Kábul 28. apríla (HSP)
Amerika si svojou nepopulárnou medzinárodnou politikou vytvorila logistický problém
Amerika sa potýka s problémom ako stiahnuť milióny kusov vojenských zariadení z Afganistanu potom, čo Rusko nepovolilo ich prepravu cez svoje územie. Afganistan je vnútrozemský štát, zo všetkých strán obklopený krajinami s ktorými ma USA zlé vzťahy. USA tak začínajú žať plody svojej zahraničnej politiky.
Objem techniky, ktorý potrebuje Washington prepraviť je obrovský. Okrem 30 000 vojakov, treba prepraviť vozidlá a rôzne príslušenstvo. Dokopy to činí až 81,5 milióna položiek, v hodnote 33 miliárd dolárov. Najspoľahlivejším spôsobom, akým bolo aj 75 % techniky do Afganistanu privezené, je prepraviť ich po železnici cez stredoázijské republiky, Tadžikistan, Turkménsko, Kazachstan, Rusko až do severnej Európy k moru. Rusko však odmietlo povoliť prechod tejto techniky cez svoje územie, ako reakciu na návštevy šéfa CIA Brennana a viceprezidenta Bidena v Kyjeve, po ktorých Kyjevská nelegitimná vláda, vyslala armádu proti vlastným obyvateľom na východe Ukrajiny.
Najlacnejšou alternatívou, ako sa s Afganistanu dostať tak ostáva možnosť ísť cez Pakistan do prístavu v Karáči v indickom oceáne. Americké protiteroristické operácie na území Pakistanu, či vraždenie civilov bezpilotnými lietadlami, na partnerstve medzi Washingtonom a Islamabadom veľmi nepridali. Po najhoršom incidente, keď americké stíhačky zaútočili na pakistanskú pohraničnú stráž a zabili 24 pohraničníkov a desiatky ďalších zranili, pakistanská vláda uzavrela južný koridor pre transport americkej vojenskej techniky.
Ďalšou možnosťou je letecky odsun, ktorý by si vyžiadal astronomické náklady. Zvlášť, keď pre americkú armádu zabezpečujú logistické služby súkromné spoločnosti FedEx, UPS a PAC. Náklady na prepravu by sa tak zdvihli desaťnásobne za kilogram prepraveného tovaru.
Nehovoriac o rizikách, ako keď sa nedávno zrútil boeing 747 štartujúci z najväčšej americkej základne Bagram v Afganistane, hneď po štarte. Experti skonštatovali, že príčinou havárie bolo uvoľnenie sa ťažkých vozidiel na palube. V dôsledku posunutia nákladu, došlo k obmedzeniu ovládateľnosti lietadla a jeho zrúteniu. Hlavným problémom odsunu však zostáva zahraničná politika spojených štátov, ktorá spôsobila zlyhanie partnerstva s okolitými štátmi.