vojna raketový útok

NAŽIVO

Zelenskyj povedal, že Ukrajina usporiada voľby až po potvrdení bezpečnostných záruk a prímeria s Ruskom.

Včera 20:20

Americký minister energetiky Chris Wright pricestoval do Venezuely na rokovania s dočasnou prezidentkou Delcy Rodriguezovou a predstaviteľmi ropného priemyslu o využívaní zásob ropy vo Venezuele.

Včera 20:08

Spotová cena zlata dosiahla do 16.15 h SEČ 5067,93 USD za troyskú uncu. Oproti záveru predchádzajúceho obchodovania to predstavuje zvýšenie o 0,9 %.

Včera 19:41

Parížsky súd oznámil, že rozsudok v prípade Le Penovej vynesie 7. júla popoludní. „Čím skôr, tým lepšie, myslím si,“ povedala Le Penová.

Včera 19:27

Drogový gang pašoval z Nemecka do Česka kokaín ukrytý v tortovom korpuse. Torty potom v krabiciach prevážali kuriéri v autobusoch z Berlína na stanicu Florenc.

Včera 19:04

Kanada smúti po masovej streľbe v meste Tumbler Ridge. Mark Carney na znak smútku požiadal o spustenie všetkých vlajok v krajine na pol žrde na sedem dní.

Včera 19:01

Z údajov, ktoré zverejnil Dánsky námorný úrad vyplýva, že v roku 2025 preplávali tankery z ruskej tieňovej flotily dánskymi vodami takmer každý deň.

Včera 18:59

Predseda vlády SR Robert Fico vo štvrtok (12. 2.) odcestuje do Belgicka na neformálny samit Európskej rady. Lídri dvadsaťsedmičky budú diskutovať o konkurencieschopnosti Únie, ale aj o posilnení jednotného trhu a znížení hospodárskej závislosti.

Včera 18:55

Szijjártó vyhlásil, že Čína zohráva v novom svetovom poriadku kľúčovú úlohu, čo zvyšuje význam strategického partnerstva Maďarska a Číny, pričom Budapešť z tejto spolupráce vyťažila maximum.

Včera 18:21

Americkí predstavitelia uviedli, že drony mexického drogového kartelu narušili vzdušný priestor USA. Kvôli tomu bolo uzavrete medzinárodné letisko v meste El Paso v štáte Texas.

Včera 17:38

Zo správy Európskeho dvora audítorov vyplýva, že hlavný nástroj fondu EÚ na obnovu po pandémii vo výške 650 miliárd eur, vykazuje viaceré nedostatky v odhaľovaní, oznamovaní a náprave podvodov.

Včera 17:18

Nawrocki vyhlásil, že otázka kontaktov predsedu Sejmu Wlodzimierza Czarzastého z koaličnej Ľavice s ruskou občiankou Svetlanou Čestnychovou musí byť posudzovaná z hľadiska ochrany štátu a ústavných štandardov.

Včera 17:17
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Aký vývoj predpokladá americký Stratfor na Ukrajine

Článok Stratforu¹, ktorého výňatok zverejnil aj ukrajinský portál Strana.ua s titulkom „Príprava na dlhotrvajúcu vojnu na Ukrajine: Je čas na strane Ruska?“ sa zaoberá perspektívami vývoja tohto konfliktu. Tie najzaujímavejšie prinášame:

vojna raketový útok
Ilustračné foto
❚❚
.

„Ukrajina dúfa, že opotrebované ruské zbrane, obmedzený počet vojakov a upadajúca ekonomika nakoniec poskytnú Kyjevu príležitosť. Dostatočná podpora Ukrajiny zo strany Západu však nie je zaručená. Vzhľadom na obmedzené vyhliadky ukrajinských protiútokov v tomto roku je čas výrazne naklonený v prospech Ruska, čo je logické,” píše sa v článku.

Agentúra píše, že aj keď ukrajinské jednotky obsadia Cherson, Rusi sa jednoducho stiahnu na bezpečnejšiu frontovú líniu na druhom brehu Dnepra, kde ukrajinská výsadková operácia v dohľadnej dobe neprichádza do úvahy. Analytici však označujú scenár, že by ukrajinská armáda dokázala oslobodiť Cherson, za nepravdepodobný.

 

.
Tu je niekoľko ďalších záverov Stratforu:

„Prechod Ukrajiny od používania sovietskych/ruských zbraní k zbraniam NATO je spojený s dlhodobými problémami, pretože jednorazové poskytovanie rôznych zbraňových systémov každou krajinou skomplikovalo výcvik, údržbu a logistické potreby ukrajinskej armády.”

“Fyzická deštrukcia na Ukrajine je značná, únava z vojny spôsobí, že Západ sa bude čoraz viac zdráhať financovať obnovu ukrajinskej ekonomiky, ktorej náklady sa (už) odhadujú na stovky miliárd dolárov.”

„V Európe bude narastať únava z vojny, keďže hospodárstvo kontinentu bude v nasledujúcich štvrťrokoch čeliť vážnemu riziku stagflácie, ktorej dôsledky ešte zhorší už aj tak vysoká úroveň verejného dlhu Európy. Okrem toho vysoké ceny energií znížia ziskovosť a konkurencieschopnosť priemyselných odvetví niektorých európskych krajín, čo pravdepodobne povedie k nezamestnanosti a politickej snahe v celej Európe míňať viac doma než na Ukrajine.”

„Okrem toho zostanú zachované vnútorné problémy Ukrajiny, ako sú korupcia, vplyv oligarchie a slabé inštitúcie, čo spôsobí kritiku krajiny zo strany medzinárodných darcov a ešte viac zníži vyhliadky Ukrajiny na vstup do EÚ.”

„Okrem slabých stránok Ukrajiny je tu aj otázka relatívnej sily Ruska, ktorá by mu mohla umožniť poraziť Kyjev v konflikte. V porovnaní s Ukrajinou je ruská ekonomika oveľa väčšia a môže byť lepšie pripravená znášať straty spôsobené dlhotrvajúcou vojnou.”

.

Stratfor uvádza, že „vojenská sila Ruska a jeho schopnosť vyrábať vlastné zbrane nedovolí ukrajinským silám závislým od NATO dostatočne oslabiť Moskvu”.

 

 

„Súčasný náskok Ruska vo vybavení – najmä v oblasti delostrelectva, leteckej podpory a elektronického boja – by Ukrajina potrebovala mesiace alebo dokonca roky dodávok NATO, aby ho vyrovnala. A ak Rusko zapne svoje mobilizačné schopnosti, bude mať v tomto konflikte dominantnú prevahu.”

„Ukrajina a Západ majú stále možnosť dosiahnuť víťazstvo, najprv na bojisku a potom za rokovacím stolom, ak Západ zvýši tempo a objem dodávok zbraní Kyjevu a zaviaže sa stabilizovať ukrajinské hospodárstvo. Tieto kroky však budú stáť obrovské finančné prostriedky a môžu trvať mnoho rokov. A zatiaľ sa zdá, že Európa a Spojené štáty sa zdráhajú výrazne zvýšiť svoju podporu Ukrajine.”

.

 

Deficity Ruska a Ukrajiny

Ani v Rusku však nie je všetko jednoduché. Napríklad v júli došlo v Rusku k dramatickému poklesu rozpočtových príjmov. Poklesli príjmy z ropy a plynu (v dôsledku fyzického zníženia vývozu v dôsledku sankcií a v dôsledku zníženia dodávok plynu do EÚ, ako aj korekcie cien smerom nadol), ako aj príjmy z neropných a plynových zdrojov. Tie prvé sú o 23 % nižšie ako v júli minulého roka a tie druhé o 29 % nižšie ako v júli minulého roka. Zároveň sú výdavky (aj v dôsledku vojny na Ukrajine) o 25 % vyššie ako v júli minulého roka.

Na konci siedmich mesiacov je ruský rozpočet stále v prebytku (príjmy prevyšujú náklady) a príjmy sú stále vyššie (o 16 %) ako za sedem mesiacov minulého roka, ale prebytok sa rýchlo znižuje. A za celý rok bude rozpočet deficitný, čo uznávajú aj ruské orgány. Nepovažujú to za veľký problém, pretože ho plánujú uzavrieť s pomocou štátneho investičného fondu, ktorý dosahoval na začiatku júla sumu 210 miliárd USD.

Okrem toho došlo k oslabeniu rubľa (v súčasnosti sa jeho kurz pohybuje medzi 60 a 62 dolármi), čo je výhodné pre vývozcov a rozpočet. Navyše sa predpokladá, že ceny ropy po nadobudnutí platnosti európskeho embarga na nákup ropy z Ruska porastú. Inými slovami, Rusko bude schopné v blízkej budúcnosti odstrániť rozpočtový deficit. Vo všeobecnosti však ide o signály, že táto situácia sa nezaobíde bez následkov pre hospodárstvo RF.

Pokiaľ ide o ukrajinský rozpočet, problém zostáva rovnaký – obrovský prebytok výdavkov nad príjmami. Západná pomoc je problematická aj z hľadiska pokrytia deficitu. Táto pomoc prichádza pomaly a v nedostatočnom množstve.

„Hrozí, že nedostatok prostriedkov sa stane Achillovou pätou Ukrajiny. Daňové príjmy pokrývajú len približne 40 % verejných výdavkov. Vojenské výdavky predstavujú viac ako 60 % rozpočtu. Minister financií Serhij Marčenko znížil nepodstatné výdavky na minimum,” napísal denník Wall Street Journal v článku s názvom „Západné financie prichádzajú pomaly, Ukrajina sa snaží zaplatiť svojich vojakov.”

WSJ konštatuje, že Národná banka Ukrajiny požaduje, aby vláda zvýšila dane a znížila výdavky s cieľom ochrániť finančnú stabilitu. Marčenko túto myšlienku nepodporuje.

„Niekedy máme iný názor ako Národná banka. Musíme sa starať o víťazstvo vo vojne. Je lepšie riskovať vysokú infláciu ako nevyplácať vojakom platy. Ide o vojnu až do vyčerpania. Musíte uvažovať v týchto súvislostiach, myslieť na roky 2022 a 2023. Je to maratón,” vysvetlil Marčenko.


¹ Stratfor je americký geopolitický vydavateľ a poradenská spoločnosť založená v roku 1996. Obchodným modelom Stratforu je poskytovať individuálne a podnikové predplatné Stratfor Worldview, jeho online publikáciu, a vykonávať zhromažďovanie informácií pre firemných klientov. Obsah Stratforu sa zameriava na otázky bezpečnosti a analýzu geopolitických rizík.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Peter Zajac-Vanka Ing.

Marek Brna

Anton Čapkovič

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

.
.

Fantázia! Do olympijskeho turnaja vstupujeme výhrou nad Fínskom 4:1

Slovenský tím prekvapujúco zdolal v prvom zápase na olympíjskom turnaji Fínov 4:1. Vynikajúci duel odohral brankár Samuel Hlavaj a tiež trojbodový Juraj Slafkovský Slovenskí hokejisti v celom súboji ani raz...

11. 02. 2026 | 0 komentárov

.

NATO poprelo tvrdenia Zelenského o raketách Patriot

NATO poprelo tvrdenie Zelenského, že Ukrajina v januári zostala bez amerických rakiet Patriot kvôli oneskoreným platbám zo strany Európy, v…

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Holandská vláda chce pripraviť Maďarsko a Slovensko o právo veta a fondy EÚ

Nová  progresívna holandská vláda má vo svojej koaličnej zmluve pasáž, v ktorej hovorí, že chce zbaviť európskych fondov a hlasovacích…

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ústavný súd pozastavil účinnosť zmeny Trestného poriadku o kajúcnikoch

Ústavný súd SR pozastavil účinnosť zmeny Trestného poriadku, týkajúcej sa nepoužiteľnosti dôkazov získaných od spolupracujúcej osoby. Návrhu na pozastavenie účinnosti…

11. 02. 2026 | Aktualizované 11. 02. 2026 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Aktualizované 11. 02. 2026 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Streľba v škole v Rusku si vyžiadala jednu obeť, traja sú zranení

Pri streľbe v technickej škole v ruskom meste Anapa na juhu krajiny prišiel v stredu o život bezpečnostný pracovník a…

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Aký je názor lídrov EÚ na priame rokovania s Putinom?

Mala by Európska únia zdvihnúť telefón, zavolať Vladimirovi Putinovi a požiadať ho o rokovania? Záleží na tom, koho sa pýtate,…

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Pravda o pôvode Slovanov

Nie desiatky, ale stovky historikov si kládli a kladú stále otázku, aký je pôvod Európanov? Vôbec to nie je také…

11. 02. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

Úplný masaker, porobil tých Fínov, potočil ich. Spoluhráči neskutočne reagovali na výkon Slafkovského

Krátko po euforickom víťazstve našej reprezentácie v úvodnom zápase ZOH 2026 s Fínskom sa vo vysielaní STVR viacerí hráči v…

11. 02. 2026 | 0 komentárov

Zvrat v kauze darovaných Migov: kto nám tu klamal do očí?

Politici niekedy nehovoria pravdu – stáva sa to aj novinárom, ale prokuratúre by sa to stávať nemalo, upozorňuje Robert Kaliňák

11. 02. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Vytrvalostné preteky žien na ZOH 2026 bez Slovenky v Top 30

Slovenské biatlonistky majú za sebou vytrvalostné preteky žien na 15 km na zimných olympijských hrách v Miláne a Cortine d\'Ampezzo.…

11. 02. 2026 | 0 komentárov

Orbán: Brusel a Kyjev vyhlásili Maďarsku vojnu

Maďarský premiér Viktor Orbán tvrdí, že Brusel a Kyjev „vyhlásili Maďarsku vojnu“. Reagoval tak na článok portálu Politico o plánoch…

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ruské bezpilotné lietadlá zničili hlavný závod vyrábajúci bezpilotné lietadlá Lasar’s Group

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

11. 02. 2026 | Aktualizované 11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Aktualizované 11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Lavrov skritizoval Trumpove kroky: „To je čistá „bidenovščina“

Rusko, 11. februára 2026 - „To je čistá „bidenovščina“, - tak charakterizoval súčasnú politiku USA voči Rusku minister zahraničných vecí…

11. 02. 2026 | 0 komentárov

Študent „Muro“ má konkurenciu v Modre

Vyzerá to tak, že opozícia na čele s Progresívnym Slovenskom siahla na dno –  v protivládnej kampani im neostáva nič iné, ako…

11. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Nakupovanie vo Walmarte je pre niektorých ľudí viac než len rýchla zastávka

Nakupovanie môže byť rutinné, praktické alebo dokonca nudné, no vo Walmarte sa často mení na neplánovanú módnu šou. Ak si…

11. 02. 2026 | 0 komentárov

V prípade napadnutia komentátora denníka SME obvinila polícia konkrétnu osobu

V prípade napadnutia komentátora denníka SME Petra Schutza z 10. januára v Košiciach policajný vyšetrovateľ obvinil jednu konkrétnu osobu z…

11. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Rodičia, ktorí vedia robiť život zábavným: 15 fotografií plných radosti

Rodičia vedia, že výchova detí nie je prechádzka ružovou záhradou a že so sebou prináša množstvo stresu, zodpovednosti a nečakaných…

11. 02. 2026 | 0 komentárov

.

Szalay prezradil za aké výroky je obvinený Kotlár

Vládny splnomocnenec pre prešetrenie manažmentu pandémie COVID-19 Peter Kotlár bol obvinený zo šírenia poplašnej správy pre tvrdenia o toxicite a…

11. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čo predpovedal Wolf Messing o návrate ZSSR?

Rusko, 11. februára 2026 - V noci zo 6. na 7. novembra 1944 vo vládnej chate v Kuncevo sedel Stalin…

11. 02. 2026 | 0 komentárov

Merz odmietol Macronovu výzvu

Vláda nemeckého kancelára Friedricha Merza odmietla výzvu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na emitovanie spoločných dlhopisov. Informuje web Politico

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kaja Kallas má pre Rusko tvrdé podmienky

Kaja Kallas má v úmysle požadovať od Ruska zníženie počtu vojakov v rámci urovnania situácie na Ukrajine, informuje agentúra Reuters

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Skončí Zelenskyj? Podľa FT sa niečo chystá, a to už koncom februára

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj môže oznámiť konanie prezidentských volieb a referenda 24. februára – v deň štvrtého výročia začiatku vojny…

11. 02. 2026 | Aktualizované 11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Aktualizované 11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čo hľadá pro-ukrajinská propaganda na STVR?

Vedomá a inteligentná manipulácia más je súčasťou demokratického zriadenia – toto napísal Edward L. Bernays vo svojej legendárne knihe o…

11. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Mohlo to skončiť tragicky. Kramár by si mal upratať doma, kým začne znovu vyzývať študentov na protesty

Herecké remeslo predpokladá jeden kľúčový talent: dokázať sa tváriť, že ste niekto iný. Napríklad niekto, kto je lepší, než tí…

11. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Po valentínskom víkende očakáva Slovensko vzácnu návštevu

Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio cez víkend navštívi Budapešť a Bratislavu, informuje Hungary Today. Americký minister sa plánuje venovať…

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zmena kurzu? Von der Leyenová: EÚ musí „zbúrať bariéry“, ak sa chce stať globálnym ekonomickým gigantom

Európska únia sa musí zbaviť vnútorných bariér, ktoré brzdia jej hospodársky rozvoj, aby sa mohla stať skutočným globálnym ekonomickým hráčom.…

11. 02. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Lavrov: Mávajú nejakým “dokumentom” s 20 bodmi, ktorý nám nikto oficiálne ani neoficiálne neposlal

Rusko stále nedostalo návrh mierového plánu s 20 bodmi – ani oficiálnymi, ani neoficiálnymi kanálmi, povedal ruský minister zahraničných vecí…

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Bezzásahovosť skončila. Takto vyzerá „volebný režim“ podľa DSA v praxi

Exhibit 7 odhaľuje spúšťače a pravidlá, ktoré sa zapínajú pred voľbami. Má Slovensko vôbec páky na obranu férovosti predvolebnej diskusie?

11. 02. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Raketa Iskander s kazetovou hlavicou zasiahla výrobu dronov v oblasti Chersonu

Ukrajina, 10. februára 2026 - Ruské ozbrojené sily zničili výrobu útočných dronov v oblasti Cherson. Podľa ruských zdrojov raketa Iskander-M…

11. 02. 2026 | 0 komentárov

.


.

Zrýchlený vstup Ukrajiny do EÚ? Maďarsko hovorí rázne „nie“

Plán Európskej únie na urýchlené riešenie situácie na Ukrajine vyvolal ostrý konflikt s jedným z členských štátov –  Maďarskom. Brusel je totiž…

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Foreign Policy: Kurz generálneho tajomníka vedie NATO k strategickému kolapsu

Americký časopis „Foreign Policy“ publikuje ostrú kritiku generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho a obviňuje ho zo strategickej nekompetentnosti

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Návrh zákona o umelej inteligencii

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR predložilo 27. januára 2026 do pripomienkového konania návrh zákona o umelej inteligencii a…

11. 02. 2026 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Prečo Európa nemá vlastný platobný systém?

Rusko aj Čína už dávno pochopili riziko absencie národného platobného systému, zatiaľ čo vazalská Európska komisia sa zaoberala sebazničujúcou zelenou…

11. 02. 2026 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Trump pripravuje rozsiahle preteky v jadrovom zbrojení

New York Times naznačuje, že po vystúpení z dohody START III sa Trump pripravuje na rozsiahly pretek v jadrovom zbrojení

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Peter Zajac-Vanka Ing.

Marek Brna

Anton Čapkovič

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov