Fico je veľkým kritikom bývalých premiérov Veľkej Británie a Talianska, ktorých postihlo referendum, ktoré dali oni sami vyhlásiť. Práve referendá ich pripravili o ich posty a museli podať demisiu. Pred niekoľkými dňami sa vyjadril k týmto referendám a upozornil ostatné členské štáty pred hrozbou, ktorá plynie z výsledkov týchto hlasovaní ľudu.
“Čo budeme robiť, ak v Taliansku vyhlásia referendum o eure a talianski občania rozhodnú, že euro nechcú? Žiadam lídrov Európskej únie, aby prestali s dobrodružstvami, ako boli referendá o domácich záležitostiach v Británii a Taliansku,” povedal Fico. Viac k tejto téme sa dozviete TU.
Jeho slová sa okamžite začali šíriť a jeho posolstvo preberali aj významné zahraničné portály. Russia Today prišli s rozhovorom s pomerne známymi a vplyvnými osobnosťami, čo sa týka Britských ostrovov.
Konzervatívny politik a predseda Buges Group (londýnsky think-tank) označil Európsku úniu za nedemokratický projekt bez podpory verejnosti. Na otázku, čo si myslí o myšlienke zastaviť niečo, čo reprezentuje vôľu ľudu, odpovedal kriticky:
„Referendá reprezentujú vôľu ľudu, ktorá je vyjadrená prostredníctvom hlasovania o určitom probléme. Neexistuje žiadny lepší spôsob, ako zistiť, čo ľudia chcú. Všetky krajiny by mali zvážiť možnosť mať referendum. V Británii dosiahlo veľký úspech. Ak však chcete zastaviť tento proces (zakázať referendá, pozn. red.), dochádza k priamemu útoku na demokraciu, pretože je to v rozpore s tým, čo ľudia žiadajú,“ povedal Oulds pre rt.com
„Je jasné, že referendum predstavuje jasnú hrozbu pre EÚ. Kedykoľvek sa hlasovanie v niektorom členskom štáte EÚ týkalo integrácie do Európskej únie, vždy hlasujú ľudia proti. Kedykoľvek bolo hlasovanie o téme z EÚ posunuté od politických elít smerom k ľudu, takmer vždy verejnosť odmietla to, čo chcela zaviesť únia,“ uviedol Oulds.
„Je to preto, že Európska únia je nedemokratický projekt bez podpory verejnosti. Cieľom EÚ je odobrať moc národným demokratickým inštitúciám a dať ju elitám koncentrovaným v Bruseli. To je úloha Európskej únie,“ ozrejmil politik.
„Ak odoberiete ľuďom právo rozhodovať, ak bude na lídrov krajín vyvíjaný tlak, aby neschvaľovali referendá, vtedy nastane naozaj nebezpečná situácia. Ľudia pôjdu do politických extrémov, aby bolo počuť ich hlas. Budú voliť pravicové, alebo ľavicové extrémistické strany. Ak ľuďom nedáte možnosť mať vlastnú národnú demokraciu, alebo im odoberiete právo vyjadriť sa k dôležitým udalostiam, potom ich zaženiete do politických extrémov. A práve to sa teraz začína diať v Európe. Ľudia nemali možnosť sa vyjadriť napríklad k migračnej kríze, preto sa obrátili na extrémistické strany,“ dodal Oulds.
Juraj Paška