“SLK vykoná všetky dostupné kroky, aby tieto návrhy neboli v pléne parlamentu schválené. V prípade, ak príde k zmene zákonov v súlade s návrhmi, urobíme všetko preto, aby boli preskúmané Ústavným súdom SR, prípadne súdmi Európskeho spoločenstva,” uviedol dnes šéf komory Marian Kollár. Komora pre situáciu oslovuje aj prezidenta, predsedu parlamentu, ministrov zdravotníctva a spravodlivosti, od ktorých chce, aby sa zasadili za neprijatie návrhov.
Podľa SLK je neprípustné, aby sa odborný dialóg nahrádzal diktátom a aroganciou moci. Zároveň poukazuje na to, že legislatívne zmeny nie sú namierené len voči lekárom, ale môžu mať negatívny dopad aj na pacienta. “Frustrovaný, traumatizovaný a kriminalizovaný lekár kvôli zle nastavenému legislatívnemu prostrediu bude musieť primárne chrániť sám seba, aby sa svojím konaním vyhol trestnoprávnemu postihu, a nie mať prirodzenú snahu o vyliečenie pacienta,” doplnil Kollár.
Ak budú lekári štrajkovať a poškodia pre to pacienta, pôjdu do väzenia
“Treba si uvedomiť, že táto legislatíva, je iba na krízové situácie v čase vojny a krízy, ktorú môže vyhlásiť iba vláda. Nejde o kriminalizáciu lekárov. Ale ak lekár v čase krízy úmyselne poškodí pacienta, musí prijať aj adekvátny trest,” reagovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.
Poukázala na to, že iba slovenskí pacienti zažili to, že viac ako polovica lekárov v štátnych nemocniciach odišla od ich lôžok zo dňa na deň alebo lekári odmietli nastúpiť do služieb krátko pred ich začiatkom. “Výnimočné situácie si naozaj vyžadujú výnimočnú legislatívu, aby v prvom rade bola zabezpečená ochrana života pacienta,” uzavrela.