supermarket, potraviny

NAŽIVO

Iránske orgány potvrdili, že Izrael pri útokoch na Irán zasiahol teheránsku väznicu Evín. Izraelská armáda tvrdí, že zasiahla tiež veliteľské centrá iránskych Revolučných gárd a ďalších bezpečnostných síl v krajine.

13:57

Márton Nagy upozornil na vplyv napätia medzi Izraelom a Iránom na Európu. Nagy identifikoval tri hlavné oblasti, v ktorých eskalácia blízkovýchodného konfliktu môže mať následky pre Európu. Minister menoval riziká energetickej bezpečnosti, ohrozenie globálnych obchodných trás a ďalšiu vlnu migrácie.

13:56

Vrchný súd v celom rozsahu zrušil oslobodzujúci rozsudok mestského súdu v kauze Farmy Čapí hnízdo, v ktorej figuruje Andrej Babiš a česká europoslankyňa Jana Nagyová.

13:55

Podľa Rafaela Grossiho americké bombardovanie v iránskom podzemnom jadrovom závode na obohacovanie uránu Fordó pravdepodobne spôsobilo „veľmi závažné“ poškodenie, hoci s určitosťou nedokáže zhodnotiť jeho rozsah.

13:54

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz označil nadchádzajúci samit NATO za dôležitý moment na vyslanie jasného signálu o plnej integrácii Aliancie. Zároveň sa vyslovil za skoršie prijatie cieľa vynakladať päť percent HDP na obranu do roku 2030.

13:37

Čína vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby pracovalo na deeskalácii iránskej krízy vzhľadom na riziko blokády Hormuzského prielivu.

13:36

Cena zemného plynu na burze sa prudko zvýšila, keď sa v piatok predával plyn s dodaním v júli za 40,929 eura za megawatthodinu. Oproti predchádzajúcemu piatku tak cena plynu vyskočila o viac ako 8 %.

13:34

Kremeľ odsúdil nedeľné útoky Spojených štátov na iránske jadrové zariadenia. Ruský prezident Vladimir Putin označil americké údery za „neopodstatnené“ a avizoval ochotu pomôcť Iránu a jeho obyvateľom. Ruský líder v Moskve prijal šéfa iránskej diplomacie Abbása Arákčího a budú spolu rokovať o tomto konflikte.

13:29

Český expremiér a predseda opozičného hnutia ANO Andrej Babiš pred Vrchným súdom v Prahe odmietol, že by sa v kauze Farmy Čapí hnízdo dopustil nejakého trestného činu. Vyhlásil, že je nevinný a zopakoval, že ide o politicky motivované stíhanie. Rozsudok v kauze zaznie popoludní.

13:28

Ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie v Bruseli prijali závery o Sýrii, ktorými opätovne potvrdili záväzok EÚ podporovať mierovú a inkluzívnu transformáciu krajiny. Cieľom je pomôcť vybudovať lepšiu budúcnosť pre všetkých obyvateľov krajiny.

13:28

Pri izraelských úderoch na ciele v Iráne zahynulo najmenej 950 ľudí a ďalších 3450 bolo zranených. Vyplýva to z najnovších zistení washingtonskej ľudskoprávnej skupiny Human Rights Activists.

13:27

Maďarsko sa spolu so Slovenskou republikou rozhodlo nepodporiť návrh 18. balíka sankcií voči Rusku pre vojnu na Ukrajine. Na Facebooku to uviedol maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó po schôdzke ministrov zahraničných vecí členských štátov Európskej únie v Bruseli.

13:26

Iránske podzemné zariadenie na obohacovanie uránu vo Fordó bolo opäť zasiahnuté, zatiaľ čo Teherán odpálil rakety a drony na Izrael a varoval Spojené štáty, že jeho vojenské sily majú „voľnú ruku“ na útoky na americké ciele.

13:25

Iránske podzemné zariadenie na obohacovanie uránu vo Fordó bolo opäť zasiahnuté, zatiaľ čo Teherán odpálil rakety a drony na Izrael a varoval Spojené štáty, že jeho vojenské sily majú „voľnú ruku“ na útoky na americké ciele.

13:15

Irán označil útoky na svoje jadrové zariadenia za „zradu diplomacie“ vzhľadom na to, že až donedávna viedol diplomatické rokovania o svojom jadrovom programe.

13:13

Ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha uviedol, že existujú tri faktory, ktoré by mohli prinútiť Rusko k uzavretiu mieru. Ako referuje web glavcom.ua, povedal to pred zasadnutím Rady ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli.

Syhiba
Na snímke ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha hovorí s médiami počas príchodu na stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ v budove Európskej rady v Bruseli / Foto: TASR/AP-Virginia Mayo
Čítať viac | 13:13

Cena zlata vzrástla, keďže investori hľadajú bezpečné útočisko pre svoje financie pre obavy z eskalácie konfliktu na Blízkom východe. Trhy pritom pozorne sledujú reakciu Iránu na americké útoky na jeho jadrové zariadenia.

12:57

Pakistan ostro odsúdil letecké útoky Spojených štátov na Irán. Stalo sa tak necelých 24 hodín po oznámení Pakistanu, že amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhne na Nobelovu cenu za mier pre úlohu pri zmiernení napätia medzi Islamabadom a Naí Dillí.

12:30
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Boj o dostupné potraviny: Orbánov úspech a výzva pre Takáča

Orbán obmedzil marže maloobchodníkov na niektorých základných potravinách v Maďarsku, čo viedlo k výraznému poklesu ich cien. Trh s potravinami na Slovensku je rovnako ako v Maďarsku ovládaný niekoľkými zahraničnými oligopolmi, ale existujú rozdiely. Maďarský príklad by mohol inšpirovať aj slovenskú vládu

supermarket, potraviny
Ilustračné foto / Foto: Pixabay
❚❚
.

V marci 2025 zaviedol maďarský premiér Viktor Orbán reguláciu obchodných marží na 30 základných potravinách s cieľom zmierniť dopady inflácie na spotrebiteľov. Od polovice marca do konca mája platí nariadenie, podľa ktorého maloobchodníci nesmú stanoviť maržu vyššiu ako 10 % nad veľkoobchodnú cenu týchto produktov. Toto opatrenie je možné v prípade potreby predĺžiť.

Tento krok nasledoval po neúspešných rokovaniach s obchodnými reťazcami, ktorých ponuky na zníženie cien podľa Orbána neboli dostatočné. Vo februári 2025 dosiahla inflácia v Maďarsku 5,6 %, pričom ceny potravín vzrástli o 7,1 %.

A hoci analytici vyjadrujú pochybnosti o účinnosti tohto opatrenia, pričom niektorí upozorňujú, že predchádzajúce cenové regulácie viedli k zvýšeniu cien iných produktov, pretože predajcovia sa snažili kompenzovať straty, Orbánove opatrenia zjavne zafungovali.

Podľa dostupných údajov došlo k priemernému poklesu cien potravín o 16 %, pričom niektoré produkty zaznamenali ešte výraznejšie zlacnenie. ​

Mlieko: Cena litra mlieka klesla z 639 HUF na 372 HUF, čo predstavuje zníženie o približne 42 %.

.

Kyslá smotana: Cena balenia klesla z 959 HUF na 433 HUF, teda o približne 55 %.

Tvaroh, maslo a jedlé tuky: Tieto produkty zaznamenali pokles cien o viac než 50 %.

Spokojnosť s dopadom opatrenia na koncové ceny potravín neskrýval ani minister Márton Nagy, ktorý zdôraznil, že priemerný pokles cien o 16 % prekonal očakávania vlády a očakáva sa, že s pokračujúcim preceňovaním môže byť tento pokles ešte výraznejší. To, že opatrenie takto okamžite zafungovalo, svedčí o tom, že maďarský trh bol predtým vysokými maržami obchodníkov deformovaný.

 

Oligopoly v Maďarsku dlhodobo trh deformujú

Nakoľko je maďarský maloobchodný trh vysoko koncentrovaný, na trhu s potravinami dominuje niekoľko veľkých hráčov z Nemecka a Rakúska, konkurencia je slabá, čo im umožňuje udržiavať vysoké marže na základných potravinách.

.

Veľké reťazce majú vyjednávaciu silu voči dodávateľom, čo im umožňuje stlačiť nákupné ceny, ale zároveň si udržiavať vysoké maloobchodné ceny. Vysoké marže môžu byť spôsobené aj tým, že niektoré produkty dotujú iné – lacnejšie výrobky priťahujú zákazníkov, zatiaľ čo drahšie generujú zisk.

Veľa produktov v akcii alebo so zľavami umožňuje reťazcom vyrovnávať straty z iných výrobkov práve vysokými maržami na základných potravinách.

Práve prebiehajúci rast inflácie v Maďarsku mohol viesť oligopoly k preventívnemu zvyšovaniu cien. Ak sa spotrebitelia boja ďalšieho zdražovania, môžu akceptovať vyššie ceny, čím obchodníci testujú, kde je hranica akceptácie.

V deformovanom trhu je najjednoduchšie preniesť rast cien energií, dopravy a pracovných síl, ktorý mohol viesť k vyšším nákladom, na zákazníkov.

 

.

Obavy zo zásahu Orbánovej vlády do marží nie sú na mieste

Obavy z fungovania regulácie obchodných marží v Maďarsku nie sú úplne opodstatnené, aspoň nie v krátkodobom horizonte. Regulácia v oligopolmi deformovanom prostredí môže fungovať aj dlhodobo.

Veľké reťazce majú širokú škálu produktov, a aj keď im regulácia obmedzí marže na základné potraviny, stále môžu generovať zisky na iných položkách. Regulácia sa navyše nevzťahuje na celý trh, ale len na vybrané kategórie produktov, čo im ponecháva priestor na flexibilitu. Takže si ziskové modely udržia.

Podobné regulácie fungujú aj v iných krajinách. RPM (Retail Price Maintenance) v Indii reguluje ceny základných produktov už viac ako 30 rokov. Kontrola cien pohonných hmôt v niektorých štátoch USA alebo cenové stropy v Európe počas kríz ukazujú, že regulácia nemusí nutne viesť k zlyhaniu trhu. Ak je opatrenie dobre nastavené a kontrolované, obchodníci sa mu prispôsobia bez veľkých deformácií.

Regulácia môže mať pozitívny dopad na posilnenie konkurenčného prostredia. Nakoľko veľké reťazce nebudú môcť zarábať na extrémnych maržiach, môže sa otvoriť priestor pre menších hráčov, ktorí sa predtým nemohli presadiť. Maďarsko môže paralelne podporovať malé obchody alebo lokálnych dodávateľov, čím sa zvýši konkurencia a stabilita trhu.

Keď si spotrebitelia zvyknú na nižšie ceny, obchodníci budú pod tlakom ich udržať aj po prípadnom uvoľnení regulácie. Ak reťazce ceny opäť prudko zdvihnú, môžu stratiť zákazníkov.

 

Čo by mohlo hodiť do úspechu opatrenia Orbánovej vlády vidly

Obavy z účinnosti, prípadne z dopadov regulácie obchodných marží na základné potraviny by mohli nabrať reálnu podobu v prípade, ak by reťazce našli spôsoby, ako si kompenzovať straty cez nové poplatky alebo skryté náklady (napr. logistické či marketingové poplatky pre dodávateľov), teda by obchádzali reguláciu.

Rovnako by mohlo pozitívnym dopadom regulácie ublížiť, ak by výrobcovia potravín začali presmerovávať produkciu do iných krajín s voľnejšími cenami, čo by mohlo spôsobiť nedostatok niektorých produktov. K tomuto zatiaľ nedošlo.

Zlyhať by mohla aj maďarská vláda, ak by reguláciu nesprevádzala dostatočná kontrola a transparentnosť v dodržiavaní pravidiel, veľké reťazce by si mohli nájsť cesty, ako reguláciu obísť.

V tejto chvíli, keď opatrenie prinieslo významné zníženie cien pre koncového spotrebiteľa a navyše bude tlačiť aj infláciu nadol, je možné konštatovať, že obavy zo zásahu štátu sú prehnané, opatrenie sa zatiaľ osvedčilo. Regulácia marží zatiaľ funguje bez viditeľných negatívnych dopadov. Oligopoly síce môžu reagovať rôznymi stratégiami, ale neexistuje dôkaz, že by to spôsobilo vážne problémy. Ak sa bude regulácia správne riadiť a doplní sa ďalšími krokmi na podporu konkurencie, môže zostať efektívna aj dlhodobo.

.

 

Maďarsko ukazuje cestu aj Slovensku

Slovensko je na tom z pohľadu ovládania, či deformácie trhu s potravinami dominantnými reťazcami ešte v oveľa horšej situácii ako Maďarsko. Kým v Maďarsku existujú silnejšie domáce reťazce (napr. CBA, Coop Hungary), ktoré aspoň čiastočne konkurujú nadnárodným hráčom, na Slovensku je trh plne ovládaný zahraničnými reťazcami (Tesco, Lidl, Kaufland, Billa, Coop Jednota), pričom domáci hráči sú veľmi slabí.

Na Slovensku za 30 rokov liberálneho kapitalizmu nerozvinul vidiecky maloobchod. V Maďarsku stále fungujú malé vidiecke obchody, ktoré vytvárajú aspoň čiastočnú konkurenciu. Na Slovensku mnoho malých obchodov zaniklo, čo zvyšuje závislosť ľudí na veľkých reťazcoch.

Väčšina toho, čo sa objaví na pultoch slovenských obchodov, je dovezená. Slovenské obchody predávajú veľké množstvo dovezených potravín, pretože domáca produkcia nedokáže pokryť dopyt. Na rozdiel od Slovenska, v Maďarsku sa podarilo vo viacerých kategóriách zachovať potravinovú sebestačnosť. Existuje riziko, že v prípade zavedenia regulácie marží na Slovensku reťazce by mohli presmerovať dodávky do iných krajín, kde si môžu ponechať vyššie zisky. Ak reťazce na Slovensku zistia, že sa im neoplatí predávať niektoré produkty za nižšie ceny, jednoducho obmedzia ich objednávky od dodávateľov a namiesto Slovenska ich presmerujú do Česka, Rakúska či Poľska.

Väčší domáci trh Maďarska (takmer 10 miliónov obyvateľov) oproti 5,4 milióna na Slovensku dáva maďarskej vláde lepšie karty pri vyjednávaní s obchodnými reťazcami. Pre veľké reťazce je ťažšie ignorovať Maďarsko, lebo tam majú vyšší obrat a väčšiu sieť prevádzok. Slovensko je malý trh, a ak by zaviedlo reguláciu, reťazce by mohli radšej poslať tovar do iných krajín, kde ich nikto neobmedzuje.

.

Maďarská vláda v minulosti opakovane zasahovala do cien potravín (napr. zaviedla cenové stropy na vybrané potraviny). Reťazce sa už prispôsobili tomu, že štát reguluje trh, a namiesto obchádzania regulácií si skôr optimalizujú náklady v rámci trhu. Kým na Slovensku sa o to vláda len pokúšala.

 

SNS sa už v minulosti pokúšala obmedziť dominanciu reťazcov

Andrej Danko a jeho SNS sa pokúsili zaviesť opatrenia proti dominantnému postaveniu obchodných reťazcov na Slovensku, ale narazili na odpor EÚ a neuspeli. Hlavný rozdiel medzi slovenským a maďarským prístupom spočíva v tom, ako boli regulácie nastavené a zdôvodnené.

V roku 2018 SNS presadila špeciálny 2,5 % odvod z čistého obratu pre obchodné reťazce. Mal sa vzťahovať na firmy, ktoré majú aspoň 25 % príjmov z predaja potravín a zároveň pôsobia na celom Slovensku. Cieľom malo byť prerozdelenie peňazí v prospech malých predajcov a potravinárov.

Európska komisia označila tento odvod za diskriminačný, pretože bol zameraný primárne na zahraničné reťazce (Tesco, Lidl, Kaufland, Billa). Domáci hráči (napr. COOP Jednota) boli oslobodení, čo bolo v rozpore s pravidlami EÚ o hospodárskej súťaži. Zákon bol nakoniec zrušený Ústavným súdom SR, keďže nebol v súlade s právom EÚ.

.

Orbánova vláda neurčila žiadnu novú daň ani odvod – namiesto toho regulovala marže obchodníkov. Regulácia sa vzťahuje na konkrétne potraviny, nie na celé firmy. Netýka sa iba zahraničných reťazcov, ale všetkých predajcov vrátane domácich hráčov. Opatrenie je zdôvodnené ochranou spotrebiteľa, nie bojom proti zahraničným firmám.

Maďarsko sa nedostalo do konfliktu s EÚ preto, lebo jeho opatrenie neporušuje pravidlá EÚ, pretože sa týka konkrétnych produktov a nie konkrétnych firiem. Nezvýhodňuje domáce firmy – uplatňuje sa rovnako na všetkých. Maržová regulácia je bežná v niektorých sektoroch (napr. pohonné hmoty, lieky, energie), takže EÚ ju toleruje viac ako dodatočné dane.

 

Aké marže sú na základné potraviny na Slovensku?

Obchodné reťazce na Slovensku uplatňujú rôzne obchodné marže na základné potraviny, ktoré sa líšia v závislosti od konkrétneho produktu, reťazca a ďalších faktorov. Podľa analýzy Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) dosiahla priemerná obchodná marža maloobchodných reťazcov v roku 2022 hodnotu približne 27 %. To znamená, že ak zákazník zaplatil za tovar 100 eur, reťazec tento tovar nakúpil za približne 73 eur. Po zaplatení všetkých nákladov, vrátane miezd, energií a ďalších prevádzkových výdavkov, zostala reťazcom zisková marža na úrovni 4 %.

Je dôležité rozlišovať medzi obchodnou maržou a obchodnou prirážkou. Obchodná marža vyjadruje podiel zisku z predajnej ceny, zatiaľ čo obchodná prirážka vyjadruje percentuálny podiel zisku z nákupnej ceny. Napríklad, ak je nákupná cena produktu 90 eur a predajná cena 120 eur, obchodná prirážka je 33,33 %, čo znamená, že predajná cena je o 33,33 % vyššia ako nákupná cena.

V rozhovore pre Hlavné Správy predseda predstavenstva Slovenského združenia pekárov, cukrárov a cestovinárov, Milan Lapšanský ohľadom obchodných prirážok v reťazcoch uviedol:

„Obchodné prirážky sú už teraz astronomické. Politiku obchodných reťazcov často kritizujeme a tvrdíme, že prirážky, ktoré aplikujú na slovenskom trhu, sú až nemorálne. Prevyšujú 100 percent. To znamená, že ak im niečo dodáme za jedno euro, tak oni pridajú ďalšie a nič nevytvorili, len ten náš výrobok preniesli zo svojho skladu na pult. Pridajú DPH a potom výrobok stojí cez dve eurá, pričom my sme ho vyrobili a priviezli za euro. V našej cene sú zarátané suroviny, energie, mzdy, odvody, logistika, a samozrejme aj primeraná miera zisku.“

.

„Spoločnosť je už dosť vyspelá na to, aby nedovolila okrádanie zákazníkov. V prípade rýchloobrátkového tovaru, našich výrobkov, ktoré ráno dodáme a na obed sú predané, nie je dôvod, aby tam obchodník pridal ďalších 100, 140 alebo 200 percent, to je nemorálne.“

 

Na ťahu je slovenská vláda

Na Slovensku by regulácia obchodných marží mohla pomôcť, ale len ak sa zameria na vybrané základné potraviny a bude správne vynucovaná. Ak by sa implementovala neefektívne, mohlo by to viesť k nedostatku niektorých produktov alebo vyšším cenám iných tovarov.

Alternatívou by mohol byť systém RPM (ako v Indii) alebo podpora lokálnych producentov a obchodníkov, aby sa trh prirodzene vyvážil.

V Čechách by radi „umravnili“ reťazce tak, že by v obchodoch boli uvedené dve ceny. Jedna, za ktorú obchodník výrobok kúpil od výrobcu a druhá cena predajná, pre koncového zákazníka. S opatrením prichádza Daniel Sterzik (Vidlák), ktorý je pre nadchádzajúce voľby do českého parlamentu na kandidátke hnutia Stačilo! Kateřiny Koněčnej. Tento návrh by podľa neho zvýšil transparentnosť a umožnil spotrebiteľom lepšie pochopiť marže obchodníkov.

Sterzik tiež vyzýva obchodné reťazce, aby zverejnili faktúry za konkrétne produkty, napríklad maslo, aby sa odhalili skutočné príčiny zdražovania.

.

Sám Lapšanský zväz sa pohráva s podobnou myšlienkou, pre ktorú hľadá politickú podporu:

„Zákazník by mal minimálne vidieť pásma obchodných prirážok. Malo by to fungovať spôsobom, že v prípade, ak by obchodná prirážka bola do 40 percent – čo berieme ako úplne normálne a vo svete bežné – cenovka by bola napríklad zelená. V prípade, že by bola prirážka väčšia, bola by napríklad červená. A ak by išlo o výrobky, ktorých je na slovenských pultoch žiaľ mnoho a obsahujú prirážku nad 100 percent, tak by cenovka mohla byť čierna.“

Ak to išlo v Maďarsku, určite existujú spôsoby, ako v súlade s právom únie nastaviť pravidlá aj pre reťazce na Slovensku a zároveň podporiť slovenskú produkciu, aby sa posilnila konkurencia. Loptičku má v rukách slovenská vláda. Podporu u voličov pre takéto opatrenia by súčasná koalícia určite našla.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Miroslav Iliaš

Gustáv Murín

Miroslav Urban

Dagmar Szabó

Andrej Sablič

Miroslav Urban

.
.
.

Použijú vaše vlastné peniaze, aby vás zlomili

Najnovšia investigatíva nemeckého mediálneho startupu potvrdzuje podozrenia zo zasahovania mimovládok do politického boja. Niektoré zistenia vami môžu otriasť…

23. 06. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

18. balíka sankcií voči Rusku zrejme neprejde. Szijjártó: Spojili sme sa so Slovenskom

Maďarsko sa spolu so Slovenskou republikou rozhodlo nepodporiť návrh 18. balíka sankcií voči Rusku pre vojnu na Ukrajine. Na Facebooku…

23. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Sybiha vymenoval tri kľúčové páky, ktoré údajne prinútia Rusko k mieru

Ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha uviedol, že existujú tri faktory, ktoré by mohli prinútiť Rusko k uzavretiu mieru. Ako…

23. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vyšetrovanie exministra obrany Naďa musí byť „rýchle, zákonné a efektívne“, vyjadril sa generál Ševčík

Generál Ivan Ševčík vyjadril svoj názor na postup pri vyšetrovaní exministra obrany Jaroslava Naďa v kauze, ktorá sa týka nákupu a darovania…

23. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Európa sa pred samitom NATO snaží získať od Spojených štátov odpoveď na jednu otázku

Európa sa pred tohtotýždňovým samitom NATO snaží získať od Spojených štátov odpoveď na otázku, či sa plánuje stiahnutie amerických vojakov,…

23. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Kaliňák reaguje na Korčokove vyhlásenia o útoku USA na Irán: „Ľudsky zúrim“

Ivan Korčok včera obhajoval útok USA na iránske jadrové zriadenia. Europoslanec Erik Kaliňák takéto vyjadrenia z úst bývalého diplomata odsudzuje.…

23. 06. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
23. 06. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Výbuch v laboratóriu Gymnázia v Prievidzi zranil dve osoby

Šesť profesionálnych hasičov z Prievidze zasahovalo v budove Gymnázia v Prievidzi. Po výbuchu v chemickom laboratóriu utrpeli zranenia dve osoby. Informoval…

23. 06. 2025 | Aktualizované 23. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 06. 2025 | Aktualizované 23. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Počujete to ticho?

Generál Jozef Viktorín sa na sociálnej sieti pýta, ako je možné, že na včerajšie útoky Spojených štátov na jadrové zariadenia…

23. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nemecko: Rodičia majú plné zuby presadzovania „woke“ ideológie na školách. Podávajú žalobu

Rodičia z nemeckého hlavného mesta nesúhlasia s propagovaním LGBT+ ideológie na školách a preto podali žalobu na odstránenie dúhových vlajok zo škôl. Rozsudok…

23. 06. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 06. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Polročný výpredaj Godeal24 je konečne tu! Žiadne triky, žiadne falzifikáty! Len úspory pri nákupe MS Office a Windows!

Jún je už v polovici, pravdepodobne ste si už prezreli množstvo polročných ponúk.  Ak ste si aktualizovali počítač bez toho,…

17. 06. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 06. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

Moskva sa vyjadrila k vyhláseniam amerického viceprezidenta

Moskva kritizovala vyhlásenie amerického viceprezidenta Vancea, ktorý vyhlásil, že Rusko a Čína nemajú záujem na tom, aby Irán mal jadrové…

23. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Útok na Irán: „Čo je dovolené Bohovi, nie je dovolené volovi“

Keď Izrael napadne krajinu, ktorá nikoho neohrozuje a žije v mieri — všetko pod zámienkou neexistujúcej jadrovej hrozby — všetci…

23. 06. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 06. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Obavy z útoku USA na Irán sa naplnili. Kéry vyzýva: „Odmietnime izraelsko-americké šialenstvo“

Konflikt na Blízkom východe eskaluje. USA cez víkend zaútočili na iránske jadrové zriadenia, čo môže mať nepredstaviteľné, až katastrofické dôsledky.…

23. 06. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
23. 06. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Pri útoku na svadobnú hostinu zastrelili nevestu, zranení sú aj dieťa a ženích

Dvadsaťsedemročná nevesta prišla o život pri streľbe na svadobnej hostine v dedine Goult na juhovýchode Francúzska. Podľa prokuratúry zomrel aj…

23. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj podporoval útok USA na Irán

Povedal, že po úderoch USA na zariadenia jadrového programu „režimu, ktorý tak veľmi pomohol Putinovi“, počul správu

23. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

23. 06. 2025 | Aktualizované 23. 06. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
23. 06. 2025 | Aktualizované 23. 06. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

USA majú technickú možnosť odpojiť Európu od internetu

USA majú technickú možnosť odpojiť Európu od internetu, píše Politico

23. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Čína a Rusko kritizovali USA za útoky na Irán

Čína a Rusko na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN kritizovali USA za útoky na Irán

23. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Bůh má smysl pro ironii

Bůh má smysl pro ironii…. Americký útok na íránská jaderná zařízení přišel dvaadvacátého června. To je takové proslavené datum, kdy…

23. 06. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
23. 06. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Svet riskuje, že sa dostane do „začarovaného kruhu odvetných opatrení“

Generálny tajomník OSN Guterres na zasadnutí Bezpečnostnej rady označil útok USA na Irán za „nebezpečný zvrat v oblasti, ktorá sa…

23. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Krajiny NATO v nedeľu podpísali záväzok zvýšiť výdavky na obranu

Krajiny NATO v nedeľu podpísali záväzok zvýšiť výdavky na obranu. Stalo sa tak po tom, čo Španielsko stiahlo odpor, ktorý…

22. 06. 2025 | Aktualizované 22. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 06. 2025 | Aktualizované 22. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Títo by nás len hnali do vojny…

Opoziční politici na Slovensku aj s ich prisluhovačmi z radov takzvaných politológov sa po útoku USA na Irán skutočne vyfarbili…

22. 06. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
22. 06. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Nakaziť sa Naegleriou nie je možné prehltnutím kontaminovanej vody, tvrdí parazitológ

Nakaziť sa slzovičkovkou zhubnou nie je možné prehltnutím kontaminovanej vody, vylúčený je aj medziľudský prenos. Pre TASR to uviedol parazitológ…

22. 06. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 06. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

USA vyzvali Čínu presvedčiť Irán, aby neblokoval Hormuzský prieliv

USA vyzvali Čínu, aby presvedčila Irán, aby neblokoval Hormuzský prieliv. Vyhlásil to minister zahraničných vecí Marco Rubio, ktorý zdôraznil, že…

22. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Melicher pre HS vysvetlil v čom spočívala trestná činnosť Jaroslva Naďa na pozícii ministra, kvôli ktorej je vyšetrovaný

„Ak bude napadnutý jeden členský štát NATO, viem si predstaviť, že celá aliancia príde a ochráni ho. Ale čo sa…

22. 06. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov
22. 06. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov

.

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Syrskij znova očakáva útok Rusov z Bieloruska

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

22. 06. 2025 | Aktualizované 22. 06. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
22. 06. 2025 | Aktualizované 22. 06. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Posledná kvapka v Bruseli: Leyenovej trón sa rúca!

Európskej cisárovnej visí na krku ďalší prú…konflikt. Tentokrát jej môže definitívne zlomiť politické väzy

22. 06. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 06. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu zvoláva mimoriadne stretnutie

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu pri OSN Rafael Grossi zvoláva mimoriadne stretnutie v sídle organizácie vo Viedni na pondelok.…

22. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zapletalovej forma je unikátna. Prekonala ďalší slovenský rekord, no tvrdí, že má ešte rezervy

Slovenská atlétka Emma Zapletalová sa v sobotu v Ženeve postarala o výnimočný výkon, keď na prestížnom bronzovom mítingu AtleticaGeneve zvíťazila…

22. 06. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 06. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Iránske orgány potvrdili, že Izrael pri útokoch na Irán zasiahol teheránsku väznicu Evín. Izraelská armáda tvrdí, že zasiahla tiež veliteľské centrá iránskych Revolučných gárd a ďalších bezpečnostných síl v krajine.

13:57

Márton Nagy upozornil na vplyv napätia medzi Izraelom a Iránom na Európu. Nagy identifikoval tri hlavné oblasti, v ktorých eskalácia blízkovýchodného konfliktu môže mať následky pre Európu. Minister menoval riziká energetickej bezpečnosti, ohrozenie globálnych obchodných trás a ďalšiu vlnu migrácie.

13:56

Vrchný súd v celom rozsahu zrušil oslobodzujúci rozsudok mestského súdu v kauze Farmy Čapí hnízdo, v ktorej figuruje Andrej Babiš a česká europoslankyňa Jana Nagyová.

13:55

.

Prečo sa moslimský svet nepostavil na stranu Iránu?

Celý kolektívny Západ sa zjednotil okolo Izraela pri jeho útokoch na Irán, hoci Irán bol napadnutou stranou, ústretovo pristupoval k…

22. 06. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
22. 06. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Danko: Európske krajiny by mali zvážiť, či je členstvo v NATO prínosom

Európske krajiny by mali v kontexte útoku Spojených štátov na Irán zvážiť, či je členstvo v Severoatlantickej aliancii pre nich…

22. 06. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 06. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Západné médiá znepokojene hodnotia situáciu po útoku USA na Irán

Financial Times nazýva toto rozhodnutie „politickou avantúrou“ a píše, že Trump riskoval svoje prezidentské kreslo, keďže USA vstupujú do vojny…

22. 06. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 06. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Šimečka: Keď bola bezpečnostná rada o údajnom puči, tak tam nemohol byť nikto z opozície

Opozičné hnutie PS obsadilo post podpredsedu Národnej rady SR Martinom Dubécim, aby si ho nevzala koalícia. V diskusnej relácii TA3…

22. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Bizarné momenty dejín zachytené na fotkách: Toto v učebniciach nenájdete

Bizarné momenty dejín zachytené na fotkách: Toto v učebniciach nenájdete. História sa odohráva každý deň. V skutočnosti sa dejiny odohrávajú…

22. 06. 2025 | 0 komentárov

Arestovič vysvetlil, prečo sa vojna neskončila za 2-3 týždne ako tvrdil v roku 2022

Arestovič odpovedal na otázku, prečo predtým „oslavoval“ Zelenského, a teraz ho tak tvrdo kritizuje. A odkiaľ sa vzali sľuby, že…

22. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Iliaš

Gustáv Murín

Miroslav Urban

Dagmar Szabó

Andrej Sablič

Miroslav Urban

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov