Americký prezident Donald Trump v nedeľu povedal, že ponuka ruského prezidenta Vladimira Putina na dobrovoľné dodržiavanie obmedzenia počtu strategických jadrových zbraní „znie ako dobrý nápad“.
NAŽIVO
Slovinský cyklista Tadej Pogačar získal prvýkrát titul majstra Európy v pretekoch s hromadným štartom. V sobotu nedal konkurentom šancu, unikol im približne 75 kilometrov pred cieľom a pásku preťal (4:59:29 h) s náskokom polminúty znovu pred Belgičanom Remcom Evenepoelom. Cieľ 202,5 km dlhej trate z Privasu do mestečka Guilherand-Granges preťal ako tretí domáci Paul Seixas. Slováci Lukáš Kubiš a Martin Svrček preteky nedokončili.
19:58Francúzska prokuratúra v nedeľu oznámila, že začala s vyšetrovaním „vojnových zločinov“ po tom, čo v piatok pri útoku dronom v regióne Donbas na východe Ukrajiny prišiel o život francúzsky fotoreportér Antoni Lallican.
19:57Turecké orgány zrušili koncert britského speváka Robbieho Williamsa z dôvodu bezpečnostných obáv. Koncert v Istanbule sa mal konať 7. októbra, a teda na druhé výročie útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael, po ktorom vypukla vojna v Pásme Gazy. Na zrušenie tohto koncertu vyzývali mimovládne organizácie aj ľudia na sociálnych sieťach.
19:56Americký prezident Donald Trump v nedeľu povedal, že ponuka ruského prezidenta Vladimira Putina na dobrovoľné dodržiavanie obmedzenia počtu strategických jadrových zbraní „znie ako dobrý nápad“.
19:56Hamas súhlasí s odovzdaním svojich zbraní palestínsko-egyptskému orgánu pod medzinárodnou kontrolou a už o tom informoval USA. Oznámil to predstaviteľ hnutia televíznej stanici Al Arabiya.
Skupina tiež začala zbierať telá zabitých Izraelčanov a požiadala o zastavenie bombardovania, aby mohla túto misiu dokončiť. Predstaviteľ HAMASu tiež poznamenal, že prostredníctvom Kataru hnutie získalo od USA záruky o trvalom stiahnutí izraelských síl z Gazy.
Ako informuje televízny kanál Al Hadath, HAMAS je tiež pripravený jednorazovo odovzdať všetkých živých izraelských rukojemníkov zadržiavaných v Gaze. Rokovania o tom prebiehajú v súčasnosti, vyhlásil dnes americký štátny tajomník Rubio.
18:44Novozvolený poslanec Filip Turek bol v sobotu večer napadnutý v bare v centre Prahy. Podľa informácií z iDNES.cz museli zasiahnuť jeho súkromní bezpečnostní strážcovia. Politik oslavoval volebný úspech strany Motoristi pro sebe, ktorá získala takmer sedem percent hlasov.
Vládne strany Nemecka sa nedokázali dohodnúť na zavedení povinnej vojenskej služby, píše DW.
Z tohto dôvodu Bundestag odložil prvé čítanie zmien zákona o vojenskej službe.
Hlavná sporná otázka sa týka prechodu od dobrovoľnej služby k povinnej.
Podľa návrhu ministra obrany Pistoriusa (sociálny demokrat) sa povinná služba zavádza len v prípade nedostatku dobrovoľníkov alebo zhoršenia bezpečnostnej situácie.
HSS to nazvala „prázdnou vojenskou povinnosťou“. Podľa slov predsedu strany Marcusa Södera „v podmienkach vážnej hrozby potrebujeme viac ako armádu s dotazníkmi“.
Pripomíname, že v koaličnej dohode medzi SPD a CDU/HSS sa uvádzalo, že vojenská služba musí zostať dobrovoľná.
18:35Radomír Šalitroš tvrdí, že plán povaliť vládu je pravdivý a sú na to dôkazy. S informáciou prišiel minister investícii Samuel Migaľ. Ten sa vyjadril, že prezident Peter Pellegrini plánuje povaliť vládu a nahradiť ju úradníckou vládou a že ho chcú „upratať” z rezortu investícií. Šalitroš v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo povedal, že tieto informácie majú podložené veľmi dobrými zdrojmi, ale nechcú ich odhaliť, aby neohrozili ľudí v strane Hlas-SD.
Čítať viac | 18:33Maďarský premiér Viktor Orbán oznámil cez víkend program lacných úverov pre malé a stredné podniky. Výhodné pôžičky pre firmy nasledujú po programe výhodných úverov pre záujemcov o získanie prvej nehnuteľnosti, ktorý maďarská vláda spustila minulý mesiac.
18:07„Presiakla informácia, že ak nezahlasujú, PS Matoviča ‚omilostí‘ a Hnutie Slovensko pozvú pripojiť sa k opozícii na protestných zhromaždeniach,“ povedal Richter.
Čítať viac | 18:00Česká strana Motoristi, s ktorej podporou ráta šéf víťazného hnutia ANO Andrej Babiš pri zostavení jednofarebnej vlády, s takým riešením nesúhlasí a chce byť súčasťou vlády. Pre web Novinky to povedal člen vyjednávacieho tímu Motoristov Boris Šťastný.
Čítať viac | 17:59Rusko postaví v Iráne jadrovú elektráreň. „Rosatom“ podpísal zmluvu s Iránskou islamskou republikou na výstavbu jadrovej elektrárne v hodnote 25 miliárd dolárov. Nové jadrové zariadenie bude mať štyri energetické bloky a bude sa rozprestierať na pozemku s rozlohou 500 hektárov.
17:53Trump označil Putinov návrh na predĺženie zmluvy o obmedzení útočných zbraní za „dobrý nápad“.
Tieto slová citovali ruské médiá, ktoré položili americkému prezidentovi príslušnú otázku počas jeho vystúpenia v Bielom dome.
Predtým Trumpova administratíva potvrdila, že dostala Putinov návrh.
17:51Keňan Moses Kipngetich Kemei zvíťazil na 102. ročníku Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach v novom traťovom rekorde. Po úniku, ku ktorému sa odhodlal už na 33. kilometri, finišoval s výrazným náskokom. Časom 2:06:47 h si zároveň vytvoril osobný rekord.
15:51
Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že ak by Spojené štáty dodali Ukrajine rakety Tomahawk na údery ďaleko vnútri Ruska, viedlo by to k zničeniu vzťahov medzi Moskvou a Washingtonom.
15:02V januári sa pravdepodobne uskutoční volebný kongres vládnej Občianskej demokratickej strany, na ktorom si zvolí nové stranícke vedenie. Minister dopravy a podpredseda strany to uviedol v relácii Českej televízie.
15:02Líder KDU-ČSL a minister poľnohospodárstva Marek Výborný jasne vylúčil účasť na vláde alebo tichú podporu kabinetu vedeného hnutím ANO. Podľa jeho slov však má hnutie expremiéra Andreja Babiša nepochybne právo zostaviť budúcu českú vládu. Opozícii zas prospeje jednota, zdôraznil po rokovaniach s prezidentom Petrom Pavlom na Pražskom hrade.
15:01Čína poskytuje Rusku spravodajské informácie, ktoré Moskve pomáhajú presnejšie uskutočňovať raketové útoky na území Ukrajiny. Uviedol to vysokopostavený predstaviteľ ukrajinskej spravodajskej služby Oleh Aleksandrov v rozhovore pre agentúru Ukrinform.
15:00Rusko podniklo rozsiahle raketové a dronové útoky na Ukrajinu, ktoré si vyžiadali najmenej päť obetí a spôsobil škody na infraštruktúre vo viacerých oblastiach, uviedli tamojšie úrady.
14:54Vo voľbách do Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR zaznamenali zastupiteľské úrady v zahraničí rekordnú účasť českých voličov. Na 108 veľvyslanectvách a generálnych konzulátoch po celom svete bolo odovzdaných 27.945 platných hlasov. V Bratislave svoj hlas odovzdalo 1104 ľudí. Tento rok mohli českí občania prvýkrát hlasovať korešpondenčne, čo využilo 8978 ľudí.
11:53Najmenej 22 ľudí zahynulo za uplynulých 36 hodín v Nepále v dôsledku zosuvov pôdy a prívalových povodní, ktoré spôsobili silné dažde.
11:52Líder víťazného hnutia ANO Andrej Babiš prišiel na Pražský hrad na rokovania s prezidentom Petrom Pavlom. Hlavnou témou je zostavovanie budúcej vlády po voľbách do Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR.
11:51Pri dopravnej nehode v obci Dlhé Pole v okrese Žilina utrpela jedna osoba zranenia nezlučiteľné so životom. TASR o tom informovala žilinská krajská policajná hovorkyňa Zuzana Šefčíková.
Počet potvrdených obetí po zrútení budovy islamskej internátnej školy v Indonézii stúpol na 37, oznámili tamojšie úrady. Záchranári počas víkendu spod trosiek vytiahli ďalšie telá.
09:20Sýria prvýkrát od zosadenia režimu prezidenta Bašára Asada organizuje parlamentné voľby. Regionálne volebné kolégiá, pozostávajúce zo 6000 voliteľov, v nich zvolia 121 z 210 členov Ľudového zhromaždenia Sýrie. Zvyšných poslancov vymenuje dočasný prezident Ahmad Šara.
09:19