“Spolieham sa na Rusko, že neuzná takzvané voľby, pretože sú jasným porušením minského protokolu z 5. septembra, ktorý podpísal aj zástupca Ruska,” uviedol Porošenko podľa agentúry Reuters vo vyhlásení zverejnenom na internete.
Hlasovanie označil za “frašku (konanú) pod hlavňami tankov a guľometov”, porušujúce dohody, ktoré sa stali základom prímeria medzi povstalcami a vládou v Kyjeve.
Moskva však vidí situáciu inak. V predvečer volieb vydalo ruské ministerstvo zahraničných vecí vyhlásenie, v ktorom konštatuje, že voľby v Doneckej ľudovej republike (DĽR) a Luhanskej ľudovej republike (LĽR) sú v súlade s dohodami z Minska a sú šancou priviesť situáciu na juhovýchode Ukrajiny ku konštruktívnemu dialógu.
O voľby na východe Ukrajiny je veľký záujem
Obyvatelia DĽR a LĽR si volia svojich najvyšších predstaviteľov a poslancov “národných parlamentov”. Podľa ruských agentúr TASS, RIA Novosti a Interfax je o voľby v DĽR a LĽR veľký záujem a pred volebnými miestnosťami sa tvorili dlhé zástupy ľudí. Vzhľadom na to sa volebná komisia LĽR rozhodla predĺžiť hlasovanie v niektorých oblastiach do 22.00 h miestneho času.
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v sobotu na svojom konte na Twitteri oznámila, že do oboch republík nevyslala na monitorovanie “tzv. volieb” žiadnych svojich pozorovateľov. Agentúra RIA Novosti zverejnila informáciu, že pozorovatelia v sobotu skontrolovali v Donecku volebné urny a stoly slúžiace na registráciu voličov.
Ruské agentúry tvrdia, že na voľby dohliada niekoľko desiatok “pozorovateľov” zo zahraničia. Podľa agentúry TASS je ich asi 300 a sú z Českej republiky, Grécka, Slovenska, Srbska, Ruska, USA, Francúzska, Izraela, Nemecka, Čiernej Hory a ďalších krajín. Medzi nimi sú i poslanci ruskej Štátnej dumy, Európskeho parlamentu a národných parlamentov, ako aj zástupcovia politických strán, hnutí a mimovládnych organizácií.
Pozorovateľ z Čiech žiadne pochybenia vo volebných miestnostiach nezaznamenal
Prítomnosť Slováka v Luhansku potvrdil pre iDNES.cz aj český “pozorovateľ”, ktorým je senátor z Ústí nad Labem Jaroslav Doubrava. “Je tu Slovák, sú tu Srbi, Francúzi, Gréci a myslím, že aj niekto z Talianska. Je to tu mnohonárodnostné. Je nás tu v Luhansku celkom asi štyridsať,” povedal Doubrava. Na Ukrajinu sa vydal ako súkromná osoba na pozvanie, ale kto ho pozval netuší a ani po tom nepátral. Žiadne pochybenia vo volebných miestnostiach nezaznamenal.
Ukrajinská agentúra UNIAN v tejto súvislosti informovala, že Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) otvorila vo veci konania “volieb” v DĽR a LĽR trestné konanie a mieni vyhlásiť všetkých cudzincov pôsobiacich ako pozorovatelia za neželané osoby.
Video z jednez z volebných miestností si môžete pozrieť tu:
ru