Zastavia americké sankcie rast čínskeho čipového priemyslu?

❚❚

Bratislava 23. apríla 2023 (HSP/Nikkei/Foto:Twitter)

 

Peking má stále výhody, zatiaľ čo Amerika sa snaží zvýšiť domácu produkciu, píše Stanley Chao (bol výkonným viceprezidentom amerického výrobcu čipov Kingston Technology) pre Nikkei Asia

čip
Ilustračné foto

V posledných rokoch USA postupne obmedzujú možnosti čínskych spoločností nakupovať pokročilé technológie na výrobu čipov v rámci koordinovaného pokusu o obmedzenie domáceho polovodičového priemyslu v krajine.

.

Hoci sa čínske schopnosti v oblasti polovodičov v súčasnosti v žiadnom prípade nedajú porovnať so schopnosťami Taiwanu, Holandska alebo USA, sotva začínajú od nuly.

Od začiatku pekinskej iniciatívy Made in China 2025 v roku 2015 čínske spoločnosti dosiahli v polovodičovom ekosystéme rôzny pokrok. V tejto chvíli sa zdá byť pravdepodobné, že Čína sa v krátkom čase zbaví amerického tlaku a jej čipový priemysel sa nakoniec bude vyvíjať len o málo horšie.

.

Podľa Brookingsovho inštitútu dnes čínske spoločnosti predstavujú 20 % svetových výrobných závodov bez výroby čipov a 10 % celkovej globálnej kapacity výroby čipov. Podiel Číny na celosvetovom predaji čipov v roku 2020 vo výške 9 % podľa údajov Asociácie polovodičového priemyslu ju predstihol pred Taiwanom a tesne zaostal za 10 %, ktoré získali EÚ a Japonsko.

Kontroly, ktoré administratíva amerického prezidenta Joea Bidena oznámila v októbri minulého roka, sa budú vzťahovať na technológie na výrobu tzv. 14 nanometrových alebo 16 nm čipov, ako aj pokročilejších čipov, na ktoré odkazujú ešte kratšie dĺžky. Zámerom je obmedziť čínsky pokrok v oblasti umelej inteligencie, kvantových počítačov a vývoja balistických rakiet.

Existujú však náznaky, že Čína by už mohla byť na dobrej ceste k výrobe čipov pod 14 nm. Zdá sa, že spoločnosť Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC), najväčší čínsky zmluvný výrobca čipov, minulý rok úspešne vyrobila 7 nm čipy, hoci nedostatok podrobností týkajúcich sa tohto prelomu viedol k otázkam, či je táto výroba komerčne udržateľná.

SMIC nie je jedinou čínskou spoločnosťou, ktorá sa hlási k takýmto výkonom. Spoločnosť Huawei Technologies, ktorá podlieha najintenzívnejším obmedzeniam zo strany USA, koncom minulého roka požiadala o patent na litografickú technológiu, ktorá je rozhodujúca pre výrobu pokročilých čipov.

Ak by boli rozpočty kľúčovým meradlom úspechu, Čína by bola pravdepodobne na prvom mieste. Na základe zákona o čipoch a vede, ktorý bol prijatý minulý rok, USA vyčlenia 52,7 miliardy dolárov na budovanie, modernizáciu a rozšírenie domácej výroby čipov. EÚ uvažuje o pláne investovať 46 miliárd dolárov.

.

Ale aj tieto sumy spolu blednú v porovnaní s balíkom v hodnote 1 bilióna jüanov (146 miliárd USD), ktorý údajne pripravuje Čína.

Na získanie pomoci podľa zákona CHIPS budú musieť spoločnosti splniť celý rad podmienok, medzi ktoré patrí najmä to, že počas 10 rokov nesmú rozširovať polovodičové kapacity v “zahraničných krajinách, ktoré vzbudzujú obavy”, a nesmú sa tiež “vedome zapojiť do žiadneho spoločného úsilia o získanie licencie na výskumné technológie so zahraničným subjektom, ktorý vzbudzuje obavy a ktorý zahŕňa citlivé technológie alebo výrobky”.

Kľúčovou problematickou krajinou je samozrejme Čína. Bidenova administratíva v podstate žiada spoločnosti, aby si vybrali medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami.

Väčšina výrobcov čipov je v Číne už mnoho rokov intenzívne zapojená. Napríklad spoločnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) a Samsung Electronics investovali miliardy dolárov do svojich tovární v Číne.

Keď minulý rok navštívila Taiwan Nancy Pelosiová, vtedajšia predsedníčka Snemovne reprezentantov USA, Morris Chang, zakladateľ a bývalý predseda spoločnosti TSMC, jej údajne povedal, že snahy Washingtonu stať sa polovodičovou veľmocou sú naivné a odsúdené na neúspech.

.
Morris Chang
Na snímke zakladateľ spoločnosti TSMC Morris Chang

Chang možno narážal na zložitosť budovania vertikálne integrovaného polovodičového ekosystému do roku 2024, keď sa má dokončiť prvá továreň spoločnosti TSMC v štáte Arizona. Spoločnosti TSMC trvalo viac ako 30 rokov, kým podporila, vychovala a získala dôveru svojich 2 500 špičkových dodávateľov a viac ako 10 000 sekundárnych dodávateľov, z ktorých mnohí sídlia v Číne.

Známy zložitý dodávateľský reťazec pri výrobe čipov môže byť v prospech Číny.

Výroba čipov si vyžaduje koordináciu nespočetných nesúvisiacich zdrojov a moderných technológií vrátane surových kremíkových ingotov a kovov vzácnych zemín z Číny a neónového plynu z Ukrajiny, spolu so špeciálnymi chemikáliami, nástrojmi na spracovanie a testovanie, lasermi, vákuovými tesneniami a zdrojmi energie zo všetkých kútov sveta.

V kombinácii s logistickými prekážkami je plánovaný termín spustenia arizonského závodu v roku 2024 úplne nemožný.

Okrem toho, kontroly vývozu neovplyvnia 30-ročný náskok Číny v starostlivosti o zásoby kovov vzácnych zemín, kvalifikovaných dizajnérov a inžinierov čipov a tisíce domácich dodávateľov.

Hoci Čína stále zaostáva za svetovými lídrami v oblasti čipovej technológie, časom dokázala, že dokáže premeniť začínajúce priemyselné odvetvia – či už v oblasti vysokorýchlostných železníc, telekomunikácií, elektrických vozidiel alebo sociálnych médií – na obrovské trháky.

Ak sú sankcie USA voči Huawei ukazovateľom budúcnosti, potom sú Bidenove kontroly čipov odsúdené na neúspech. Trumpova administratíva v roku 2020 zakázala spoločnostiam dodávať spoločnosti Huawei vlastné čipy využívajúce americký softvér alebo hardvér.

Tým prakticky zlikvidovala kedysi dominantné postavenie spoločnosti Huawei na svetovom trhu s telefónmi. Mnohí odpísali spoločnosť Huawei ako mŕtvu, ale sotva zmizla. Zostáva najväčším svetovým dodávateľom telekomunikačných zariadení, pričom rozvíja aj nové oblasti podnikania, ako je napríklad vytváranie aplikácií umelej inteligencie pre vlády, telefónne spoločnosti a iné podniky.

Je viac ako pravdepodobné, že Bidenove sankcie budú nasledovať podobnú cestu k zastaraniu. Embargo, hoci sa zdá byť zaťažujúce, dáva Pekingu podnet na získanie domáceho technologického know-how, zhromaždenie stoviek miliárd dolárov a vytvorenie dodávateľského reťazca, ktorý by podceňovaný polovodičový ekosystém katapultoval do nových výšin.

Nakoniec sú nové sankcie príliš malé a príliš neskoré na to, aby zastavili čínsky rozmach.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali