Vojna v Sýrii sa končí, Rusko a Irán pokračujú v riešení ďalších geopolitických úloh

Damašk 8. novembra 2017 (HSP/rusvesna/Foto:TASR/AP/SANA/Carolyn Kaster)

 

Portál rusvesna  priniesol analýzu Michaila Orešova o ďalšom vývoji situácie v Sýrii a na Blízkom východe.

Vojna v Sýrii, ktorú vyprovokovali Američania a krajiny Perzského zálivu za pomoci Turecka sa pomaly chýli ku svojmu koncu. Bašár Asad sa udržal a oficiálny Damask kontroluje takmer 90% územia krajiny. Sýrsky režim upevňuje svoju dominanciu na hranici s Jordánskom, Libanonom a Irakom a ovláda už všetky významnejšie miesta, ekonomicky dôležité centrá a dopravnú sieť.

Na snímke sýrsky prezident Bašár Asad

Sýrska opozícia trčí v marginálnych oblastiach Sýrie (s výnimkou Idlibu), kde momentálne riešia problém turecké vojská. Kedysi jednotná sýrska opozícia sa rozpadá a chýba jej jednotné velenie a politická reprezentácia, mnohé bandy už nemajú financie a končí sa ich podpora zvonku, takže nie sú schopné ďalej existovať a presadzovať protiasadovské plány.

Vojnu vyprovokovali Američania z viacerých dôvodov, najmä kvôli tomu, aby zabránili vzniku proiránskeho šiítskeho koridoru, cez bábkovú vládu ovládli bohaté sýrske naftové zdroje, posilnili sa pozície Izraela a Perzské monarchie oslabili vplyv Iránu a zabránili prepojeniu Ázie pomocou južnej vetvy Hodvábnej cesty s Európou. Dôvod je prozaický – vznik spoločného Euroázijského kontinentu by znamenal totálne pochovanie amerických predstáv o svetovej dominancii. Víťazstvo Asada, Ruska a Iránu ďalekosiahle americké plány vážne narušilo.

Medzi samotnými krajinami Perzského zálivu sa kvôli neúspechom v sýrskej kampani rozhorelo vnútorné napätia a otvorený konflikt vypukol medzi Saudskou Arábiou a Quatarom. Oslabil sa vplyv Američanov a Quatar, ktorý sa ocitol pod tlakom Saudskej Arábie začal rozvíjať úzke kontakty s Iránom, Tureckom a Ruskom. Úspechy bojovných Hutiov v Jemene zapríčinili, že aj Saudská Arábia bola nútená čoraz častejšie sa obracať k Rusku, ktorého vplyv na Blízkom východe po úspešnej kampani v Sýrii vzrástol na úkor USA.

Turecko sleduje vlastné geopolitické ciele. Nechce pripustiť vznik Kurdistanu, podporuje Turkomanov a rozširuje kontakty s Iránom, pretože chce získať výhody zo svojej strategickej polohy na Hodvábnej ceste z Číny cez Irán a Turecko do Európy.

Zhoršilo sa postavenie Jordánska, ktoré sa nedokázalo vymaniť spod amerického vplyvu. Likvidácia ISIS a marginalizácia rôznych protiasadovských zoskupení znamená aj krach amerických a jordánskych plánov. Dnes zvyšky teroristov živoria v oblasti pri izraelských hraniciach a jordánskych hraniciach (oblasť At Tanf), kde sa stále nachádza americká vojenská základňa, na ktorej Američania cvičia členov protiasadovskej opozície. Ich počty sú však kvôli ruskému letectvu čoraz menšie a takisto ich bojaschopnosť je nízka.

Na snímke Rarack Obama v objatí s Hillary Clintonovou

Oficiálny Damask sa pripravuje riešiť problém s Kurdami (posledná proamerická zástupná armáda) na severovýchode krajiny. Na tomto území prežíva aj arabské sunnitské obyvateľstvo, ktoré sa čoraz častejšie dostáva do konfliktov s Kurdami, napriek tomu, že Američania sa snažia politicky tieto konflikty medzi Kurdami a sunnitskými Arabmi urovnávať. Problémy s Kurdami má aj Irak a Turecko, Iračania už zaútočili na Kurdov v oblasti Kirkúku, čo vyvolalo hystériu v americkom Kongrese, pretože Kurdi predstavujú poslednú reálnu zástupnú americkú armádu v regióne. Pritom Kurdi nie sú jednotní a rozkol medzi proamerickými a protiamerickými Kurdami čoraz viac silnie. Zatiaľ na to doplatil proamerický kurdský vodca Barzáni, ktorému iracké šiítske milície uštedrili výprask a nepríjemnú lekciu.

Kurdské sily nemajú vysokú bojovú hodnotu. Nedokážu plniť zadané strategické úlohy a ich postup je výrazne pomalý. Podľa niektorých ruských odborníkov už aj samotní Kurdi hrajú dvojitú hru, pretože si uvedomujú americké oslabnutie. Momentálne akcie pri brehoch Eufratu ukazujú, že Kurdi sú neefektívni už pri trochu silnejšom odpore posledných oddielov ISIS. Damask môže voči Kurdom zaujať dve pozície – pridať sa k Iránu, Iraku a Turecku, ktoré za žiadnych okolností nechcú súhlasiť so vznikom samostatného Kurdistanu, alebo ústretový postoj. V súčasných geopolitických podmienkach je zrejmé, že Damask neoslabí protikurdskú koalíciu.

Američania, ktorí trčia v At Tanf požadujú, aby v blízkosti 50 km od ich základne rusko-iránsko-sýrske sily neviedli žiadne bojové operácie. Nejde o to, že by sa obávali útoku koalície na svoju základňu, v tomto priestore sa však ukrývajú bandy ISIS a protiasadovskej opozície, ktoré utrpeli výrazné straty na bojovom poli a potrebujú sa dozbrojiť a znovu skonsolidovať. Američania musia čoraz viac zbraní poskytovať týmto skupinám, väčšina zbraní sa však dostáva do sýrskych vládnych rúk. Americké žiadosti sú absurdné a v rozpore s medzinárodným právom, Američanov nikto do Sýrie nepozval. Američanov zastaví až razantnejší postup, pretože diplomatické riešenia evidentne odmietajú Američania akceptovať. Množia sa informácie o tom, ako z bojových zón Američania evakuujú teroristov ISIS vrtuľníkmi do bezpečia a presúvajú zo Sýrie nevedno kam (podľa ruských predstáv mnoho teroristov smeruje do Mjanmarska a Európy).

V čase vietnamskej vojny ZSSR pomohol vybudovať vietnamskú protilietadlovú obranu a tá zostrelila takmer 3000 amerických lietadiel. Až potom sa začali Američania správať politicky korektnejšie. Rovnako v Sýrii a Libanone v rokoch 1982-1983 Sovietsky zväz podporil Sýrčanov a Libanoncov, ktorí zostrelili niekoľko amerických a izraelských lietadiel. Žiadna vojna ZSSR a USA, kvôli tomu nevznikla, Američania a Izrael sa stiahli. Je preto na zváženie, či by Rusko nemalo prikročiť k podobnému tvrdému riešeniu aj v sýrskych podmienkach. Výstrah už dostali Američania a Izraelci dosť.

Vojenské víťazstvo ešte neznamená aj politické víťazstvo. Momentálne sa zvyšky sýrskych banditov, ktorí sa honosne označujú ako “protiasadovská opozícia” ukrývajú v amerických zónach. Pokiaľ budú kontrolovať čo i len kúsok sýrskej zeme, politické víťazstvo Bašára Asada nebude úplné a stále bude hroziť rozpad Sýrie. Preto je čoraz reálnejší plán likvidácie týchto bánd a zo sýrskej, iránskej či ruskej strany prichádza k zdržiavaniu rozhovorov a dohôd s predstaviteľmi protiasadovskej opozície. Úspešne tomu napomáhajú aj samotní členovia protiasadovskej opozície, ktorí sú nejednotní a rozhádaní. Kým nie sú uzavreté dohody, pokračuje masívna operácia sýrskych vládnych vojsk a ich spojencov a počet protiasadovských odporcov sa rýchlo zmenšuje.

Čo sa týka sýrskych volieb, ak sýrske ozbrojené sily včas nezlikvidujú zvyšky protiasadovských bánd, môže prísť v budúcnosti k politickým problémom a snahám krajinu rozdeliť. Rusko a Irán si želajú jednotnú a celistvú Sýriu. Američania a ich spojenci musia momentálne riešiť množstvo iných problémov a nedokážu úspešne týmto sýrskym, ruským a iránskym plánom zabrániť.

Ak režim Bašára Asada vydrží, bude to znamenať aj cenné ekonomické víťazstvo. Súperi Asada minuli obrovské množstvo zdrojov na rozpútanie sýrskej občianskej vojny, tieto prostriedky vyšli nanivoč. Pád svetových cien za ropu prehlbuje problémy Saudskej Arábie, ktorej takisto hrozí rozpad a jednota arabských monarchií sa rozpadá. Politika zbrzďovania Ruska na Blízkom východe sa Američanom nedarí, v Saudskej Arábii zúri vnútorná vojna medzi klanmi princov, ktorá môže viesť k rozpadu krajiny. Problémy súvisiace s terorizmom už ohrozujú samotné bohaté monarchie, ktoré chápu, že od Američanov nemôžu očakávať úspešné riešenie situácie na Blízkom východe, preto čoraz viac arabských veľvyslancov z krajín Perzského zálivu navštevuje Moskvu a nie Washington.

Vďaka Američanmi zasianému chaosu na Blízkom východe u mnohých predstaviteľov politických elít na Blízkom východe momentálne rezonuje otázka: Ako bude vyzerať usporiadanie Blízkeho východu v najbližšej budúcnosti?

Rusko sleduje stabilizáciu pomerov na Blízkom východe, čím narúša americké a izraelské predstavy. Rusko si želá jednotnú a silnú Sýriu, rovnako ako silný Irán, čo prinesie so sebou aj zmeny postavenia arabských monarchií v oblasti Perzského zálivu. Veľa bude závisieť od toho, aký postoj tieto krajiny zaujmú k Iránu, Sýrii či k ruskej politike.

Delikátne je postavenie Turecka. Erdogan sa spočiatku vrhol do sýrskeho konfliktu ako spojenec USA, ukázalo sa však, že si nepremyslel poriadne všetky varianty ďalšieho vývoja. Jeho sny o tom, že si uchmatne časť Sýrie sa nenaplnili. Damoklov meč nad jeho hlavou visí už od dôb, ako turecké stíhačky v roku 2015 na americký príkaz zostrelili ruský Su-24. Rusko reagovalo asymetricky, embargo na turecký export, ako aj obmedzenie pohybu ruských turistov, ktorí opustili turecké letoviská prinútil Erdogana zmeniť tureckú politiku a zaujať prosebný postoj voči Rusku. Zhoršenie ekonomickej situácie v Turecku a nespokojnosť s Erdoganovou politikou sa pretavili do minuloročného pokusu o puč v Turecku, ktorý iniciovali Američania.

Destabilizácia Sýrie, v ktorej sa Turecko angažovalo, priniesla so sebou pre Turecko nepríjemný fenomén. Zosilneli politické ambície Kurdov, ktorí sa momentálne snažia o vytvorenie nezávislého Kurdského štátu. Táto predstava je pre Turecko neprijateľná, pretože na jeho území žije mohutná kurdská enkláva, s ktorou majú Turci neustále problémy a len s vypätím všetkých síl a brachiálnym policajným útlakom násilím udržiavajú jednotu Turecka.

Turci na severe Sýrie teda bojujú proti Kurdom a podporujú turkojazyčných Turkomanov a “tapočnikov” miestnych sýrskych banditov, ktorí sa honosne označujú ako členovia “sýrskej opozície. Celkovo sa však snahy Turecka ovládnuť cez zástupnú armádu protureckých Turkomanov časť severnej Sýrie v provincii Latakia a Idlib nepodarila. Kvôlli Kurdom a Američanom, ktorí momentálne predstavujú pre Turecko najväčšiu hrozbu, Erdogan zmenil svoju rétoriku a začal sa po minuloročnom pokuse o prevrat čoraz viac prikláňať k politike Ruska a Iránu. Turecko momentálne v koalícii s Ruskom a Iránom posudzuje politické a geopolitické otázky a priklonilo sa k vytváraniu transkontinentálnych transportných koridorov, ktoré by cez Irán – Sýriu – Turecko prepojili Čínu a Európu. Predstava jednotného Euro-Ázijského kontinentu desí práve Američanov, ktorí by sa ocitli na periférii, čo by znamenalo ich ďalší politický úpadok. Toto bol jeden z hlavných dôvodov, prečo Američania cítili potrebu zasiať chaos v strategických regiónoch.

Turecko spočiatku stálo na strane USA a spolu so Saudskou Arábiou a monarchiami Perzského zálivu bojovali proti Rusku a Iránu. Rusko však dokázalo Turkov vmanévrovať do veľmi nevýhodnej polohy, Erdogan začal zmätkovať a Američania sa pokúsili nahradiť Erdogana inou politickou figúrkou, ktorú by úplne ovládali. Pokus o puč Američanom nevyšiel a zahnal Erdogana do proruského tábora. Dnes sa Turecko snaží dobehnúť stratený čas a zaujať svoje miesto v práve prebiehajúcom geopolitickom zápase.

Turecké ďalekosiahle plány a ambície z roku 2011 sa teda rozplynuli a momentálne sa Erdogan správa podstatne pokornejšie. Jeho hlavným cieľom je nedopustiť rozmach kurdského nacionalizmu a vznik Kurdského štátu, pretože to by malo ďalekosiahle následky na celistvosť Turecka. Preto Turci pokorne plnia ruské rozkazy, angažujú sa proti proamerickým skupinám v Idlibe a nenamietajú proti jednotnej Sýrii.

Zaujímavo sa vyvíja aj situácia v Jemene a v Saudskej Arábii. V Saudskej Arábii zúri vojna princov, ktorá hrozí prerásť do rozpadu krajiny, Saudi si napriek svojej mohutnej výzbroji nedokážu poradiť so šiítskymi skupinami v Jemene, kde saudská armáda utrpela množstvo porážok. Pred niekoľkými dňami dokonca Jemenci vystrelili staručkú raketu Scud na Rijád, hlavné mesto Saudskej Arábie. Saudom sa síce podarilo raketu zostreliť, nepodarilo sa im však udržať svoj vplyv v Libanone, odkiaľ musel utiecť do saudského exilu libanonský premiér Saad Hariri (proamerický, proizraelský a prosaudský hráč), ktorý sa obával o svoj život. Libanonský premiér obvinil z príprav atentátu na svoju osobu Irán a libanonský Hizballáh.

Porážky Saudskej Arábie v boji s jemenskými šiítskymi skupinami ukazujú na to, že Saudská Arábia má množstvo problémov. Saudi už skúšali nasadiť do bojov aj žoldnierov z Kolumbie, USA a iných krajín, vo vražedných teplotách však títo žoldnieri nedokážu proti jemenským šiítom úspešne bojovať. Porážky Saudov sa množia a kvôli pádu cien ropy a obrovským výdajom na vedenie vojny v Jemene sa zvyšuje saudský deficit. Saudi už nedokážu naraz financovať vojny a súčasne rozvíjať potenciál svojej krajiny, pretože im chýbajú peniaze. Navyše jednota arabských monarchií v Perzskom zálive sa rozpadá a Quatar sa už otvorene pridal na stranu Ruska a Iránu.

Čo sa týka Izraelu – ten viedol a vedie svoju osobnú vojnu proti Sýrii. Izrael podporoval sýrske protiasadovské skupiny na juhozápade krajiny, rovnako ako malé skupiny Drúzov, žijúcich na území Sýrie. Po celý čas občianskej vojny v Sýrii Izrael drzo narúšal suverenitu Sýrie a útočil letecky na pozície sýrskej armády. Izrael sa totiž obáva silnej Sýrie, ktorá by znamenala hrozbu pre Golany, ktoré Izrael anektoval po vojnách v roku 1967 a 1973. Oficiálne Golanské výšiny patria Sýrii.

Izrael sa obáva najmä vytvorenia šiítskeho koridoru od Iránu cez Sýriu až do Libanonu, čo by znamenalo posilnenie Hizballáhu. Izrael sa už viac krát neúspešne pokúsil Hizballáh zlikvidovať, utrpel však neprijateľné straty a nepomohlo mu ani to, že Izraelu tradične pomáhali ako spojenec USA. Ak by zosilnel v regióne Irán a Hizballáh, určite by to znamenalo aj posilnenie postavenie Palestínčanov, ktorých uzavrel Izrael v pásme Gazy, kde Palestínčania živoria v neznesiteľných podmienkach.

Pre Izrael je životne dôležité ovládať strategické výšiny v provincii Kuneitra na juhozápade Sýrie, preto tu podporuje zvyšky teroristických bánd. Je zaujímavé, že Izraelci počas konfliktu v sýrskej vojne útočili len na sýrske vládne jednotky, pričom žiaden z náletov nesmeroval na ISIS. Takisto ani ISIS neútočil na izraelské ciele, hoci v rámci svojej propagandy sa ISIS tvári ako rozhodný nepriateľ sionistov. Podľa viacerých mimo mainstreamových analytikov, ISIS pomáhali vytvárať práve tajné služby USA a Izraela. Krátko zhrnuté – Izrael si želá slabú a rozdelenú Sýriu a za žiadnych okolností si neželá posilnenie pozícií Iránu v regióne, ani zvyšovanie aktivít Hizballáhu.

Američania ako tradične fungujú na Blízkom východe tak, ako si predstavuje Izrael. Za Clintona a Obamu mala židovská lobby v USA naozaj veľmi silné pozície a Trump takisto nemá veľa možností, aby dokázal v Kongrese oslabiť izraelský vplyv. Američania už dlhé obdobie nevedú svoju vlastnú politiku, ale robia najmä na Blízkom východe politiku podľa predstáv Izraela.

Rusko, Sýria a Irán získali cenné víťazstvo. Plány Američanov a Izraela sa nepodarili, napriek tomu že USA do konfliktu zapojili proti Bašárovi Asadovi mohutný potenciál viacerých štátov (USA, EÚ, Turecko, Izrael, monarchie Perzského zálivu) . Asad odolával osamotený tlaku proamerickej koalície od roku 2011 do roku 2015. V roku 2015 už začali mať Rusi toho dosť a vstúpili do konfliktu. Počas dvoch rokov malý ruský expedičný zbor zlikvidoval proamerickú zástupnú armádu a Rusko posilnilo úspešne svoje pozície na Blízkom východe. Momentálne má Rusko a Irán vynikajúce geopolitické pozície, okrem Turkov sa začínajú prikláňať na rusko-iránsko-sýsku stranu aj iné krajiny, vrátane Iraku.

Rusko nesmie zostať na polceste a musí pokračovať vo svojej úspešnej politike. To sa týka aj podpory Jemenčanov, pretože vznik ruskej námornej základne v jemenskom Adene by znamenal ďalšie oslabenie USA. Rusko úspešne pokračuje v spolupráci aj s Egyptom a Lýbiou, úzke kontakty udržiava Rusko aj s Marokom, Alžírskom a Tuniskom.

Ak sa podarí preformátovať Blízky východ, v ktorom bude namiesto americko-izraelskej dominancie a siatia chaosu existovať spolupráca medzi Iránom, Tureckom, Sýriou, Irakom, Egyptom, oslabí sa postavenie Saudskej Arábie a Američania konečne kvôli vysokým stratám opustia Afganistan (o neúspechu americkej politiky hovorí aj to, že Američania neustále zvyšujú svoj kontingent v Afganistane, pričom Taliban stále silnie a obsadzuje nové oblasti), bude to znamenať že v celom regióne nastane konečne mier. Naplní sa tak základná ruská geopolitická úloha v tomto regióne.

 

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Na inauguráciu Mugabeho nástupcu nepozvali zástupcov opozície

Harare 23. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Tsvangirayi Mukwazhi)   Na piatkovú inauguráciu nového prezidenta Zimbabwe Emmersona Mnangagwu neboli pozvaní predstavitelia opozície. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP. Hovorca hlavného opozičného zoskupenia Hnutie za demokratickú zmenu (MDC-T) Obert Guru potvrdil, že na slávnostnú inauguráciu nepozvali predstaviteľov tejto strany ani jej lídra Morgana…

Vyšetrovanie prepustenej šestice podozrivých Sýrčanov v Nemecku sa neskončilo

Frankfurt nad Mohanom 23. novembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA/Holger Hollemann)   Nemecké orgány pokračujú napriek stredajšiemu prepusteniu šiestich Sýrčanov zadržaných pri utorkovej razii vo viacerých mestách spolkovej republiky pre podozrenie z prípravy teroristického útoku vo vyšetrovaní týchto osôb. Policajní špecialisti skúmajú teraz počítače a tablety šestice pátrajúc po dôkazoch o ich prípadných plánoch…

Vianočné trhy vo Francúzsku sú pod dohľadom polície, došlo už k zadržaniam

Paríž 23. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Claude Paris)   Vo Francúzsku sa tento týždeň otvárajú tradičné vianočné trhy, ktoré budú vzhľadom na pretrvávajúcu teroristickú hrozbu v krajine sprevádzať prísne bezpečnostné opatrenia. V ich rámci došlo v utorok a v stredu v departmáne Champagne-Ardenne k zadržaniu šiestich osôb podozrivých z prípravy ozbrojeného prepadnutia,…

Nemeckí sociálni demokrati z SPD stoja pred veľkou dilemou a výzvou súčasne

Berlín 23. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA/Michael Kappeler)   Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) si v plnej miere uvedomuje svoju zodpovednosť v momentálnej ťažkej (vnútropolitickej) situácii, vyhlásil vo štvrtok pre tlačovú agentúru DPA líder strany, expredseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz. Súčasne ubezpečil o konštruktívnom prístupe sociálnych demokratov. Podľa vlastných slov si je…

V Taliansku zadržali tri učiteľky za fyzické týranie škôlkarov

Rím 23. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Alessandro Fucarini)   Učiteľky na deti údajne kričali, bili ich, ťahali za uši Tri učiteľky z materskej školy na severozápade Talianska, ktoré terorizovali deti vo veku od troch do piatich rokov, umiestnili do domáceho väzenia. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na…

Menzelova manželka sa poďakovala za prejavy podpory a solidarity

Praha 23. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Režisérova manželka sa k jeho zdravotnému stavu nevyjadrila Nové informácie o zdravotnom stave uznávaného oscarového českého režiséra Jiřího Menzela (79), ktorý sa v Ústrednej vojenskej nemocnici v Prahe-Střešoviciach zotavuje z niekoľkohodinovej urgentnej operácie mozgu vynútenej infekčným ochorením, vo štvrtok nepriniesli zatiaľ ani české…

Ako je to teda s 50-eurovými poplatkami u lekára?

Bratislava 23. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR - Pavol Ďurčo)   Koaliční poslanci ani ministerstvo zdravotníctva neplánujú zavádzať povinné poplatky za vyšetrenia u lekárov. V reakcii na opozičnú kritiku plánu zaviesť doplnkové ordinačné hodiny to vo štvrtok deklaroval poslanec Národnej rady SR a člen zdravotníckeho výboru Tibor Bastrnák (Most-Híd). Práve on s…

Podľa Chmelára a Hrabka sme o liekovú agentúru neprišli kvôli sobášom gejov

Bratislava 23. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Eduard Chmelár Facebook)   O dôvodoch, prečo Slovenská republika v pondelok (20.11.) neuspela v súboji o presídlenie Európskej agentúry pre lieky (EMA) z Londýna do Bratislavy, je možné diskutovať, jeden je však bezpochyby možné vylúčiť už teraz. „Neváľal by som všetku vinu len na vládu a…

V Rakúsku pokračovali koaličné rokovania ľudovcov a slobodných

Viedeň 23. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/AP/Ronald Zak)   Rakúski ľudovci z ÖVP a slobodní z FPÖ sa na koaličných rokovaniach vo Viedni dohodli na balíku o digitalizácii. O detailoch tejto dohody informovali po štvrtkovom kole rokovaní predsedovia oboch strán Sebastian Kurz a Heinz-Christian Strache. Predseda Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Kurz po…

Triky, ktoré vám pomôžu ušetriť na energiách

23. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   V posledných dňoch sa výrazne ochladilo a prichádza hlavná vykurovacia sezóna. Odborníci poukazujú na viacero možností ako zefektívniť vykurovanie a ako ušetriť financie.     Nastavenie teploty v jednotlivých izbách  Je dôležité, aby bola vykurovacia sústava rodinného domu či bytu dobre ovládaná a aby…

Ukrinform: Kolóna áut s Plotnickým opustila Luhansk

Moskva/Luhansk 23. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP Photo file)   Vodca proruskej samozvanej Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) Igor Plotnickij obvinil bývalého ministra vnútra Igora Korneta, že sa snaží chopiť moci v republike silou. Uviedol to vo vyhlásení, ktoré vo štvrtok odvysielala miestna televízia. Agentúra Ukrinform krátko na to informovala, že Plotnickij sa…

Egyptský premiér Šaríf Ismáíl odcestoval do Nemecka, kde ho čaká operácia

Káhira 23. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Selman Elotefy)   Egyptský premiér Šaríf Ismáíl odletel vo štvrtok do Nemecka, kde sa podrobí chirurgickému zákroku v žalúdočno-črevnom trakte. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré v Káhire podľa agentúry DPA bez ďalších podrobností zverejnila tamojšia vláda. Predseda egyptského vládneho kabinetu by sa mal do vlasti…

Vybrali sme z blogu

S názorom bývalej českej ministerky spravodlivosti súhlasím s výhradami...

Ale anti sexual harassment je špinavá zákerná kampaň! Umelo nafúknutá genderová bublina. Súvis s propagandou za Istanbulský dohovor. Najskôr ponúkam prevzatý článok pre otvorenie si vašich osobných pamäťových priečinkov v časti sexuálne obťažovanie, potom svoj, pre korekciu a dotvorenie si vášho vlastného osobného názoru (pre mužov aj ženy): http:

Ekonómia úhlavný nepriateľ človeka, spoločnosti aj tejto krásnej planéty.

  Motto:   Vedomie a bytie tvoria jednotu vo svojom protirečení a podliehajú základným zákonitostiam vzniku a vývoja v prírode. Platilo to už pri vzniku rodiny, neskôr rodu a platí to aj dnes pri formovaní celosvetovej ľudskej spoločnosti.   Pohľad do histórie   Ak chceme pochopiť kde sa nachádza dnešná…

A už je to tu. Konečne dobrá správa pre Európu. MERKELOVÁ - šéfka islamských migrantov končí v politike.

A dosť, už stačilo MERKELOVEJ. Všetci slušní a dobrí ľudia v Európe majú už dávno MERKELOVEJ plné zuby. Jej neznášanlivej, nenávistnej, sfanatizovanej, totalitnej, konfliktnej, agresívnej, arogantnej, krvilačnej, chorej a teroristickej politiky. Pretože MERKELOVÁ a jej prisluhovači milujú islam, násilie a terorizmus. MERKELOVÁ a jej prisluhovači nemajú rad

Vládna moc úmyselne nehovorí občanom SR, čo chystá EÚ. Časť I.

<!-- @page { margin: 0.79in } P { margin-bottom: 0.08in } --> Najprv si je potrebné niečo pripomenúť z prostredia nacizmu. Predovšetkým: 1. Vízia Hitlera bola celkom jednoduchá: zjednotiť Európu a potom svet. 2. Nacisti sa snažili založiť systém vlády na kontr

Co to má společné s rasismem?

Česká média zase jednou někomu prokázala onu pověstnou medvědí službu. A sice když Teplický deník zveřejnil v rámci svého seriálu „Moje první školní tablo“ snímek první třídy základní školy v Plynárenské ulici v Teplicích, hemžící se už na první pohled zcela etnicky odlišnými dětmi. Nacionalistická facebooková stránka Neklan tuto fotografii následně…

Zeman Putinovi: Rusko je desaťkrát významnejšie než Francúzsko! Putin: Veľmi si cením Zemanovu politickú múdrosť!

Český prezident Miloš Zeman sa na svojej oficiálnej päťdňovej návšteve Ruska v utorok v čiernomorskom letovisku Soči stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v jeho rezidencii Bočarov Ručej, kde spoločne rokovali o mnohých otázkach. Po rokovaní mali obaja tlačovku, na ktorej mal Zeman nasledovný príhovor: „Dámy a pánové, vážený pane…

TopSpeed

Revolučný interiér Mercedes-Benz A 2018 vyzerá úžasne!

6

Štvrtá generácia Mercedes-Benz A prinesie do triedy nevídaný interiér. Po „vanovitých“ prvých dvoch generáciách je Áčko klasickým prémiovým hatchbackom už v súčasnej, tretej generácií. Tá ďalšia má prinesiť luxus, kvalitu a komfort väčších modelov aj do triedy kompaktov. Prevezme niektoré systémy z vlajkovej lode, S-class. Navyše, z vnútra má ísť  technologicky aj vzhľadovo o malú revolúciu.…

Zavídí VW Škode? Výrobu Škoda Superb môžu presunúť do Nemecka!

2

Vlajkovú loď Škody vraj budú vyrábať Nemci!. Tvrdí to Jaroslav Povšík, šef odborov, napriek opačnému tvrdeniu Škody Auto. Ako to vlastne je? „Na zhromaždení v nemeckom Emdene jasne povedali, že nám vezmú výrobu Superbu a nechcú, aby sme vyrábali elektromobily!“ uvádza Povšík pre Hospodářske noviny. Pracovné miesta tým neutrpia, odborár má…

Prvý elektromobil Porsche príde v 2019! Koľko bude stáť?

8

Chcu ukázať svetu, že elektrický pohon nemusí byť vyhradený pre nudné veľké SUV alebo maličké elektromobily do mesta. Porsche finišuje vývoj elektrického športového GT postaveného na základe konceptu Mission E z roku 2015. Ten dal zelenú prácam na aute, interne označenom ako „project J1“. Budúci zástupca šiesteho typového radu značky je…

Chystáte sa kúpiť americké auto? Pozor na utopené autá z USA!

5

Trh s jazdenými autami je veľký biznis. Ak v ňom neviete chodiť, rýchlo sa spálite. A je jedno, či skúšate šťastie na domácom, alebo na zahraničnom trhu. Hľadať doma na internete, a čakať, že v Nemecku, či inde, vyskočí dobré lacné auto a bude čakať práve na vás, to je…

Príde výkonnejší Leon ST Cupra R?

8

Nedávno som tu pripravil seriál o zakladateľoch takzvaných „športovo ladených“ kombíkoch. Seat do tejto triedy vstúpil o niečo neskôr, ako všetky predstavené modely. Dnes však túto triedu plánuje rozšíriť o ešte rýchlejšie kombi, ktoré by mohlo priniesť takmer 250 kW (340 k). Príde tak už na budúci rok výkonnejší Leon…

Škoda elektromobil bude v sériovej výrobe od roku 2020

0

Škoda je jednou z automobiliek, ktorá nemá v ponuke čistý elektromobil, alebo hybridný pohon. Trh si to však vraj pýta a tak od roku 2020 bude Škoda elektromobil v produkcii v Mladej Boleslavi. Je to dôležitý krok k naplneniu stratégie, ktorú si zaviazali splniť do roku 2025, teda ponúknuť 5 čisto elektrických automobilov.

KAMzaKRÁSOU

Vaječné bielko: Čo všetko dokáže? Jeho vlastnosti si zamiluješ!

5

Prírodné produkty sa stávajú čoraz viac využívanejšími pre našu krásu. Je to hlavne z dôvodu, že sú prístupnejšie (aj napriek vajíčkovej kríze) ako krémy, či iné chemické prípravky. Navyše, sú mimoriadne zdravé. Vaječné bielko - čo všetko dokáže? 

Útoky negatívneho človeka - ako sa nestať ich obeťou?

4

Ak však začnete tento boj o záchranu toho druhého, ktorý ,,nemá také šťastie v živote ako vy", tak verte, že ste sa stali obeťou. Míňate na to svoje drahocenné sily a čas. Podobné prípady dobre ilustruje tzv. ,,Karpmanov dramatický trojuholník". Každému z nás prislúcha jedna z rolí: útočník, obeť, záchranca. Obeť manipuluje pomocou vyvolaním pocitu viny…

Pesticídy v ovocí a zelenine: Ako a prečo proti nim treba bojovať?

5

Pesticídy sú chemické látky, ktoré sa v poľnohospodárstve a v lesníctve používajú proti chorobám, škodcom a burine. . Všetky pritom bežne kúpime v obchode a ani nevieme, že si domov odnesieme množstvo chémie! Vieš, ktoré ovocie a zelenina sú „najšpinavšie“ alebo naopak, „najčistejšie“? 

Nulový odpad v kúpeľni? Ukážeme ti, ako na to!

3

Nulový odpad v kúpeľni je pre mnohé z nás nereálna výzva. Množstvo kozmetiky, ktoré denne používame, si žiada rovnaké množstvo vyhodených tampónov, tyčiniek do ucha a žiletiek. Ako znížiť odpad v kúpeľni a byť pritom stále neodolateľná? Dá sa to veľmi jednoducho, za pomoci týchto pár tipov, ktoré mnohé z vás…

Antibiotiká: Tieto chyby pri ich užívaní nikdy nerob!

5

Asi každému z nás sa z času na čas stane, že nás zhoršený zdravotný stav privedie až k užívaniu antibiotík. Tieto lieky predpisované lekármi dokážu človeku zvyčajne rýchlo pomôcť, no pri ich užívaní musíme byť obozretní. Antibiotiká sú teda v mnohých prípadoch veľkými pomocníkmi. Mali by sme však byť informovaný o tom, ako v našom…

Vyhrajte 4x Pharmatheiss Elixír na stimuláciu rastu rias

1

Sérum na riasy je jedným z tých kozmetických prípravkov, ktoré sa zdajú byť až príliš dobré. No kde je pravda? Existuje veľa dočasných možnosti predlžovania rias, ako je napríklad riasenka alebo umelé riasy. Ale prirodzene rastúce hrubé riasy sú oveľa lepšou voľbou. A kozmetický priemysel s nami rozhodne súhlasí. Presvedčte sa o jeho účinkoch sami!…

TopDesat

TOP 15 udalostí z minulosti, ktorým nebudeš veriť

0

Na základnej škole nás na dejepise učili o lovcoch mamutov, na strednej škole sme sa naučili, prečo vypukla druhá svetová vojna, ale nikto nám nikdy nepovedal o týchto bizarných udalostiach a zvyklostiach, ktoré rôzne kultúry praktikovali. Pomocou rebríčka top 15 udalostí z minulosti si uvedomíte, že najznámejší terorista dostal ocenenie, že…

Zábavným spôsobom skazili cudzie fotografie

0

Ak sa snažíme niekoho odfotografovať, sústredíme sa na každý detail: pozadie, pózy a výraze tváre. Snažíme sa vytvoriť naozaj dokonalú fotografiu naším dostupným možnostiam. Niekedy sa však nedá predvídať úplne všetko a tak nám do fotografií vstupujú nezvaní hostia. Práve takéto prípady občas urobia fotografie naozaj zábavnými. Dnes ti preto…

10 vtipne nefotogenických zvierat, z ktorých budeš mať výčitky svedomia

0

Všetci máme jedného známeho, ktorý na fotografiách nikdy nevyzerá dobre. Ak takého kamaráta nemáš, tak pre teba máme zlú správu. Pravdepodobne si tým kamarátom ty. Čuduj sa svete, rovnaké to je aj v ríši zvierat.  Presne tak. Ani zvieratá nevyzerajú vždy tak, ako v učebniciach. Bez ohľadu na to, ako usilovne sa pokúšajú na…

Máš zlý deň? Tieto fotografie ťa vyvedú z omylu

0

Nie všetci sa môžme pochváliť tým, že máme obrovské šťastie. Medzi nami sa nájdu aj smoliari na ktorých sa smola jednoducho lepí. Je však veľmi pozitívne, ak ľudia nestratia zmysel pre humor ani v ťažkých chvíľach. Po vzhliadnutí nasledujúcich fotografií zistíš, že tvoj zlý deň možno nie je až tak…

Náhoda neexistuje? 10+ až desivo dokonalých fotografií

0

Londýnsky fotograf Denis Cherim spochybňuje spôsob, akým sa pozeráme na svet a ponúka inú perspektívu. V projekte s názvom Náhoda Denis zachytáva harmonicky zosúladené prvky, ktoré vyzdvihujú rovnováhu na našej planéte. A že náhoda neexistuje! V priebehu rokov Cherim zhromažďoval obrovské množstvo dokonalých oko-potešujúcich kompozícií. Od fotografovania ulíc cez prírodu a krajinu pokračuje fotografovaním…

Na čo všetko sa dá použiť čaj? Budeš sa čudovať!

0

Určite si už videl nejednu krásnu maľbu a nejedného talentovaného maliara. Avšak použil si už na maľovanie čaj? Je to úplne mimo bežných umeleckých postupov, ktoré môžeš identifikovať na obrazoch vystavených v galérii.  "Som "oby