Na Ukrajine “zlepšujú” svetovú klasiku: Operu Petra Čajkovského Mazepa “obohatili” o obľúbenú pieseň Stepana Banderu

Na Ukrajine “zlepšujú” svetovú klasiku: Operu Petra Čajkovského Mazepa “obohatili” o obľúbenú pieseň Stepana Banderu

Charkov, 7. augusta 2017 (HSP/Foto: Facebook)

 

Na Ukrajine nielen prepisujú učebnice histórie, ale prerábajú aj svetoznáme klasické diela, „zlepšujú“ ich tak, že ich prispôsobujú postojom a chúťkam súčasného kyjevského režimu. Vo svojej snahe presláviť ukrajinských „hrdinov“ zachádzajú do absurdu.

Na snímke plagát pozývajúci na operu

V Charkovskom národnom akademickom divadle opery a baletu N. V. Lysenka /založený v r. 1925/ „zlepšili“ veľkolepú operu svetoznámeho ruského skladateľa Petra Čajkovského „Mazepa“. Túto operu geniálny skladateľ napísal na základe poémy takisto svetoznámeho ruského básnika Alexandra Puškina „Poltava“. Opera má 3 dejstva, 6 scén, libreto napísal Victor Burenin. Premiéru mala 15. februára 1884 vo Veľkom /Boľšom/ divadle v Moskve.

Reklama

Ukrajinskí umelci – patrioti operu pozmenili tak, že ju prispôsobili súčasným postojom a hodnotám majdanu. Keďže Puškin a Čajkovský historicky presne opísali postavu hlavného hrdinu opery – ukrajinského hetmana Ivana Mazepu, zradcu cára a svojej vlasti a krvilačného vraha, ukrajinskí „zlepšovatelia“ poriadne pozmenili dej opery. Preložili ju do ukrajinčiny, vyhodili niektoré epizódy, kde Mazepa a jeho spojenec Orlík sú prezentovaní ako zradcovia. Za týmto účelom vlastne vyhodili celé tretie dejstvo opery…

„Zlepšovateľom“ sa podarilo prerobiť operu tak, že zo zradcu a vraha Mazepu sa stal národný ukrajinský hrdina, ktorému veľmi záleží na svojej vlasti. No a čerešničkou na torte je to, že „zlepšovatelia“ do úvodu a záveru opery Petra Čajkovského zaradili… obľúbenú pieseň „ukrajinského hrdinu“ Stepana Banderu „Чорна рілля ізорана“ /“Čierna rola rozoraná“/. Svetoví hudobní experti nemajú poznatky, či Peter Čajkovský počul niekedy túto pieseň, ale  ukrajinskí „zlepšovatelia“ mu do opery túto pieseň zaradili – pre väčšiu slávu až dvakrát…

Reklama
Na snímke herci počas vystúpenia

V tejto súvislosti mimoriadne zaujímavý rozhovor zverejnil ukrajinský denník Gazeta.ua. Ukrajinskí novinári sa rozprávali s domácou hudobnou kritičkou Ľubovou Morozovovou. Je dosť známa svojimi patriotickými postojmi a aktivitami. Pritom však v rozhovore priznala, že niektoré momenty v „obnovenej“ opere Petra Čajkovského, jemne povedané, nesedia.

„Navštívila som Charkov, kde pripravili novú verziu opery Petra Čajkovského „Mazepa“. Teraz oslavujeme 330. výročie, kedy sa Ivan Mazepa stal hetmanom. V dedine Kolomak Charkovskej oblasti mu pri tejto príležitosti urobili pomník a tam sa na otvorenom pódiu konala premiéra obnovenej opery,“ porozprávala.

Potom prezradila, že charkovskí umelci nedostatočne „vylepšili“ Čajkovského operu a bolo by treba urobiť ešte viac: „Ale táto opera je napísaná na Puškinovú poému, kde je Mazepa prezentovaný, ako zradca a klamár. Bolo potrebné objednať u súčasného skladateľa novú partitúru, mohli by sme mu dať rok alebo poldruha roka, aby to prerobil a prispôsobil hudbu tak, aby bola v súlade sú súčasným pohľadom na samotného hetmana a tie udalosti. Potrebné bolo vytvoriť nového hrdinu – vášnivého, charizmatického, ktorý by zaujal súčasného diváka,“ podčiarkla kritička.

Skritizovala „nových autorov“ opery za to, že si zvolili ľahšiu cestu a poriadne nepopracovali nad novým variantom opery: „Tradične si zvoli ľahkú cestu. Zo starej partitúry jednoducho vyhodili tretie dejstvo a Puškinov text preložili z ruštiny do ukrajinčiny. Vo svete opery už dávno neprekladajú. Ukrajinský jazyk nie je prispôsobený k tej melodike. Napríklad, je v tom také špecifiká, že na vysokých notách treba spievať otvorené samohlásky. A preto sa nedá rozobrať, o čom vlastne spievajú,“ posťažovala sa Ľubov Morozovová.

„Okrem toho v úvode a na konci vstavili obľúbenú pieseň Stepana Banderu „Чорна рілля ізорана“. Načo je tam? Čo spoločné má Bandera s Mazepom? A tá hlúpa scéna na konci! V pozadí popravujú Kočubeja a vpredu stoji jeho dcéra, usmieva sa a spieva modlitbu a v pozadí, na platne premietajú fotografie bojovníkov „Nebeskej stovky“ a vojakov Protiteroristicekj operácie… Táto opera mala vyvolať prílev patriotických citov, ale zapríčinila práve opačný efekt. Táto opera sa premenila na akýsi „bratský masový hrob“. Prečo u nás aj dodnes robia podobné veci?“ čudovala sa patrioticky naladená hudobná kritička.

Reklama
Na snímke Ľubov Morozovová

Našim čitateľom /aby ich náhodou nepoplietli ukrajinskí „zlepšovatelia“/ pripomenieme, že Čajkovského opera rozpráva o udalostiach začiatku XVIII. storočia. Prestarnutý ukrajinský hetman Ivan Mazepa /1639 – 1709/ požiadal generálneho pisára a generálneho sudcu Zaporožského vojska Vasilija Kočubeja /1640 – 1708/ o ruku jeho mladej dcéry Márie. Verný ruskému cárovi Petrovi I. Kočubej neznáša zradcu Mazepu, vie o jeho tajných rokovaniach so švédskym kráľom Karlom XII. a poľským kráľom a odmieta dať Mazepovi svoju dcéru. Upozorňuje Petra I. na zradu Mazepu. Peter I. však verí klamstvám Mazepu a dokonca mu vydáva Kočubeja a jeho spojencov, ktorí utiekli k Petrovi I. do Petrohradu. Mazepa brutálne týra Kočubeja a jeho kamarátov a 25. júla 1708 dal ich popraviť.

Mazepa však iba o rok prežil ľudí, ktorých zradil a umučil k smrti. Po slávnej Poltavskej bitke, keď ruský cár Peter I rozdrvil vojská švédskeho kráľa Karla XII. a jeho spojencov, jedným z ktorých bol aj Mazepa, ukrajinský hetman utiekol do Tureckej ríše a 22. septembra 1709 zomrel v meste Bendery, ktoré sa v súčasnosti nachádza na území Podnesterskej Moldavskej republiky.

Na Slovensku sa tiež môžeme tešiť na ukrajinské zlepšováky? Napríklad sa možno dočkáme, keď prerobia a „zlepšia“ jednu zo štyroch opier Eugena Suchoňa. Čo by ste povedali na novú verziu, napríklad, Krútňavy alebo Svätopluka?

Eugen Rusnák

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:32

Donald Trump sa nevie dočkať, kedy bude “ako 47. prezident Spojených štátov” opäť úzko spolupracovať s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Vyplýva to z optimisticky ladeného videozáznamu, ktorým bývalý americký prezident a terajší prezidentský kandidát Republikánskej strany pozdravil v piatok účastníkov tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencie Conservative Political Action Conference (CPAC).

11:23

Kolumbijská univerzita v New Yorku pokračuje vo vyjednávaní s propalestínskymi demonštrantmi, ktorých sa snaží prinútiť, aby opustili jej areál. Demonštrujúcim študentom dalo pôvodne vedenie školy do polnoci (čiže do piatka 06.00 h SELČ) čas na, aby vypratali svoj “tábor” a z areálu sa stiahli.

11:15

Francúzsko zvažuje rozšírenie sankcií voči izraelským osadníkom za násilnosti voči palestínskym civilistom na Západnom brehu Jordánu. Oznámil to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho rokovaní s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

10:59

Úrady v Burkine Faso vo štvrtok neskoro večer oznámili, že na dva týždne pozastavili vysielanie rozhlasových staníc britskej BBC a americkej Voice of America (VoA) za reportáž o správe ľudskoprávnej organizácie, ktorá armádu v tejto krajine obviňovala z útokov na civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:45

Japonský premiér Fumio Kišida navštívi budúci týždeň Francúzsko, Brazíliu a Paraguaj v čase, keď sa jeho krajina snaží posilniť vzťahy s Južnou Amerikou.

Kišidove turné potrvá šesť dní a japonský premiér sa počas neho stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, uviedla Kišidova kancelária.

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Barry "Butch" Wilmore
Na snímke astronauti NASA Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová pózujú počas príchodu do Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral na Floride
10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali