Arménsko a Azerbajdžan rokujú o novom prímerí, iba Turecko protestuje

Arménsko a Azerbajdžan rokujú o novom prímerí, iba Turecko protestuje

Baku/Jerevan 8. apríla 2016 (HSP/Foto:TASR/AP)

 

Ozbrojené strety v Náhornom Karabachu počas uplynulého  víkendu sú najhoršie od ukončenia vojny v roku 1994. Arménsko a Azerbajdžan sa navzájom obviňujú z porušovania prímeria a urputné boje si vyžiadali už stovky mŕtvych. Svetoví lídri žiadajú okamžité zastavenie paľby, no turecký prezident ako jediný vyhlásil, že Ankara stojí na strane Azerbajdžanu

Na snímke zľava iránsky minister zahraničných Mohammad Javad Zarif, azerbajdžanský minister zahraničných vecí Elmar Mammadyarov a ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov pózujú fotografom počas stretnutia v Baku 7. apríla 2016, ktoré bolo venovaná situácii v Náhornom Karabachu a spolupráci v oblasti Kaspického mora
Na snímke zľava iránsky minister zahraničných Mohammad Javad Zarif, azerbajdžanský minister zahraničných vecí Elmar Mammadyarov a ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov pózujú fotografom počas stretnutia v Baku 7. apríla 2016, ktoré bolo venovaná situácii v Náhornom Karabachu a spolupráci v oblasti Kaspického mora

Už v januári tohto roku sa objavili informácie o aktívnych azerbajdžanských tankoch  na frontovej línií, ktoré boli v streleckej pozícií po prvýkrát od ukončenia vojny. Podľa vyhlásenia ministerstva obrany Náhorného Karabachu, Azeri vypálili 1500 striel z tankov a granátometov. Pri streľbe zahynul dvadsaťštyriročný vojak Garik Avanesian, ale niektoré zdroje uvádzajú informácie o ďalšom mŕtvom  dvadsaťjedenročnom vojakovi. Azerbajdžan vtedy vyhlásil, že jednotky zasahovali iba na vlastnom území, na ktorom sú arménske jednotky nelegálne.

Reklama

Nové boje vypukli v noci na druhého apríla. Ministerstvo obrany Azerbajdžanu informovalo o ostreľovaní zo strany Arménska, hoci vojenský arménsky rezort oznámil útočné akcie zo strany Azerbajdžanu. Tlačová služba obrany samo vyhlásenej Náhornej Karabašskej  republiky ohlásila „delostrelecké útoky nepriateľa“ po osadách a miestach stálej dislokácie niektorých vojenských útvarov. Podľa ministerstva obrany Náhornej Karabašskej republiky azerbajdžanská strana v nedeľu ráno obnovila paľbu použitím raketových delostreleckých prostriedkov a obrnenej techniky.

O niekoľko hodín Baku prijalo rozhodnutie o zastavení všetkých vojenských operácií na línií dotyku v Náhornom Karabachu. „Azerbajdžan, ktorého základom je mierumilovnosť a poslúchol výzvu medzinárodných organizácií, prijal rozhodnutie jednostranne zastaviť vojenské operácie, a bude upevňovať územia, ktoré sa podarilo oslobodiť,“  vyhlásil vedúci tlačovej služby ministerstva obrany Azerbajdžanu Vatif  Dargahly. Jerevan poprel informácie o zastavení paľby, a tvrdí, že vyhlásenia Baku nie sú pravdivé.

Reklama

Turecký prezident Erdogan však už stihol vyjadriť podporu Azerbajdžanu, takže slová o mierovom procese a dialógu sme len naivne očakávali. „Od samého začiatku karabašskej krízy stálo Turecko na strane Azerbajdžanu a bude v jeho podpore pokračovať. Raz sa Karabach určite vráti tam, kam skutočne patrí, opäť bude azerbajdžanský,“ vyhlásil Erdogan na zjazde Červeného polmesiaca v Ankare.  Náhorný Karabach vydal piateho apríla rozkaz o zastavení paľby. Jerevan a Baku už pripravujú novú dohodu o prímerí, oznámil tlačový hovorca ministerstva obrany Arménska Arcun Ovannisjan, detaily však odmietol prezradiť. Erdogan už stihol obvinil Rusko podpory z karabašského konfliktu. „Rusko tvrdí, že Turecko je stranou konfliktu. No v skutočnosti je tou stranou Ruskou,“ vyhlásil turecký prezident, aj keď podľa ministra zahraničia RF Sergeja Lavrova Rusko neobvinilo Turecko.

Azerbajdžanský minister zahraničia Elmar Mammadyarov vyhlásil, že Baku je pripravené spolupracovať s Ruskom vo vojenskej sfére a informácie, ktoré hovoria o nevyriešených finančných záležitostiach medzi oboma krajinami ohľadom nákupu zbraní sú nepravdivé. Vyzerá to tak, že karabašský konflikt vyhovuje viac Turecku ako zúčastneným krajinám.

Konflikt medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach má svoje korene ešte v minulom storočí. V dvadsiatych rokoch Sovieti túto oblasť obývanú prevažne Arménmi pripojili k autonómnej oblasti  Azerbajdžan, čo sa stalo začiatkom konfliktu, ktorý naplno vypukol v roku 1988. Vojnu vyvolal incident s dvoma zabitými Azermi, ktorí následne v Azerbajdžane  vyvolali pogromy na Arménov.  Šesťročná vojna si vyžiadala tridsaťtisíc ľudských životov a dohodu o prímerí sprostredkovalo iba Rusko v roku 1994.

Z konfliktu vzišla Náhorná Karabašská republika, ktorá doteraz nie je žiadnym štátom oficiálne uznaná. Azerbajdžan  tak stratil kontrolu nad samo vyhlásenou republikou, ktorá v referende rozhodla o samostatnosti.  Zmluva o mieri medzi Arménskom a Azerbajdžanom však doteraz nebola podpísaná, hoci rokovania prebiehajú od roku 1994. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe uviedla, že pokoj v oblasti je trvalo neudržateľný pre množiace sa incidenty.

Patrícia Víťazová

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:21

Hrubý domáci produkt (HDP) Ruska sa v prvom štvrťroku 2024 medziročne zvýšil o 5,4 % po náraste o 4,9 % v predchádzajúcom kvartáli. TASR o tom informuje na základe správy portálu tradingeconomics, ktorý sa odvolal na v piatok zverejnené predbežné údaje štatistického úradu Ruskej federácie.

Včera 20:14

Paul McCartney sa stal prvým hudobníkom-miliardárom v Spojenom kráľovstve. Vyplýva to z najnovšieho zoznamu najbohatších ľudí alebo rodín žijúcich v krajine zostavenom nedeľníkom The Sunday Times.

Včera 20:14

Traja zahraniční turisti a jeden Afganec zahynuli pri ozbrojenom útoku, ktorý sa odohral v piatok v stredoafganskej provincii Bámján.

Včera 20:13

Francúzsko, ktoré vo štvrtok obvinilo Azerbajdžan zo zasahovania do diania v Novej Kaledónii, odhalilo “masívnu a koordinovanú” online kampaň obviňujúcu francúzsku políciu zo streľby do účastníkov demonštrácií za nezávislosť Novej Kaledónie.

Včera 20:12

Švédsko v piatok celoštátne posilnilo bezpečnostné opatrenia na ochranu židovskej komunity po tom, ako ráno zazneli výstrely v blízkosti izraelského veľvyslanectva v Štokholme. Oznámila to v piatok tamojšia polícia.

Včera 20:05

Vedci potvrdili existenciu oblastí prepadu, čím potvrdili jednu z teórií Alberta Einsteina. Zároveň sa im podarilo zistiť, že tieto oblasti pôsobia na okolie gravitačnou silou patriacou k najsilnejším doteraz nameraným v našej Galaxii, uvádza nová štúdia.

Včera 18:37

Buckinghamský palác v piatok oznámil, že kráľ Karol III. sa začiatkom júna vo Francúzsku zúčastní na spomienkových podujatiach pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov. Ako pripomenula agentúra AFP, pôjde o kráľovu prvú zahraničnú cestu odvtedy, ako mu bolo diagnostikované onkologické ochorenie.

Včera 18:31

Izraelská armáda objavila počas nočnej operácie v Pásme Gazy telá troch rukojemníkov odvlečených z juhu Izraela pri vpáde palestínskych militantov zo 7. októbra 2023.

Včera 18:22

Vatikánske Dikastérium pre náuku viery vydalo nové normy posudzovania údajných nadprirodzených javov. Nový dokument nadobudne platnosť v nedeľu 19. mája.

Včera 17:54

Vyše 250 ľudí vrátane troch Európanov zadržali západne od iránskej metropoly Teherán za údajnú propagáciu satanizmu. Oznámila to v piatok tamojšia polícia.

Včera 17:52

Najvyšší vodca Talibanu Hajbatulláh Achúndzáda, sídliaci v afganskom Kandaháre, vo štvrtok navštívil hlavné mesto krajiny Kábul, aby sa tam stretol s hlavnými predstaviteľmi krajiny, informovala internetová stránka vlády.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali