Prečo je Jeruzalem tak problematický? V minulosti tu sídlilo už 16 ambasád

Prečo je Jeruzalem tak problematický? V minulosti tu sídlilo už 16 ambasád

Washington/Jeruzalem 8. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Mahmoud Illean)

 

Počas krátkej histórie Izraela už v tomto meste malo zastupiteľstvá 16 štátov, píše portál Haaretz.com.

Ilustračné foto

Ide o tri africké štáty – Pobrežie Slonoviny, Zair (teraz Demokratická republika Kongo) a Keňa; 11 krajín z Latinskej Ameriky – Bolívia, Čile, Kolumbia, Kostarika, Dominikánska republika, Ekvádor, El Salvador, Guatemala, Panama, Uruguaj a Venezuela, ktoré otvorili veľvyslanectvo už v 50. rokoch; ako aj Holandsko a Haiti. Postavenie ich veľvyslanectiev v Jeruzaleme nepredstavovalo uznanie mesta ako izraelského hlavného mesta: stále platí všeobecný konsenzus, že Izrael a Palestínčania musia medzi sebou rokovať o stave Jeruzalema.

Reklama

Aj keď sa to zdá dnes veľmi vzdialené, v minulosti platilo všeobecné očakávanie, že so založením palestínskeho štátu by spolu s Izraelom zdieľali Jeruzalem ako spoločné hlavné mesto – bývalý východný a druhý západný Jeruzalem.

Takže ako prišiel Jeruzalem o všetkých 16 zahraničných ambasád? Prvá rana prišla po vojne Yom Kippur, keď Pobrežie Slonoviny, Zair a Keňa prerušili všetky vzťahy s Izraelom v septembri 1973. Aj keď všetky tri napokon obnovili vzťahy s Izraelom – Zair v roku 1981, Pobrežie Slonoviny v roku 1986 a Keňu v roku 1988 – v konečnom dôsledku ich opätovne otvorené zastupiteľstvá sídlia v oblasti Tel Avivu.

Reklama

Zostávajúcich 13 štátov uzavrelo svoje veľvyslanectvá v Jeruzaleme v roku 1980, keď bol prijatý Základný zákon o Jeruzaleme, hlavnom meste Izraela, ktorý vyhlásil, že mesto zostane “úplným a jednotným hlavným mestom Izraela” čo znamenalo spojenie rozdelených častí mesta v júni 1967 a trojnásobné rozšírenie hraníc. Bezpečnostná rada OSN vnímala tento krok ako provokáciu a odsúdila ho za porušenie medzinárodného práva. Rezolúcia Bezpečnostnej rady č. 478 z augusta 1980 vyzvala členské štáty, aby odstránili svoje diplomatické misie z Jeruzalema.

Hoci Kostarika a Salvádor priviedli svoje veľvyslanectvo späť do západného Jeruzalema, od roku 1984, opäť opustili mesto. (Bolívia úplne ukončila vzťahy s Izraelom v roku 2009)

Medzitým Izrael pokračoval v demonštračných krokoch na posilnenie svojho vplyvu v nerozdelenom Jeruzaleme a rozšíril zákon z roku 1980, ktorý vyžaduje, aby akékoľvek rozhodnutie o odstúpení z časti Jeruzalema (alebo Golanských výšin) bolo schválené v izraelskom parlamente väčšinou až 80 členov, a zároveň aby sa v tejto otázke konalo verejné referendum.

Z pohľadu OSN zostáva Jeruzalem “corpus separatum” – “bublina”, ktorá nepatrí do žiadneho štátu. Pôvodne bolo navrhnuté aby sa stal súčasťou plánu rozdelenia pre Palestínu z roku 1947. Malo získať trvalý štatút medzinárodného mesta svätých pre tri hlavné náboženstvá a malo byť prístupné všetkým svetovým občanom. Izraelská vláda prijala tento plán, ale palestínska strana to neurobila.

Keď sa skončila vojna za nezávislosť v roku 1949, skončila dohoda o prímerí s Jordánskom a Jeruzalem bol rozdelený na jordánsku a izraelskú časť, no Izrael vyhlásil v roku 1950, že Jeruzalem je jeho hlavným mestom a neoddeliteľnou súčasťou štátu.

Reklama

Vo svojej knihe z roku 2001 “Jeruzalem: napadnuté mesto” politológ Menachem Klein opísal rokovania medzi Izraelom a Jordánskom pred rokom 1950, v ktorých sa pokúsili dohodnúť na pláne rozdelenia mesta. Pre Izrael bol najvyššou prioritou prístup k Západnému múru v Starom Meste, ako aj bezpečný prechod do areálu hebrejskej univerzity na vrchu Scopus. Na tento účel sa v jednom bode ponúkol, že odovzdá Jordánu do značnej miery Arabmi obývané štvrte na juhu mesta, vrátane nemeckej kolónie, Katamon, Baka a dokonca aj Kibbutz Ramat Rachel. Cieľom bolo poskytnúť Jordáncom územnú súdržnosť vo východnej a južnej časti.

Aj keď obe krajiny dosiahli dohodu o Jeruzaleme v decembri 1949, nikdy ju nepodpísali. O niekoľko mesiacov neskôr prebehli rokovania o týchto otázkach a tiež o stave oblasti Negev a Latrun medzi Jeruzalemom a Tel Avivom.

Prípad z roku 1952 poukazuje aká je aktuálna situácia komplikovaná. V dokumente z roku 2011 totiž prof. Ruth Lapidot opísal prípad vodiča zamestnaného belgickým konzulátom v západnom Jeruzaleme, ktorý zabil miestneho obyvateľa, vrátane istého pána Shababo. Keď rodina Shababova podala občianskoprávnu žalobu proti vodičovi a konzulátu na okresnom súde, obhajoba tvrdila, že izraelské súdy nie sú v tejto veci príslušné – nie preto, že vodič Roger Heilen mal diplomatickú imunitu, ale kvôli Jeruzalemu, ktorý medzinárodné spoločenstvo neuznalo za úplnú súčasť Izraela. Súd túto žalobu nakoniec zamietol.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali