Biely dom začal vypracovávať opatrenia na urýchlenie rastu americkej ekonomiky, aby zabránil recesii, píše denník The New York Times (NYT) a The Washington Post (WP) s odvolaním sa na vlastné zdroje.
Podľa informácií NYT je medzi prejednávanými variantmi zníženie dane zo mzdy, a tiež zrušenie niektorých ciel, ktoré zaviedol americký prezident Donald Trump.
V prezidentovej administratíve už pripravili návrhy na zníženie daní, ktoré umožnia “urýchlenie” ekonomiky vďaka zvýšeniu miezd.
Ako podotýka denník, za vlády Baracka Obamu podobné opatrenia uplatňovali v rokoch 2011 a 2012 pre stimulovanie rastu ekonomiky po recesii, ktorá skončila v roku 2009. Ide o 6,2-percentnú daň zo mzdy. Táto suma sa používa na financovanie programov sociálneho zabezpečenia. Daňovú sadzbu vtedy znížili na 4,2%.
V oficiálnom vyhlásení Bieleho domu sa pritom uvádzalo, že o znížení daní pre občanov sa síce diskutuje, daň zo mzdy sa, ale zatiaľ neprejednáva, píše WP.
Ako píše NYT, sám Trump nie je zatiaľ informovaný o návrhoch jeho administratívy, preto nie je známe či súhlasí s týmto plánom, ktorý v prípade jeho schválenia hlavou štátu musí byť prijatý Kongresom.
V minulosti vystupovali predstavitelia Demokratickej strany za zníženie tejto dane, zatiaľ čo Republikáni poukazovali na to, že podobné opatrenia ekonomike nepomáhajú a hrozia deficitom, podotýka WP.
V minulom týždni sa na trhu štátneho dlhu USA prejavil jeden z hlavných ukazovateľov nadchádzajúcej recesie: cena dvojročných štátnych obligácií na krátku dobu presiahla výnosnosť desaťročných. Došlo k tomu po prvý raz od roku 2007, inverzia sa potom zastavila, sadzby krátkodobých a dlhodobých obligácií však zostali na prakticky rovnakej úrovni.
Na pozadí týchto správ americké trhy cenných papierov 14. augusta zaznamenali pokles: index Dow Jones Industrial Average sa znížil o 3,05%, S&P 500 o 2,39% a NASDAQ o 3,02%. V dôsledku toho stratilo desať najbohatších podnikateľov sveta podľa verzie Forbes celkom 18 miliárd dolárov.
Sám Trump neraz vyhlásil, že ekonomika USA je “veľmi silná”, nehľadiac na rozhodnutie Fedu (za Trumpovej vlády boli sadzby Fedu neraz zvýšené). Podľa jeho názoru demokrati chcú, aby bola zlá kvôli cieľom, ktoré sledujú vo voľbách prezidenta v roku 2020.
“To je veľmi sebecké! Náš dolár je tak silný, že bohužiaľ zraňuje iné časti sveta,” napísal na Twitteri a dodal, že sadzba Fedu by sa mala znížiť najmenej o 100 základných bodov. “Keby k tomu došlo, naša ekonomika by bola ešte lepšia a svetová ekonomika by sa značne a rýchlo zlepšila,” napísal v závere Trump.