Pestrofarebný, rôznorodý, voňavý a chutný svet

Senec 24. decembra 2014 (HSP/Foto: HSP)

 

Koníčkov má viac. Zhotovuje veľa krásnych obdivuhodných vecí. Ozdobuje takmer všetko, čo sa len dá. Vytvára vlastný nádherný svet. Alžbeta Csomorová z Kalinkova /okres Senec/ sa svojim záľubám venuje už dávnejšie.

Ozdobuje rôzne predmety, zhotovuje zaujímavé suveníry, často daruje bežným veciam druhý život. Dokáže ich skrášliť a zmeniť na nepoznanie. Vytvára nádherné vianočné dekorácie a dekorácie z kvetov. Šije kroje a robí darčekové koše. Pečie chutné torty, vyrobené s obrovskou fantáziou. Jeden z jej koníčkov je úzko spojený s týmto sviatočným obdobím. Alžbeta Csomorová zhotovuje doslova unikátne vianočné darčeková predmety a pečie množstvo najchutnejších dobrôt.       

 

Tvorivá od prírody

Ako Alžbeta Csomorová prišla k tomuto “koníčku”? Kedy sa to stalo a prečo?
„Záujímam sa o ručné práce od mojich školských rokov – presnejšie od 5. ročníka ZŠ. Na pracovnom vyučovaní sme sa učili vyšívať a mňa to veľmi zaujalo,“ spomína  ľudová umelkyňa. „Dodnes viem, ktorý vzor som vyšívala ako prvý  a potom som sa začala sama učiť nové vzory, nové techniky. Vždy som dovtedy skúšala, kým sa mi to nepodarilo. Prešla som od jednoduchých vzorov, cez krížikové a nakoniec až k plnej výšivke. Popritom som sa naučila trochu háčkovať, štrikovať. Trochu hovorím preto, že stále nachádzam vzory, ktoré by sa oplatilo vyskúšať. Dnes ma zaujíma vyšívanie so stuhami, čo dokáže vytvoriť plastický 3D efekt. Aj tu sa mám čo učiť.“

Alžbeta Csomorová zhotovuje doslova unikátne vianočné a iné darčeková predmety a pečie množstvo najchutnejších dobrôt

Prečo ju zaujala práve táto činnosť? Vysvetľuje, že za to môžu gény: „Asi som od prírody tvorivý človek, lebo ak sa mi niečo zapáči,  chcem to vyskúšať, naučiť sa a dovtedy pátram, kým to neviem,“ tvrdí.  

 

Jedinečnosť a originalita

Hovorí, že na tejto práci ju najviac baví hlavne to, že stále vytvára niečo nové – čo človek  v obchode nekúpi. Má rada originálne, nie tuctové veci. Preto miluje ľudovú tvorbu za jej jedinečnosť a originalitu. Dokáže nad prácami tráviť celé hodiny, dni či týždne.

Alžbeta Csomorová zhotovuje doslova unikátne vianočné a iné darčeková predmety a pečie množstvo najchutnejších dobrôt

„Vtedy nepotrebujem jesť, ani piť, len pracujem a tvorím. Vymýšľam, pracujem, až kým nepocítim, že je to tip-top. Ak sa dielo vydarí,  som z toho celá „happy“  a teším sa ako malé dieťa. Ja tomu hovorím že je to ,,tutti -frutti“, usmieva sa A. Csomorová. „Stáva sa mi aj to, že sa mi nedarí, ako som si predstavovala. Pokiaľ sa dá, všetko  rozoberiem a  začínam znova. Skúšam dovtedy, kým sa mi to nepodarí. A to ma teší. Teším sa, ak sa mi podarí vytvoriť niečo nové, čo som si predstavovala, teším sa, ak vznikne pekné dielo. Začínala som vyšívaním, potom som sa naučila štrikovať, háčkovať, šiť, piecť /torty,  zákusky/, vytvárať rôzne dekorácie, zdobiť vajíčka, fľaše. Postavili sme dom, pribudli ešte práce okolo domu (kvety, záhrada). Stále vidím veľa priestoru na tvorbu, aby sa človek učil vytvárať pre seba i blízkych niečo nové a pekné,“ vysvetľuje umelkyňa.

 

„Pomáha mi celá rodina“

Zaujímalo nás, či tvorí sama alebo má aj “spoločníkov” – nejaké spriaznené duše, menší kolektív okolo seba. Hovorí, že ak je to potrebné, tak jej pomáha  aj blízka rodina. Vždy záleží na tom, čo tvorí. Vysvetľuje: „Manžel Štefan pracuje turnusovo a preto má tiež dosť voľného času. Pomáha mi pri  ťažších prácach v záhrade,  pri  vyfukovaní  vajíčok, prípadne navarí,  aby som sa mohla venovať svojim záľubám,“ hovorí A. Csomorová a prízvukuje: „Variť som ho naučila ja a môžem povedať, že sa mi to veľmi oplatilo. On sa tiež teší, ak každému chutí , čo navaril. My sa tak vzájomne dopĺňame, pretože on sa venuje stolnému tenisu a chodí hrávať za Šamorín, v čom ho podporujem. Vždy si to zorganizujeme tak, aby sme sa mohli venovať tomu, čo nás baví. On má presne dané, kedy má tréningy či zápasy a preto niektoré veci robíme spoločne, aby  sme všetko stihli. Ak potrebujem niečo vyrobiť z dreva,  pomáha mi syn Zoltán. Popri práci študuje na Technickej univerzite vo Zvolene. Robila som napríklad drevené ozdobné črepníky a základ mi spravil on, ostatné  bolo na mne. Ak je treba, pomôže aj dcéra Lucia, ale ona  je večný začiatočník. Všetci ma podporujú hlavne v tom, že mi nezavadzajú a to je dobre. Každý nech sa venuje tomu. čo ho baví,“ je presvedčená Alžbeta Csomorová..

Svoje výtvory doposiaľ vystavovala iba doma. Buď  ich rozdala, ak sa niekomu páčili, alebo ich darovala príbuzným a známym pri príležitosti rôznych sviatkov.

Alžbeta Csomorová zhotovuje doslova unikátne vianočné a iné darčeková predmety a pečie množstvo najchutnejších dobrôt

„Nikdy som svoje diela nevystavovala. Takže o mojej tvorbe vedeli len moji blízki alebo priatelia a známi. A tí väčšinou niečo z mojej tvorby aj tak  dostali. Koncom minulého roka  bola v susednej dedine výstava. Táto udalosť ma ovplyvnila natoľko, že som poslala   fotografie mojich prác  mne neznámym  ľuďom. Chcela som poznať ich názor na moje výtvory.  Sama rada chodím na výstavy, vždy tam  nájdem  niečo nové, čo ma dokáže inšpirovať alebo  povzbudiť  k novej tvorbe. Ak by ma oslovili, že chystajú nejakú výstavu, rada by som im pripravila niečo zo svojej tvorby,“ prezradila Alžbeta Csomorová. 

 

Nádherná torta – sud

Svoje diela väčšinou rozdala. Obvykle ich robila k určitej príležitosti alebo pre konkrétnu osobu. Viackrát to boli gratulačné knihy k životnému jubileu. Do knihy vložila malý darček – s cirkevnou tematikou a svätými obrázkami. Alebo na  jednej strane  umiestnila  fotografiu  hravého dieťaťa a na druhej bol symbol profesie, ku ktorej sa dopracovalo, keď vyrástlo a všetko bolo dozdobené rôznou dekoráciou. V knihe venovanej narodeniu dieťaťa  na jednej strane bolo napísané meno s ozdobou a na druhej základné údaje novorodeniatka  – dátum narodenia, dĺžka, váha  a pod. 

Alžbeta Csomorová zhotovuje doslova unikátne vianočné a iné darčeková predmety a pečie množstvo najchutnejších dobrôt

„Poslednú gratulačnú knihu som robila pre môjho suseda Michala Tótha, ktorý mi veľa pomohol a oslavoval 50-ku. Do gratulačnej knihy som dala vlastnoručne vyrábané kvetiny zo stúh a na druhej strane, okrem kvetín, som umiestnila aj vyznamenanie – Rád 1. triedy – najlepší sused,“ spomína si A. Csomorová. „Často vo svojich dielach zvýrazňujem charakter  človeka, ktorému bude darček venovaný – ozdobné koše a fľaše, knihy, torty… Napríklad na klobásový festival som robila ozdobu na fľašu s ocenením „Zlatá klobása“. Samotnú  zlatú klobásu som vytvorila z červenej mašle, ktorá mala na okraji zlatý pás. Ten posledný kúsok bol pre môjho  suseda, kde som mu na kabátik dala okrem kvetiny aj vlastnoručne vyrobenú malú 50-ku.  Pečiem torty s použitím rôznych motívov. Napríklad  tortu v tvare  suda – pre pánov  zdobím podľa toho, či má dotyčný pán rád víno alebo niečo iné. Tortu  –  otvorenú  alebo zatvorenú knihu robím pri rôznych  príležitostiach –  narodenia dieťaťa, ukončenia štúdia a pod. Najviac sa mi páčili tie, ktoré  som upiekla v tvare starodávneho kočíka s ozajstnou bábikou. Môjmu  mužovi, keďže má rád stolný tenis, som urobila tortu v tvare pinpongového stola aj so sieťkou,“ prezradila A. Csomorová.

 

Počas najkrajších sviatkov roka

Počas týchto najkrajších sviatkov roka  má najviac roboty. Na Vianoce robí okrem iného rôzne perníky (vo  forme 3D krajiniek) a suché pečivo.

„Môj vianočný pozdrav nie je pohľadnica, ale 23. decembra obehám osobne rodinu alebo pošlem svojim blízkym a tým, ktorí mi v roku pomohli, prianie veselých sviatkov – každému venujem balík suchého pečiva s perníkmi a niektorým pridám perníkový veniec či perníkovú  dekoráciu. Už som z toho vytvorila peknú  rodinnú tradíciu. Robím to už 16 rokov, nie však z vypočítavosti, ale z lásky. Poteší ma, ak sa moje výrobky páčia a ak viem potešiť  človeka. Šťastie v očiach a úsmevy ľudí z mojich výrobkov je pre mňa najlepšou odmenou,“ hovorí..

Alžbeta Csomorová zhotovuje doslova unikátne vianočné a iné darčeková predmety a pečie množstvo najchutnejších dobrôt

Veľa starostí má aj na Veľkú noc – zase pečie suché pečivo, barančekov, perníkových zajačikov, zdobí veľkonočné vajíčka, pripravuje veľkonočné dekorácie. 

„Vajíčka zdobím rôznou technikou. Najprv som používala slamu a teraz lepím rôzne materiály  a stužky. Vytváram na nich pekné dekorácie alebo kvetinové koše. Stále sa učím nové techniky, ktoré kombinujem a tvorím originálne kúsky. Aj keď sa niektoré dielo zdá byť jednoduché, je za ním veľa práce, fantázie, ale aj radosti. Teší ma, že sa mnohé dostali do rôznych krajín v Európskej únii, do Ruska a Ukrajiny. Jednu dekoračnú knihu mám až v Austrálii. Putovali  do rúk obyčajných ľudí a verím, že ich potešili,“ dodala A. Csomorová.  

 

Každý má svoje záľuby

Spomína si, že tvorila aj vtedy, keď mala menšie deti. Naučila ich, ako sa majú hrať a hrali sa pri nej. Dodnes si pamätajú bábkové rozprávky, ktoré spolu pozerali, hrali sa a tvorili. Oni svoje a ich maminka svoje.

Alžbeta Csomorová zhotovuje doslova unikátne vianočné a iné darčeková predmety a pečie množstvo najchutnejších dobrôt

„Veľmi mi vtedy pomohol  manžel tým, že sa hral s deťmi. Pracovala som dlho na zmeny  (denná a nočná) a mala som veľa voľného času. Deti v podstate vyrástli tak,  že som bola skoro stále s nimi. Pokiaľ boli deti menšie, manžel sa po práci s nimi hral a ja som pri nich tvorila. Takže všetci sme boli spolu, len každý si robil iné. S ťažkým srdcom počúvam dnešné niektoré mamičky, ako sa sťažujú, že nič nestíhajú popri deťoch, pritom nezabúdajú fajčiť jednu cigaretu za druhou a chváliť sa, kde boli nakupovať a aký seriál pozerajú. Pritom viem, že ak neuvidia tri časti, nič nezmeškajú. Ja im to doprajem, len potom nech sa nedivia, že deti sú hyperaktívne , zlé, neposlúchajú. Čakajú, že ich určité veci naučia v škôlke  a v škole. Ale to hlavné musí urobiť rodič. Dieťa je živý tvor, ktorému sa treba venovať od narodenia. Keďže moje deti už vyrástli a každé má vlastné  záľuby, predsa sa dodnes snažíme veľa vecí robiť spolu. Vzájomne sa pri koníčkoch tolerujeme. Ak je potrebné, tak si aj pomáhame. Vytvorili sme si k tomu vhodné podmienky. Postavili  sme  rodinný dom,  v ktorom má každý  miesto na svoje záujmy. Záleží len od neho, kedy sa im venuje,“ je presvedčená A. Csomorová.

 

Tvorí pre známych

Často, kým pripravovala svoje originálne diela, tvorila po večeroch a televízor slúžil iba ako „kulisa“. A stále pociťuje nedostatok času – stále niečo robí.

„Nemám čas na nič. Stále niečo nové nachádzam a stále ma niečo zaujme a motivuje. Neustále sa niečo nové učím. Snažím sa, aby som si práce okolo domácnosti zorganizovala tak, aby som všetko stíhala. Každý piatok mám hospodársky deň, kedy upratujem. Iné dni mi  zostávajú na rôzne iné práce  alebo záujmy. V zimnom období  sa venujem viac tvorbe, keďže  vonku sa nedá príliš veľa robiť.  V lete je veľa práce v záhrade. Máme okrasnú i zeleninovú záhradu, jazierko, bazén,“ hovorí A. Csomorová. 

Alžbeta Csomorová zhotovuje doslova unikátne vianočné a iné darčeková predmety a pečie množstvo najchutnejších dobrôt

Rada tvorí pre tých, ktorých pozná osobne. Myslí na nich, chce im urobiť radosť. Ale s takým istým elánom a chuťou zhotovuje darčeky aj pre neznámych, úplne cudzích ľudí – každého chce potešiť svojimi peknými originálnymi výrobkami. Vôbec sa nenudí. Nemá na to čas. 

 

Využiť drahocenný čas

„Tým, ktorí sa nudia, pozerajú nezmyslené seriály, hrajú počítačové hry, surfujú na sociálnych sieťach alebo robia iné nezmysly, poradím – vyberajte si také programy, kde sa niečo naučíte. Počítač alebo internet je dobrá vec, ale zlý pán. Aký má zmysel mať na facebooku viac priateľov, ak s nikým sa nestýkate, prípadne  vás na ulici nikto ani nepozdraví.  Nájdite si v živote takú činnosť, ktorá vás zaujme, pobaví, poteší, prinesie trochu radosti, obohatí a skvalitní váš život. To, čo môžete dať sebe aj iným, je váš drahocenný čas. Škoda by ho bolo premrhať. Radšej sa zaoberajte zmysluplnou činnosťou, ktorá prinesie radosť vám a vašim blízkym a známym,“ povedala Alžbeta Csomorová.  

eu

Gallery is empty!
Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ankara zváži nákup ďalšieho ruského systému protivzdušnej obrany, tvrdí Erdogan

0 icon

Istanbul 26. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Mustafa Kamaci/Presidential Press Service Pool via AP)   Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že napriek silným námietkam Spojených štátov zváži nákup druhého systému protivzdušnej obrany ruskej výroby. V rozhovore pre americkú spravodajskú televíziu CBS News uviedol, že Ankara sa sama rozhodne, aké obranné systémy nakúpi…

V Ríme sa potulujú húfy diviakov, hľadajú jedlo pri odpadkových košoch i terasách reštaurácií

0 icon

Rím 26. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Gregorio Borgia)   V talianskom Ríme majú problém s vysokým počtom diviakov. Tie sa vyskytujú predovšetkým v mestských parkoch, v blízkosti obchodov, detských ihrísk či odpadkových košov, častokrát dokonca v početnejších skupinkách 10 - 30 kusov Odhaduje sa, že v mestských parkoch regióna Lazio, ktorého centrom…

Halák sa teší na sezónu vo Vancouveri, začne ako dvojka. Kľúčová bude vyrovnanosť výkonov, tvrdí

0 icon

Bratislava 26. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Darryl Dyck/The Canadian Press via AP)   Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák čoskoro začne svoju šestnástu sezónu v NHL a po 11 rokoch sa vracia do Kanady. Jeho v poradí šiestym pôsobiskom v elitnej profilige a po Montreale druhým kanadským bude tím Vancouver Canucks Tridsaťšesťročný skúsený…

Slafkovský má striebro z C1, Škáchová bola len sekundu od medaily

0 icon

Bratislava 26. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovenský reprezentant Alexander Slafkovský vybojoval striebornú medailu v kategórii C1 na záver finálových bojov na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v bratislavskom Čunove. Ďalší Slovák Matej Beňuš skončil vo finále desiaty, keď chytil 50-sekundovú penalizáciu. Zlato si vybojoval Čech Václav Chaloupka a bronz…

Hamilton dosiahol na VC Ruska 100. víťazstvo: “Dnes som bol odhodlaný”

0 icon

Soči 26. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Yuri Kochetkov/Pool Photo via AP)   Brit Lewis Hamilton z Mercedesu dosiahol na nedeľňajšej Veľkej cene Ruska jubilejné sté víťazstvo v motoristickom seriáli MS F1. Na druhom mieste finišoval Holanďan Max Verstappen z Red Bullu, tretí prišiel do cieľa Španiel Carlos Sainz z Ferrari Sedemnásobný majster…

Voľby v Nemecku: Prvé výsledky exit pollov boli tesné. SPD tvrdí, že získala mandát na vládnutie, CDU je z výsledkov sklamaná. Scholz sa vidí ako budúci kancelár

0 icon

Berlín 26. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber,Peter Kneffel/DPA via AP)   Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) má jasný "mandát na vládnutie". Vyhlásil to v nedeľu po uzavretí volebných miestností a zverejnení výsledkov z exit pollov generálny tajomník SPD Lars Klingbeil, informuje agentúra AFP SPD podľa televízie ZDF predbehla úniu CDU/CSU so…

Do Taiwanu dorazili vakcíny proti covidu, ktoré krajine darovalo Slovensko. Na ikonickom mrakodrape sa včera rozsvietilo poďakovanie

0 icon

Tchaj-pej 26. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí)   Do Taiwanu v nedeľu dorazilo 160.000 dávok vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, ktoré krajine darovalo Slovensko. Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen poďakovala Slovensku za tento dar na sociálnej sieti Facebook, informovala taiwanská štátna tlačová agentúra CNA Taiwan tieto vakcíny…

Lengvarský pripúšťa sprísnenie protipandemických opatrení. Na zavedenie povinného očkovania zatiaľ nie je politická vôľa, za otázny minister označil spôsob jeho vynucovania

0 icon

Bratislava 26. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) pripúšťa sprísnenie protipandemických opatrení. Naznačil to v nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike Tvrdí, že zatiaľ nie je politická vôľa na zavedenie povinného očkovania, pričom za otázny vidí spôsob jeho vynucovania. "Nechceme ľudí obmedzovať ani zavádzať…

Víťazné sólo a obhajoba Alaphilippa, Sagan až v tretej desiatke

0 icon

Bratislava 26. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Francúzsky cyklista Julian Alaphilippe obhájil titul majstra sveta v pretekoch s hromadným štartom. Na svetovom šampionáte v belgickom Leuvene predviedol v záverečných 16 km suverénnu sólojazdu, ktorú dotiahol do víťazného konca Alaphilippe obhájil víťazstvo spred roka z talianskej Monzy a vybojoval desiaty dúhový…

Prezidentka sa stretne s premiérom, hovoriť budú o situácii v bezpečnostných zložkách

0 icon

Bratislava 26. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka Zuzana Čaputová sa v pondelok (27. 9.) v Prezidentskom paláci stretne s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO).  Diskutovať majú o situácii v bezpečnostných zložkách. TASR o tom informovala hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková. Čaputová toto stretnutie avizovala ešte 14. septembra. Vtedy zároveň vyzvala…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Kapitalistický štát – smetisko, právnych objektov, subjektov a názorov.

0icon

Ak má niečo v prírode či spoločnosti sa vyvíjať evolučným spôsobom, potom to musí mať „hlavu aj pätu“, teda musí mať pevne stanovené protipóly, ktoré pracujú podľa zákona „o jednote a boji protikladov“. Ak tomu tak nie je, potom procesy podliehajú entropii- neusporiadanosti (náhodnosť, neporiadok, mieru neurčitosti) systému. Takýto systém…

Marek Brna

Žiadna zjednotená Európa nie je

0icon

S odstupom takmer 18 rokov možno konštatovať, že rozšírenie Európskej únie skončilo pre postsocialistické krajiny fiaskom. Dlho predlho možno polemizovať o tom, či východoeurópske štáty pristúpením viac získali ako stratili. Západ k nim bez akýchkoľvek zábran pristupuje po celý čas ako ku kolóniám. Vyciciava ich ekonomické aj ľudské zdroje. Priemerná…

Pavel Jacz

Matovič je najšikovnejší slovenský politik. Žiaľ, iba ….

0icon

  (Zdroj Sputnik News) To, čo sa dnes deje v spoločnosti, v politike, na štátnych úradoch a najmä v policajných a s nimi súvisiacich zložkách, ktoré majú dbať na dodržiavanie zákonov je výslednica ťaženia súčasnej klapkovo jednosmernej „najprofesionálnejšej“ slovenskej vlády v histórii (aspoň si myslím, že „šikovnejšía“ nebola žiadna doteraz),…

Boris Mesár

1. Nórsko : COVID je sezónna chrípka ? 2. Členovia kongresu USA a ich zamestnanci sú oslobodení od Bidenovho očkovacieho mandátu 3. Prečo je na celom svete zrazu extrémne vážny nedostatok pracovníkov? 4. ZAOČKOVANÁ SLOVENSKÁ HEREČKA ŠVIDRAŇOVÁ DOSTALA COVID

0icon

1.Koronavírus možno teraz zaradiť do jedného z niekoľkých respiračných ochorení so sezónnymi odchýlkami, uviedol Geir Bukholm, zástupca riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH). Za posledný rok a pol bol Covid-19 klasifikovaný ako všeobecne nebezpečná choroba. To sa však môže čoskoro zmeniť, pretože asistent riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH) Geir Bukholm…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť I.

0icon

Môže sa zdať, že položená otázka, ako nadpis článku, nemá a nedáva žiadny zmysel. Najmä ak si človek uvedomí, že sa praktický nikde nespomína, neuvádza, nezdôrazňuje a nekonštatuje, že všetci žijeme v skutočnej kapitalistickej spoločnosti. Toto úmyselné vynechávanie charakteristiky, v akej spoločnosti žijeme, má ďalekosiahly význam a nie je to…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP 10 dôvodov, kvôli ktorým je ťažké byť nadpriemerne vysoký

0 icon

Máš dva metre a stretávaš sa denno denne s problémami, ktoré ti tvoja výška spôsobuje? Samozrejme, nemajú to ľahké ani nízki ľudia... No v dnešnom príspevku dáme priestor vtipným situáciam, do ktorých sa dostávajú tí nadmerne vysokí. Život nie je vždy jednoduchý a to dokazujú aj nasledujúce fotografie.  1. Keď…

10 vtipných ilustrácií z bežného života, v ktorých sa nájde každý z nás

0 icon

Premýšľal si niekedy nad tým, ako vyzerá náš celý život? Ako si robíme domáce úlohy, ako sa snažíme byť romantickí a podobne? Nie? Nevadí. Dnes ti ukážeme 10 týchto vtipných ilustrácií, ktoré ti ukážu, ako prebieha náš život troška z tej vtipnejšej stránky. Autorom je Sanesparza. Tento komický umelec vo…

Zvrátenosť, alebo genialita? Ako Rusi počas vojny využívali protitankové psy: 1. časť

0 icon

Opäť sa nachádzame v období druhej svetovej vojny. Inak, vedeli ste, že druhá svetová vojna je najpodrobnejšie zachyteným vojnovým konfliktom na svete? Napriek tomu ostáva mnoho vecí nejasných a nie vždy, ako už naši pravidelní čitatelia určite vedia, sa nám podarí vypátrať všetko dopodrobna. No o tajnej protitankovej zbrani Ruska…

TOP 10 najzvláštnejších povolaní na svete. Toto by si robiť naozaj nechcel

0 icon

Pamätáš si, keď si bol dieťa a uvažoval si nad svojou vysnenou prácou, ktorá bola taká úžasná, že si si myslel, že vlastne ani nebudeš musieť pracovať? Potom si sa dostal na strednú a vysokú školu a život ti dal takú facku, že sa všetky tvoje detské sny okamžite rozplynuli? Nuž,…

Sú prírodné potraviny a prírodná strava pre ľudské telo prospešné?

0 icon

Popularita hnutia za prírodné potraviny, ktoré vzniklo v 40. rokoch 20. storočia, stúpa aj naďalej. Ak sa sústredíme na konzumáciu nespracovaných potravín, zvýšime príjem vlákniny a mikroživín, čím si podporíme zdravie. No ak to budeme s podobným prístupom preháňať, nemusí nám to prospievať. Prinášame ďalší článok z oblasti živín a…

Armádny Magazín

Podpora operácií vo vzdialených a drsných prostrediach. Pentagon začal vyvíjať mobilné jadrové reaktory

0 icon

USA, 26.september 2021 (AM) – Program na výrobu mobilných jadrových reaktorov pre armádu, ktorý bol spustený v USA, naberá na obrátkach. Podľa Miltary.com bude väčšina prác vykonaná v jadrovom laboratóriu v Idahu.  

Model 437 – bezpilotné stíhacie lietadlo od spoločnosti Northrop Grumman

0 icon

USA, 26. septembra 2021 (AM) – Pre potreby amerického vojenského letectva (USAF) bol vyvinutý ďalší model navádzaného bezpilotného lietadla, tzv. „verná dvojička“ či „verný navádzaný“ (angl. loyal wingman). Napriek tomu,

Izraelský expert Kedmi o atentáte: "Kým na seba strieľajú, nestrieľajú na Donbasanov"

0 icon

Izrael, 26.september 2021 (AM) – Izraelský expert Jakov Kedmi prehovoril o pokuse o zabitie prvého asistenta prezidenta Ukrajiny Serhija Šefira. Podľa bývalého šéfa špeciálnej služby Nativ nie je na incidente nič prekvapujúce.   Neidentifikované osoby spustili v stredu paľbu na auto Serhija Šefira, prvého poradcu ukrajinského prezidenta. Vodič utrpel

"Nepotrebujeme Wagnerovcov". Francúzsky minister reaguje na zosilnený tlak ruskej bezpečnostnej agentúry

0 icon

Mali, 26.september 2021 (AM) – Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian uviedol, že nepotrebuje vyslať PMC Wagner do Mali. Takéto zasahovanie do vnútorných záležitostí tejto africkej krajiny hrozí „vážnymi následkami“. Správu zverejnilo tlač

Prečo Rusi odtajňujú dokumenty o konaní japonských militaristov pred i počas 2. sv. vojny?

0 icon

Rusko, 25. septembra 2021 (AM) – Predseda vedeckej rady Ruskej vojensko-historickej spoločnosti, jeden z popredných japonológov Ruska Anatolij Arkadievič Koškin, tvrdí, že odtajnenie týchto dokumentov preukáže pokrytectvo súčasných japonských radikálov, požadujúcich od Ruska vrátenie Kurilských ostrovov.   Podľa Koškina Japo

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali