“Nech je to akokoľvek, toto je veľké prekvapenie, pretože všetky prieskumy predpovedali získanie relatívne veľkej väčšiny pre konzervatívcov. Labouristov podporilo predovšetkým veľké množstvo mladých ľudí, ktorí volili proti líderke konzervatívcov Therese Mayovej,” uviedol Hix pre TASR počas povolebnej noci na pôde London School of Economy (LSE) v Londýne.
Za najväčšie prekvapenia označil prognózovaný počet kresiel pre konzervatívcov a Škótsku národnú stranu. Konzervatívcom by malo k väčšine chýbať 12 kresiel, preto, ak budú chcieť vládnuť, musia získať koaličného partnera. Profesor Hix si však nemyslí, že strany budú mať záujem vytvoriť koalíciu s konzervatívcami. Má dojem, že všetky boli skôr proti nim.
“Žiadna strana nebude mať záujem sa s nimi spojiť,” konštatoval. Domnieva sa, že Britániu čaká veľmi nestabilné obdobie, nevylúčil ani ďalšie predčasné voľby.
Odhadované výsledky podľa Hixa naznačujú, že voličom sa nepáči cesta, ktorou sa krajina uberá. “Myslím si, že verejnosť povedala, že chceme opustiť EÚ, ale odmieta víziu brexitu konzervatívcov. Chcú inú Britániu, veľkorysú spoločnosť, ktorá bude míňať viac peňazí na verejnosť, možno tzv. soft brexit. Teda chcú odlišnú verziu odchodu krajiny z EÚ od tej, ktorú navrhla Theresa Mayová,” konštatoval.
Momentálne je podľa neho veľmi náročné odhadnúť, aké budú rokovania o brexite. Všetko závisí od skutočných výsledkov a stability budúceho parlamentu.
Podľa odhadov britských volebných výsledkov, zverejnených po skončení hlasovania, získala Konzervatívna strana premiérky Theresy Mayovej v 650-člennej Dolnej snemovni iba 314 parlamentných kresiel a prišla tak o väčšinu. Opozičná Labouristická strana by mali mať 266 kresiel, Liberálni demokrati 14 a Škótska národná strana (SNP) 34. Strana nezávislosti spojeného kráľovstva (UKIP) sa do parlamentu nedostala.