, podporovaných z Moskvy.

Keď bol v januári 1933 A. Hitler vymenovaný za ríšskeho kancelára, pripravil na 5. marec 1933 nové voľby, v ktorých mohol počítať s veľkou podporou oligarchie a médií. To mu malo zabezpečiť pohodlnú väčšinu v Ríšskom sneme. Aby bola Hitlerova „obrana“ nemeckého štátu a jeho ústavy dôveryhodnejšia, tesne pred voľbami, v noci na 28. februára 1933 vypukol nechváľne známy požiar v Ríšskom sneme, z ktorého nacisti obvinili „červených“. Avšak ani táto protikomunistická hystéria spojená s masívnou mediálnou propagandou nacistom väčšinu vo voľbách 5. marca 1933 nepriniesla. Dosiahli síce historicky najvyšší počet mandátov (288 zo 647), ale zďaleka nie väčšinu a opäť museli hľadať podporu ďalších pravicových strán. Navyše, na dvojtretinovú väčšinu, ktorá by im umožnila zmenu ústavy a vydanie tzv. zmocňovacieho zákona, nacistom chýbalo až 144 hlasov.

Výsledok volieb bol pre nacistov sklamaním a keď nedostali väčšinu vo voľbách, rozhodli sa pre inú taktiku. V jej rámci začali odstraňovať svojich parlamentných oponentov prostredníctvom „obrany“ nemeckého štátu a jeho ústavy. Dôležitým krokom pre Hitlerov zisk absolútnej moci bolo rozpustenie Komunistickej strany Nemecka (KPD) z 15. marca 1933. Nacisti si uvedomovali, že obrana proti „komunistickému nebezpečiu“ je niečo, s čím môžu presvedčiť tak prezidenta Hindenburga a armádu, ako aj ostatné pravicové sily v Nemecku o správnosti svojej politiky. So súhlasom pravicových poslancov tak nacisti zlikvidovali KPD, tretiu najsilnejšiu stranu v Ríšskom sneme, ktorá získala vo voľbách 4,8 milióna hlasov a 81 poslancov.

.

Zrušením komunistických mandátov si nacisti síce posilnili svoje postavenie, úplnú moc však ešte nezískali. Preto ďalej pokračovali vo vytváraní atmosféry strachu z ľavicovej hrozby, napojenej na Moskvu, a opäť presvedčili pravicových poslancov, aby podporili tzv. zmocňovací zákon (24. marec 1933). Ako je známe, týmto zákonom sa preniesli na vládu A. Hitlera silné právomoci, vrátane práva vyhlasovať zákony, čím Ríšsky snem stratil takmer úplne význam. Čoskoro nasledovali aj ďalšie zákazy: 23. júna 1933 rozpustili nacisti sociálnu demokraciu (120 poslancov) ako ďalšiu „marxistickú stranu zradcov“ a 6. júla 1933 zase katolícku stranu Centrum (73 poslancov). 14. júla 1933 sa tak mohol vytvoriť mocenský monopol NSDAP.

Treba si uvedomiť, že nacisti vo Weimarskej republike nikdy nezískali vo voľbách väčšinu mandátov a preto sa rozhodli siahnuť k nevolebnej „obrane“ štátu. Absolútnu moc uchopili až vtedy, keď sa ostatné pravicové a centristické politické strany zapojili do ich boja proti „radikálnym“ ľavicovým stranám (pojem extrémisti sa vtedy nepoužíval). Pri rušení komunistických mandátov a prijímaní zmocňovacieho zákona podporovali A. Hitlera skoro všetky parlamentné strany od katolíckej strany Centrum až po liberálov z Nemeckej štátnej strany (proti boli iba sociálni demokrati). Žiaľ, vďaka boju proti komunistickej hrozbe sa pravicové strany stali slepými k nacistickej hrozbe.

 

Nemecké zákony na Ochranu Republiky

Na rozdiel od toho, čo tvrdia dnešní zástancovia „brániacej sa demokracie“, v medzivojnovom Nemecku existovali aj prísne zákony na ochranu Republiky z rokov 1922 a 1930. Zákon z roku 1922 trestal množstvo násilných i nenásilných činov či výziev na takéto konanie. Napr. § 8 tohto zákona umožňoval trestať odňatím slobody do 5 rokov za verbálne útoky proti ústavnej republikánskej forme štátu, ako i za urážky a ohováranie člena vlády. § 14 zase zakazoval spolky a združenia, ktoré by vyvolávali obavu, že sa v nich uskutočňujú výzvy na podobné protiprávne konania, § 22 smeroval proti tlačovinám. Zaujímavé je, že tento zákon pripravil vtedajší minister G. Radbruch, neskôr známy aj ako tvorca tzv. Radbruchovej formuly.

.

Ríšske štátne orgány sa v záujme ochrany republiky niekoľkokrát odhodlali dokonca k veľmi silným opatreniam, napr. keď v roku 1932 centrálna vláda rozpustila ľavicovú zemskú vládu v Prusku alebo keď v roku 1929 krvavo rozohnala nepovolenú prvomájovú demonštráciu komunistov, atď. Streľba pri protivládnych demonštráciách, najmä na 1. mája, nebola vôbec výnimkou a Weimarská republika potlačovala radikálne názory oveľa brutálnejšie než povojnová Spolková republika Nemecko.

Aj pokiaľ ide o zákazy politických strán, boli weimarské štátne orgány nemenej prísne než orgány povojnového Nemecka. Za krátke obdobie Weimarskej ústavy bolo v Nemecku zakázaných viac politických strán než za celú históriu SRN. Po roku 1949 sa dá hovoriť o dvoch zákazoch: v roku 1952 bola zakázaná Socialistická ríšska strana (SRP) a v roku 1956 Komunistická strana Nemecka (KPD) – tá sa však obnovila v roku 1968 ako Nemecká komunistická strana (DKP). Dlho zvažovaný zákaz pravicovej NPD nakoniec ústavný súd v tomto roku odmietol. Pokiaľ ide o Weimarskú republiku, tá zakázala tak ultrapravicovú Deutschvölkische Freiheitspartei (DVFP), ako aj ľavicovú KPD (tú postihol zákaz až trikrát) a istý čas bola zakázaná i Hitlerova NSDAP. Navyše aj Hitlerove zákazy prvých politických odporcov sa udiali ešte počas formálneho trvania Weimarskej republiky.

Práve skúsenosti Nemecka potvrdzujú, že zákazy politických strán neboli príliš úspešné a naopak, tieto zákazy dokázali zneužiť nepriatelia demokracie. Nuž a pokiaľ ide o politický systém SRN najlepším spôsobom na zabezpečenie jeho stability bolo vytvorenie sociálne orientovanej trhovej ekonomiky, ktorá nebola len pre bohatých. Keď obyvatelia Nemecka pocítili, že sa ich situácia počas tzv. hospodárskeho zázraku výrazne zlepšila, prestali hľadať alternatívne politické sily. Stačí spomenúť, že napr. pred zákazom komunistov z KPD mali títo už len 2,2% podpory.

 

Obrana demokracie vo svete

Je všeobecne známe, že takmer všetky štáty sveta, od Kanady až po KĽDR, sa označujú vo vlastných ústavách za demokratické. Tieto štáty majú pritom aj zákonné nástroje ako svoju „demokraciu“ brániť. Medzi krajiny, pevne odhodlané brániť svoju „demokraciu“ však patria aj Turecko a Ruská federácia. Aj tam sa kvôli obrane demokracie obmedzujú niektoré politické práva, najmä čo sa týka zhromažďovacieho práva a slobody prejavu. Netreba pripomínať, že to, čo sa v Rusku a v Turecku považuje za „obranu demokracie“, sa na Západe vníma ako autoritársky štát.

Najmä Turecko má silnú tradíciu „brániacej sa demokracie“. Turecká demokracia sa stále bránila – proti komunistom, islamistom či ďalším nepriateľom. Demokraciu bránilo Turecko pri armádnom prevrate v roku 1980, pri zakazovaní strany Refah v roku 2003 či pri nedávnom potlačovaní prevratu v roku 2016. Paradoxne, tí, ktorí demokraciu bránili, mali z hľadiska demokracie mnohé nedostatky a práve turecká skúsenosť ukazuje, prečo treba byť pri „obrane demokracie“ opatrný.

V mene „obrany demokracie“ sa udiali aj mnohé krivdy v Latinskej Amerike. V minulosti sa potláčanie opozície často označovalo ako boj proti komunistickým nepriateľom demokracie, podporovaným z Moskvy, v skutočnosti však pod týmto heslom oligarchia chránila svoje majetky. „Demokraciu“ bránil napr. aj generál R. Michelletti, keď v roku 2009 zvrhol v Hondurase legitímneho prezidenta M. Zelayu. Ten chcel v referende uskutočniť veľkú pozemkovú reformu, ktorá by zrejme postihla nadnárodné koncerny, ovládajúce hospodárstvo krajiny a tak sa velitelia armády, napojení na oligarchiu, spojili so skupinou ústavných sudcov a proamerickými mimovládnymi organizáciami, aby ubránili „demokraciu“.

 

Demokracia a extrémizmus

.

Jedným zo znakov „brániacej sa demokracia“ je i snaha obmedziť ochranu niektorých základných práv a slobôd, napr. slobody prejavu alebo slobody zhromažďovania. Lenže tieto slobody sú veľmi silno obmedzované už dnes, nielen kvôli právam iných, ale napr. aj kvôli verejnému poriadku, mravnosti, atď. Stačí si spomenúť na rôzne obmedzenia zhromažďovacieho práva pri slovenskom predsedníctve v Rade EÚ alebo pri minuloročných protestoch proti GLOBSECU. Problémom je aj selektívna nerovnosť pri obmedzovaní základných práv – napr. rôzny prístup pri vyjadreniach o slovenskom a ukrajinskom alebo pobaltskom fašizme.

Veľmi významnú úlohu pri ideológii „brániacej sa demokracie“ zohráva i pojem „extrémizmus“, ktorý je už vo svojej podstate mimoriadne nejasný a dá sa používať veľmi účelovo, o čom som už písal. Z pozície brániacej sa demokracie možno kritizovať napr. i výroky, že dôchodky sa musia znížiť a dôchodcovia uskromniť. Už dnes žije väčšina dôchodcov v nedôstojných podmienkach a tak je volanie po ďalšom znižovaní dôchodkov volaním po porušovaní základného práva na primerané hmotné zabezpečenie v starobe (čl. 39 ústavy). Napriek tomu, že podobné výroky by sa dali ľahko označiť za extrémistické, asi by nebolo vhodné používať voči týmto „extrémistom“ trestné právo.

V čase, keď sa začínajú intenzívne „brániť“ demokratické hodnoty, nadobúda čoraz viac na význame samotný pojem demokracia a to najmä preto, lebo ide o pojem, na ktorého obsahu sa nedokážeme jednoznačne zhodnúť. Napriek tomu, že pojem demokracia je nejasný, jadrom demokracie je, že by mala byť vládou ľudu, resp. vládou väčšiny. V tom spočíva aj hlavný problém obrany demokracie v súčasnosti: dnes sa názor väčšiny v zásadných otázkach ignoruje. Pritom aj ústava SR hovorí v čl. 2 o suverenite občanov: „Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.“ Orgány štátnej moci by mali byť nástrojom na napĺňania vôle väčšiny.

Miesto vlády väčšiny sa dnes často presadzuje elitárske rozhodovanie expertov argumentom, že problematike rozumejú lepšie ako široké masy. Tento argument má určité opodstatnenie a to napriek tomu, že nie je príliš demokratický. Má však aj mnoho nedostatkov a práve príklad roku 1933 ukázal, ako ľahko sa elity na čele s prezidentom Hindenburgom nechali zmanipulovať nacistami. Zlyhala aj väčšina „odborníkov“, vrátane právnikov, ktorá počas Weimarskej republiky varovala pred ľavicovým nebezpečenstvom a nacistov dosť podcenila.

.

Aj v prípade SR už história ukázala, že názor väčšiny bol opakovane rozumnejší než názor „expertov“. Prejavilo sa to napr. pri vojne v Iraku 2003, kde bezpečnostní analytici vojnu podporovali, hoci väčšina občanov bola jednoznačne proti. Tradičným problémom expertného rozhodovania a to nielen v SR je to, že za expertov sú ozančovaní propagandisti, hlásajúci presne to, čo chcú ich sponzori počuť. Stačí si len pozrieť zostavu zahranično-politických analytikov alebo odborníkov na extrémizmus, pozývaných do diskusií v RTVS či na konferencie ako GLOBSEC.

 

Ako brániť demokraciu?

Keď si človek prečíta názory tých, ktorí ideu „brániacej sa demokracie“ tvorili, musí nadobudnúť dojem, že ich predstavy o demokracii sú veľmi nebezpečné. Napr. predstavy K. Loewensteina, najznámejšieho z tvorcov koncepcie brániacej sa demokracie (on použil pojem „militantná demokracia“), mali silno autoritatívny charakter: okrem obmedzovania činnosti politických strán, obmedzovania slobody prejavu a verejných zhromaždení požadoval K. Loewenstein aj politickú políciu, lojalitu verejnej správy, lojalitu ozbrojených síl a zákaz zahraničnej propagandy. Pri takýchto princípoch je však ťažké odlíšiť, v čom sa vlastne demokracia líši od nedemokratických štátov.

Idea brániacej sa demokracie má mnoho ďalších nedostatkov a politika reštrikcií nemusí fungovať ani vo vzťahu k ĽSNS. Zákazom tejto strany štátnymi orgánmi sa podpora verejnosti pre M. Kotlebu nezníži, skôr naopak, posilní sa jeho povesť bojovníka proti systému. Mnohí občania reálne cítia, že súčasný oligarchický systém nie je spravodlivý a žiadajú nápravu ekonomických krívd či zastavenie militaristickej politiky. V prípade rozpustenia ĽSNS by preto M. Kotleba získal ako „obeť“ ďalšiu podporu verejnosti a zrejme by si zlepšil i šance pri prípadnej kandidatúre na funkciu prezidenta v roku 2019.

.

Myslím však, že pri diskusii o ĽSNS a „brániacej sa demokracii“ by sme nemali zabúdať ani na hrozby pre demokraciu z inej strany. V súčasnosti sú hrozbou pre demokratické princípy nielen Kotlebovi neoľudáci, ale napr. aj militaristi, ktorí majú veľmi blízko k prezidentovi či niektorým vládnym politikom. Práve oni sa usilujú, aby sa „obrana demokracie“ pred fašizmom stotožnila s podporou agresívnej zahraničnej politiky Západu a aby sa stratil rešpekt voči názorom, ktoré s militarizmom a imperializmom nesúhlasia. Svedčia o tom aj „analýzy“ pravicového extrémizmu na Slovensku, do ktorých zahrnuli široké spektrum odporcov americkej politiky a to bez ohľadu na ich skutočný vzťah k pravicovému extrémizmu. Obranu demokracie pred extrémizmom na Slovensku určite nemožno zveriť do rúk takýmto ľuďom!

Branislav Fábry

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

René Pavlík

Gustáv Murín

Dagmar Szabó

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

.
.
.

Emeritný český biskup Duka sa ospravedlnil Slovákom za svojich krajanov, ktorí nás poučujú o demokracii a slobode

Misia svätých Cyrila a Metoda na územie dnešného Slovenska a Česka nemala iba náboženský, ale aj politický význam. Uviedol to…

05. 07. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Zelenskyj označil včerajší rozhovor s Trumpom za „najlepší za celé obdobie“

Ukrajinský a americký prezident spolu včera diskutovali. Obaja lídri označili telefonát za „produktívny“ a strategicky „významný“

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Carlson si na rozhovor pozval iránskeho prezidenta

Americký novinár Tucker Carlson oznámil, že urobil rozhovor s iránskym prezidentom Masúdom Pezeškjánom

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rute nazval Trumpa „tatkom“, teraz svoju lichôtku vysvetľuje

Generálny tajomník NATO Mark Rutte na nedávnom samite v Haagu nazval amerického prezidenta Donalda Trumpa „tatkom“. Teraz tvrdí, že sa…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Holandsko schválilo prísne migračné zákony Geerta Wildersa

Vo štvrtok 3. júla dolná komora holandského parlamentu schválila rozsiahly balík reforiem azylového práva, ktorého autorom je pravicový populistický líder…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

BlackRock definitívne pozastavil hľadanie investorov pre fond na obnovu Ukrajiny

Americká investičná spoločnosť BlackRock Inc. pozastavila hľadanie investorov na podporu multimiliónového fondu na obnovu Ukrajiny po tom, ako Donald Trump…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vo veku 68 rokov zomrel predseda Rady STVR Jozef Krošlák

V sobotu ráno náhle zomrel vo veku 68 rokov predseda Rady Slovenskej televízie a rozhlasu Jozef Krošlák. TASR to potvrdila…

05. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Viete, prečo progresívci tak nenávidia Cyrila a Metoda?

Politici opozičnej strany Progresívne Slovensko protestujú proti oslavám sv. Cyrila a Metoda, ktoré sa dnes konajú na Devíne. Europoslanec Ľuboš Blaha…

05. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

05. 07. 2025 | Aktualizované 05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Aktualizované 05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
.

Starmer stráca autoritu

Britský premiér Keir Starmer rýchlo stráca autoritu v rámci svojej Labouristickej strany, napísal The Economist v článku venovanom výročiu nástupu…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ryanair mení normy pre príručnú batožinu

Ryanair oznámil, že už v najbližších týždňoch zvýši povolený rozmer bezplatnej príručnej batožiny na 40×30×20 cm

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ministri Migaľ a Drucker sa sporia o zodpovednosť za zmrazenie eurofondov pre samosprávy

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ odmieta tvrdenia ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD), že by navrhoval zmrazenie eurofondov…

05. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nočný útok dronov na Rusko spôsobil hromadné meškanie letov

V noci a ráno 5. júla došlo na území Ruska k masívnemu útoku dronov. Útoky zasiahli objekty v niekoľkých regiónoch.…

05. 07. 2025 | Aktualizované 05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Aktualizované 05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Srbský minister kultúry pre Hlavné Správy: Každá generácia Srbov má povinnosť bojovať za návrat Kosova

Počas otvorenia výstavy „Srbské stredoveké pamiatky v ohrození“ poskytol exkluzívny rozhovor pre Hlavné Správy srbský minister kultúry Nikola Selaković. Rozhovor…

05. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Trump vyhlásil, že Irán nesúhlasil s kontrolami svojho jadrového programu a nevzdal sa obohacovania uránu

Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že Irán nesúhlasil s inšpekciami svojho jadrového programu ani s ukončením obohacovania uránu

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Erdoğan pokračuje v hone po opozičných starostoch

Turecká polícia dnes zadržala starostov troch miest: starostu Adany Zeydana Karalaru, starostu Adiyamany Abdurrahmana Tutdereho a starostu Antalyi Muhittina Böceka

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Blesková povodeň v Texase zabila najmenej 24 ľudí, nezvestných je stále 20 dievčat z letného tábora

Najmenej 24 ľudí zomrelo pri bleskovej povodni, ktorá v piatok ráno zasiahla juh a strednú časť Texasu, uviedli miestni predstavitelia.…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Fico môže dopadnúť rovnako zle ako Vučić

V Srbsku už takmer osem mesiacov prebiehajú protesty, ktoré sa začali po tom, čo sa 1. novembra minulého roka zrútila…

05. 07. 2025 | 0 komentárov

Azerbajdžan sa nesnaží o eskaláciu konfliktu s Ruskom, vyhlásil turecký prezident

Prezident Azerbajdžanu Ilham Alijev sa nesnaží o eskaláciu konfliktu s Ruskom a túži po jeho urovnaní, vyhlásil turecký prezident Recep…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinský minister obrany stiahol svoju rodinu do Spojených štátov

Rodina ukrajinského ministra obrany Rustema Umerova žije v USA na pobreží Atlantického oceánu – v dome s bazénom a galériou…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Hamas ocenil Trumpov návrh na prímerie v Gaze

Hamas reagoval kladne na Trumpov návrh na 60-dňové prímerie v Gaze, píše denník Times of Israel s odvolaním sa na…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

EÚ plánuje sankcie voči Izraelu

Šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová na budúci týždeň predstaví sankcie proti Izraelu v reakcii na jeho kroky v Gaze, píše…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Populárny denníček si zahryzol do riaditeľky STVR, exminister reaguje

Mainstreamový Denník N priniesol kritický článok o riaditeľke STVR Martine Flašíkovej, kde hodnotí 50 dní jej pôsobenia vo funkcii. Exminister Juraj…

05. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Šimečka po roku ustúpil

Keď opozičné Progresívne Slovensko po takmer roku čakania prestalo trvať na tom, že kandidátom hnutia na post podpredsedu parlamentu musí…

05. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Elektrické autá: Batéria vydrží dlhšie ako sme predpokladali

05.07.2025 Redakcia Auto trendy . Nová štúdia odhaľuje pravdu o životnosti batérií elektrických áut a ich degradácii - údaj, ktorý…

05. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Na nemeckých kúpaliskách sa objavili plagáty, ktoré šokovali verejnosť

Na viacerých nemeckých verejných kúpaliskách sa objavili plagáty, na ktorých sú Nemci vykreslení ako páchatelia sexuálneho obťažovania a obeťami sú migranti.…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Skolonizované orgány činné v trestnom konaní

Skolonizované orgány činné v trestnom konaní alebo ako nahradiť dokazovanie túžbou po priznaní

05. 07. 2025 | | 6 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | | 6 min. čítania | 0 komentárov

Šéf Xiaomi chváli Elona Muska: Nečakaný kompliment od najväčšieho rivala Tesla

05.07.2025 Redakcia Auto trendy . Elon Musk zažíva ťažké časy s Tesla, najmä na čínskom trhu. Práve v tomto období…

05. 07. 2025 | 0 komentárov

Patrioty, nespokojnosť s Putinom a Nord-stream. Trump na palube urobil niekoľko vyhlásení o Ukrajine a Rusku

Americký prezident Donald Trump na palube svojho lietadla urobil niekoľko vyhlásení o Ukrajine a Rusku. Vyhlásil, že s ukrajinským prezidentom…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Polícia začala trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia v súvislosti s tragickou dopravnou nehodou, ku ktorej došlo v sobotu popoludní v Spišských Vlachoch. Zrážka osobného auta s dvoma chodcami si vyžiadala životy 24-ročnej ženy a jej štvorročnej dcéry. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová.

Včera 18:41

Viac než 28.000 hektárov porastov už zdevastoval lesný požiar, ktorý od stredy vyčíňa v americkom štáte Kalifornia, pričom pod kontrolu sa ho snažia dostať stovky hasičov, informuje správa agentúry AFP.

Požiar nazývaný Madre Fire vypukol v stredu v prevažne vidieckom okrese San Luis Obispo v strednej časti Kalifornie.

Včera 17:31

.

Napätie medzi Tureckom a Izraelom narastá a hrozí, že prerastie do otvorenej konfrontácie

Tvrdí to denník Financial Times s odvolaním sa na názor experta Brookings Institution Aslıho Aydıntaşbaşa

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Srbské kultúrne dedičstvo v ohrození: Výstava v Bratislave upozorňuje na útok proti pravde i histórii

V priestoroch bratislavskej Kunsthalle sa včera otvorila výstava „Srbské stredoveké pamiatky v ohrození“. Umelecké diela, dokumenty a fotografie odhaľujú nielen…

05. 07. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Black friday…

Tak už naše evropsky hodnotná energetika umí totéž, co ta španělská. Česko postihl silný blackout. I přesto, že se nedávno…

05. 07. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

Výhoda na bojisku, nedostatok zbraní v USA dáva Putinovi šancu hovoriť s USA z pozície sily

Štvrtkový telefonát medzi Putinom a Trumpom nepriniesol veľký pokrok smerom k ukončeniu ukrajinskej krízy, ale v súčasnej situácii ani nemusel,…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Svätec dňa: Svätí Cyril a Metod

Cyril a Metod boli rodní bratia pochádzajúci zo Solúna . Ich otec Lev bol vysokým úradníkom byzantskej správy, matka bola…

05. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

René Pavlík

Gustáv Murín

Dagmar Szabó

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov