Pestrofarebný, rôznorodý, voňavý a chutný svet

Senec 24. decembra 2014 (HSP/Foto: HSP)

 

Koníčkov má viac. Zhotovuje veľa krásnych obdivuhodných vecí. Ozdobuje takmer všetko, čo sa len dá. Vytvára vlastný nádherný svet. Alžbeta Csomorová z Kalinkova /okres Senec/ sa svojim záľubám venuje už dávnejšie.

Ozdobuje rôzne predmety, zhotovuje zaujímavé suveníry, často daruje bežným veciam druhý život. Dokáže ich skrášliť a zmeniť na nepoznanie. Vytvára nádherné vianočné dekorácie a dekorácie z kvetov. Šije kroje a robí darčekové koše. Pečie chutné torty, vyrobené s obrovskou fantáziou. Jeden z jej koníčkov je úzko spojený s týmto sviatočným obdobím. Alžbeta Csomorová zhotovuje doslova unikátne vianočné darčeková predmety a pečie množstvo najchutnejších dobrôt.       

 

Tvorivá od prírody

Ako Alžbeta Csomorová prišla k tomuto „koníčku“? Kedy sa to stalo a prečo?
„Záujímam sa o ručné práce od mojich školských rokov – presnejšie od 5. ročníka ZŠ. Na pracovnom vyučovaní sme sa učili vyšívať a mňa to veľmi zaujalo,“ spomína  ľudová umelkyňa. „Dodnes viem, ktorý vzor som vyšívala ako prvý  a potom som sa začala sama učiť nové vzory, nové techniky. Vždy som dovtedy skúšala, kým sa mi to nepodarilo. Prešla som od jednoduchých vzorov, cez krížikové a nakoniec až k plnej výšivke. Popritom som sa naučila trochu háčkovať, štrikovať. Trochu hovorím preto, že stále nachádzam vzory, ktoré by sa oplatilo vyskúšať. Dnes ma zaujíma vyšívanie so stuhami, čo dokáže vytvoriť plastický 3D efekt. Aj tu sa mám čo učiť.“

Alžbeta Csomorová zhotovuje doslova unikátne vianočné a iné darčeková predmety a pečie množstvo najchutnejších dobrôt

Prečo ju zaujala práve táto činnosť? Vysvetľuje, že za to môžu gény: „Asi som od prírody tvorivý človek, lebo ak sa mi niečo zapáči,  chcem to vyskúšať, naučiť sa a dovtedy pátram, kým to neviem,“ tvrdí.  

 

Jedinečnosť a originalita

Hovorí, že na tejto práci ju najviac baví hlavne to, že stále vytvára niečo nové – čo človek  v obchode nekúpi. Má rada originálne, nie tuctové veci. Preto miluje ľudovú tvorbu za jej jedinečnosť a originalitu. Dokáže nad prácami tráviť celé hodiny, dni či týždne.

Alžbeta Csomorová zhotovuje doslova unikátne vianočné a iné darčeková predmety a pečie množstvo najchutnejších dobrôt

„Vtedy nepotrebujem jesť, ani piť, len pracujem a tvorím. Vymýšľam, pracujem, až kým nepocítim, že je to tip-top. Ak sa dielo vydarí,  som z toho celá „happy“  a teším sa ako malé dieťa. Ja tomu hovorím že je to ,,tutti -frutti“, usmieva sa A. Csomorová. „Stáva sa mi aj to, že sa mi nedarí, ako som si predstavovala. Pokiaľ sa dá, všetko  rozoberiem a  začínam znova. Skúšam dovtedy, kým sa mi to nepodarí. A to ma teší. Teším sa, ak sa mi podarí vytvoriť niečo nové, čo som si predstavovala, teším sa, ak vznikne pekné dielo. Začínala som vyšívaním, potom som sa naučila štrikovať, háčkovať, šiť, piecť /torty,  zákusky/, vytvárať rôzne dekorácie, zdobiť vajíčka, fľaše. Postavili sme dom, pribudli ešte práce okolo domu (kvety, záhrada). Stále vidím veľa priestoru na tvorbu, aby sa človek učil vytvárať pre seba i blízkych niečo nové a pekné,“ vysvetľuje umelkyňa.

 

„Pomáha mi celá rodina“

Zaujímalo nás, či tvorí sama alebo má aj „spoločníkov“ – nejaké spriaznené duše, menší kolektív okolo seba. Hovorí, že ak je to potrebné, tak jej pomáha  aj blízka rodina. Vždy záleží na tom, čo tvorí. Vysvetľuje: „Manžel Štefan pracuje turnusovo a preto má tiež dosť voľného času. Pomáha mi pri  ťažších prácach v záhrade,  pri  vyfukovaní  vajíčok, prípadne navarí,  aby som sa mohla venovať svojim záľubám,“ hovorí A. Csomorová a prízvukuje: „Variť som ho naučila ja a môžem povedať, že sa mi to veľmi oplatilo. On sa tiež teší, ak každému chutí , čo navaril. My sa tak vzájomne dopĺňame, pretože on sa venuje stolnému tenisu a chodí hrávať za Šamorín, v čom ho podporujem. Vždy si to zorganizujeme tak, aby sme sa mohli venovať tomu, čo nás baví. On má presne dané, kedy má tréningy či zápasy a preto niektoré veci robíme spoločne, aby  sme všetko stihli. Ak potrebujem niečo vyrobiť z dreva,  pomáha mi syn Zoltán. Popri práci študuje na Technickej univerzite vo Zvolene. Robila som napríklad drevené ozdobné črepníky a základ mi spravil on, ostatné  bolo na mne. Ak je treba, pomôže aj dcéra Lucia, ale ona  je večný začiatočník. Všetci ma podporujú hlavne v tom, že mi nezavadzajú a to je dobre. Každý nech sa venuje tomu. čo ho baví,“ je presvedčená Alžbeta Csomorová..

Svoje výtvory doposiaľ vystavovala iba doma. Buď  ich rozdala, ak sa niekomu páčili, alebo ich darovala príbuzným a známym pri príležitosti rôznych sviatkov.

Alžbeta Csomorová zhotovuje doslova unikátne vianočné a iné darčeková predmety a pečie množstvo najchutnejších dobrôt

„Nikdy som svoje diela nevystavovala. Takže o mojej tvorbe vedeli len moji blízki alebo priatelia a známi. A tí väčšinou niečo z mojej tvorby aj tak  dostali. Koncom minulého roka  bola v susednej dedine výstava. Táto udalosť ma ovplyvnila natoľko, že som poslala   fotografie mojich prác  mne neznámym  ľuďom. Chcela som poznať ich názor na moje výtvory.  Sama rada chodím na výstavy, vždy tam  nájdem  niečo nové, čo ma dokáže inšpirovať alebo  povzbudiť  k novej tvorbe. Ak by ma oslovili, že chystajú nejakú výstavu, rada by som im pripravila niečo zo svojej tvorby,“ prezradila Alžbeta Csomorová. 

 

Nádherná torta – sud

Svoje diela väčšinou rozdala. Obvykle ich robila k určitej príležitosti alebo pre konkrétnu osobu. Viackrát to boli gratulačné knihy k životnému jubileu. Do knihy vložila malý darček – s cirkevnou tematikou a svätými obrázkami. Alebo na  jednej strane  umiestnila  fotografiu  hravého dieťaťa a na druhej bol symbol profesie, ku ktorej sa dopracovalo, keď vyrástlo a všetko bolo dozdobené rôznou dekoráciou. V knihe venovanej narodeniu dieťaťa  na jednej strane bolo napísané meno s ozdobou a na druhej základné údaje novorodeniatka  – dátum narodenia, dĺžka, váha  a pod. 

Alžbeta Csomorová zhotovuje doslova unikátne vianočné a iné darčeková predmety a pečie množstvo najchutnejších dobrôt

„Poslednú gratulačnú knihu som robila pre môjho suseda Michala Tótha, ktorý mi veľa pomohol a oslavoval 50-ku. Do gratulačnej knihy som dala vlastnoručne vyrábané kvetiny zo stúh a na druhej strane, okrem kvetín, som umiestnila aj vyznamenanie – Rád 1. triedy – najlepší sused,“ spomína si A. Csomorová. „Často vo svojich dielach zvýrazňujem charakter  človeka, ktorému bude darček venovaný – ozdobné koše a fľaše, knihy, torty… Napríklad na klobásový festival som robila ozdobu na fľašu s ocenením „Zlatá klobása“. Samotnú  zlatú klobásu som vytvorila z červenej mašle, ktorá mala na okraji zlatý pás. Ten posledný kúsok bol pre môjho  suseda, kde som mu na kabátik dala okrem kvetiny aj vlastnoručne vyrobenú malú 50-ku.  Pečiem torty s použitím rôznych motívov. Napríklad  tortu v tvare  suda – pre pánov  zdobím podľa toho, či má dotyčný pán rád víno alebo niečo iné. Tortu  –  otvorenú  alebo zatvorenú knihu robím pri rôznych  príležitostiach –  narodenia dieťaťa, ukončenia štúdia a pod. Najviac sa mi páčili tie, ktoré  som upiekla v tvare starodávneho kočíka s ozajstnou bábikou. Môjmu  mužovi, keďže má rád stolný tenis, som urobila tortu v tvare pinpongového stola aj so sieťkou,“ prezradila A. Csomorová.

 

Počas najkrajších sviatkov roka

Počas týchto najkrajších sviatkov roka  má najviac roboty. Na Vianoce robí okrem iného rôzne perníky (vo  forme 3D krajiniek) a suché pečivo.

„Môj vianočný pozdrav nie je pohľadnica, ale 23. decembra obehám osobne rodinu alebo pošlem svojim blízkym a tým, ktorí mi v roku pomohli, prianie veselých sviatkov – každému venujem balík suchého pečiva s perníkmi a niektorým pridám perníkový veniec či perníkovú  dekoráciu. Už som z toho vytvorila peknú  rodinnú tradíciu. Robím to už 16 rokov, nie však z vypočítavosti, ale z lásky. Poteší ma, ak sa moje výrobky páčia a ak viem potešiť  človeka. Šťastie v očiach a úsmevy ľudí z mojich výrobkov je pre mňa najlepšou odmenou,“ hovorí..

Alžbeta Csomorová zhotovuje doslova unikátne vianočné a iné darčeková predmety a pečie množstvo najchutnejších dobrôt

Veľa starostí má aj na Veľkú noc – zase pečie suché pečivo, barančekov, perníkových zajačikov, zdobí veľkonočné vajíčka, pripravuje veľkonočné dekorácie. 

„Vajíčka zdobím rôznou technikou. Najprv som používala slamu a teraz lepím rôzne materiály  a stužky. Vytváram na nich pekné dekorácie alebo kvetinové koše. Stále sa učím nové techniky, ktoré kombinujem a tvorím originálne kúsky. Aj keď sa niektoré dielo zdá byť jednoduché, je za ním veľa práce, fantázie, ale aj radosti. Teší ma, že sa mnohé dostali do rôznych krajín v Európskej únii, do Ruska a Ukrajiny. Jednu dekoračnú knihu mám až v Austrálii. Putovali  do rúk obyčajných ľudí a verím, že ich potešili,“ dodala A. Csomorová.  

 

Každý má svoje záľuby

Spomína si, že tvorila aj vtedy, keď mala menšie deti. Naučila ich, ako sa majú hrať a hrali sa pri nej. Dodnes si pamätajú bábkové rozprávky, ktoré spolu pozerali, hrali sa a tvorili. Oni svoje a ich maminka svoje.

Alžbeta Csomorová zhotovuje doslova unikátne vianočné a iné darčeková predmety a pečie množstvo najchutnejších dobrôt

„Veľmi mi vtedy pomohol  manžel tým, že sa hral s deťmi. Pracovala som dlho na zmeny  (denná a nočná) a mala som veľa voľného času. Deti v podstate vyrástli tak,  že som bola skoro stále s nimi. Pokiaľ boli deti menšie, manžel sa po práci s nimi hral a ja som pri nich tvorila. Takže všetci sme boli spolu, len každý si robil iné. S ťažkým srdcom počúvam dnešné niektoré mamičky, ako sa sťažujú, že nič nestíhajú popri deťoch, pritom nezabúdajú fajčiť jednu cigaretu za druhou a chváliť sa, kde boli nakupovať a aký seriál pozerajú. Pritom viem, že ak neuvidia tri časti, nič nezmeškajú. Ja im to doprajem, len potom nech sa nedivia, že deti sú hyperaktívne , zlé, neposlúchajú. Čakajú, že ich určité veci naučia v škôlke  a v škole. Ale to hlavné musí urobiť rodič. Dieťa je živý tvor, ktorému sa treba venovať od narodenia. Keďže moje deti už vyrástli a každé má vlastné  záľuby, predsa sa dodnes snažíme veľa vecí robiť spolu. Vzájomne sa pri koníčkoch tolerujeme. Ak je potrebné, tak si aj pomáhame. Vytvorili sme si k tomu vhodné podmienky. Postavili  sme  rodinný dom,  v ktorom má každý  miesto na svoje záujmy. Záleží len od neho, kedy sa im venuje,“ je presvedčená A. Csomorová.

 

Tvorí pre známych

Často, kým pripravovala svoje originálne diela, tvorila po večeroch a televízor slúžil iba ako „kulisa“. A stále pociťuje nedostatok času – stále niečo robí.

„Nemám čas na nič. Stále niečo nové nachádzam a stále ma niečo zaujme a motivuje. Neustále sa niečo nové učím. Snažím sa, aby som si práce okolo domácnosti zorganizovala tak, aby som všetko stíhala. Každý piatok mám hospodársky deň, kedy upratujem. Iné dni mi  zostávajú na rôzne iné práce  alebo záujmy. V zimnom období  sa venujem viac tvorbe, keďže  vonku sa nedá príliš veľa robiť.  V lete je veľa práce v záhrade. Máme okrasnú i zeleninovú záhradu, jazierko, bazén,“ hovorí A. Csomorová. 

Alžbeta Csomorová zhotovuje doslova unikátne vianočné a iné darčeková predmety a pečie množstvo najchutnejších dobrôt

Rada tvorí pre tých, ktorých pozná osobne. Myslí na nich, chce im urobiť radosť. Ale s takým istým elánom a chuťou zhotovuje darčeky aj pre neznámych, úplne cudzích ľudí – každého chce potešiť svojimi peknými originálnymi výrobkami. Vôbec sa nenudí. Nemá na to čas. 

 

Využiť drahocenný čas

„Tým, ktorí sa nudia, pozerajú nezmyslené seriály, hrajú počítačové hry, surfujú na sociálnych sieťach alebo robia iné nezmysly, poradím – vyberajte si také programy, kde sa niečo naučíte. Počítač alebo internet je dobrá vec, ale zlý pán. Aký má zmysel mať na facebooku viac priateľov, ak s nikým sa nestýkate, prípadne  vás na ulici nikto ani nepozdraví.  Nájdite si v živote takú činnosť, ktorá vás zaujme, pobaví, poteší, prinesie trochu radosti, obohatí a skvalitní váš život. To, čo môžete dať sebe aj iným, je váš drahocenný čas. Škoda by ho bolo premrhať. Radšej sa zaoberajte zmysluplnou činnosťou, ktorá prinesie radosť vám a vašim blízkym a známym,“ povedala Alžbeta Csomorová.  

eu

Gallery is empty!
Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Politológ: Pre koalíciu by bolo výhodnejšie, keby sa ministra vnútra Mikulca „zbavila“

0 icon

Bratislava 2. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, TASR-Pavel Neubauer)   Pre koalíciu by bolo výhodnejšie, keby sa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) „zbavila" a miesto obsadila človekom bez minulosti v silových zložkách. Myslí si to politológ Radoslav Štefančík z Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave, ktorý to uviedol pre agentúru…

V Spojenom kráľovstve sú od dnes zaočkovaní cestujúci oslobodení od povinnej karantény

0 icon

Bratislava 2. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Rick Bowmer)   Od dnes sú všetci plne zaočkovaní cestujúci, ktorí do Spojeného kráľovstva prichádzajú zo zelenej alebo oranžovej krajiny (vrátane Slovenska), oslobodení od povinnosti podstúpiť karanténu. V platnosti však ostáva povinnosť preukázať sa negatívnym výsledkom antigénového alebo PCR testu. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí…

V Berlíne zomrel muž, ktorého zadržali počas protestov

0 icon

Berlín 2. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA/AP/dpa-Fabian Sommer)   V Nemecku zomrel 49-ročný muž, ktorého v nedeľu zadržala polícia počas protestu proti protipandemickým opatreniam vlády. Berlínska polícia o tom informovala v pondelok s tým, že muž sa počas kontroly občianskeho preukazu v miestnej časti Mitte sťažoval na brnenie v ruke a…

Hlas kritizuje Krajniakovu dôchodkovú reformu i rodičovský bonus

0 icon

Bratislava 2. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ak prejde dôchodková reforma Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, dôchodkový strop podľa strany Hlas - sociálna demokracia definitívne zanikne a dôchodkový vek sa bude znovu automaticky predlžovať podľa strednej dĺžky života Strop mal pritom podľa opozičnej strany slúžiť ako poistka, aby…

Situácia sa nemení, všetky okresy zostávajú naďalej zelené a naďalej platia niektoré obmedzenia

0 icon

Bratislava 2. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Epidemiologická situácia sa na Slovensku nemení z hľadiska farby regiónov. Všetky okresy zostávajú od pondelka podľa COVID automatu v zelenej farbe, teda v stupni monitoringu Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pripomína, že hoci sa všetky okresy nachádzajú v zelenej farbe, stále platia preventívne opatrenia.…

Rasistický škandál na východe krajiny? Skupina Rómov sa po školení v mimovládke sťažuje, že ich nepustili do známych košických podnikov

0 icon

Bratislava 2. augusta 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Mladí Rómovia absolvovali školenie v Národnom demokratickom inštitúte. Pravdepodobne obohatení o nové antidiskriminačné informácie sa posťažovali na na košické podniky, ktoré ich nechceli obslúžiť. Správu o tom priniesol denník Košický Korzár Rómovia pred niekoľkými týždňami podstúpili školenie v neziskovke Národný demokratický inštitút, ktoré je určené pre…

Za situáciu môže náhle stiahnutie vojakov USA, tvrdí afganský prezident

0 icon

Kábul 2. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Rahmat Gul)   Afganský prezident Ašraf Ghaní pripísal v pondelok zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu v krajine rozhodnutiu Washingtonu "náhle" stiahnuť vojakov z Afganistanu. Informuje o tom agentúra AFP "Dôvodom našej súčasnej situácie je, že rozhodnutie bolo urobené náhle," vyhlásil Ghaní v afganskom parlamente. Ghaní podľa vlastných…

Prečo športovci neustále hryzú medaily? Všetko je jednoduchšie, než sa zdá

0 icon

Tokio 2. augusta 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Ondřej Deml, Facebook, Barbora Krejčíková, Sputnik-AFP 2021/Luis Acosta)   O čo ide v jednom z najbežnejších rituálov športovcov pózujúcich na pódiu? Dá sa zubami overiť kvalita medaily? Pamätáme si filmy, kde pirát alebo obchodník hryzie mincu. Faktom je, že rýdze zlato je mäkký kov, ktorý sa…

Nový vynález zistí koronavírus vo vzduchu v interiéri

0 icon

Brusel 2. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Kanadská spoločnosť BioCloud Kontroler vyvinula zariadenie na detekciu koronavírusu vo vzduchu v uzavretých priestoroch. Belgicko teraz pomáha rozšíriť na trh EÚ tento vynález, ktorý má pomôcť k návratu do takmer normálneho života vo firmách a organizáciách, uviedla v pondelok televízna stanica RTBF Zariadenie nasáva…

Taraba označuje hospodárenie vlády za „finančný armagedon“: „Vyhadzujú miliardy pre kamošov na testoch, momkách a podobne.“ Onkologickí pacienti zatiaľ zomierajú

0 icon

Bratislava 2. augusta 2021 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Súčasná vláda akoby zabudla na všetky predvolebné sľuby o transparentnosti a efektívnom využívaní peňazí. Keď sa dostali ku korytu, začali rozhadzovať na všetky strany. Samozrejme, neefektívne. Na sociálnej sieti na to upozornil opozičný poslanec strany Život - Národná strana Tomáš Taraba Taraba označil…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Diktátorská zúfalosť Biháriovej z témovo chudobného Progresívneho Slovenska.

0icon

To, že predsedníčka PS Biháriová nemá témy, dokázala organizáciou protestu či skôr stretnutím najfanatitckejších priaznivcov očkovania. Na štvrtkové stretnutie na Námestí Slobody v Bratislave vpúšťali iba s covid pasom zaočkovaných a iba s rúškami na tvári!!! Ešte dobre, že nemali ovečkárske angažované transparenty: Nech žije PS!, Nech žije Bihárióva!, S…

Andrej Sablič

Analýza ekonómie pokračovanie III.

0icon

Virtuálny apartheid                                                                            Makroekonómia vychovala

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Záverečná časť.

0icon

Vládna moc v podmienkach SR oficiálne realizuje globálny príbeh o „pandémii“ koronavírusu. Tento príbeh bol nastolený z úrovne nadnárodných štruktúr a zástupcov globálneho kapitalizmu aj za pomoci ich spoločných prisluhovačov. Najdôležitejšiu úlohu na strane globáln

Ján Droppa

TV Covid (TA3)

0icon

Voľakedy mala TA3 hlavnú náplň info – správy. Zdesil som sa, že za posledné týždne má náplň Covid. Prepnem sem-tam a stále covid, nič iné. Mal by som podať trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, Ale médiá sa bránia – vraj prevzaté z objektívnych svetových spravodajstiev. Kedy, a ako sa…

Pavol Lazar

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami.

0icon

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami. 1. "Generálny štrajk".

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10+ zvierat, ktoré nedokážu ukrývať svoje emócie

0 icon

Myslíš si, že sa zvieratá nedokážu vyjadrovať svoje pocity? Ak veríš evolučnej teórii Charlesa Darwina, potom áno, zvieratá majú emócie a majú schopnosť vyjadriť ich. Darwin dokonca tvrdil, že ľudské emócie vznikli na základe podobného mechanizmu, ako ten, ktorý viedol k existencii emócií u zvierat. A aby si si nemyslel, že hovoríme (píšeme)…

TOP 10 nezvyčajných úmrtí. Takúto smrť by si nechcel!

0 icon

Každý z nás nejak zomrie. To je fakt, ktorý zatiaľ nikto na svete nevyvrátil. Jediné, v čom sa smrť jedného odlišuje od smrti druhého, je spôsob, akým nastane. A niektorí ľudia zomierajú naozaj zvláštne. Toto je rebríček TOP10 zvláštnych úmrtí. Veril by si tomu, že niekto takto zomrel? Keď zabíja…

10 prípadov, kedy si študenti za svoju vynaliezavosť zaslúžili 1 s hviezdičkou

0 icon

Škola je (alebo by mala byť) prostredie, v ktorom sa formujú mysle mladých ľudí. No je všeobecný fakt, že minimálne ten náš školský systém zabíja kreativitu žiakov. Študenti majú často iný názor na to, ako by mala vyzerať škola. Existujú mnohé prípady slávnych a úspešných ľudí, ktorí sa presadili na poli intelektu…

Špionážna sieť Lucy: 1. časť

0 icon

Opäť sa spoločne s nami pozrite do dejín druhej svetovej vojny, ktorá patrí medzi tie najlepšie zdokumentované udalosti v dejinách ľudstva. Prinášame článok o špionážnej sieti Lucy, ktorá počas druhej svetovej vojny patrila k najúčinnejším protinacistickým spravodajským sieťam. Pôsobila vo Švajčiarsku a jej vodca pracoval pre niekoľko spravodajských služieb. Pôvodne sieť analyzovala informácie od švajčiarskej…

Pearl Harbor: Vyprovokoval útok sám Roosevelt? 3. časť

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku z mini série Pearl Harbor. Vyprovokoval svojimi opatreniami a čoraz vzrastajúcim bojovým postojom voči Japonsku útok na Pearl Harbor sám Roosevelt? Jedným z dôvodov prečo sa americká verejnosť zdráhala nechať priamo zasiahnuť do európskeho konfliktu, bola spomienka na 4-ročnú patovú situáciu na západnom fronte. V roku 1939 ľudia na oboch…

Armádny Magazín

Varšavské povstanie. Poľská tragédia v rukách manipulátorov

0 icon

Poľsko, 1.August 2021 (AM) – Poľský ľud dnes oslavuje tragický dátum — Deň varšavského povstania. Vedúci predstavitelia „poľskej exilovej vlády“ a velenia Krajinskej armády zorganizovali 1. augusta 1944 v Nemcami okupovanej Varšave povstanie, cieľom ktorého bolo 2-3 dni pred príchodom Červenej armády oslobodiť Varšavu od Nemcov, čo malo prinútiť ZSSR uznať v Poľsku…

Glorifikácia zločincov: Estónski nacisti si uctili pamiatku legionárov Waffen SS na Sinimäe

0 icon

Estónsko, 1.August 2021 (AM) – Na ceremoniál uctenia si pamiatky legionárov 20. granátnickej divízie Waffen-SS pri pamätníku na Grenadierskom kopci v Sinimäe prišli aj poslanci z pravicovej Konzervatívnej ľudovej strany (EKRE). Poslanci Anti Poolamets a Ruuben Kaalep

Stiahnutie americkej armády z Afganistanu je dôsledkom vnútorných problémov USA

0 icon

Afganistan, 1.August 2021 (AM) – Andrej Serenko, vedúci Centra pre štúdium afganskej politiky vysvetlil, prečo americké jednotky odchádzajú z Afganistanu v takom zhone. Túto tému prediskutoval v rozhovore s korešpondentom portálu „Ukraina.ru“. Expert poznamenal, že tento ústup je čisto vnútro americký a nemá s Afganista

"Hroznejšie než protilietadlové delá." Pred čím boli esá Luftwaffe bezmocní

0 icon

Rusko, 2.August 2021 (AM) – Za roky Veľkej vlasteneckej vojny nabúrali sovietski letci nemecké stroje viac ako 600 krát. Nestalo sa to na žiadnom inom bojisku Druhej svetovej vojny. Esa Červenej armády zdokonalili túto taktiku tak, že ju používali dokonca v noci.   Úmrtnosť 50%

Bombardér B-21 Raider bude najhoršou nočnou morou ruskej protivzdušnej obrany

0 icon

USA, 2.August 2021 (AM) – Ruské systémy protivzdušnej obrany čelia v budúcnosti veľkým ťažkostiam, najnovší americký bombardér B-21 sa stane „najhoršou nočnou morou“ pre Rusko, hovorí autor článku pre americký časopis National Interest Chris Osborne.   Najnovší americký tajný bombardér B-21 bude pre ruské systémy protivzdušnej ob

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali