18-ročný Ali Sonboly nemecko-iránskeho pôvodu pri útoku v obchodnom dome Olympia zabil 9 ľudí a desiatky ďalších zranil. Neskôr sa zistilo, že útočník mal problémy s psychikou vzhľadom aj na jeho 3-mesačnú hospitalizáciu v psychiatrickom ústave.
Tento prípad sa stal zámienkou pre médiá na označovanie všetkých ďalších islamských teroristov za duševne chorých.
Podľa portálu Epochtimes.de rakúsky psychiater George Psota tieto mediálne dezinformácie vyvracia:
“Teroristické útoky politických extrémistov a náboženských fanatikov nie sú dôsledkom depresie, alebo inej duševnej choroby, ale v prvom rade ich kriminálneho jednania. Nejde o žiadnych šialencov v pravom slova zmysle. Mali by sme striktne oddeľovať prípadnú duševnú chorobu páchateľov od jasne premyslenej stratégie a fanatickej túžby teroristov zabíjať,” povedal popredný rakúsky psychiater.
Podľa Psotu jedinci trpiaci depresiami len ťažko dokážu spáchať teroristické činy:
“Depresívny jedinec absolútne stráca záujem o dianie okolo seba. Často sa nie sú títo ľudia schopní ani obliecť a jednoducho nemajú dostatok energie, ani motiváciu k žiadnemu násilnému útoku.”
So Psotom súhlasí aj jeho nemecký kolega, Ulrich Hegerl, ktorý pôsobí na univerzite v Lipsku v odbore psychiatrie: “Jedným z hlavných príznakov depresie sú pocity viny. Takí ľudia nemajú vôľu spáchať násilný trestný čin. Nemožno samozrejme vylúčiť, že napríklad páchateľ teroristického útoku v Mníchove mal depresie, ale tá rozhodne nebola spúšťacím mechanizmom pre vraždenie,” povedal Hegerl.
Z vedeckých štúdií z roku 2009 taktiež vyplýva, že u ľudí s depresiami sa nezistilo žiadne zvýšené riziko násilia.
Samuel Gdovin