Kto spôsobil hladomor?

Kto spôsobil hladomor?

Bratislava 10. októbra 2015 (HSP/poznavatelnoe)

 

Valentin Katasonov je doktor ekonomických vied, profesor, prednáša na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov

Na stránke Poznavateľnoje TV  sa témou príčiny hladomoru, ktorý bol začiatkom 30-tych rokov v niektorých oblastiach Sovietskeho zväzu zaoberal Valentin Katasonov.

Reklama

Valentin Katasonov je doktor ekonomických vied, profesor, prednáša na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov.

Keď sa v Nemecku v roku 1933 stal kancelárom Adolf Hitler, vedenie Sovietskeho zväzu si povolalo na rozhovor nemeckého veľvyslanca von Schulenburga. Chceli sa od neho dozvedieť, či nový nemecký kancelár myslí vážne to, čo napísal v roku 1924 vo svojej knihe Mein Kampf v súvislosti s tam spomínanou politikou Nemecka v rámci “Drag nach osten” . Odpovede sa však nedočkali žiadnej. Táto skutočnosť, no aj iné okolnosti utvrdili vtedajšie vedenie ZSSR v tom, že ich predchádzajúce strategické rozhodnutie pokúsiť sa za zhruba obdobie jednej dekády (dve päťročnice) dobehnúť, resp. sa aspoň technologicky priblížiť priemyselne vyspelejšiemu Západu bolo správne. Vedenie Sovietskeho Ruska si vtedy uvedomilo vážnosť skúšky, pred ktorú ich v 30-tych rokoch postavila história: buď sa podarí v Rusku za krátky čas to, čo na Západe trvalo 100 rokov, alebo Rusov ako národ a štát zadupú do zeme a ich bohatstvo si rozdelia. Doba si žiadala industrializovať ZSSR v skrátenom režime. V rámci toho bolo potrebné zefektívniť poľnohospodárstvo, v ktorom už pôda bola síce rozdelená medzi roľníkov, no bolo potrebné postúpiť ďalej. Situácia si vyžadovalo nielen mechanizáciu poľnohospodárstva, ale aj jeho kolektivizáciu a tým uvoľnenie pracovných síl potrebných pre priemysel. Sovietska vláda neorganizoavala hladomor vlastného obyvateľstva, ako to tvrdí dnešná propaganda, ale naopak. Robila všetko pre to, aby štát prežil, aby bolo v rámci ZSSR zabezpečené to, čomu sa dnes hovorí potravinová bezpečnosť štátu. K problémom spojených s týmito procesmi sa začiatkom tridsiatych rokov pridala nielen neúroda, ale aj medzinárodné sankcie a blokáda. Prišli v tej najmenej vhodnej dobe a týkali sa toho pre Sovietsky zväz najzákladnejšieho a najcitlivejšieho – potravín. Ako k tomu došlo?

Reklama

Prof. Valentin Katasonov o tom hovorí:

Antanta obchodné embargo, platné ešte v roku 1920, odvolala. No namiesto obchodného embarga bola vyhlásená námorná blokáda. Nemohol existovať žiadny obchod, pretože všetok bol prakticky zablokovaný v Baltskom mori. Ak nejaká výmena aj prebiehala, mala pololegálny charakter. Napríklad obchod vedený so Švédmi cez Estónsky koridor bol zmarený zablokovaním lodí.

Potom prišla “Zlatá blokáda”, čo fakticky znamenalo zákaz prijímať ruské zlato. Je ťažko presne definovať, čo bolo zlato v roku 1925. Viedli sa rozhovory o zavedení zlatého štandardu. No niektorí autori uvádzajú, že to bol vlastne výmenný obchod (niečo na spôsob zlato za potraviny). Niektorí spomínajú, že sa zlatom aj platilo. Ťažko povedať. Bola to pochmúrna doba. No napriek tomu Západ odmietol prijímať zlato ako tovar, aj ako platidlo. Osobitne sa situácia vyostrila v rokoch 1930 a 1931.

V tejto súvislosti pripomínam našu industrializáciu. Ešte raz by som chcel zdôrazniť: niektorí autori úplne nesprávne tvrdia, že industrializáciu sme dokázali uskutočniť vďaka ekonomickej kríze, keď všetko zlacnelo. Takáto logika argumentuje tým, že keď sa začala ekonomická kríza, Sovietske Rusko sa zachránilo na kríze Západu. Čísla z tej doby hovoria, že v rokoch 1930 a 1931 30 – 50% strojov a zariadení predaných na svetovom trhu kúpil Sovietsky zväz. A akými peniazmi sme platili? Toto je základná otázka. Ak na základe rôznych dostupných zdrojov konštatujeme, že ceny strojárskych výrobkov išli dole o 20 – 30%, potom ceny tradičných tovarov ruského surovinového exportu spadli niekoľkonásobne: ceny pšenice padli šesťnásobne, na ľan i drevo padli tiež niekoľkonásobne.

Predvojnová štatistika zahraničného obchodu je veľmi zaujímavá ( dnes sa to už takto nemeria). Vtedy sa udávali hodnoty exportu aj importu pre jednotlivé komodity nie len v zlatých rubľoch, ale aj v tonách. A tu je veľmi zaujímavý pohľad na to, ako rástol ukazovateľ tonáže nášho vývozu. Tonáž nášho exportu sa zvýšila niekoľkonásobne. No vidíme, že sme museli navyšovať fyzické objemy vývozu na to, aby sme mohli doviesť rovnaké množstvo tovaru. Pre nás znamenala industrializácia krv a pot, pot a krv.

Reklama

No jezuitská politika Západu spočívala v tom, že oni hovorili: “Žiaľ, teraz od vás môžeme kupovať len zrno“. Takže „Zlatá blokáda“ bola rozšírená ešte aj o drevo, ľan a ďalšie suroviny. Dokonca zaviedli embargo na vývoz ropy. Oznámili: „Iba zrno“. To spomínam v súvislosti s príčinou hladomoru. Občas sa ma pýtajú: „ Takže sme za vybudovanie deväť tisíc podnikov zaplatili hladomorom?”Ja odpovedám: “Nie.”

To, že sa Západ naozaj pokúšal zadusiť nás hladom, to je pravda. Tak to bolo. Naozaj bol hlad – to sa nedá poprieť. No tento hlad bol vyvolaný konkrétne politikou Západu. Pre nás bol zatvorený trh drevom, ropou a ľanom. Nikdy predtým netvorilo zrno viac ako 40% ruského exportu. Boli roky, kedy sme mali viac príjmov z predaja oleja ako z predaja zrna.

Túto situáciu vyvolal Západ. Bola to čisto politická akcia, pretože v tom čase sa v Amerike zrnom kúrilo. Či sa zrnom kúrilo tiež v Anglicku, neviem. Aj Anglicko u nás nakupovalo zrno, no mohli ho kúpiť ešte lacnejšie (prakticky zadarmo) v Amerike. Amerika bola pripravená dodať zrno proste len za cenu dopravy: „Zaplať nám len za dopravu a dodáme ti naše zrno“. Samozrejme, bola to jezuitská politika Západu. Takže všetky reči o tom, že Stalin spôsobil hladomor, to je – mierne povedané – skreslenie tej situácie, ktorá tu vznikla na začiatku tridsiatych rokov.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:10

“Podporovať Izrael je to, čo nám hovorí Biblia,” povedal predseda Snemovne reprezentantov USA Mike Johnson.

12:56

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa v Istanbule stretne s vodcom palestínskeho hnutia Hamas Ismáílom Haníjom. Rokovať budú o prebiehajúcej vojne v Pásme Gazy.

 

12:41

Ukrajina spustila vlnu útokov dronmi na osem ruských oblastí a zasiahla tri elektrické stanice a sklad paliva.

12:11

Za nočnými výbuchmi na vojenskej základni v Iraku nebola vojenská akcia, informovala v sobotu tamojšia tlačová agentúra INA.

12:10

Poľsko je pripravené zúčastniť sa na programe NATO s názvom Zdieľanie jadrových zbraní, pretože silnejú hrozby z Ruska, vyhlásil poľský prezident Andrzej Duda.

12:09

Vojnový spravodajca ruských novín Izvestija Semion Jeremin zahynul pri ukrajinskom útoku v Záporožskej oblasti, ktorej časť Moskva okupuje, informoval denník na sieti Telegram.

11:53
Čínu čaká najväčšia reforma armády za posledné desaťročie. Na príkaz Si Ťin-pchinga krajina rozpustí Sily strategickej podpory a vytvorí novú jednotku – Sily informačnej podpory. Hlavnou úlohou tejto štruktúry je viesť kybernetickú vojnu.

Predchádzajúci veliteľ Síl strategickej podpory Ju Qiansheng sa v polovici minulého roka prestal objavovať na verejnosti. V roku 2023 čínske orgány uskutočnili rozsiahlu čistku najvyšších veliteľov po odhalení rozsiahlej korupcie v ozbrojených silách.

11:30

Zomrel muž, ktorý sa zapálil v parku oproti súdnej sieni v New Yorku počas prebiehajúceho súdneho procesu s bývalým prezidentom USA Donaldom Trumpom. 

11:28

Gruzínska mládež dominovala týždňu pouličných protestov proti plánom schváliť zákon o “zahraničnom vplyve” a čoraz hlasnejšie dáva najavo príklon k Európskej únii a západným hodnotám. Už piatu noc po sebe stovky mladých protestujúcich pochodovali v hlavnom meste Tbilisi, aby bolo ich hlas počuť.

11:08

V Španielsku, druhej najnavštevovanejšej krajine sveta, sa šíri “antituristické” hnutie. To núti úrady, aby sa pokúsili zosúladiť záujmy miestnych obyvateľov s lukratívnym odvetvím ekonomiky.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali