Kancelárka Angela Merkelová už vyhlásila, že Európa nemieni „zacvakať“ ukrajinské dlhy alebo uhradiť všetky náklady na plyn. Európska filantropia až ta ďaleko nesiaha. Teda na nákup plynu pre seba by mala prispieť aj samotná Ukrajina. Vedenie EÚ je v ostatnom čase mimoriadne opatrné s rozdávaním financií pre Ukrajinu, pretože sa obáva, že ich hodí do „čiernej diery“: doteraz nik nevie, kam zmizli 3 miliardy dolárov, ktoré Medzinárodný menový fond poskytol Ukrajine vo forme úveru ešte v máji – výlučne na zaplatenie plynového dlhu. EÚ nechce, aby aj európske peniaze prepadli do neznáma…
Na počudovanie v ruskom stane panuje mierny optimizmus a v Moskve sa domnievajú, že sa s Kyjevom na cene dodávok plynu dohodnú a navyše sa podarí vyriešiť problémy s dlhmi. „Po voľbách na Ukrajine bude oveľa jednoduchšie riešiť plynový problém. Pred hlasovaním Kyjev váhal, nechcel ustupovať. Vo vláde sa obávali, že to voliči budú považovať za „kapituláciu“ pred Moskvou. Na Ukrajine je po voľbách a nik už nemusí naháňať voličské hlasy, môžeme normálne pracovať. Pred niekoľkými dňami ani Európa nechcela Kyjevu poskytovať úvery, pretože sa nevedelo, kto sa chopí moci v Kyjeve. Teraz je všetko jasné,“ konštatuje prezident Ruského plynárenského zväzu Sergej Čižov
Analytici sa domnievajú, že za Ukrajinu predsa zaplatí Európa zaplatí – fakticky nemá iné východisko. Ukrajina je prakticky v stave defaultu. Finančné prostriedky nemá a ešte dlho mať nebude. Východiskom pre Ukrajinu by mohol byť viazaný úver buď od EÚ alebo od MMF, ktorý bude určený výlučne na dodávky plynu. Rozhodnutie o poskytnutí úveru v EÚ mieni prijať až po ukrajinských voľbách: finančné prostriedky chceli by poskytnúť vedeniu krajiny, ktoré vydrží dlhšie obdobie – v každom prípade dlhšie, ako bývalá dočasná vláda.
Analytici prízvukujú, že Európska únia je ochotná poskytnúť úver Ukrajine, ale je tam také menšie „ale“… Ani EÚ nechce platiť za Ukrajinu jej dlhy a uhrádzať dodávky plynu pre Kyjev. Finančné prostriedky, ktoré potrebuje Ukrajina na predplatenie dodávok plynu, Európska únia bezpochyby má, ale nechce poskytovať úver za príliš nízke percentá. Ročná inflácia spôsobí to, že potom, keď Ukrajina splatí úver, EÚ aj tak „bude v mínuse“. Európski politici nechcú prijať také rozhodnutie, keď EÚ na tejto transakcii stratí pomerne veľký balík a fakticky zaplatí za Ukrajinu finančnými prostriedkami svojich daňových poplatníkov.
Zatiaľ ochotu aspoň čiastočne pomôcť Ukrajine prejavili iba Nemecko a Rakúsko. Podľa rakúskeho kancelára Wernera Faymanna, je veľmi dôležité zaručiť nepretržité dodávky plynu do Európy v zimnej sezóne. O variantoch a rozsahu finančnej pomoci Ukrajine budú rokovať dnes v Bruseli.
eu