NAŽIVO

Starmer uviedol, že Británia vysiela na Cyprus vrtuľníky a nasadzuje aj torpédoborec HMS Dragon.

17:46

Izrael sa nabúral dodopravných kamier v Teheráne a sledoval tak ochrankárov ajatolláha Alího Chameneího a ďalších funkcionárov.

17:38

V budove ministerstva životného prostredia ČR zasahuje kvôli podozrivému balíku polícia.

17:36

Erdogan tvrdí, že Turecko vyvíja diplomatické úsilie na ukončenie konfliktu na Blízkom východe.

17:35

Podľa Petra Pavla má konflikt na Blízkom východe potenciál sa rozhorieť. Zdôraznil, že situácia ovplyvní bezpečnosť aj prosperitu ČR.

17:05

Čínsky minister zahraničia Wang I uviedol, že Peking je proti vojenským úderom na Irán.

17:04

Minister obrany Talianska je kritizovaný za svoju dovolenkovú cestu do Dubaja, ktorá sa časovo zhodovala so začiatkom útokov na Irán.

17:03

Nemecký rezort diplomacie si predvolal iránskeho veľvyslanca Madžída Nílího Ahmadabádího kvôli útokom Teheránu na Izrael a ďalšie krajiny.

17:00

Izrael otvoril hraničný priechod Kerem Šalom, aby umožnil dodávky humanitárnej pomoci.

16:22

Armáda Izraela spustila ďalšie útoky na infraštruktúru v Teheráne. Iránske médiá informovali, že na centrum zaútočili americké a izraelské sily.

16:02

Podľa Petra Pavla v súčasnosti neexistuje žiadny ospravedlniteľný dôvod na znižovanie výdavkov na obranu. Podľa neho je veľa dôvodov, aby ich vláda zvyšovala.

15:52

Podľa nórskeho ministra energetiky Terjeho Aaslanda by dopady vojenskej operácie v Iráne mohli v EÚ oživiť debatu o zákaze dovoz ruského zemného plynu.

15:31

Novým veliteľom Revolučných gárd sa stal  Ahmad Vahídí. Ten je hľadaný v súvislosti s bombovými útokmi na izraelské a židovské ciele.

15:27

tureckí predstavitelia a odborový zväz novinárov informovali, že v Izraeli zadržali dvoch tureckých reportérov, ktorí písali o vojne s Iránom.

15:25

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov uviedol, že približne 30 000 ľudí muselo kvôli stupňujúcej sa situácii na Blízkom východe opustiť svoje domovy v Libanone.

15:13
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Pri bombovom útoku v Kábule zahynuli dvaja slovenskí vojaci

Kábul 28. decembra (TASR/HSP) 

 

K útoku na vojenský konvoj sa prihlásil Taliban

Ministerstvo obrany SR potvrdilo, že v piatok pri útoku na konvoj v Afganistane prišli o život dvaja príslušníci Ozbrojených síl (OS) SR. Vojaci pôsobili v 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline. Podľa informácií TASR išlo o 34- a 39-ročného vojaka.

“O tejto tragickej udalosti už boli pozostalí informovaní. Aj touto cestou chceme poprosiť médiá o pochopenie, aby rešpektovali súkromie dotknutých rodín. Ostatní príslušníci slovenského kontingentu v Afganistane sú v poriadku. Intenzívne pracujeme na prevoze tiel zosnulých vojakov domov na Slovensko,” uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková. Minister obrany Martin Glváč a náčelník Generálneho štábu OS SR Peter Vojtek touto cestou vyjadrujú úprimnú sústrasť pozostalým.

Tragická udalosť sa stala mimo vojenskej základne spojeneckých síl pri Kábule, pri bežnom konvoji vojenských vozidiel. Podľa doteraz známych informácií malo dôjsť k explózii civilného vozidla vo chvíli, keď sa v jeho blízkosti presúval vojenský konvoj. Zahraničné médiá informovali, že išlo o útok samovražedného atentátnika s autom naloženým výbušninami.

.

Agentúra AP citovala hovorcu kábulskej polície, ktorý predtým povedal, že k útoku došlo približne kilometer od základne NATO Camp Phoenix a bolo pri ňom zranených osem civilistov, z toho jedna žena. Všetci sa v okamihu výbuchu nachádzali v mikrobuse, ktorý práve išiel okolo. K útoku na vojenský konvoj sa prihlásil Taliban. Podľa agentúry DPA talibovia uviedli, že “zabili 12 zahraničných vojakov a poškodili štyri vozidlá”.

V tomto roku nejde o prvý útok na slovenských vojakov pôsobiacich v Afganistane. Príslušník afganskej armády Lambar Chán 9. júla tohto roku spustil zo strážnej veže streľbu z guľometu na skupinu slovenských vojakov v Kandaháre. Pri incidente, ku ktorému došlo počas cvičenia, zahynul príslušník strážnej jednotky čatár Daniel Kavuliak. Ďalší dvaja vojaci utrpeli ťažké a štyria ľahké zranenia. Dvoch ťažko zranených vojakov previezli americké ozbrojené sily do vojenskej nemocnice pri Landstuhle v Nemecku.

 

Gašparovič: Úmrtie vojakov v Afganistane je smutná správa pre Slovensko

Prezident SR Ivan Gašparovič so zármutkom prijal správu o úmrtí dvoch slovenských vojakov v Afganistane, ktorí zahynuli pri útoku na vojenský konvoj v Kábule. “Je to smutná správa pre Slovensko, ktorá nás zasiahla v období sviatkov mieru a pokoja. Vyjadrujem svoju hlbokú sústrasť rodinám a blízkym zosnulých vojakov,” uviedla hlava štátu.

.

Prezident opätovne ocenil pôsobenie slovenských vojakov v operáciách medzinárodného krízového manažmentu a zvlášť prácu príslušníkov Ozbrojených síl SR pôsobiacich v operácii ISAF v Afganistane.

 

Premiér Fico ostro odsúdil incident v Kábule

Premiér Fico ostro odsúdil útok na vojenský konvoj v afganskom Kábule.

“Predseda vlády SR Robert Fico vyjadruje úprimnú sústrasť rodinným príslušníkom a pozostalým obetí útoku, ktorý sa odohral dnes v Afganistane,” sprostredkovala vyjadrenia premiéra jeho hovorkyňa Beatrice Szabóová.

.

 

Lajčák: Slovensko sa nenechá zastrašiť

Slovensko sa týmto zbabelým aktom nenechá zastrašiť a slovenskí vojaci budú pôsobiť v misii ISAF až do jej konca plánovaného na záver roka 2014. Na margo piatkového útoku na konvoj v afganskom Kábule, pri ktorom prišli o život dvaja slovenskí vojaci, to vyhlásil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Útok, ku ktorému sa prihlásilo hnutie Taliban, šéf slovenskej diplomacie ostro odsúdil. “V prvom rade chcem vyjadriť hlbokú sústrasť pozostalým. Slovensko prinieslo obeť v podobe dvoch ľudských životov. Takáto strata vždy bolí. Ostro odsudzujem každý útok proti slovenským vojakom a spojeneckým silám v Afganistane,” uviedol Lajčák. Piatkový útok je podľa jeho slov namierený proti úsiliu pomôcť Afgancom pri zaisťovaní bezpečnosti a stability ich vlastnej krajiny aj bez pomoci Severoatlantickej aliancie. “Nemáme záujem byť v Afganistane ani o deň dlhšie, ako je nevyhnutné. Na druhej strane, chceme po sebe zanechať stabilnú vládu,” dodal minister.

 

SaS a Nova vyjadrujú sústrasť pozostalým slovenských vojakov

Strana SaS a hnutie NOVA vyjadrujú pozostalým po dvoch slovenských vojakoch, ktorí zahynuli v Afganistane, úprimnú sústrasť. Slovenskí vojaci sa stali obeťami bombového útoku na vojenský konvoj v afganskom Kábule.

“Touto cestou vyjadrujeme úprimnú sústrasť ich pozostalým a presvedčenie, že ich smrť nebola zbytočná, pretože naši vojaci v Afganistane a aj v ostatných zahraničných misiách vykonávajú dobrú a užitočnú prácu,” uviedla v stanovisku strana SaS.

“Tragická smrť dvoch slovenských vojakov v Afganistane je podľa lídra hnutia NOVA Daniela Lipšica nečakanou ranou pre ich blízkych a priateľov, ale aj pre Slovenskú republiku. “Obetovať vlastný život pre bezpečnosť iných je najvyššou obetou. Vyjadrujem úprimnú sústrasť pozostalým,” dodal.

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.

ĎALŠIE Z HS

.

.

Blogy

Matej Michalička

Rastislav Vasilišin

Gustáv Murín

Miroslav Iliaš

Milan Šupa

Marek Brna

.
.

Putin je „jediným zjavným víťazom vojny s Iránom”

Putin je „jediným zjavným víťazom vojny s Iránom“, píše komentátor Bloombergu

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Európe hrozí hospodárska kríza, ak vojna na Blízkom východe potrvá dlhšie ako mesiac

Európe hrozí hospodárska kríza, ak vojna na Blízkom východe potrvá dlhšie ako mesiac, píše Bloomberg

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Putin telefonoval s Orbánom, pochválil ho za principiálny postoj k Ukrajine

Ruský prezident Vladimir Putin a maďarský premiér Viktor Orbán spolu v utorok telefonovali o Ukrajine, zajatých etnických Maďaroch, ako aj…

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kto sa snaží zatiahnuť do vojny arabských susedov Iránu?

Píše o tom exminister Juraj Draxler na sociálnej sieti. Jeho status vám prinášame v plnom znení 

03. 03. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

V Bratislave pristál prvý štátny repatriačný let z Blízkeho východu

Na bratislavskom medzinárodnom letisku v utorok podvečer pristál prvý štátny repatriačný let z Blízkeho východu. Slovenských občanov priviezol z Izraela…

03. 03. 2026 | Aktualizované 03. 03. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Aktualizované 03. 03. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Blíži sa akcia ku Dňu žien: Získajte Office 2021 Pro za zvýhodnenú cenu 30,25€ a Windows 11 Pro za 13,25€!

Godeal24 spustil kampaň ku Dňu žien – Women’s Day Sale – so zľavou až 180€ na MS Office, pričom sa…

03. 03. 2026 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov

Jeremyho farma nejen zvířat – až prasata budou lítat

Kniha „Jeremyho farma nejen zvířat – až prasata budou lítat“ od britského autora Jeremy Clarkson prináša vtipný a zároveň realistický…

03. 03. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina sa správa nečestne a my máme právo cítiť sa oklamaní

V diskusnej relácii Téma na TA3 s opozičným poslancom Jurajom Krúpom Marián Kéry (Smer-SSD) jasne pomenoval fakty, ktoré sa niekomu…

03. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Všetko je inak. Orbán vytiahol satelitné snímky

Maďarský premiér Viktor Orbán zverejnil satelitné snímky prečerpávacej stanice ropy Brody, ktoré podľa jeho názoru naznačujú prevádzkyschopnosť ropovodu Družba

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

NAŽIVO o dianí na Blízkom východe – Jedným z dôvodov začatia amerických útokov na Irán boli kroky Izraela

Aj dnes sledujeme aktuálnu situáciu na Blízkom východe po sobote , kedy Spojené štáty americké a Izrael zaútočili na Irán

03. 03. 2026 | Aktualizované 03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Aktualizované 03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Rusko mení taktiku. Ukrajina hľadá odpoveď

Rusko začalo používať „Šahídy“ v extrémne nízkych výškach, informoval veliteľ Syrskyj

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Veľká razia: Inšpekcia zatýka čurillovcov a prokurátora Šúreka. “Prišla armáda kukláčov,” tvrdí Kubina

Policajná inšpekcia dnes ráno rozbehla veľkú akciu. Zadržala viacero policajtov bývalej NAKA. Podľa zistení Aktuality.sk by medzi nimi mali byť…

03. 03. 2026 | Aktualizované 03. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Aktualizované 03. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Opozícia panikári. Boja sa o čurillovcov a odplaty

V súvislosti so zadržaním viacerých policajtov z tímu okolo Jána Čurillu, ako aj prokurátora Michala Šúreka je potrebné všimnúť si…

03. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Glück a Melicher pre HS: Niekto klame. Prokurátor nie je hospodársky audítor. Má skúmať, či bol porušený zákon

Minulý piatok v NR SR zasadal brannobezpečnostný výbor, ktorý sa zaoberal zastavením trestného stíhania v prípade darovania našej obrannej techniky…

03. 03. 2026 | Rozhovory | 14 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Rozhovory | 14 min. čítania | 0 komentárov

Trump na pozadí vojny v Iráne vyhlásil, že USA premrhali svoje zbrane pre Ukrajinu a posmešne sa vyjadril o Zelenskom

„Spiaci Joe Biden premrhal všetok čas a peniaze našej krajiny, keď dal všetko P. T. Barnumovi z Ukrajiny – stovky…

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – V Dnepre sa pripravujú na útok

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

03. 03. 2026 | Aktualizované 03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Aktualizované 03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Vláde už nič nedarujú. Opozícia po víkende prešla do veľkého protiútoku

Víkendový úder západnej koalície na Irán možno v očiach verejnosti zatienil tlačovku SMERu na tému požadovaných zmien v inštitúte kajúcnika,…

03. 03. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Zelenskyj povedal, že Fico súhlasil s príchodom na Ukrajinu. A potom zrazu hovoril o stretnutí v EÚ

Slovenský premiér Robert Fico údajne súhlasil s príchodom na rokovania na Ukrajinu, hoci neskôr uviedol, že súhlasil so stretnutím v…

03. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ruské sily začali proti ukrajinskej armáde používať novú krídlatú raketu

Rusko, 3. marca 2026 - V otvorených zdrojoch sa raketa uvádza pod názvom „Izdelije-30“. Nosné prostriedky - strategické bombardéry Tu-95…

03. 03. 2026 | 0 komentárov

Ďalšia fáza operácie USA proti Iránu bude ešte ničivejšia, vyhlásil Rubio

Ďalšia fáza operácie USA proti Iránu bude ešte ničivejšia, vyhlásil minister zahraničných vecí Rubio

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Cristiano Ronaldo aj s rodinou odletel z Rijádu

Portugalský futbalista Cristiano Ronaldo podľa informácií webu euronews.com odletel zo saudskoarabského Rijádu do Madridu. Stalo sa tak po útokoch dronov…

03. 03. 2026 | 0 komentárov

Európa na uterák alebo keď sa amatéri zahrávajú s ohňom

Sledujeme v priamom prenose totálnu stratu kontaktu s realitou. Vyhlásenie predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, ktorá sa nekriticky…

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ruský expert: Prvé kolo obchodnej súťaže medzi Amerikou a Čínou Trump jednoznačne prehral

USA, 3. marca 2026 - Dvojité štandardy medzinárodných finančných organizácií.   V mojom nedávnom článku „Medzinárodný obchod v roku 2025:…

03. 03. 2026 | 0 komentárov

Minimálna mzda by v budúcom roku mala stúpnuť. Je známa aj suma

Minimálna mzda v roku 2027 bude na úrovni 972 eur, ak sa sociálni partneri nedohodnú inak. V roku 2028 by…

03. 03. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Iránu hrozí neúčasť na svetovom šampionáte. Konflikt na Blízkom východe môže zasiahnuť aj MS 2026

Účasť Iránu na nadchádzajúcich majstrovstvách sveta vo futbale sa ocitla vo vážnom ohrození. Iránska futbalová federácia pripustila, že po eskalácii…

03. 03. 2026 | 0 komentárov

Šutaj Eštok: Zodpovednosť za pochybenia musí niesť každý bez ohľadu na postavenie

Ak sa potvrdí, že niekto zneužil uniformu, svoju právomoc alebo dôveru štátu, musí niesť plnú zodpovednosť bez ohľadu na svoje…

03. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Servírovanie bez rozumu: 15 reštaurácií, ktoré robia všetko okrem dobrého jedla

Servírovanie sa v posledných rokoch stalo dôležitejším než samotná chuť jedla. Namiesto pohodlného stolovania vznikli reštaurácie, ktoré sa snažia zaujať…

03. 03. 2026 | 0 komentárov

Výfuk a banán: Čo by sa naozaj stalo, keby ste ho dali do výfuku auta

Výfuk auta je už desaťročia terčom jedného z najznámejších filmových žartov. Výfuk s banánom má podľa filmov zastaviť auto, zneškodniť…

03. 03. 2026 | 0 komentárov

O pozemnej operácii USA v Iráne – Trump a jeho jasný blaf

Včera americký prezident Donald Trump pripustil, že ak to bude potrebné, USA môžu pristúpiť k pozemnej operácii v Iráne

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Starmer uviedol, že Británia vysiela na Cyprus vrtuľníky a nasadzuje aj torpédoborec HMS Dragon.

17:46

Izrael sa nabúral dodopravných kamier v Teheráne a sledoval tak ochrankárov ajatolláha Alího Chameneího a ďalších funkcionárov.

17:38

V budove ministerstva životného prostredia ČR zasahuje kvôli podozrivému balíku polícia.

17:36

Erdogan tvrdí, že Turecko vyvíja diplomatické úsilie na ukončenie konfliktu na Blízkom východe.

17:35

.

“Americké lietadlá doslova strieľajú spojencov Ameriky,” reaguje guvernér na agresiu USA a Izraela

Guvernér Kalifornie, demokrat Gavin Newsom, kritizoval vojenskú operáciu USA proti Iránu a najmä útok na základnú školu pre dievčatá, kde…

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Bioetická komise UNESCO: “Přehodnocení náhradního mateřství: filozofické, psychologické a biomedicínské pohledy”

Zástupci Aliance pro rodinu se v sobotu 28. února 2026 zúčastnili webináře pod záštitou Bioetické komise UNESCO, která s odborníky z…

03. 03. 2026 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina udrela na čiernomorský ropný terminál napriek výstrahe USA

Ukrajina v pondelok nadránom zasiahla ropný terminál v juhoruskom prístave Novorossijsk, oznámila ukrajinská armáda. Útok prišiel niekoľko dní po tom,…

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Clinton pod prísahou vyhlásil, že o Epsteinových sexuálnych zločinoch nevedel

Bývalý americký prezident Bill Clinton nevedel nič o sexuálnych zločinoch zosnulého finančníka a sexuálneho predátora Jeffreyho Epsteina

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Sankcie bez účtu: Kto to zaplatil?

Európa platila drahú energiu, drahé kompenzácie a pokles kúpnej sily. A vo výrobe ubudli pracovné miesta. Prečo o tom nevieme?

03. 03. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

.

ĎALŠIE Z HS

.

Blogy

Matej Michalička

Rastislav Vasilišin

Gustáv Murín

Miroslav Iliaš

Milan Šupa

Marek Brna

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov