Český europoslanec, profesor Keller: Keď sme vstupovali do EÚ, nikto nám nepovedal, že súčasťou našich záväzkov bude ochota zmeniť etnické zloženie našej populácie

Český europoslanec, profesor Keller: Keď sme vstupovali do EÚ, nikto nám nepovedal, že súčasťou našich záväzkov bude ochota zmeniť etnické zloženie našej populácie

Slovensko/Česko 25. mája 2017 (HSP/Foto: JK)

 

V polovici mája Európsky parlament prerokoval návrh Uznesenia Európskeho parlamentu o situácii v Maďarsku, ktorý bol predložený na základe vyhlásenia Rady a Európskej komisie. O návrhu sa v parlamente následne hlasovalo. Za návrh hlasovali euposlanci strany Smer-SD a bývalí členovia SDKÚ-DS.

Na snímke Ján Keller

Maďarsku bolo okrem iného vytýkané, že v roku 2016 odmietlo 91,54% žiadostí o azyl, ako aj odsúdenie 11 utečencov, známi pod menom „Röszke 11“, ktorí sa nachádzali na mieste 16. septembra 2016, teda deň po tom, ako Maďarsko zatvorilo hranice so Srbskom. V návrhu uznesenia sa tiež uvádza, že utečenci boli obvinení z teroristického činu a odsúdení na trest odňatia slobody 10 rokov väzenia. Kompetentní označili súdny proces za nespravodlivý.  Medzi obvinenými sa nachádzal aj Ahmed H., sýrsky občan s bydliskom na Cypre. Utečenci zároveň hodili do príslušníkov hraničnej polície tri predmety (viac TU).

Reklama

Slovenský poslanec NR SR za stranu SNS Jaroslav Paška v reakcii na hlasovanie na sociálnej sieti uviedol, že „europoslanci zo Smer-SD opäť hlasovali aj proti Slovensku“. Podľa Pašku je uvedená vyhrážka z Bruselu, tentoraz síce adresovaná Budapešti, avšak zároveň je podľa neho nepriamo určená aj slovenskej, poľskej, rakúskej, či českej vláde.

Na samotné hlasovanie sme sa opýtali aj českého europoslanca, profesora Jána Kellera, ktorý nám zároveň ozrejmil svoj postoj k vyjadreniam Pašku, ale aj europoslanca Kukana či poľského prezidenta Jaroslawa Kaczyňského.

Reklama

 

Pred dvoma týždňami europoslanci hlasovali o návrhu Uznesenia Európskeho parlamentu o situácii v Maďarsku. Niektorí slovenskí europoslanci hlasovali za návrh, čo poslanec NR SR Jaroslav Paška označil za hlasovanie proti Slovensku. Ako ste hlasovali vy a ďalší českí poslanci?

Spolu s ďalšími poslancami za sociálnu demokraciu aj za stranu ANO som hlasoval za rezolúciu. Rezolúciu navrhla okrem iného frakcia socialistov (kam patrí aj česká sociálna demokracia) a frakcia liberálov (kam patrí ANO). Nebýva obvyklé hlasovať proti návrhu svojej vlastnej frakcie. Človek tým oslabuje svoju pozíciu vo frakcii a nemôže potom dúfať, že ho kolegovia z iných krajín eventuálne podporia, keď to bude on sám potrebovať. Navyše išlo o návrh, v ktorom nebola obsiahnutá žiadna konkrétna sankcia voči Maďarsku a v ktorom neboli spomenuté kvóty, ktorých odmietanie je pre nás prioritou. V podstate išlo o návrh, v ktorom sa ľavicoví sociálni demokrati a stredoví liberáli vymedzovali proti pravicovým ľudovcom. Ťažko by som zdôvodňoval, prečo som ako člen ľavicovej frakcie podporil proti svojej frakcii pravicovú vládu.

Bohužiaľ naši kritici, ktorí nás chcú v prvom rade poškodiť v očiach verejnosti, vôbec nehovoria o tom, že hneď nasledujúci deň českí a slovenskí sociálni demokrati hlasovali proti rezolúcii odporúčajúcej povinné kvóty. Hlasovali sme proti ako jediní z celej socialistickej frakcie a spoločne s europoslancami zo strany Marine Le Penovej. Ťažko by sme si mohli dovoliť, ak by sme torpédovali všetky návrhy vlastnej frakcie. Človek si musí v zložitej situácii, ktorá v Európskom parlamente vládne, vybrať priority a za tými ísť. Našou prioritou je odmietanie kvót, nie súhlas so všetkým, čo vykoná vo svojej vnútornej politike pravicová maďarská vláda. Ja za seba môžem povedať, že lojalitu voči Orbánovi prejavím, až pôjde o stanovisko k migrácii. V tejto rezolúcii o toto nešlo.

 

Reklama

Vnímate to podobne ako pán Paška, že návrh uznesenia voči Maďarsku bol vyhrážkou nielen Budapešti, ale aj slovenskej, poľskej, rakúskej, či českej vláde?

Tých vyhrážok voči nám je v Bruseli každý týždeň toľko, že by sme nemohli hlasovať vôbec za nič. Nechceme byť tými, ktorí spory s EÚ vyostria. Držíme si svoje pozície ohľadom priorít, o ktorých som hovoril. Tam budem aspoň ja neústupčivý, čo dokazujem pri hlasovaní už druhým rokom. Medzi moje priority nepatrí to, kde bude pôsobiť Sorosova Stredoeurópska univerzita. Nie je to tak dôležitá vec, za akú sa to vydáva.

 

Slovenský europoslanec Eduard Kukan v súvislosti s Maďarskom uviedol, že „politika, ktorú už dlhší čas vedie vláda Viktora Orbána má čoraz menej spoločného so základnými hodnotami EÚ.“ Vnímate postoje rozhodnutia maďarskej vlády podobne? Vzďaľuje sa Maďarsko hodnotám EÚ?

Odvolávanie sa na európske hodnoty je hra, ktorú odmietam hrať. V úplnej väčšine slúži na osočovanie tých, ktorí nesúhlasia s nemeckými či talianskymi návrhmi. Skutočný obsah tých takzvaných európskych hodnôt je iný, než sa nám hovorí. V podstate ide o negatívne vymedzenie. K rečiam o európskych hodnotách sa siaha vtedy, keď sa má potlačiť národný záujem niektorého, spravidla menšieho členského štátu.

Reklama

 

Poľský predseda strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczyňski vyhlásil, že prijímanie migrantov je „mechanizmus, ktorý sa potom už nedá zastaviť. Ak by sme chceli zastaviť vlnu agresie, hoci len voči ženám, museli by sme použiť nejaké represálie. Ak to urobíme, hneď sa pre nich staneme nacistami.“ Stotožňujete sa s jeho názorom?

Je dosť vecí, v ktorých sa súčasnou poľskou vládou nesúhlasím a mám k nej ako k ultrakonzervatívnej vláde výhrady. Avšak v tomto bode má spomínaný politík bohužiaľ úplnú pravdu.

 

Kým krajiny V4 Maďarsko a Poľsko otvorene odmietajú kvóty týkajúce sa migrantov, česká a slovenská vláda pôsobí, ako by sa už s nariadením Bruselu zmierila. Ako na to zazeráte vy?

Bol som pri tom, keď bol v príslušnej sekcii Európskeho parlamentu prítomný ako premiér Fico, tak premiér Sobotka. Obidvaja tlak na prijímanie migrantov jednoznačne odsúdili a povedali, že s kvótami nebudú nikdy súhlasiť. Neviem o tom, že by svoj názor zmenili.

Ešte do prázdnin výrazne zosilnie tlak na prijatie povinných kvót. V septembri totiž uplynú dva roky od ich stanovenia a zo 160 000 migrantov bolo z Talianska a Grécka presídlených zhruba len desať percent. S výnimkou Fínska a Malty neplní stanovené kvóty žiadna ďalšia členská krajina.

 

Prečo podľa vás aktuálne nepočuť zo Slovenskej a Českej republiky otvorenú podporu Poľska a Maďarska?

Nebýva zvykom, aby skôr ľavicové vlády dôrazne podporovali vlády pravicové, a naopak.

Reklama

 

Prečo podľa vášho názoru krajiny V4 odmietajú prijať kvóty na počty migrantov určené Bruselom?

Máme inú históriu než bývalé koloniálne štáty. Preto máme aj iné zloženie obyvateľstva. Navyše sme boli na rozdiel od Nemcov, Britov či Francúzov v minulosti vystavení hrozbe zániku vlastného národa a vlastnej kultúry. Preto sme v týchto veciach celkom oprávnene tak opatrní.

Keď sme vstupovali do Európskej únie, nikto nám nepovedal, že súčasťou našich záväzkov bude ochota zmeniť etnické zloženie populácie v našich krajinách. Keby nám to vtedy povedali, nie som si istý, či by sme sa do Európy tak hnali.

 

Reklama

Ak sa pozrieme do budúcnosti, zostane podľa vás V4 jednotná v otázke kvótneho prijímania migrantov?

To záleží na výsledkoch budúcich parlamentných volieb v týchto krajinách. Aj keď sa do toho politickým stranám príliš nechce, každá by mala pred voľbami jasne povedať, ako sa bude stavať k otázke povinných kvót a všeobecnej migrácie, ktorá je v skutočnosti v drvivej väčšine migráciou ekonomickou.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:55

Medziročná miera inflácie v Nemecku zostala v apríli 2024 na marcovej úrovni 2,2 %. Ukázali to v pondelok predbežné údaje spolkového štatistického úradu Destatis. Informovala agentúra Bloomberg.

Podľa Destatistu je miera inflácie v najväčšej európskej ekonomike najmenšia od mája 2021.

14:43

Na pozvanie maďarského prezidenta Tamása Sulyoka a premiéra Viktora Orbána pricestuje v stredu 8. mája do Budapešti čínsky prezident Si Ťin-pching na oficiálnu dvojdňovú návštevu Maďarska. Pre agentúru MTI to v pondelok uviedol Orbánov hovorca Bertalan Havasi.

Čínska hlava štátu bude rokovať so Sulyokom a Orbánom o bilaterálnych politických, ekonomických a medzinárodných otázkach.

14:41

Poľskí poľnohospodári zrušili blokády na hraničných priechodoch s Ukrajinou a ukončili dva mesiace trvajúci protest voči dovozu ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov. Informovala agentúra AFP.

Podľa poľských farmárov ukrajinské výrobky nespravodlivo konkurovali domácej produkcii a znižovali ceny na poľskom trhu. Poľsko vlani zaviedlo dočasné embargo na ukrajinské obilie.

14:38

Obyvatelia Toga začali v pondelok hlasovať v prvých parlamentných voľbách po ústavnej reforme. Podľa kritikov to umožní prezidentovi Fauremu Gnassingbému zotrvať pri moci. Informovala agentúra AFP.

Faure Gnassingbé (57) je pri moci už takmer 20 rokov. V krajine predtým vládol takmer štyri desaťročia jeho otec Gnassingbé Eyadé, ktorý sa moci ujal po vojenskom prevrate. Faure Gnassingbé sa podľa predchádzajúcej ústavy mohol uchádzať o post prezidenta už len raz – v roku 2025.

Voľby v Togu Faure Gnassingbé
Na snímke prezident Toga Faure Gnassingbé (uprostred) pózuje pred začiatkom summitu lídrov Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) v nigérijskej metropole Abuja
14:00

Európsky parlament (EP) v pondelok spustil druhú fázu komunikačnej kampane, v ktorej zdôrazňuje dôležitosť účasti na eurovoľbách a ochrany demokracie. 

Prostredníctvom sloganu “Využi svoj hlas. Nenechaj za seba rozhodnúť iných” EP v druhej fáze komunikačnej stratégie zdôrazňuje dôležitosť demokracie.

13:48

Opozičná SaS v pondelok spustila petíciu na ochranu druhého piliera. Dôvodom je obava, že by ho vláda mohla opäť otvoriť. Vyhlásil to v pondelok predseda SaS Branislav Gröhling na tlačovej konferencii s tým, že ak petícia získa 100.000 podpisov, bude sa musieť prerokovať v Národnej rade (NR) SR.

13:47

Pokiaľ vláda neprijme dodatočné opatrenia na konsolidáciu verejných financií, môže v tomto roku deficit verejnej správy (VS) dosiahnuť 7,587 miliardy eur alebo 5,8 % hrubého domáceho produktu (HDP). Vyplýva to z aprílového rozpočtového semaforu Kancelárie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Oproti marcovej prognóze očakáva RRZ nárast schodku o 104 miliónov eur.

13:46

Nemecký minister poľnohospodárstva Cem Özdemir chce rozšíriť štátnu pomoc pre poľnohospodárov v Európskej únii (EÚ). Takzvaná pomoc de minimis, teda finančná podpora, ktorú za určitých podmienok nemusí schváliť Európska komisia (EK), by sa mala viac ako zdvojnásobiť, povedal minister v pondelok. Informovala agentúra DPA.

13:29

Škótsky premiér (prvý minister) Humza Yousaf oznámil, že odstupuje z funkcie a končí aj ako líder Škótskej národnej strany. Tento týždeň mal čeliť dvom hlasovaniam o dôvere.

13:12

Generálny riaditeľ americkej automobilky Tesla Elon Musk počas návštevy v Číne dosiahol dohodu o niektorých kľúčových regulačných prekážkach, ktoré firme dlho bránili uviesť na trh najautonómnejšiu verziu svojho softvéru Autopilot v ázijskej krajine. To je priaznivý výsledok prekvapivej návštevy Muska v Pekingu.

13:05

Najmenej 18 ľudí zahynulo a ďalších 32 utrpelo zranenia pri nedeľnej havárii autobusu neďaleko mexickej metropoly, uviedli miestne úrady.

12:55

Vyšetrovanie českej Národnej centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) potvrdilo, že za útokom na muničné sklady vo Vrběticiach pred ôsmimi rokmi bola ruská vojenská tajná služba GRU. Oznámila to česká Bezpečnostná informačná služba (BIS).

12:41

Konfrontácia Iránu s Izraelom potvrdila, že s krajinami v oblasti Perzského zálivu je potrebná väčšia súčinnosť v oblasti obrany. Uviedol to v pondelok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) počas stretnutia so saudskoarabským ministrom zahraničných vecí Fajsalom bin Farhánom Saúdom v Rijáde
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali