Za napätím v Juhočínskom mori sa skrýva tajná vojna

Za napätím v Juhočínskom mori sa skrýva tajná vojna

Bratislava 3. mája 2023 (HSP/Euractiv/Foto:Twitter,TASR/AP-Tony Avelar)

 

Budúcnosť celého internetu bude závisieť od toho, ktoré krajiny ovládnu Juhočínske more, píše Maurizio Geri

internet
Ilustračné foto

Dr. Maurizio Geri je bývalý vysokopostavený analytik NATO, ktorý pracoval v Spojeneckom veliteľstve NATO pre transformáciu v USA, v južnom centre NATO v Taliansku a v centrále NATO v Belgicku a pôsobil ako analytik v talianskom generálnom štábe obrany.

Reklama

V súvislosti s tým, že USA a Filipíny organizujú historicky najväčšie vojenské cvičenia v Juhočínskom mori, po ktorých nasledujú Čína a Singapur, sa zvyšuje napätie v otázke kontroly nad strategickou vodnou cestou.

Ktokoľvek ovládne Juhočínske more ako jednu z najdôležitejších námorných trás pre ropu, nerastné suroviny a potraviny, bude mať pod kontrolou viac ako pätinu svetového obchodu. Najvýznamnejším hospodárskym aktívom, o ktoré sa v regióne bojuje, sú však veľké dáta – a budúcnosť celého internetu závisí od toho, ktoré krajiny ovládnu Juhočínske more.

Reklama

Podľa výskumnej spoločnosti TeleGeography so sídlom vo Washingtone približne 486 podmorských káblov prenáša viac ako 99 % všetkej medzinárodnej internetovej prevádzky. USA majú výhodu prvého hráča: väčšinu z nich ovláda niekoľko amerických technologických gigantov, konkrétne Alphabet, vlastník spoločnosti Google, Meta, vlastník Facebooku, Amazon a Microsoft.

Tieto dátové toky, ktoré prenášajú všetko od e-mailov a bankových transakcií až po vojenské tajomstvá, sú cennejšie ako ropa. Keďže informácie sú stredobodom technologických inovácií, kontrola nad údajmi je kľúčom k hospodárskej produktivite. Svetová podmorská kabelážna infraštruktúra je preto čoraz viac zraniteľná voči sabotážam a špionáži – špionážne agentúry sa môžu ľahko napojiť na káble na vlastnom území.

Preto sa geopolitické súperenie medzi USA a Čínou v poslednom desaťročí čoraz viac zameriava na kontrolu svetových podmorských káblových sietí. Predpokladá sa, že internetová ekonomika juhovýchodnej Ázie dosiahne do roku 2030 hodnotu 1 bilión USD.

 

Nová veľká hra

Čína plánuje vybudovať podmorskú internetovú káblovú sieť v hodnote 500 miliónov dolárov s cieľom vytvoriť superrýchle spojenie spájajúce Áziu s Blízkym východom a Európou. Bránila aj projektom podmorských internetových káblov cez Juhočínske more podporovaným USA tým, že odkladala schvaľovanie licencií a vytvárala prísnejšie prevádzkové obmedzenia.

Reklama

Vláda USA zmarila niekoľko čínskych projektov podmorských káblov v ázijsko-tichomorskom regióne pre obavy zo sledovacích schopností Pekingu. Washington zablokoval najmenej šesť súkromných dohôd o podmorských kábloch pod vedením spoločností Google, Meta a Amazon, ktoré by prepojili USA s Hongkongom, aby udržal na uzde HMN Tech, dcérsku spoločnosť čínskej firmy Huawei, na ktorú boli uvalené sankcie.

USA sa obávajú, že čínske káblové rozvody sú trójskym koňom pre vojenskú a hospodársku expanziu. Spoločnosť HMN Tech si získala pochvalu čínskej vlády za to, že je vzorom “civilno-vojenskej integrácie”, V tlačovej správe dostupnej len na čínskej jazykovej verzii jej webovej stránky sa uvádza, že spoločnosť “ponúkne silnú podporu modernizácii národnej obrany našej krajiny”.

 

Veľká priepasť

Americké technologické giganty Facebook a Google budujú Apricot, prvý vnútroázijský podmorský kábel obchádzajúci Hongkong, aby obišli čínsku kontrolu. Podmorský kábel dlhý 12 000 km spojí Japonsko, Taiwan, Guam, Filipíny, Indonéziu a Singapur, ale vylúči Malajziu, vplyvného člena desaťčlenného Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN), ktoré sa rýchlo stalo hybnou silou americkej a čínskej súťaže o dominanciu na svetovom internete.

Účasť Malajzie na projekte Apricot bola zmarená v dôsledku zákazu kabotáže zahraničných plavidiel v autonómnom regióne Sabah na východe Malajzie v roku 2020, ktorý má chrániť miestny lodný priemysel pred zahraničnou konkurenciou.

Reklama

Žiadosť amerických technologických gigantov Facebook, Google, Microsoft a Amazon adresovaná malajzijskej vláde, v ktorej sa sťažovali, že zákaz bude brániť novému káblovému podniku, a žiadali o naliehavé stretnutie s premiérom, bola ignorovaná. V dôsledku toho bola Malajzia vylúčená z trasy Apricot a káblových trás Echo a Bifrost cez Juhočínske more, ktoré podporujú spoločnosti Facebook a Google.

Miestna frustrácia z malajzijského zákazu “kabotáže” oživila v Sabahu požiadavky na väčšiu autonómiu od federálnej vlády. To súvisí s významným medzinárodným súdnym sporom, v ktorom Malajzia spochybňuje zvrchovanosť nad Sabahom v mene deviatich dedičov sultanátu z koloniálnej éry na vzdialenom súostroví Sulu na Filipínach.

Sultanát údajne prenajal región Sabah britským kolonistom v roku 1878 výmenou za ročnú platbu, ktorú navrhovatelia použili na odôvodnenie nároku na percentuálny podiel Malajzie na ziskoch z ťažby ropy a zemného plynu v Sabahu.

Právnici zastupujúci dedičov Sulu majú hlboké väzby na tie isté americké technologické giganty, ktoré sú zapletené do súťaže o ovládnutie podmorských internetových káblov v Juhočínskom mori.

Paul Cohen, predtým autor prejavov v prezidentskej kampani Clintonovej a Gora, v súčasnosti pôsobí ako prezident Arbitrážneho a mediačného centra v Silicon Valley, kde vedie “dialóg” s týmito americkými technologickými firmami. Cohenova kolegyňa Elisabeth Masonová založila a spustila Stanfordské laboratórium pre chudobu a technológie s podporou Obamovho Bieleho domu a zakladateľa Facebooku Marka Zuckerberga. Masonová je tiež členkou správnej rady americkej charitatívnej organizácie All-Star Code spolu s tromi vysokými manažérmi spoločnosti Google.

Meta Facebook
Ilustračné foto

Táto blízkosť právnikov dedičov Sulu k americkým technologickým gigantom, ktorí výrazne investovali do súťaže o ovládnutie podmorských internetových káblov v Juhočínskom mori, zhorší vnímanie Malajzie ako západného systému nepriateľského voči jej národným záujmom.

 

Budúcnosť internetu

Vylúčenie Malajzie z projektov podmorských káblov podporovaných USA, žiaľ, urýchlilo spojenectvo krajiny s Čínou.

V roku 2022 sa Malajzia pripojila k 5 000 km dlhému káblovému systému juhovýchodnej Ázie Hainan Hong Kong Express Cable System (SEA-H2X), ktorý podporuje Čína a ktorý spája Hongkong, Čínu, Filipíny a Thajsko s východnou Malajziou a Singapurom. A paradoxne, práve Čína by mohla mať prospech z toho, že v prípade Sulu bude narušená zvrchovanosť Malajzie nad Sabahom, keďže Čína si nárokuje na vlastníctvo ropných a plynových polí v Sabahu a Sarawaku.

Preto je pravdepodobné, že prístup amerických technologických gigantov, ktorý by sa nezmenil, bude mať opačný účinok – bude motivovať Malajziu, aby sa priblížila k orbitu Číny. V stávke je budúcnosť globálneho internetu. Ak sa Malajzia dostane pod čínsku nadvládu, bude to mať významné dôsledky v celom združení ASEAN, čo môže inšpirovať ďalšie regionálne mocnosti, aby nasledovali jej príklad v rámci dominového efektu.

Reklama

S novou vládou, ktorej premiérom je dlhoročný demokratický aktivista Anwar Ibrahim, majú USA novú príležitosť na zblíženie. Čas je však veľmi dôležitý. Prvá globálna cesta premiéra Ibrahima sa uskutočnila v marci do Číny, kde sa stretol s prezidentom Si Ťin-pchingom a zabezpečil prísľuby investícií vo výške 38 miliárd dolárov. Spojené štáty musia v tomto smere zohrávať oveľa aktívnejšiu úlohu v regióne, aby zabezpečili, že partneri, ako je Malajzia, zostanú v kurze.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:47

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) v piatok oznámila, že zadržala dvoch ľudí obvinených zo sympatizovania s ukrajinskými nacionalistami a z plánovania útokov na policajné či vojenské objekty v Rusku.

K zatknutiam došlo vo Volgogradskej oblasti ležiacej na juhozápade Ruska neďaleko hraníc s Ukrajinou.

12:33

Nemecká polícia prichytila pri čine a následne zadržala dvoch mužov podozrivých z krádeže železničných elektrických káblov. Polícia informovala, že incident sa odohral v noci na piatok na hlavnej vlakovej stanici v západonemeckom meste Bochum.

12:27

Nálada francúzskych spotrebiteľov tento mesiac nečakane klesla, pod čo sa podpísali obavy z ďalšieho vývoja ekonomiky a s nimi aj finančnej situácie domácností.

12:08

Na Ukrajine zadržali dvoch mužov obvinených z toho, že sa vydávali za opravárov a pomáhali Rusku s prípravou útokov na vojenské pozície v Charkovskej oblasti na východe krajiny. Oznámila to v piatok ukrajinská tajná služba SBU.

12:01

Nezamestnanosť v Španielsku sa v 1. kvartáli zvýšila nad 12 % a dostala sa na najvyššiu úroveň za posledný rok. Prekonala aj odhady analytikov, ktorí predpokladali, že sa zvýši iba mierne, pričom zotrvá pod 12-percentnou hranicou.

11:50

Tým, že sa Rusko zmocnilo Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES), vzniká hrozba radiačnej katastrofy, vyhlásil v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Spravil tak v deň, keď si na Ukrajine pripomínajú 38. výročie jadrovej katastrofy v Černobyle.

11:40

Dvadsať rokov v Európskej únii bolo pre Česko obdobím rozvoja a zvýšenia potenciálu krajiny. Členstvo v Únii je pre ČR bezpochyby výhodné a nemá žiadnu alternatívu. Hlas štátov strednej a východnej Európy je však dôležitý aj pre samotnú EÚ. Spravodajkyni TASR v Prahe to povedal český premiér Petr Fiala.

Petr Fiala
Na snímke český premiér Petr Fiala

 

11:32

Donald Trump sa nevie dočkať, kedy bude “ako 47. prezident Spojených štátov” opäť úzko spolupracovať s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Vyplýva to z optimisticky ladeného videozáznamu, ktorým bývalý americký prezident a terajší prezidentský kandidát Republikánskej strany pozdravil v piatok účastníkov tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencie Conservative Political Action Conference (CPAC).

11:23

Kolumbijská univerzita v New Yorku pokračuje vo vyjednávaní s propalestínskymi demonštrantmi, ktorých sa snaží prinútiť, aby opustili jej areál. Demonštrujúcim študentom dalo pôvodne vedenie školy do polnoci (čiže do piatka 06.00 h SELČ) čas na, aby vypratali svoj “tábor” a z areálu sa stiahli.

11:15

Francúzsko zvažuje rozšírenie sankcií voči izraelským osadníkom za násilnosti voči palestínskym civilistom na Západnom brehu Jordánu. Oznámil to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho rokovaní s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

10:59

Úrady v Burkine Faso vo štvrtok neskoro večer oznámili, že na dva týždne pozastavili vysielanie rozhlasových staníc britskej BBC a americkej Voice of America (VoA) za reportáž o správe ľudskoprávnej organizácie, ktorá armádu v tejto krajine obviňovala z útokov na civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:45

Japonský premiér Fumio Kišida navštívi budúci týždeň Francúzsko, Brazíliu a Paraguaj v čase, keď sa jeho krajina snaží posilniť vzťahy s Južnou Amerikou.

Kišidove turné potrvá šesť dní a japonský premiér sa počas neho stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, uviedla Kišidova kancelária.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali