O použití financií budú v piatok 17. júla rokovať predstavitelia Európskej únie (EÚ) na samite v Bruseli, na ktorom sa zúčastní aj predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO).
Organizácie zamerané na ochranu životného prostredia spísali zoznam 21 aktivít, ktoré by EÚ nemala z Fondu obnovy finančne podporovať. Zahŕňajú napríklad ťažký priemysel, vrátane fosílnych palív, letecký priemysel, priemyselnú živočíšnu výrobu alebo nebezpečné chemikálie. Z organizácií pôsobiacich na Slovensku sa k iniciatíve pripojili Priatelia Zeme-CEPA, Greenpeace Slovensko, slovenská pobočka Svetového fondu na ochranu prírody (WWF Slovensko) a Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS/BirdLife Slovensko).
Výzvu organizácií podporilo v spoločnom liste viac ako 1,3 milióna ľudí. „Za peniaze budúcich generácií nemôžeme stavať spaľovne odpadov či fosílnych palív z minulého storočia. Potrebujeme šetriť zatepľovaním budov, citlivým využívaním miestnych obnoviteľných zdrojov, predchádzať vzniku odpadov, kompostovať a recyklovať ich – aktivity z 21. storočia, ktoré aj vytvoria viac pracovných miest na dlhšie obdobie,“ uvádza Juraj Melichár, koordinátor Priateľov Zeme-CEPA.
Podľa environmentálnych organizácií peniaze investované do ekologicky prijateľných projektov so sebou prinesú aj finančnú návratnosť. „Balík obnovy je obrovskou príležitosťou na reštart Slovenska smerom k spravodlivej bezuhlíkovej ekonomike a hospodárstvu, ktoré nám nielen pomôže predísť katastrofickým scenárom klimatickej krízy a ekologického kolapsu, ale má aj veľký potenciál vytvoriť nové pracovné miesta,“ doplnila Katarína Juríková, programová riaditeľka Greenpeace Slovensko.