Svetoznámy slovenský architekt L. Hudec má prvú monografiu v rodnom jazyku

Svetoznámy slovenský architekt L. Hudec má prvú monografiu v rodnom jazyku

Bratislava 14. októbra (TASR) – Život a dielo svetoznámeho slovenského architekta, emigranta Ladislava Eduarda Hudeca (1893-1958), predstavuje prvá kniha o ňom v rodnom jazyku. Pod názvom Po stopách architekta L. E. Hudeca ju napísala historička architektúry Klára Kubičková s kolektívom. Vyšla v neziskovej organizácii Centrum architekta L. E. Hudeca (C.A.L.E.H.) s podporou Úradu vlády SR v programe Kultúra národnostných menšín.

"Vydali sme ju na počesť 120. výročia narodenia a 55. výročia úmrtia tejto osobnosti, aby sme ju zdokumentovali, dostali viac do povedomia verejnosti a šírili veľké Hudecovo posolstvo. Problémom bolo získať aktuálnu podobu objektov, ktoré boli rekonštruované k svetovému Expu v Šanghaji. Tie nám poskytol architektov vnuk Ervín Hudec z USA," prezradila Kubičková na nedávnej prezentácii knihy v Spolku architektov Slovenska v Bratislave.

Podľa nej príbeh tohto architekta je podivuhodný a vzrušujúcou históriou jedného plodného života, ktorý vyústil do monumentálneho stavebného diela v dnes 23-miliónovej čínskej metropole Šanghaj. Vydaniu vyše 140-stranovej populárno-vedeckej knihy predchádzal výskum v rôznych archívoch, cirkevných matrikách, katastrálnych úradoch a súkromných rodinných dokumentoch vo viacerých krajinách. Meno architekta Hudeca bolo v rodnej krajine 90 rokov neznáme. Pred odchodom na front prvej svetovej vojny bol čerstvým absolventom Uhorskej kráľovskej technickej univerzity v Budapešti. Okrem kaplnky v kúpeľoch Vyhne, ktorú projektoval ako študent v roku 1913, nezanechal na Slovensku žiadne dielo.

Z ruského zajateckého tábora sa mu podarilo utiecť do Šanghaja, kde pôsobil od roku 1918 do 1947. Po druhej svetovej vojne sa musel s rodinou opäť zachrániť útekom tentoraz na západ. Najskôr do Európy a potom do USA, kde prežil záverečných 10 rokov. Jeho staviteľské úspechy publikované vo svetových odborných časopisoch nevzbudili ohlas v rodnej krajine. Ďalším dôvodom nezáujmu o dielo Hudeca bol odchod členov jeho pôvodnej rodiny zo Slovenska do Maďarska začiatkom 20. rokov. Tak v jeho rodnej krajine nezostala dokumentácia ani rodinná pozostalosť. Negatívom bola aj skutočnosť, že Hudec a jeho rodinní príslušníci v západnej Európe, Kanade a USA boli považovaní za emigrantov, o ktorých sa po dlhé desaťročia nesmelo publikovať.

Reklama

"Aj v Číne bola spoločenská situácia taká, že sa meno Hudeca nespomínalo. Bolo spojené s pôsobením kapitalistov, koncesionárov so západnej Európy a USA. Až po 90. rokoch, keď sa znovu objavili tieto hodnoty architektúry, ktoré po rekonštrukcii teraz slúžia pre potešenie bohatého turistického ruchu. Ním navrhnuté domy sa stávajú chránenými pamiatkami, vychádzajú o nich knihy, o Hudecovi sa učia v šanghajských školách. V roku 2008 tam prvýkrát usporiadali Hudecov rok, kde boli aj naši odborníci a štátnici. Tohtoročný bedeker sprevádza turistov po 35 Hudecových budovách," uviedla pre TASR Kubičková.

Reklama

Hudecov rok bol tiež impulzom pre následné výstavy v Banskej Bystrici a Bratislave, i záujem o najznámejšieho Slováka v Číne. Dôsledkom toho je aj vlani založená organizácia C.A.L.E.H. v Banskej Bystrici a spomínaná kniha. Čitateľ sa v nej dozvie o koreňoch Hudecovej rodiny, jej zázemí a definitívne uzatvára polemiku okolo pôvodu architekta, čo potvrdzuje genealogička Eva Furdíková na základe matričných listín. Okrem obsiahleho textu v slovenčine, maďarčine a angličtine obsahuje 156 aktuálnych a dobových fotografií. Medzi nimi Hudecov rodný dom v centre Banskej Bystrice a v Šanghaji Park Hotel, Union Brewery, Grand Theater, American Club, Moore Memorial Church a iné kostoly, či banka, nemocnica, škola,  študentský domov, rodinné vily aj iné stále funkčné objekty.

Ladislav E. Hudec zomrel 26. októbra 1958 na srdcový infarkt v kalifornskom Berkeley. Od roku 1970 sú jeho telesné pozostatky na evanjelickom cintoríne v Banskej Bystrici.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukové záznamy

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:13

Veľvyslankyňa USA v Rusku Lynn Tracyová vo štvrtok navštívila väzneného amerického novinára Evana Gershkovicha, ktorého Moskva už viac než rok zadržiava pre obvinenia zo špionáže. Uviedla, že je v dobrej nálade.

09:06

Na juhozápade Ruska sa zrútil v piatok strategický bombardér Tupolev Tu-22M3.

K nehode prišlo ráno v Stavropoľskom kraji, pričom lietadlo sa podľa ruského ministerstva obrany zrútilo po dokončení bojovej misie počas návratu na domovské letisko.

08:52

Austrália v piatok svojim občanom odporučila, aby opustili Izrael pre vysokú hrozbu vojenskej odvety voči iránskemu útoku a teroristických útokov. Rovnaké varovanie vydala aj pre palestínske územia.

08:48

Spojené štáty dostali vopred oznámenie o izraelskom útoku na Irán. Operáciu však neschválili, ani sa na nej nepodieľali, citovali v piatok miestne médiá amerických predstaviteľov.

08:38

Ceny ropy v piatok ráno prudko vzrástli. Dôvodom je napätie na Blízkom východe. Iránske tlačové agentúry informovali totiž o niekoľkých výbuchoch po celej krajine po útokoch zo strany Izraela.

08:32

Palestínska samospráva vo štvrtok odsúdila Spojené štáty za vetovanie palestínskej žiadosti o plné členstvo v OSN a označila to za “agresiu”, ktorá tlačí Blízky východ k “priepasti”.

08:21

Škótska vláda vo štvrtok oznámila, že sa vzdala svojho cieľa znížiť emisie skleníkových plynov o 75 percent do roku 2030. Urobila tak po tom, čo ho poradný orgán britskej vlády — Výbor pre klimatickú zmenu (CCC) — nedávno označil za nedosiahnuteľný.

08:11

Fínska pravicová vláda vo štvrtok ohlásila niekoľko zmien imigračného zákona určených na jeho sprísnenie. Zmeny by priniesli nové procedúry na hraniciach a prísnejšie podmienky pre žiadateľov o azyl.

08:03

V Indii sa v piatok začali šesťtýždňové všeobecné voľby, v ktorých má hinduistický nacionalista a premiér Naréndra Módí takmer isté víťazstvo, keďže oslabená opozícia je zatlačená do úzadia. Na najväčšom hlasovaní na svete sa môže zúčastniť celkovo 968 miliónov ľudí.

07:54

Bojovníci džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) vo štvrtok zabili 20 sýrskych vojakov a príslušníkov provládnych síl pri dvoch útokoch v Damaskom ovládaných oblastiach tejto vojnou zmietanej krajiny.

07:28

Argentína predložila vyhlásenie o úmysle vstúpiť do Severoatlantickej aliancie (NATO) ako globálny partner, oznámil vo štvrtok argentínsky minister obrany Luis Petri na sociálnej sieti X.

NATO
Na archívnej snímke vlajky členských krajín NATO vejú pred sídlom Aliancie v Bruseli
07:18

Európa by mala dať Ukrajine viac peňazí, vyhlásil vo štvrtok bývalý prezident USA Donald Trump; niekoľko dní pred tým, ako budú americkí zákonodarcovia hlasovať o dlho odkladanom balíku pomoci vo výške 61 miliárd dolárov.

07:06

Situácia na ukrajinskom fronte je kritická a nasledujúce týždne môžu rozhodnúť o osude vojny, vyhlásil vo štvrtok po skončení summitu EÚ v Bruseli poľský premiér Donald Tusk.

Závery summitu podľa poľského premiéra obsahujú zmienku o záväzku Európskej únie dodať Ukrajine čo najskôr prostriedky protivzdušnej obrany.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali