To najdôležitejšie z Ukrajiny: Nadchádzajúce obdobie bude veľmi ťažké. Možno Rusi otvoria ďalší zo smerov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Nadchádzajúce obdobie bude veľmi ťažké. Možno Rusi otvoria ďalší zo smerov

Kyjev 20. mája 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka, Telegram)

Aktualizované 20. mája 2024

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Ruský útok v Charkove
Dym stúpa po ruskom útoku v Charkove na Ukrajine

19:50 – Bulharský prezident Rumen Radev označil víťazstvo Ukrajiny nad Ruskom za “nemožné”, uviedol Euractiv.

Reklama

“Každý deň pokračovania tejto vojny je katastrofálny pre Ukrajinu, Rusko a nás všetkých. Nevyhnutne ovplyvňuje všetky voľby – v Európe, v USA a všade na svete. V týchto a nasledujúcich voľbách si budeme vyberať medzi vojnou a mierom. Každý občan je povinný to pochopiť,” povedal Radev.

Na otázku novinára, aké posolstvo vyslal Európe atentát na Roberta Fica, bulharský prezident hovoril o vojne na Ukrajine.

Reklama

“Je neprijateľné prezentovať pokračovanie vojny a nemožné víťazstvo nad Ruskom ako jediné možné riešenie,” povedal Radev.

Povedal, že je mimoriadne nebezpečné, aby sa vášne medzi Ruskom a Ukrajinou a v Európe rozhoreli a aby sa “hlasy za mier stretli so streľbou”.

“Pokus o zavraždenie európskeho premiéra radikálnym fanatikom kvôli jeho podpore mieru poukazuje na túto zakorenenú netoleranciu voči nesúhlasu a nenávisti. Mnohí politici, strany a médiá k tomu prispeli tým, že každý hlas vykresľovali ako proruský, čo je mimoriadne nespravodlivé a vedie to k všetkým týmto negatívnym dôsledkom,” dodal Radev.

Bulharský prezident varoval, že ak bude vojna pokračovať, Ukrajina bude “demograficky zdevastovanou krajinou s úplne zničenou infraštruktúrou, priemyslom, výrobou, a to bude mať mimoriadne vážne dôsledky nielen pre Ukrajinu, ale pre celú Európu”.

Radev vyzval na politické úsilie o mier namiesto rozdávania zbraní.

Reklama

“So zbraňami, bez zbraní – smerujeme k rovnakému výsledku. Musíme si to uvedomiť. Rozdielom budú tisíce ľudských obetí a zničená krajina (Ukrajina), ktorú budeme musieť zaplatiť za obnovu,” povedal a dodal, že “je to nevyhnutné”.

 

19:38 – „Nikdy sme nepoužili západné zbrane na útok na Rusko, nikdy sme nezasiahli ich územie, nikdy sme nedostali ‚zelenú‘.

Toto vyhlásenie predniesol Zelenskyj v rozhovore pre agentúru Reuters.

 

Reklama

19:30 – Vilnius je pripravený vrátiť na Ukrajinu svojich vojenských inštruktorov, ktorí tam pôsobili pred začiatkom konfliktu, ako súčasť koalície, ktorú by mohol viesť Paríž.

Uviedol to litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis vo vysielaní televíznej stanice LCI.

“Mohli by sme na Ukrajinu opäť poslať inštruktorov, tých, ktorí tam už boli prítomní. Litva je pripravená pripojiť sa ku koalícii na výcvik ukrajinskej armády, ktorú by viedlo napríklad Francúzsko,” povedal.

Landsbergis dodal, že podľa jeho názoru by Európa “nemala počítať” s pomocou Číny pri riešení ukrajinského konfliktu za podmienok Kyjeva.

“Nič sa nerobí zadarmo, Čína bude vždy požadovať niečo na oplátku,” povedal minister.

Estónska premiérka Kaja Kallasová predtým uviedla, že niektoré západné krajiny už poslali na Ukrajinu svojich vojakov, aby cvičili vojakov AFU “na vlastné riziko”.

 

19:20 – Španielska ministerka obrany Margarita Roblesová 20. mája oznámila, že na Ukrajinu bola poslaná druhá várka tankov Leopard a ďalšia vojenská pomoc.

Povedala to počas 22. zasadnutia ukrajinskej kontaktnej skupiny pre obranu (formát Ramstein).

Vo svojom prejave na zasadnutí Roblesová zopakovala záväzok Španielska “pokračovať v poskytovaní podpory, ktorú si Ukrajina zaslúži a ktorú potrebuje čo najnaliehavejšie” vzhľadom na kritickú situáciu na fronte.

Reklama

Oznámila dodávku druhej várky tankov Leopard do Kyjeva, ktorá sa uskutoční koncom júna, ako aj 155 mm delostreleckej munície a novej várky protilietadlových rakiet Patriot, ako aj protidronových systémov, optoelektronických sledovacích systémov a podobne.

 

19:10 – USA nesúhlasia s rozšírením geografie použitia amerických zbraní odovzdaných Ukrajine.

Na tlačovej konferencii po stretnutí v Ramsteine to povedal šéf Pentagónu Lloyd Austin.

Zároveň uviedol, že USA v súčasnosti neplánujú vyslať na Ukrajinu vojenských inštruktorov.

Reklama

 

19:00 – Všetky rozhodnutia o západnej pomoci majú približne ročné meškanie, povedal Zelenskyj v rozhovore pre agentúru Reuters.

Ukrajinský líder povedal, že západné krajiny rozhodujú o vojenskej pomoci Kyjevu veľmi pomaly, čo sťažuje situáciu ukrajinských ozbrojených síl.

“Všetky rozhodnutia, ku ktorým prichádzame my a potom všetci ostatní spoločne, meškajú približne rok,” povedal Zelenskyj.

Zelenskyj označil dodávku vojenského vybavenia Ukrajine, najmä systémov protivzdušnej obrany typu Patriot, za “jeden veľký krok vpred a predtým dva kroky späť”.

Reklama

V rozhovore pre agentúru Reuters Zelenskyj tiež povedal, že Ukrajina zasahuje ruské energetické zariadenia, “pretože nás necháva bez energie”, uviedla agentúra.

 

18:23 – Rusi môžu začať ofenzívu v Charkovskej oblasti ešte jedným smerom.

Uviedol to veliteľ práporu útočných bezpilotných systémov 92. OMBr Jurij Fedorenko pre ukrajinskú televíziu.

“Nadchádzajúce obdobie bude veľmi ťažké. Možno Rusi otvoria ďalší zo smerov,” povedal.

Podľa Fedorenka majú Rusi dostatok síl a prostriedkov na to, aby otestovali pevnosť ukrajinskej obrannej línie na úsekoch hranice, kde ešte neuskutočnili úderné a útočné akcie.

“Ruská armáda však nebude schopná dosiahnuť Charkov,” dodal.

Reklama

 

18:19 – Čína obvinila USA z predlžovania bojov na Ukrajine.

Čínsky veľvyslanec to povedal na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN o dodávkach zbraní na Ukrajinu.

Zástupca Pekingu vyzval na nasmerovanie diplomatického úsilia na dosiahnutie prímeria. Zároveň uviedol, že Čína nie je stranou konfliktu na rozdiel od USA, ktoré “preťahujú nepriateľské akcie”.

 

16:46 – Situácia na fronte je “mimoriadne zložitá, ale zďaleka nie katastrofálna”, uviedol tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksandr Litvinenko.

“Naše jednotky pokračujú v ťažkých vyčerpávajúcich bojoch o malé dediny a osady v Doneckej a Záporožskej oblasti. Ale oveľa horšie je, že Rusi nasmerovali svoje vzdušné sily proti kritickým infraštruktúrnym zariadeniam, ktoré zásobujú veľké priemyselné mestá na východe a juhu Ukrajiny. Putin realizuje svoju hrozbu vytvoriť šedú zónu,” povedal Litvinenko.

Reklama

Podľa neho Putin uplatňuje “stratégiu vyskúšanú v Sýrii, ktorá spočíva vo vyvolaní migračnej krízy”, aby spôsobil exodus z frontových území.

 

16:43 – Vojenská prevaha Ruska nad Ukrajinou sa bude zvyšovať, “ak západné krajiny nezasiahnu”, citoval denník The Wall Street Journal predstaviteľa tajných služieb. Zároveň neobjasnil, čo sa myslí pod “aktivizáciou”.

 

15:19 – “Ukrajina si jasne uvedomuje, že vojnu ukončia rokovania,” povedal tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksandr Litvinenko.

Dáva však najavo, že Ukrajina bude trvať len na vlastnom mierovom vzorci – so stiahnutím ruských vojsk k hraniciam z roku 1991.

“Na tento účel bola pripravená mierová formula prezidenta Zelenského, ktorá sa presadzuje. Naša pozícia je veľmi jednoduchá a som presvedčený, že ju podporia účastníci mierového samitu vo Švajčiarsku v júni 2024,” povedal Litvinenko.

Reklama

 

14:10 – India sa zúčastní na konferencii o Ukrajine vo Švajčiarsku, povedal indický premiér Naréndra Módí v rozhovore pre PTI. Neupresnil však, či na samit pôjde osobne.

“India sa bude zúčastňovať na všetkých dôležitých samitoch, ktoré podporujú program globálneho mieru, bezpečnosti a rozvoja,” povedal Módí. Podľa jeho slov bude India na týchto samitoch “podporovať hlas krajín globálneho Juhu”, aby formovala globálny diskurz a presadzovala víziu rozvoja zameraného na ľudí a prosperujúci a mierový svet”.

“Úroveň účasti bude závisieť od načasovania, logistiky a súbežných záväzkov,” povedal Módí v odpovedi na otázku, či sa zúčastní na týchto dvoch multilaterálnych stretnutiach.

India je zatiaľ jedinou veľkou krajinou “globálneho juhu”, ktorá potvrdila účasť na konferencii.

 

14:00 – Rusko považuje Zelenského za “legitímny vojenský cieľ”, povedal Medvedev v rozhovore pre agentúru TASS.

Reklama

Povedal tiež, že ” Zelenskyj by mal byť chytený a postavený pred súd alebo zlikvidovaný”.

“Lídri krajín, ktoré vedú vojnu, sa vždy považujú za legitímny vojenský cieľ,” povedal Medvedev.

 

13:28 – Rusko považuje Zelenského za “legitímny vojenský cieľ”, povedal Medvedev v rozhovore pre agentúru TASS.

Povedal tiež, že “Zelenského by mali chytiť a postaviť pred súd alebo zlikvidovať”.

“Vodcovia krajín, ktoré vedú vojnu, sa vždy považujú za legitímny vojenský cieľ,” povedal Medvedev.

 

Reklama

13:20 – Prokurátor Medzinárodného trestného súdu požiadal o vydanie zatykača na izraelského premiéra Netanjahua.

Podľa jeho názoru môže byť izraelský premiér zodpovedný za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti.

Prokurátor Medzinárodného trestného súdu požiadal aj o vydanie zatykača na izraelského ministra obrany, ako aj na troch vodcov Hamasu.

 

13:10 – India sa zúčastní na konferencii o Ukrajine vo Švajčiarsku, uviedol indický premiér Naréndra Módí pre PTI.

Reklama

Zatiaľ je jedinou veľkou krajinou “globálneho juhu”, ktorá potvrdila účasť na konferencii.

Predtým vedúci predstavitelia Brazílie a Južnej Afriky oznámili, že na ňu nepôjdu. Čína tiež dala jasne najavo.
konanie samitu vo Švajčiarsku nepodporuje, keďže sa na ňom nezúčastní Rusko.

 

11:55 – Útok na Volčansk, 20. mája:

Jednotky AFU pokračujú v ústupe za rieku Volčju. Zároveň sa ukrajinská armáda snaží posilniť v oblasti Bila Kolodezia a Dolgoi Balka, 12 km juhovýchodne. Stiahlo sa tam samohybné delostrelectvo a obrnené vozidlá z brigád stiahnutých z Doneckej a Kupjanskej oblasti.

Problém činnosti lietadiel nesúcich bomby FAB-500/1500 zostáva pre AFU nevyriešený. Na tento účel môžu byť v blízkej budúcnosti pri Volčansku (ako aj pri Charkove) rozmiestnené ďalšie vojenské systémy protivzdušnej obrany vrátane prestavaných FrankenSAM – sovietskych odpaľovacích zariadení Buk s americkými raketami RIM-7.

Pravdepodobne SAM tohto typu môžu byť rozmiestnené na línii Starý Saltov – Gontarivka – Biela Kolodez, keďže po strate Volčanska sa práve tu môže nachádzať hlavná obranná línia AFU.

Volčansk
Útok na Volčansk

 

11:43 – Armáda Ruskej federácie začala ofenzívu v inom smere na hraniciach v Charkovskej oblasti smerom k obci Zelenoje.

Dokazuje to mapa ukrajinského zdroja Deep State. Generálny štáb potvrdzuje, že došlo k útokom Ruskej federácie.

mapa Zelenoje
Mapa zobrazujúca ofenzívu smerom k obci Zelenoje

Zelenoje sa nachádza v blízkosti hraníc, medzi dvoma súčasnými smermi ruskej ofenzívy – smerom na Volčansk a Lipcev.

Ruské médiá píšu, že týmto spôsobom chcú Rusi “uzavrieť boky” oboch smerov. A dodávajú, že pred týždňom tam už došlo k pokusu o útok, ktorý však AFU odrazila.

 

11:30 – “Šéf LĽR” Pasečnik potvrdil útok na Luhansk.

Podľa jeho správy francúzske rakety dlhého doletu Skalp zaútočili na osadu Jubilejnyj.

Reklama

Obytná budova začala horieť, päť ľudí bolo zranených.

 

11:15 – Niektoré západné krajiny už vyslali svojich vojakov na Ukrajinu, aby cvičili vojakov AFU “na vlastné riziko”, uviedla estónska premiérka Kaja Kallasová pre Financial Times.

Podľa nej by porážka zahraničných vojakov Ruskom automaticky nespôsobila spustenie článku 5 o vzájomnej obrane NATO.

“Neviem si predstaviť, že ak sa tam niekto zraní, tí, ktorí tam poslali svojich mužov, povedia: ‘Toto je článok 5. Poďme… bombardovať Rusko’. Nie je to tak. Nie je to automatické. Takže tieto obavy sú neopodstatnené,” vyhlásil Callas.

Západ by sa podľa nej nemal báť vyslať svoje jednotky na Ukrajinu, ale mal by si uvedomiť, že “v krajine je vojna a vy sa dostávate do rizikovej zóny”.

Pripomíname, že väčšina západných krajín je proti vyslaniu vojsk na Ukrajinu.

 

10:15 – Pápež František vyzval všetky strany, aby prestali bojovať na Ukrajine a vyriešili situáciu prostredníctvom rokovaní.

“Prosím, krajiny zapojené do konfliktu, prestaňte! Zastavte nepriateľské akcie. Musíte nájsť spôsob, ako vyjednať mier. Vyjednaný mier je vždy lepší ako nekonečné vojny,” povedal pápež v rozhovore pre CBS News.

Predtým pápež vyzval na separátne rokovania s Kyjevom, za čo bol kritizovaný na Ukrajine a v EÚ.

 

10:10 – Ukrajina stratila až 90 percent kapacity tepelných elektrární v dôsledku ruského ostreľovania, povedal poslanec Kučerenko

“Stratili sme 8 tisíc megawattov elektrickej energie – to je veľa. Včera som sa rozprával s energetikmi – z 8 tisíc ich funguje 800. Desatina z toho,” povedal.

Predpovedá výpadky elektriny v lete a v zime.

Reklama

 

08:40 – To hlavné z vyhlásenia ruskej zahraničnej spravodajskej služby:

– Západ je znepokojený katastrofálnym poklesom ratingu ukrajinského vedenia, pričom Zelenského rating klesol na 17 %;

– Obyvatelia Ukrajiny budú mať určite príležitosť uvedomiť si rozsah “pyramídy lží”, ktorú postavil Zelenskyj;

– Západ odporúča, aby Zelenskyj neuvoľňoval svoje ruky a nevytváral atmosféru strachu medzi ukrajinskými civilistami;

– Zelenského popularita v ukrajinských ozbrojených silách nie je väčšia ako 20 %.

 

08:32 – Čo sa momentálne deje na fronte?

Podľa ukrajinského generálneho štábu v oblasti Charkova Rusi “neupustili od pokusov prelomiť ukrajinskú obranu pri Volčansku, Starici, Lipceve a Zelenoje”.

Súdiac podľa mapy na webovej stránke Deep State, Rusi postúpili medzi Hlubokým a Lukjanciami na juh, smerom k Lipcev. Tam sa “šedá zóna” priblížila k okraju tejto obce. Súdiac podľa mapy, nepriateľ postupuje pozdĺž rieky Lipce.

Ukrajinský vojenský expert Konstantin Mašovec odhaduje postup smerom k Lipce na 1 – 1,2 kilometra. “Pokiaľ tomu rozumiem, ruské velenie bude považovať za ukončenie prvej etapy svojej ofenzívy v tomto smere výstup svojich predsunutých jednotiek na líniu Lipce – Veseloje,” domnieva sa Mašovec.

Veseloje sa nachádza východne od Lipce a obe obce spája priama cesta.

Západne od Volčanska Rusi obsadili nové územia na pravom brehu Severského Donca, severne od nedávno dobytej Bugrovatky. Rusi tvrdia, že Ruská federácia útočí na dedinu Prilipka západne od Volčanska v snahe preraziť na ľavý breh rieky Donec a priblížiť sa k čiastočnému obkľúčeniu Volčanska.

Deep State nezaznamenáva žiadne zmeny v samotnom Volčansku. Na ruských blogoch sa píše, že ukrajinské ozbrojené sily privádzajú zálohy, aby mesto udržali.

Na Záporožskom fronte ruské jednotky postúpili juhovýchodne a južne od Rabotina (podľa nemeckého analytika Repkeho Rusi túto obec už obsadili a pri Verbovom).

Reklama

Pri Avdejevke Ruská federácia obsadila nové územia severne od Netailova (západne od Avdejevky a Donecka), južne od Očeretina a pri Keramiku.

Ruské jednotky tiež postúpili v oblasti Berestovoje juhovýchodne od Kupjanska.

Volčansk
Mapa Volčanska

 

08:25 – Kto zahynul pri havárii vrtuľníka spolu s iránskym prezidentom?

Pri havárii vrtuľníka zahynulo celkovo deväť ľudí, okrem najvyšších predstaviteľov krajiny zahynuli aj regionálni lídri.

zahynovali pri havárii vrtuľníka
Na snímke zľava doprava všetci pasažieri vrtuľníka Bell-412: minister zahraničných vecí Hossein Amir Abdallahian, Raisiho bezpečnostný dôstojník Mehdi Mousavi, prezident Raisi, zástupca iránskeho najvyššieho vodcu v provincii Východný Azerbajdžan Mohammad Ali al-Hashem a guvernér provincie Východný Azerbajdžan Malik Rahmati

 

07:10 – Počas noci AFU zostrelila 29 dronov nad Odeskou, Nikolajevskou, Poltavskou a Ľvovskou oblasťou.

Charkovskú oblasť zasiahla aj raketa Iskander

 

07:00 – V Charkove včera železnica utrpela ostreľovaním. Boli zasiahnuté vagóny a administratívne budovy.

Nikto pritom nebol zranený, keďže trať kvôli vojne nefungovala.

Železnica sa nachádza vedľa priemyselnej zóny Charkovského leteckého závodu. Neboli potvrdené žiadne útoky na podnik.

vagóny v Charkove
Na snímke zasiahnuté vagóny v Charkove

 

06:50 – Ebráhím Raisi je mŕtvy, píše Arash Azizi z The Atlantic s odvolaním sa na zdroj blízky iránskemu prezidentovi.

Ten tvrdí, že iránske úrady údajne hľadajú spôsob, ako o tom informovať tak, aby v krajine nevznikol chaos. Zároveň podľa Aziziho nemohol túto informáciu potvrdiť.

 

06:30 – Rusko vyšle do Iránu dve lietadlá, vrtuľník a 50 záchranárov, aby pomohli pri pátraní po vrtuľníku z Raisi, informovala IRIB s odvolaním sa na poradcu ruského prezidenta Levitina.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:13

Súd vo Vladivostoku ruskom Ďalekom východe v stredu odsúdil na tri roky a deväť mesiacov odňatia slobody 34-ročného amerického vojaka Gordona Blacka obvineného z krádeže a vyhrážania sa zabitím. Tiež mu nariadil zaplatiť 10.000 rubľov ako náhradu škody.

07:13

V rokoch 1985 – 2023 v Brazílii zachvátil požiar aspoň raz 199,1 milióna hektárov územia, čo to zodpovedá 23 percentám rozlohy tejto juhoamerickej krajiny. Uvádza sa to v správe, ktorú v utorok na základe satelitných záberov a ďalších podkladov zverejnila iniciatíva MapBiomas, združujúca univerzity, mimovládne organizácie a technologické spoločnosti.

06:56

Ukrajinskí predstavitelia už začali s prípravnými prácami na zorganizovanie druhého mierového summitu. Na on-line tlačovom brífingu to v utorok večer podľa agentúry Reuters uviedol šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.

06:54

Izraelská armáda v utorok oznámila, že schválila operačný plán prípadnej ofenzívy v Libanone. Rozhodla tiež o pokračovaní zvyšovania bojovej pripravenosti jednotiek v oblasti. Stalo sa tak na stretnutí jej popredných predstaviteľov v sídle Severného veliteľstva, informovali agentúry AFP a DPA.

06:53

Taliansky Senát v utorok schválil spornú ústavnú reformu, ktorú predložila vláda premiérky Giorgie Meloniovej. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry DPA.

Za reformu hlasovalo v menšej z dvoch komôr parlamentu celkovo 109 poslancov, 77 bolo proti. Reformu však čaká ešte niekoľko prekážok, kým sa bude môcť stať zákonom.

06:52

Dvaja ľudia zomreli v utorok v Rusku pri ukrajinských hraniciach v dôsledku výbuchu míny, pretože nerešpektovali výstražné nápisy. Oznámil to gubernátor ruskej Brianskej oblasti Alexandr Bogomaz, informovala agentúra AFP.

06:52

Poslanci švédskeho parlamentu v utorok večer schválili dohodu o spolupráci v oblasti obrany so Spojenými štátmi (DCA). Obe krajiny ju podpísali vlani v decembri a umožní USA prístup k 17 vojenským základniam a výcvikovým priestorom vo Švédsku, ako aj skladovanie zbraní, vojenského vybavenia a munície.

06:51

Josef Beran, ktorý bol pražským arcibiskupom a od roku 1965 kardinálom, prežil nielen hrôzy nacistického koncentračného tábora, ale od roku 1949 aj internáciu zo strany totalitného komunistického režimu. V stredu 19. júna uplynie 75 rokov odvtedy, ako sa začala 14 rokov trvajúca nezákonná prísna internácia a izolácia pražského arcibiskupa Josefa Berana.

06:45

Ruský prezident Vladimir Putin pricestoval v stredu v skorých ranných hodinách miestneho času na avizovanú návštevu do Severnej Kórey.

KĽDR Rusko Putin
Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a severokórejský vodca Kim Čong-un sa usmievajú počas stretnutia na letisku v Pchjongjangu 19. júna 2024
Včera 20:04

Do diskusie k tzv. lex atentát sa v utorok podvečer prihlásilo 11 rečníkov písomne. Návrh vládnych zmien v súvislosti s bezpečnostnou situáciou na Slovensku po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je aktuálne v prvom čítaní, poslanci sa mu venujú v zrýchlenom režime.

Včera 19:54

Ceny ropy v utorok podvečer vzrástli po opatrných, no pozitívnych komentároch šéfa newyorského Federálneho rezervného systému (Fed) o budúcom znižovaní úrokových sadzieb.

Cena augustového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent v utorok vzrástla o 52 centov alebo 0,62 % na 84,77 USD za barel.

Včera 19:53

Umožniť využitie finančných nástrojov financovaných z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka a upraviť ich riadenie či kontrolu. To je cieľom návrhu novely zákona o finančných nástrojoch financovaných z európskych štrukturálnych a investičných fondov, ktorú Národná rada (NR) SR prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní. Rozhodli o tom v utorok poslanci.

Včera 19:53

Úrokové sadzby amerického Federálneho rezervného systému (Fed), ktorý plní úlohu centrálnej banky, budú časom postupne klesať. Vyhlásil to v utorok prezident Fedu v štáte New York John Williams.

Odmietol však povedať, kedy môže centrálna banka začať s uvoľňovaním svojej menovej politiky. Informovala agentúra Reuters.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Návštevníčka pózuje počas prvého dňa kráľovských konských dostihov v Ascote 18. júna 2024

Autor: TASR/AP-Alberto Pezzali

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Milan Šupa

Michal Durila

Miroslav Iliaš

Jozef Bugár

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali