To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ruská vláda plánuje mobilizovať až 1 milión ľudí proti Ukrajine, tvrdia zdroje

Kyjev 22. septembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Leo Correa, screenshot, telegram)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

odstraňovanie trosky konštrukcie ruský útok
Na snímke záchranári pracujú na odstraňovaní trosiek a nestabilných konštrukcií, ktoré by mohli spadnúť na streche obytného domu, ktorý bol poškodený po ruskom útoku v Charkove

20:18 –  Analýza dnešného dňa

Podľa správ z ruských telegramových kanálov je dnes hlavnou správou na fronte začiatok rozsiahlej ofenzívy ukrajinských ozbrojených síl na juhu a severe “Oskolského frontu” – novej obrannej línie, ktorú chcela ruská armáda vybudovať po ústupe z Charkovskej oblasti.

Podľa ich informácií sa uskutočňuje niekoľko zásahov naraz.

Prvý z nich je z obce Lozovoye smerom k obci Redkodub severne od Limanu.

Cieľ je jasný – obkľúčiť toto mesto zo severu, kde sa stále bránia sily “DĽR” a Ruskej federácie.

Druhý úder je na severnom krídle “Oskolského frontu” pri Dvurečnoje, čo umožňuje ohrozovať ruské pozície pri Kupjansku (na ľavom brehu Oskolu) zo severu.

Neďaleko samotného Kupjanska AFU tiež vytláča Oskol.

Ukrajinské jednotky chcú zrejme vytvoriť rozsiahle predmostie na ľavom brehu rieky Oskol, odkiaľ by potom mohli začať ofenzívu do Luhanskej oblasti.

Preto je význam bojov na fronte Oskol-Liman veľmi veľký.

Aj keď ide stále o informácie z ruských zdrojov. Správy generálneho štábu AFU o týchto bojoch nič nehovoria.

 

19:30 – Ruská federácia môže použiť jadrové zbrane proti Ukrajine, aby zastavila protiofenzívu a zničila krajinu.

V rozhovore pre televízny kanál ITV News to uviedol Vadym Skibitskyy, hovorca oddelenia štátnej kontroly ukrajinského ministerstva obrany.

“Odpálenie taktických jadrových zbraní bude mať vplyv nielen na Ukrajinu, ale aj na čiernomorský región. Pamätáme si históriu Černobyľu. Na našom území, vo východnej Európe, môže dôjsť k ďalšej katastrofe,” povedal.

Skibitsky dodal, že dôsledky použitia jadrových zbraní by mohli postihnúť aj ďalšie krajiny, najmä Poľsko, Turecko a Bulharsko.

 

19:05 – Ukrajinské ministerstvo vnútra oznámilo, že v Chersonskej oblasti boli zlikvidovaní sabotéri, ktorí plánovali teroristické útoky na civilnú infraštruktúru s cieľom narušiť referendum.

Počas zadržania teroristickej bunky v Chersone bola pri ozbrojenom odpore zabitá jedna osoba a štyri boli zadržané, uviedlo ministerstvo.

Ministerstvo vnútra uviedlo, že v Chersonskej oblasti boli sabotérom zadržané dve improvizované výbušné zariadenia s viac ako 1 kg TNT.

 

18:55 – Včerajšiu výmenu väzňov medzi Ukrajinou a Ruskom ostro kritizoval čečenský vodca Ramzan Kadyrov, ktorý povedal, že sa uskutočnila “za ukrajinských podmienok”.

Podľa neho je možná “rovnocenná výmena – vojak za vojaka a agent za agenta”. Kadyrov sa však domnieva, že vydanie azovských bojovníkov (ktorých nazýva “teroristami”) na výmenu nebolo správne.

 

18:50 – Nové sankcie EÚ voči Rusku môžu zahŕňať obmedzenia vývozu špičkových technológií z krajín EÚ do Ruska, ako aj osobné sankcie voči jednotlivcom a organizáciám.

Uviedol to hovorca Európskej komisie Eric Mamer na brífingu v Bruseli, informovala stanica Deutsche Welle.

Na otázku o možnom zavedení cenového stropu na ruskú ropu odpovedal, že o tejto téme sa diskutuje vo formáte G7, keďže toto rozhodnutie by ovplyvnilo svetový trh s ropou a malo by sa prijať na globálnej úrovni.

“Sú oblasti, v ktorých uvalenie sankcií bez súhlasu našich spojencov jednoducho nemá zmysel. To sa týka aj prípadných opatrení v ropnom sektore,” uviedol zástupca EK.

 

18:35 – Mobilizácia v Rusku: podrobnosti poskytol hovorca generálneho štábu ruských ozbrojených síl Vladimir Cimľanskij:

1. V prvých 24 hodinách mobilizácie prišlo na vojenské úrady pre odvody viac ako 10 000 záložníkov na vlastnú päsť.

2. Mobilizované ženy môžu zastávať pozície zdravotníckych pracovníkov, ale potreba takýchto odborníkov je minimálna.

3. Každý región má svoj vlastný mobilizačný cieľ, ktorý zohľadňuje dostupnú mobilizačnú rezervu; neexistujú žiadne kvóty.

4. Zamestnanci obranného priemyslu nebudú povolaní na vojenskú službu v rámci mobilizácie.

5. Ak vojenský dôchodca odíde do dôchodku a je vyradený z vojenskej evidencie, nepodlieha odvodu v rámci mobilizácie.

6. Na Rusov trvalo žijúcich v zahraničí, ktorí nie sú zapísaní vo vojenskej evidencii, sa mobilizácia nevzťahuje.

7. Počas mobilizácie môžu byť povolaní ľudia, ktorí žijú v zahraničí na krátky čas.

8. Občania povolaní na mobilizáciu budú mať štatút zmluvných vojakov.

 

18:30 – Česká republika na rozdiel od Nemecka nie je ochotná poskytnúť azyl Rusom, ktorí sa vyhýbajú vojenskej službe.

“Chápem, že Rusi utekajú pred čoraz zúfalejšími rozhodnutiami Vladimira Putina, ale niekto, kto nie je ochotný plniť si svoje záväzky voči vlastnému štátu, ešte nespĺňa podmienky na udelenie humanitárneho víza,”

 

18:27 – Hlavná vec vo večernom súhrne Generálneho štábu AFU:

1. Ukrajinské ozbrojené sily odrazili útoky v oblastiach Kupjansk v Charkovskej oblasti a Zajceve a Novomichajlovka v Doneckej oblasti.

2. Počas dňa nepriateľ podnikol štyri raketové a 17 leteckých útokov a uskutočnil viac ako 24 ostreľovaní vojenských a civilných objektov s použitím MLRS.

Poškodená bola infraštruktúra viac ako 30 miest a obcí. Patrili medzi ne Prišyb, Spornoje, Veseloje, Marinka, Bachmut, Konstantinovka, Neskučnoje, Poltava, Jehorovka, Bezymyannoje, Belogorka, Záporožie, Krivoj Rog, Pervomajsk, Mykolajiv, Očakov, Vysokopoľje, Suchoj Stavok a Myroľubivka.

3. Počas dňa uskutočnilo letectvo AFU desať útokov. Protivzdušná obrana zničila dve ruské bezpilotné lietadlá.

 

18:16 – Nemecko môže prijať Rusov, ktorí utekajú pred mobilizáciou, obhajovala to šéfka nemeckého ministerstva vnútra Nancy Fezerová.

“Dezertéri, ktorým hrozia vážne represálie, môžu v Nemecku zvyčajne získať medzinárodnú ochranu,” povedala pre Frankfurter Allgemeine Zeitung.

“Každý, kto sa odvážne stavia proti Putinovmu režimu a je tým vystavený veľkému nebezpečenstvu, môže požiadať o azyl z dôvodu politického prenasledovania,” zdôraznil Fezer.

Nemecko prijalo približne milión Ukrajincov, ktorí utiekli pred ruskou inváziou, ale aj ruských disidentov.

Podľa Fezera 438 Rusov vrátane novinárov získalo v Nemecku ochranu v zrýchlenom konaní.

 

17:20 – Predseda Ústrednej volebnej komisie DNR ukázal hlasovací lístok referenda o vstupe Doneckej ľudovej republiky do Ruskej federácie

hlasovací lístok referenda o vstupe Doneckej ľudovej republiky do Ruskej federácie
Na snímke hlasovací lístok referenda o vstupe Doneckej ľudovej republiky do Ruskej federácie

17:17 – Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi uviedol, že vojna medzi Ukrajinou a Ruskom sa musí čo najskôr skončiť za rokovacím stolom.

Čína podľa neho vyzýva na obnovenie priameho dialógu medzi Ruskom a Kyjevom bez predbežných podmienok.

“Nie je v záujme ani jednej strany predlžovať ukrajinskú krízu, dúfame, že vojna sa čo najskôr skončí a obnovia sa mierové rokovania,” povedal.

Dodal, že “Čína sa vždy zasadzovala za vybudovanie vyváženej, účinnej a udržateľnej európskej bezpečnostnej architektúry s cieľom zabezpečiť dlhodobú záruku mieru a bude sa naďalej usilovať o podporu zmierenia a uľahčenie rokovaní.”

 

16:05 – Novaja Gazeta: Ruská vláda plánuje mobilizovať 1 milión ľudí proti Ukrajine.

V siedmom odseku výnosu Vladimíra Putina o mobilizácii určenom “pre vnútornú potrebu” sa uvádza, že do armády môže byť povolaný až milión ľudí, informovali 22. septembra ruské médiá Novaja Gazeta s odvolaním sa na nemenované zdroje v Kremli.

“Tento počet niekoľkokrát zmenili a nakoniec sa ustálili na milióne,” uviedol zdroj.

 

16:00 – Ruské vojenské telegramy informujú, že ukrajinské jednotky začali ofenzívu v smere na dedinu Redkodub (v Doneckej oblasti, severne od Limanu).

Rusi tvrdia, že útok bol odrazený a AFU ustúpila do Lozovoje na ľavom brehu rieky Oskol. Boje pokračujú.

Za zmienku tu však stojí (ak sú tieto informácie správne), že ukrajinská armáda pôsobí na ľavom brehu Oskolu, kde Rusi zamýšľali vybudovať novú obrannú líniu. Navyše Redkodub je už dosť ďaleko na východ od Oskolu. Neďaleko hranice s Luhanskou oblasťou.

Doteraz však neboli oficiálne potvrdené žiadne boje v tejto oblasti.

15:58 – Ukrajina žiada Izrael, aby zverejnil spravodajské informácie o vojenskej podpore Ruska zo strany Iránu, uviedol Axios s odvolaním sa na vysokých izraelských predstaviteľov.

Dôvodom sú správy o výskyte iránskych dronov Shahed-136 v bojovej zóne na Ukrajine.

Ukrajinská strana navrhla izraelským orgánom, aby vytvorili osobitný kanál na dialóg o problémoch na Blízkom východe, uviedli zdroje novín.

Bolo oznámené, že zástupkyňa generálneho riaditeľa Izraela pre Euroáziu Simona Galperinová, ktorá dohliada na ruské a ukrajinské záležitosti, navštívila 7. septembra Kyjev spolu s izraelským veľvyslancom. Stretli sa s osobitným zástupcom Ukrajiny pre Blízky východ Maximom Subhom.

“Izraelčania nám poskytli určité informácie, ale potrebujeme ich oveľa viac,” povedal nemenovaný ukrajinský predstaviteľ.

 

14:28 – Európska komisia diskutuje s krajinami EÚ o otázke vydávania humanitárnych víz Rusom v nadväznosti na čiastočnú mobilizáciu vyhlásenú v Ruskej federácii, uviedla v komentári pre novinárov hovorkyňa Európskej komisie Anita Hieperová.

“Situácia je bezprecedentná. Vzhľadom na bezpečnostnú situáciu musíme brať do úvahy aj geopolitickú situáciu. Sme v kontakte so štátmi EÚ, vyhodnocujeme situáciu, aby sme poskytli podporu a pripravili sa na ďalšiu fázu,” povedala.

Heeper dodal, že v každom prípade sa všetky žiadosti o humanitárne víza musia posudzovať individuálne a Schengenský kódex stanovuje možnosť zamietnutia vstupu z bezpečnostných dôvodov.

 

14:26 – V súvislosti s Putinom oznámenou čiastočnou mobilizáciou v Rusku sa Izrael začal pripravovať na zvýšený prílev repatriantov z Ruska.

“Premiér a minister zahraničných vecí Jair Lapid nám nariadil, aby sme prijali nových prisťahovalcov z Ruska. To si vyžaduje posúdenie na mnohých úrovniach, od letov cez vstupné víza až po prijatie v krajine. Úzko spolupracujeme s ostatnými ministerstvami, naším veľvyslanectvom v Rusku a, samozrejme, s El-Al,” povedal generálny riaditeľ izraelského ministerstva zahraničných vecí Alon Ušpiz.

 

13:00 – Ukrajinskí študenti študujúci v zahraničí už nemôžu vycestovať do zahraničia počas vojnového stavu, uviedol pre Ligu hovorca Štátnej pohraničnej služby Andrij Demčenko.

Podľa neho najvyššie vojenské vedenie od 14. septembra zrušilo možnosť študentov prekračovať ukrajinské hranice kvôli hromadnému falšovaniu dokladov.

“Predtým bolo na základe rozhodnutia najvyššieho vojenského vedenia študentom, ktorí študovali v zahraničí pred 24. februárom, povolené opustiť Ukrajinu a pokračovať v štúdiu. Pohraničná stráž túto normu dodržiavala tým, že poskytovala priepustky. V posledných mesiacoch sa však začali hromadne falšovať dokumenty, ktoré údajne potvrdzujú, že muži študovali v zahraničí,” povedal.

Pripomeňme, že včera študenti zorganizovali protest na hraniciach kvôli nemožnosti opustiť Ukrajinu a študovať na zahraničných univerzitách.

 

12:53 – Napriek ohlásenej čiastočnej mobilizácii sa “špeciálna operácia” v Rusku stále nedá nazvať vojnou.

Na otázku novinárov, či sa “špeciálna operácia” môže po vyhlásení čiastočnej mobilizácie nazývať “vojnou”, Peskov odpovedal záporne:

“Nie, je to špeciálna vojenská operácia,” povedal.

Situácia na frontoch 22. septembra 2022
Situácia na frontoch 22. septembra 2022

12:03 – To hlavné z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ukrajinské delostrelectvo vypálilo 13 striel na Energodar a územie priľahlé územie za 24 hodín

– Viac ako 90 príslušníkov AFU, 15 kusov vojenskej techniky a viac ako tisíc mínometných nábojov zničených pri Seversku v DNR

– Ruské letectvo zničilo až sto stíhačiek 93. mechatronickej brigády AFU a jedno odpaľovacie zariadenie HIMARS v Charkovskej oblasti

– Ostreľovanie Energodarskej a Záporožskej jadrovej elektrárne prebiehalo z pozícií v Dnepropetrovskej oblasti, pričom odvetná delostrelecká paľba potlačila jednotky AFU

– Straty dvoch jednotiek AFU a cudzineckej légie pri Záporoží po útoku ruského letectva dosiahli až 150 ľudí

– Ruská armáda zasiahla tri ukrajinské čaty húfnic M777 americkej výroby v Mykolajivskej oblasti

– Masívne palebné útoky ruských ozbrojených síl viedli k úplnej strate bojovej účinnosti jedného z práporov pechotnej brigády AFU v Chersonskej oblasti

– Ruská armáda zasiahla čatu raketometov HIMARS v Mykolajivskej oblasti

Situácia na frontoch 22. septembra 2022
Situácia na frontoch 22. septembra 2022

11:46 –  Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že vojna medzi Ukrajinou a Ruskom “sa skončí len pri stole”.

V rozhovore pre televíziu BFMTV predstavil “francúzsku líniu” v konflikte:

“Nie sme vo vojne s Ruskom, ale musíme pomôcť Ukrajine a presvedčiť ďalšie krajiny, aby nás nasledovali a zvýšili tlak na Rusko. Rusko je zjavne pod tlakom, ale musíme byť schopní obnoviť dialóg. Nie sme v patovej situácii. Skončí to až pri stole!” povedal.

Zároveň zdôraznil, že svet musí garantovať aspoň “februárové línie”, t. j. hranice platné pred inváziou 24. februára, a teda “národnú integritu” Ukrajiny, aká bola pred konfliktom.

To znamená, že Macron je za rokovania s Ruskom na základe stiahnutia jeho vojsk z ukrajinských území obsadených po 24. februári.

Pripomeňme, že Ukrajina už nie je s týmito podmienkami spokojná.

Minister obrany Oleksij Reznikov nedávno povedal, že Ukrajina bude rokovať s Ruskom až po deokupácii Krymu a Luhanskej ľudovej republiky.

Prezident Zelenskyj však neskôr nevylúčil návrat Krymu diplomatickou cestou (t. j. v rámci rokovaní, ktoré sa uskutočnia pred deokupáciou).

 

10:53 -Francúzsky herec Alain Delon bude podľa francúzskej televízie BFMTV viesť rozhovor so Zelenským.

Rozhovor odvysiela francúzska televízia TV5 v piatok o 13:30.

Bude to prvé verejné vystúpenie 86-ročného herca po roku. Herec bol posledných 10 rokov na dôchodku.

Začiatkom tohto týždňa už herec vyjadril podporu Ukrajine v jej vojne proti Rusku, informovali francúzske médiá.

 

10:52 – Turecký prezident Erdogan uviedol, že výmena zajatcov je “dôležitým krokom” k ukončeniu vojny.

Podľa tureckého prezidenta bola výmena väzňov výsledkom rokovaní s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským za sprostredkovania Turecka.

 

10:51 – Rusko zverejnilo platy, ktoré budú dostávať mobilizovaní Rusi.

Ruské médiá citovali jakutského vojenského komisára, ktorý povedal, že budú dostávať 205 000 rubľov mesačne.

V každom z ruských regiónov sa budú poskytovať aj regionálne prémie, ale celková suma vraj nepresiahne federálnu úroveň. Koľko to bude, zatiaľ nie je známe.

 

10:50 –  Priemyselná zóna v Kramatorsku sa dostala pod paľbu.

Na svojej stránke na Facebooku o tom informoval starosta mesta Oleksandr Gončarenko.

“Žiadne obete, ale podnik bol vážne poškodený,” napísal.

 

9:27 – Námestník ukrajinského ministra obrany Volodymyr Havrylov vyzval USA, aby na Ukrajinu presunuli experimentálne zbrane.

“Ak máte nejaké nápady alebo pilotné projekty, ktoré je potrebné otestovať pred sériovou výrobou, môžete nám ich poslať a my vám vysvetlíme, ako na to. A nakoniec dostanete pečiatku schválenia vojny na Ukrajine. Ľahko ho predáte,” povedal Gavrilov na výročnej konferencii Národnej asociácie obranného priemyslu o vojenských spôsobilostiach, uviedol Military Times.

Uviedol, že Ukrajina už má k dispozícii technológie na obranu proti dronom a rušeniu, ktoré ešte neboli uvedené do predaja.

Keď hovoril o potrebách Ukrajiny, Gavrilov vymenoval protitankové drony, elektronický boj, obrnené vozidlá, ako aj dlhšie protitankové a vysoko presné strelné zbrane.

Uviedol tiež, že sú potrebné zbrane dlhého doletu, a vysvetlil, že Rusko sa snaží prispôsobiť dostrelom, ktoré teraz používa Ukrajina na údery.

Poukázal tiež na potrebu výcviku ukrajinských vojakov a uviedol, že britský program výcviku armády sa osvedčil.

“Ak dodáte správny tovar v správnom čase správnym ľuďom, máte skutočný vplyv na túto vojnu,” povedal.

Treba poznamenať, že Rusko využíva vojenské inovácie aj na Ukrajine. Na Ukrajine sa napríklad prvýkrát bojovo použila raketa Kinnzhal, v Charkovskej oblasti použila Ruská federácia najnovší diaľkový odmínovací systém Landmine

 

8:52 – Ruskom poverené „orgány“ okupovaných území Záporožskej oblasti uviedli, že ich cieľom je vstúpiť do administratívnych hraníc regiónu.

Zástupca „administratívy“ Volodymyr Rogov povedal, že ak ukrajinské jednotky po „referende“ neopustia celé územie Záporožskej oblasti, „budú považovaní za okupantov“ a ich činy v regióne budú vnímané. ako „agresiu proti Rusku“.

Rusko ovláda také veľké mestá ako Berďansk a Melitopol v Záporožskom regióne. Regionálne centrum zostáva počas vojny pod kontrolou Ukrajiny.

To znamená, že je možné, že okrem dosiahnutia hraníc Doneckej oblasti bude mať ruská „špeciálna operácia“ aj ďalší „oficiálny“ cieľ – dosiahnutie hraníc Záporožskej oblasti.

 

8:45 – Britské spravodajské služby sa domnievajú, že Rusko bude pravdepodobne čeliť logistickým a administratívnym problémom pri 300-tisícovej mobilizácii, ktorú včera oznámil ruský minister obrany Sergej Šojgu.

Vyplýva to z nového súhrnu britských spravodajských služieb.

Britské ministerstvo obrany sa domnieva, že Ruská federácia sa pokúsi zostaviť nové formácie s veľkým počtom mobilizovaných záložníkov, ktorí pravdepodobne nebudú pripravení na boj o niekoľko mesiacov.

“Dokonca aj táto obmedzená mobilizácia bude pravdepodobne veľmi nepopulárna u časti ruského obyvateľstva. Putin podstupuje značné politické riziko v nádeji, že sa mu podarí vytvoriť tak potrebnú bojovú silu,” tvrdí spravodajská agentúra.

Britské ministerstvo obrany sa tiež domnieva, že Putinov krok je “faktickým priznaním, že Rusko vyčerpalo svoje zásoby dobrovoľníkov ochotných bojovať na Ukrajine”.

 

8:38 – Podľa zástupcu vedúceho OP Kyryla Timošenka bol ráno zničený hotel v centrálnom parku v Záporoží a pod troskami zostali ľudia.

Záchranári rozoberajú trosky a hľadajú pod nimi ľudí.

Zasiahnutá bola aj elektrická rozvodňa. Južné obce Záporožského okresu zostali bez svetla. Okrem toho dochádza k zásahom do televíznej veže.

Podľa neho Rusi vypálili na Záporožie a jeho predmestia celkovo deväť rakiet.

zničený hotel v centrálnom parku v Záporoží
Na snímke zničený hotel v centrálnom parku v Záporoží

8:36 – Podľa Alexa Lorda, odborníka na Európu a Euráziu z britskej analytickej spoločnosti Sibylline, prílev ruských záložníkov na Ukrajinu po Putinom ohlásenej čiastočnej mobilizácii pravdepodobne nebude mať do jari 2023 výraznejší vplyv na bojisko.

Zhromaždenie, výcvik a nasadenie ruských záložníkov potrvá najmenej tri mesiace, a to už bude vrchol zimy.

“Takže je nepravdepodobné, že by prílev záložníkov mal vážny vplyv na bojisko až do jari 2023, a aj potom budú pravdepodobne slabo vycvičení a nedostatočne vybavení,” citovala CNN Lorda.

 

8:34 – Nemecký kancelár Olaf Scholz uviedol, že konflikt na Ukrajine sa nesmie medzi Ruskom a NATO vyhrocovať.

“Nemecko vždy všestranne podporovalo Ukrajinu, ale zároveň dbalo na to, aby k takejto eskalácii nedošlo,” povedal Scholz v nemeckej televízii ARD.

Kancelár označil rozhovory o použití jadrových zbraní za neprijateľné.

 

7:30 – Fínsko sa chystá zaviesť úplný zákaz vstupu ruských občanov do krajiny.

Oznámil to minister zahraničných vecí Pekka Haavisto na tlačovej konferencii v New Yorku, informoval fínsky denník Iltalehti.

“Dnes sme sa rozhodli, že začneme pripravovať vnútroštátne rozhodnutie o tom, ako môžeme obmedziť alebo úplne zabrániť tomuto prílevu turistov, a toto vnútroštátne rozhodnutie by mohlo zahŕňať nový zákon, ktorý by sa mal prijať veľmi rýchlo, alebo výklad existujúcich pravidiel,” vysvetlil Haavisto.

Poznamenal, že práca sa už začala a pod vedením ministerstva zahraničných vecí na nej pracujú odborníci z rôznych ministerstiev.

“Fínsko nechce byť tranzitnou krajinou ani pre Rusov so schengenskými vízami vydanými inými krajinami a teraz chceme prevziať kontrolu nad touto dopravou,” zhrnul minister.

 

7:20 – Tri frakcie v nemeckom Bundestagu požadujú ochranu pre Rusov, ktorí sa chcú vyhnúť mobilizácii, informuje Die Zeit.

Publikácia píše, že parlamentné skupiny Zelených a FDP v Bundestagu vyzvali spolkovú vládu, aby v Nemecku poskytla ochranu Rusom, ktorí nechcú ísť do vojny.

“My Európania musíme okamžite poskytnúť azyl odporcom ruského režimu, ako aj nevinným prebehlíkom,” povedal pre Der Spiegel parlamentný tajomník FDP Johannes Vogel.

“Každý, kto má byť odvedený a kto nechce byť súčasťou armády vojnových zločincov, je proti Putinovmu systému,” dodal.

Rovnaký názor zastával aj Robin Wagener, jeden z vedúcich predstaviteľov Zelených.

“Nikto by nemal byť nútený zúčastňovať sa na tomto šialenstve. V Rusku sa stále ozývajú opozičné hlasy,” povedal Wagener.

Ľavicová opozícia tiež požadovala azyl pre Rusov, ktorí nechcú ísť do vojny.

“Čiastočná mobilizácia predĺži vojnu a utrpenie a bude stáť mnoho životov,” povedala líderka strany Janine Wisslerová.

 

7:11- Hlavné body z ranného brífingu ukrajinského  generálneho štábu:

1. Ruské rakety a raketomety MLRS zasiahli v noci viac ako 40 osád.

2. Ukrajinské ozbrojené sily odrazili útoky v okolí Zajceva, Otradivky (Bachmutský okres) a Novomichajlivky (južne od Marinky).

Na predmestí Svatove ruské jednotky evakuovali dediny Kuzemivka a Gončarivka, ktoré stoja na trasách vedúcich do mesta zo severozápadu a severu (t. j. z perspektívneho smeru úderu AFU).

 

7:10- Európa bude naďalej dodávať zbrane a vojenskú podporu Ukrajine, kým to bude potrebné.

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell to povedal po zasadnutí ministrov zahraničných vecí EÚ. Stretnutie sa konalo na pozadí správ o “referende” a čiastočnej mobilizácii v Rusku.

Borrel prisľúbil, že za “referendá” uvalí nové sankcie, a to osobné aj sektorové.

 

7:00 -V nadväznosti na Zelenského výzvy zbaviť Rusko “práva veta” v OSN, ako aj na návrhy USA a Nemecka na reformu Bezpečnostnej rady, vyjadrila Čína svoj postoj.

Podľa ČĽR “nikto nemôže zbaviť Rusko dôležitej úlohy, ktorú zohráva v OSN”.

“Rusko je stálym členom Bezpečnostnej rady a musí naďalej plniť svoju dôležitú úlohu v OSN. Nikto nemôže Rusko o toto právo pripraviť,” povedal čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi na stretnutí so svojím ruským kolegom Sergejom Lavrovom.

Čína je stálym členom Bezpečnostnej rady OSN s právom veta. A často tam hlasuje v súčinnosti s Ruskom.

 

6:58- Úradujúci šéf SBU Vasyl Malyuk uviedol podrobnosti o Medvedčukovej výmene za 200 ukrajinských vojnových zajatcov.

“Medvedčuk nie je len Putinov bratranec, ale kvalitne zdokumentovaný zradca štátu. Jeho vina je plne zdokumentovaná v príslušných materiáloch, ktoré zhromaždila SBU. Okrem toho sme počas práce na Medvedčukovom prípade rozbili nejednu agentúrnu sieť, zadržali množstvo štátnych zradcov a získali množstvo dôležitých informácií, ktoré sa využívajú v kontrarozviednej činnosti,” povedal Vasilij Maljuk.

Uviedol, že výmena Viktora Medvedčuka za ukrajinských obhajcov nebráni tomu, aby sa jeho prípady posudzovali na súde: “Platí to tak pre rozhodovanie, ako aj pre ukladanie trestov a konfiškáciu zaisteného majetku. V takomto prípade sa predsa uplatňuje osobitné súdne konanie v neprítomnosti obžalovaného.”

Maliuk tiež uviedol, že Medvedčuk sám dal súhlas na výmenu.

Medvedčukova výmena za 200 ukrajinských vojnových zajatcov.
Medvedčukova výmena za 200 ukrajinských vojnových zajatcov

6:55 -V rámci dnešnej výmeny zajatcov boli zo zajatia prepustení azovská vojačka Katerina Poliščuková s prezývkou Ptaška, veliteľ mariupolskej hliadkovej polície Michaylo Veršinin, azovský veliteľ Denis “Redis” Prokopenko, jeho zástupca Svjatoslav “Kalina” Palamar a Sergej “Volyna” Volynskyj.

Námestník ministra informácií Doneckej ľudovej republiky Daniil Bezsonov uviedol, že počas výmeny ruskej strane boli odovzdaní vojaci, ktorí boli zajatí v dôsledku ústupu v charkovskom smere, ako aj zajatí vojenskí piloti ruských ozbrojených síl.

Tureckom sprostredkovaná výmena väzňov medzi Ruskom a Ukrajinou je dôležitým krokom k ukončeniu vojny

Zelenskyj vo výzve uviedol, že piati velitelia pluku Azov budú v Turecku až do konca bojov pod Erdoganovou ochranou.

 

06:45- Ukrajina oznámila v stredu, že prišlo k doposiaľ najväčšej výmene zajatcov s Ruskom, ktorá zahŕňala takmer 300 ľudí vrátane ukrajinského oligarchu Viktora Medvedčuka a veliteľov ukrajinskej obrannej operácie v obliehanom Mariupole.

 

6:40 – Vojenská operácie, 21. septembra 2022. Hlavné z pohľadu Ruskej strany:

– Putin podpísal dekrét o čiastočnej mobilizácii v Rusku, mobilizácia sa začne 21. septembra

– Osoby v zálohe budú podliehať brannej povinnosti, najmä tí, ktorí slúžili v armáde, majú určité vojenské povolanie a skúsenosti a pred vyslaním do jednotiek absolvujú ďalší vojenský výcvik.

V rámci dnešnej výmeny zajatcov boli zo zajatia prepustení azovská vojačka Katerina Poliščuková s prezývkou Ptaška, veliteľ mariupolskej hliadkovej polície Michaylo Veršinin, azovský veliteľ Denis “Redis” Prokopenko, jeho zástupca Svjatoslav “Kalina” Palamar a Sergej “Volyna” Volynskyj.

Námestník ministra informácií Doneckej ľudovej republiky Daniil Bezsonov uviedol, že počas výmeny ruskej strane boli odovzdaní vojaci, ktorí boli zajatí v dôsledku ústupu v charkovskom smere, ako aj zajatí vojenskí piloti ruských ozbrojených síl.
Erdogan: Tureckom sprostredkovaná výmena väzňov medzi Ruskom a Ukrajinou je dôležitým krokom k ukončeniu vojny
Zelenskyj vo výzve uviedol, že piati velitelia pluku Azov budú v Turecku až do konca bojov pod Erdoganovou ochranou.

– Moskva použije všetky dostupné prostriedky aby obránila územnú celistvosť Ruskej federácie, to nie je bluf, povedal Putin

– Rusko podporí rozhodnutia referend v DĽR, LĽR, Záporožskej a Chersonskej oblasti, povedal prezident

– Celkovo bude povolaných 300 000 záložníkov, uviedol Šojgu. Peskov povedal, že vláda čo najskôr určí, kto dostane odklad čiastočnej mobilizácie

– Ruská protivzdušná obrana zostrelila za deň 28 ukrajinských rakiet HIMARS a tri protiradarové rakety, uviedlo ruské ministerstvo obrany

– Generálny tajomník NATO povedal, že aliancia nevidí žiadnu zmenu v pripravenosti ruských jadrových síl, situáciu naďalej monitoruje

– Borel uviedol, že v stredu sa uskutoční stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ v nadväznosti na Putinovu mobilizáciu, aby sa dohodli na spoločnej línii v otázke ďalšej podpory Ukrajiny.

– V Záporožskej oblasti je všetko pripravené na usporiadanie referenda o pričlenení k Ruskej federácii, povedal šéf regionálnej administratívy Balickij. Zároveň požiadal Putina, aby podporil pripojenie regiónu k Ruskej federácii, ak za to občania v referende zahlasujú.

Situácia na Ukrajine a na Donbase
Situácia na Ukrajine a na Donbase

6:30 – Situácia na Ukrajine a na Donbase 21. septembra 2022 z pohľadu ruskej strany:

– Donecká ľudová republika odrazila ofenzívu AFU na Peski

– Ukrajina vracia spotrebnú daň na palivá

– Rusko so sprostredkovaním saudskoarabského korunného princa prepustilo 10 žoldnierov zajatých na Ukrajine

– Ukrajinskí utečenci v Poľsku budú musieť platiť dane aj z príjmov, ktoré dostávajú na Ukrajine

– AFU odstraňuje mínové zátarasy pri Donecku

– Dobrovoľníci a bojovníci LDĽR zrovnoprávnení s ruskou armádou

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Matovič obvinil šéfredaktora denníka N zo šírenia podlých lží: Ľudia nie sú hlúpi

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa pre svoje výroky dostal do sporu s novinármi. V najnovšom príspevku reaguje na Denník N, ktorý podľa jeho slov "hrubo klame, podsúva a manipuluje" "Povedal som si, že na zaujatých novinárov už budem reagovať, len…

Poslanci majú v utorok hlasovať o viacerých návrhoch i odvolaní Matoviča

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR zasadnú do lavíc opäť v utorok (4. 10.), čaká ich ešte viacero neprerokovaných bodov z programu 72. schôdze. Okrem toho by mali o 11.00 h rozhodnúť o všetkých doteraz prerokovaných návrhoch, medzi nimi o návrhu na skrátené legislatívne…

Prezidenti štátov strednej a východnej Európy podporujú suverenitu Ukrajiny

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Prezidenti stredoeurópskych a východoeurópskych členských štátov NATO podporujú suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny. Neuznávajú a nikdy neuznajú snahy Ruskej federácie o anexiu akejkoľvek časti ukrajinského územia. Uviedli to v spoločnom vyhlásení, ktoré TASR v nedeľu poskytol hovorca prezidentky SR Zuzany Čaputovej Martin Strižinec "Podporujeme…

Aký bude trest za zákerný zločin na dne Baltu? Rusi vôbec nemusia prestrihávať podmorské káble – karma má rôzne podoby

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Swedish Coast Guard)   Orientálne filozofie hovoria o karme, Západ používa výrazy ako akcia a reakcia, príčina a následok. Odporný teroristický zločin, ktorý môže ohroziť prosperitu celého európskeho kontinentu, bude mať nevyhnutne následky aj pre jeho páchateľa Nasledujúca rádiová komunikácia sa údajne kedysi naozaj odohrala, kdesi…

Ukrajinské ozbrojené sily zaplatia vysokú cenu za Krasnyj Liman

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Twitter)   Už na budúci týždeň - prvýkrát po 78 rokoch - bude ruské mesto pod kontrolou nepriateľských vojsk, píše Alexandr Sitnikov v článku ruských novín Svobodnaja Pressa Zatiaľ čo ukrajinskí vlastenci tancujú okolo "víťazstva" nad Krasným Limanom, adekvátnejšie telegramové kanály krajiny informujú, že Rusko posilňuje…

Macron chce posielať migrantov na francúzsky vidiek. Hovorí o demografickom prechode

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Rmx/Foto:TASR/AP-Seth Wenig,Aurelien Morissard)   Plán francúzskeho prezidenta môže byť nádejou na posilnenie hlasov ľavice na vidieku, informuje REMIX Francúzsky prezident Emmanuel Macron prisľúbil, že od začiatku roka 2023 bude predložený nový zákon o azyle a prisťahovalectve, pričom francúzsky líder zdôrazňuje potrebu poslať viac migrantov na francúzsky…

Putin prekročil Rubikon

0 icon

Moskva 2. októbra 2022 (HSP/nationalinterest/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin)   Teraz sa nachádzame v neprebádaných vodách a to, čo sa skrýva za rohom, môže byť nebezpečnejšie ako všetko, čo svet doteraz videl na Ukrajine, píše National Inerest Ruskí predstavitelia dali jasne najavo, že územia Donecka, Luhanska, Chersonu a Záporožia sú suverénnymi…

Fasáda verejnej jednoty zakrýva skryté napätie v NATO

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Thehill/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Portál zameraný na americký Kongres The Hill uverejnil zamyslenie bývalého coloradského komisára pre vzdelávanieWilliama Moloneya nad navonok proklamovanou jednotou NATO. Moloney je starším spolupracovníkom v oblasti konzervatívneho myslenia na Storočnicovom inštitúte Kresťanskej univerzity v Colorade, ktorý študoval na Oxforde a Londýnskej univerzite a…

Ruský raper sa zabil na protest proti mobilizácii. Nechal odkaz fanúšikom

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Ruský raper Walkie (vlastným menom Ivan Petunin) spáchal samovraždu na protest proti mobilizácii. 27-ročný raper vyskočil z 10. poschodia výškovej budovy v Krasnodare Podľa správ ruských médií predtým na svojom kanáli Telegram zverejnil výzvu, v ktorej uviedol: "Nemôžem a ani nechcem vziať na svoju…

Malová: Nejsť voliť je rezignáciou na základné demokratické právo

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Nevyužiť svoj hlas v spojených regionálnych voľbách je výrazom odcudzenia a rezignácie na základné demokratické právo. Občania zvyčajne dobre poznajú svojich miestnych politikov. Pokiaľ im záleží na rozvoji ich samosprávy, mali by ísť 29. októbra voliť. Myslí si to politologička z Univerzity Komenského…

NAJNOVŠIE

BLOG

Pavel Jacz

Charakter sa s poslancom Krúpom nikdy ani nekrižoval! Je to totálna kombinačná nemožnosť!!!

0icon

  Politický či skôr len politizujúci pracovník, nie politik Krúpa sa totiž zrazu zrodil ako objavujúci Kolumbus a začal búrkovať ako 5 centimetrové krúpy! Doslovne a do písmena môžeme šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu (Čudujem sa, že ešte stále sedí na tejto stoličke!) charakterizovať nielen ako p

Boris Mesár

Je Krasnyj Liman pripravená ruská pasca ? + dobré správy z bojov 

0icon

Americká rozviedka varovala Kyjev, že tvrdohlavá obrana Krasného Limanu by sa mohla ukázať ako diverzná taktika na zakrytie smeru hlavnej ofenzívy spojeneckých síl.Zatiaľ čo Zelenského generáli presúvajú posledné rezervy pri Limane, znižujú počet vojakov v Donbase a dokonca aj pri Kyjeve, Rusko pripravuje Ukrajine nepríjemné a dosť možno zdrvujúce prekvapenie.

Marek Bičík

Ako sa "alzak" odkopal.

0icon

Mnohí sme zaregistrovali slávne vyhlásenie kokaínového prezidenta Ukrajiny o tom ako podáva urýchlenú prihlášku do NATO. Odhliadnuc od stanov na prijatie a splnenia podmienok je to zase len jedno vyhlásenie, ktoré sa bude Európanom stále pripomínať napriek tomu, že z toho nič reálne nemôže byť. To by však nebol problém.…

Juraj Tušš

Súvislosť medzi energetickou, migračnou krízou v Európe, brexitom a konfliktom na Ukrajine.

0icon

Žijeme vo veľmi zaujímavej dobe, v ktorej vplyv mocenských skupín na riadenie obyvateľstva prebieha extrémne vysokým tempom. Doposiaľ ľudstvo nezažilo dynamickejšiu dobu riadiacich manévrov elít uplatňovaných na svojom obyvateľstve. V tomto článku sa vám pokúsim vysvetliť súvis

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke dobový kostýmový sprievod cez Staré mesto Bratislavy pri príležitosti rekonštrukcie historického boja Bitka o Bratislavu - Prešporok 1620. V Bratislave 1. októbra 2022

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Matovič obvinil šéfredaktora denníka N zo šírenia podlých lží: Ľudia nie sú hlúpi

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa pre svoje výroky dostal do sporu s novinármi. V najnovšom príspevku reaguje na Denník N, ktorý podľa jeho slov "hrubo klame, podsúva a manipuluje" "Povedal som si, že na zaujatých novinárov už budem reagovať, len…

Poslanci majú v utorok hlasovať o viacerých návrhoch i odvolaní Matoviča

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR zasadnú do lavíc opäť v utorok (4. 10.), čaká ich ešte viacero neprerokovaných bodov z programu 72. schôdze. Okrem toho by mali o 11.00 h rozhodnúť o všetkých doteraz prerokovaných návrhoch, medzi nimi o návrhu na skrátené legislatívne…

Prezidenti štátov strednej a východnej Európy podporujú suverenitu Ukrajiny

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Prezidenti stredoeurópskych a východoeurópskych členských štátov NATO podporujú suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny. Neuznávajú a nikdy neuznajú snahy Ruskej federácie o anexiu akejkoľvek časti ukrajinského územia. Uviedli to v spoločnom vyhlásení, ktoré TASR v nedeľu poskytol hovorca prezidentky SR Zuzany Čaputovej Martin Strižinec "Podporujeme…

Aký bude trest za zákerný zločin na dne Baltu? Rusi vôbec nemusia prestrihávať podmorské káble – karma má rôzne podoby

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Swedish Coast Guard)   Orientálne filozofie hovoria o karme, Západ používa výrazy ako akcia a reakcia, príčina a následok. Odporný teroristický zločin, ktorý môže ohroziť prosperitu celého európskeho kontinentu, bude mať nevyhnutne následky aj pre jeho páchateľa Nasledujúca rádiová komunikácia sa údajne kedysi naozaj odohrala, kdesi…

Ukrajinské ozbrojené sily zaplatia vysokú cenu za Krasnyj Liman

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Twitter)   Už na budúci týždeň - prvýkrát po 78 rokoch - bude ruské mesto pod kontrolou nepriateľských vojsk, píše Alexandr Sitnikov v článku ruských novín Svobodnaja Pressa Zatiaľ čo ukrajinskí vlastenci tancujú okolo "víťazstva" nad Krasným Limanom, adekvátnejšie telegramové kanály krajiny informujú, že Rusko posilňuje…

Macron chce posielať migrantov na francúzsky vidiek. Hovorí o demografickom prechode

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Rmx/Foto:TASR/AP-Seth Wenig,Aurelien Morissard)   Plán francúzskeho prezidenta môže byť nádejou na posilnenie hlasov ľavice na vidieku, informuje REMIX Francúzsky prezident Emmanuel Macron prisľúbil, že od začiatku roka 2023 bude predložený nový zákon o azyle a prisťahovalectve, pričom francúzsky líder zdôrazňuje potrebu poslať viac migrantov na francúzsky…

Putin prekročil Rubikon

0 icon

Moskva 2. októbra 2022 (HSP/nationalinterest/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin)   Teraz sa nachádzame v neprebádaných vodách a to, čo sa skrýva za rohom, môže byť nebezpečnejšie ako všetko, čo svet doteraz videl na Ukrajine, píše National Inerest Ruskí predstavitelia dali jasne najavo, že územia Donecka, Luhanska, Chersonu a Záporožia sú suverénnymi…

Fasáda verejnej jednoty zakrýva skryté napätie v NATO

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Thehill/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Portál zameraný na americký Kongres The Hill uverejnil zamyslenie bývalého coloradského komisára pre vzdelávanieWilliama Moloneya nad navonok proklamovanou jednotou NATO. Moloney je starším spolupracovníkom v oblasti konzervatívneho myslenia na Storočnicovom inštitúte Kresťanskej univerzity v Colorade, ktorý študoval na Oxforde a Londýnskej univerzite a…

Ruský raper sa zabil na protest proti mobilizácii. Nechal odkaz fanúšikom

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Ruský raper Walkie (vlastným menom Ivan Petunin) spáchal samovraždu na protest proti mobilizácii. 27-ročný raper vyskočil z 10. poschodia výškovej budovy v Krasnodare Podľa správ ruských médií predtým na svojom kanáli Telegram zverejnil výzvu, v ktorej uviedol: "Nemôžem a ani nechcem vziať na svoju…

Malová: Nejsť voliť je rezignáciou na základné demokratické právo

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Nevyužiť svoj hlas v spojených regionálnych voľbách je výrazom odcudzenia a rezignácie na základné demokratické právo. Občania zvyčajne dobre poznajú svojich miestnych politikov. Pokiaľ im záleží na rozvoji ich samosprávy, mali by ísť 29. októbra voliť. Myslí si to politologička z Univerzity Komenského…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Charakter sa s poslancom Krúpom nikdy ani nekrižoval! Je to totálna kombinačná nemožnosť!!!

0icon

  Politický či skôr len politizujúci pracovník, nie politik Krúpa sa totiž zrazu zrodil ako objavujúci Kolumbus a začal búrkovať ako 5 centimetrové krúpy! Doslovne a do písmena môžeme šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu (Čudujem sa, že ešte stále sedí na tejto stoličke!) charakterizovať nielen ako p

Boris Mesár

Je Krasnyj Liman pripravená ruská pasca ? + dobré správy z bojov 

0icon

Americká rozviedka varovala Kyjev, že tvrdohlavá obrana Krasného Limanu by sa mohla ukázať ako diverzná taktika na zakrytie smeru hlavnej ofenzívy spojeneckých síl.Zatiaľ čo Zelenského generáli presúvajú posledné rezervy pri Limane, znižujú počet vojakov v Donbase a dokonca aj pri Kyjeve, Rusko pripravuje Ukrajine nepríjemné a dosť možno zdrvujúce prekvapenie.

Marek Bičík

Ako sa "alzak" odkopal.

0icon

Mnohí sme zaregistrovali slávne vyhlásenie kokaínového prezidenta Ukrajiny o tom ako podáva urýchlenú prihlášku do NATO. Odhliadnuc od stanov na prijatie a splnenia podmienok je to zase len jedno vyhlásenie, ktoré sa bude Európanom stále pripomínať napriek tomu, že z toho nič reálne nemôže byť. To by však nebol problém.…

Juraj Tušš

Súvislosť medzi energetickou, migračnou krízou v Európe, brexitom a konfliktom na Ukrajine.

0icon

Žijeme vo veľmi zaujímavej dobe, v ktorej vplyv mocenských skupín na riadenie obyvateľstva prebieha extrémne vysokým tempom. Doposiaľ ľudstvo nezažilo dynamickejšiu dobu riadiacich manévrov elít uplatňovaných na svojom obyvateľstve. V tomto článku sa vám pokúsim vysvetliť súvis

Armádny Magazín

Incident so stíhačkou. Čo sa stalo na letisku v Sevastopole

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Na letisku Belbek, ktoré sa nachádza v severozápadnej časti Sevastopolu neďaleko pobrežia Čierneho mora, došlo 1. októbra k mimoriadnej situácii. Niektoré podrobnosti o tom, čo sa stalo, uviedol vo svojom telegramovom kanáli guvernér mesta Michail Razvožaev.  

Americký film Southern Comfort, alebo likvidácia amerických vojakov Louisiane, ktorá nenudí a celkom pobaví

0 icon

Slovensko, 2.október 2022 (AM) – Dnes by som rád predstavil americký film Souther Comfort (1981), ktorý mám ozaj rád a ktorý má prednostné miesto v mojej zbierke filmov. K tomuto filmu sa z času na čas rád vraciam, aj keď môže dnes niekomu kamera tohto filmu pripadať trochu pomalá a scenár príliš…

Šojguova prefíkanosť odpísala americké raketomety HIMARS

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Rozpory medzi Kyjevom a Washingtonom sú čoraz silnejšie. Velenie NATO rozhodne odmieta dodať kyjevskému režimu diaľkové delá ATACMS. Ide o húfnice, ktoré by mohli umožniť Ozbrojeným silám Ukrajiny zasiahnuť takmer celé územie Belgorodskej, Rostovskej a dokonca aj Voronežskej oblasti. Reakcia NATO na vydieranie Kyjeva je dôkazom, že…

Andrej Fursov: Starý svet už neexistuje. Kam ľudstvo vykročí z bodu maximálnej voľby

0 icon

Slovensko, 2.október 2022 (AM) – Súčasná situácia je charakteristická tým, že keďže sa nenachádzame len v bode rozvetvenia, ale v bode mnohorozvetvenia, je tu veľmi ťažké predpovedať. Čo je mnorozvetvenie? Keď existuje možnosť implementácie niekoľkých možností naraz. A v tomto prípade na mnohom záleží – nie je to náhoda – v…

„Kornet“ sa naučil prerážať aktívnu ochranu tankov

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Pre ruský protitankový raketový komplex (PTRK) „Kornet“ sa spracúva algoritmus „dvojakého odpalu“, ktorý mu umožní oklamať systémy aktívnej ochrany tankov a ďalšej obrnenej techniky, tvrdí riaditeľ klastru výzbroje spoločnosti Rostech Bekchan Ozdojev.   [caption id="attachment_29659" align="alignnone"

Vášeň v Tebe

Čo môžete urobiť pre mozog vašich detí? Povedzte im o troch návykoch pri učení

0 icon

„,Nemusím si robiť poznámky na hodine, pretože to všetko mám v knihe. Na písomku sa naučím deň vopred,“ aj takto argumentujú žiaci v súvislosti s učením. Niektorí vysokoškoláci môžu ešte dodať: „Nemusím ísť na prednášku, pretože si ju môžem pozrieť cez sociálne siete, alebo si nahrávku prednášky pozriem neskôr.“ Každý…

5 typov pre zdravé manželstvo

0 icon

Cvičenie a zdravá strava prospieva vášmu telu. Vzdelávanie a čítanie prospieva vašej mysli. Modlitba či meditácia prospieva vašej duši. A čo prospieva vášmu manželstvu? Prinášame vám 5 typov, ako posilniť vaše manželstvo. Spoznajte najprv samú seba Dajte si záležať na sebapoznávaní. Mnoho ľudí totiž vstupuje do vzťahov be

Modelka prišla na mólo takmer nahá. A potom sa to začalo ... šaty na mieru a na počkanie

0 icon

Počas finále show Coperni, ktorá uzatvárala Paris Fashion Week, kráčala modelka Bella Hadid do stredu móla. Mala na sebe len nohavičky a držala si prsia. Zrazu sa stalo niečo, čo mnohých určite prekvapilo... Šaty modelky vznikli priamo pred očami divákov K modelke Belle Hadid pristúpili dvaja muži, ktorí začali na ňu sprejovať…

Vajíčka by mali byť klasifikované ako superpotravina. Prinášame 5 dôvodov

0 icon

O vajíčkach sa už toho veľa napísalo. Nielen o ich prospechu pre naše zdravie, ale aj o ich škodlivosti v súvislosti so zvyšovaním cholesterolu. My vám prinášame 5 benefitov pre vaše zdravie. Vajcia sú totiž jednou z mála potravín, ktoré by mali byť klasifikované ako „superpotraviny“, informuje

Vitajte na portáli VÁŠEŇ V TEBE

0 icon

Vitajte na novom webovom portáli VÁŠEŇ v TEBE, ktorý je venovaný najmä ženám. Ale aj muži tu určite nájdu dosť informácií, ktoré ich upútajú a zároveň nahliadnu do (pre nich niekedy) tajomného sveta žien. Cez články zamerané na manželstvo, deti, krásu, životný štýl, rodinu a priateľov i celebrity chceme vo vás prebudiť vášeň, ktorá…

FOTO DŇA

Na snímke dobový kostýmový sprievod cez Staré mesto Bratislavy pri príležitosti rekonštrukcie historického boja Bitka o Bratislavu - Prešporok 1620. V Bratislave 1. októbra 2022

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali