Informáciu zverejnil portál Wired.
Príčinou súdneho sporu, ktorý vznikol na základe podnetu právnika Steva Wisena z Nonhuman Rights Project, sú 26-ročný šimpanz Kiko, ktorého majitelia žijú v okolí Niagarských vodopádov, šimpanz Tommy, ktorého majitelia držia v klietke newyorského Gloversville a dva výskumné šimpanzy univerzity Stony Brook nazývané Leo a Herkules.
V prípade, že by sudca rozhodol v prospech Wisena, majitelia šimpanzov by boli nútení sa zvieratám ospravedlniť, čo by otvorilo dvere pre bezprecedentný krok v americkej histórii – možnosť poskytnúť status osoby zvieratám.
„Šimpanzy sú nezávislé, slobodne sa rozhodujúce bytosti. Prečo by im nemalo byť priznané právo na osobnosť?“ pýta sa Wise. „Ako môžeme ignorovať nezávislosť a slobodu neľudskej bytosti, zatiaľ čo u ľudí tieto hodnoty ctíme ako najvyššie? Tommy síce nehovorí ľudskou rečou, ale to ešte neznamená, že chce stráviť zvyšok svojho života v klietke,“ zverejnil Wired vyjadrenie Wisena.
Práva aj pre veľryby, delfínov či slony?
Snahy právnika podporujú aj deviati primátológovia, ktorí uviedli, že šimpanzy sú vysoko citlivé bytosti, schopné pamätať si veci z minulosti či myslieť na budúcnosť, prežívajú radosť a uskutočňujú vedomé rozhodnutia ovplyvňujúce ich život.
Podľa Wisa by aktivity projektu Nonhuman Rights mohli byť zamerané aj na ďalšie zvieratá, ako sú napríklad veľké ľudoopy, niektoré veľryby a delfíny či slony.
„Toto nie je koniec. Nie je to dokonca ani začiatok konca,“ zverejnil Wired vyhlásenie Wisena. „Ale možno je to len koniec začiatku,“ parafrázoval právnik slová Wistona Churchila.
ru